Podstawy obsługi Mixera - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > Tutoriale

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: EROLOVSKY
Temat ma 5 komentarzy i 13392 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 18-05-2014 (15:55).

Tags:


Lista oznaczonych użytkowników


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26-05-2011, 13:33   #1
DJ/Resident
  
 
Dołączył/a: 30 Oct 2010
Miasto: Lubelskie
Postów: 822
Tematów: 70
Podziękowań: 4 651
THX'ów: 622
Imię: Eryk
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 18 (+)
EROLOVSKY 18
Nie możesz głosować!
2
Nie możesz głosować!

Podstawy obsługi Mixera

Jeżeli kupiłeś swój pierwszy mikser i patrząc na niego przerażasz się, to z pewnością powinieneś przeczytać poniższy artykuł. Pozwoli on Tobie zrozumieć działanie najważniejszych przycisków, suwaków oraz potencjometrów umieszczonych w mikserze, które w gruncie rzeczy nie są takie straszne na jakie wyglądają.

Krok 1 - Wstęp.
Kiedy podłączyłeś już wszystko do miksera i jego samego też podłączyłeś do wzmacniacza, to najwyższa pora zacząć się oswajać z mikserem. Odnajdujemy na panelu miksera przycisk „Power” wciskając go włączymy mikser, który już będzie gotów do pracy, ale to jest chyba jasne.

Krok 2 - Ustawianie.
Nad każdym kanałem, zazwyczaj nad equalizerem (zależy od rodzaju miksera, czasem jest też pod equalizerem) jest przełącznik „line/phono”. Line ustawiamy, gdy do miksera podpięliśmy na przykład odtwarzacz CD czy komputer, natomiast gdy podłączyliśmy gramofon ustawiamy na phono. Jest tak, gdyż te sprzęty i te wejścia różnią się charakterystyką częstotliwości danego pasma. Niektóre firmy oferują użytkownikom miksera możliwość podłączenia większej ilości źródeł pod wejście line i dlatego też czasem bywa tak że na tylnim panelu miksera mamy możliwość przełączania i zmiany wejścia phono na line.Krok 3 - Gain/Trim.
W zależności od typu miksera nazwa tego potencjometru jest zmienna (Gain lub Trim), lecz służy on do tego samego. Zawsze umieszczony jest nad equalizerem danego kanału, pełni ważną funkcje w mikserze gdyż służy do regulacji mocy sygnału wejściowego na mikser. Trzeba pamiętać, aby ustawić go w miarę pośrodku jego skali (5÷8 ) , która zawsze wynosi o 0 do 10.
Krok 4 - „Fadery”.
Rozróżnia się dwa rodzaje: linefader oraz crossfader. Linefader najprościej mówiąc służy do regulacji głośności sygnału wyjściowego z miksera. Natomiast crossfader służy do płynnego przejścia pomiędzy kanałami. Częściej jest używany przez turntablistów. Tak więc faderami reguluję się głośność jaką chcemy otrzymać.

Krok 5 - Master.
W momencie mówienia o faderach i regulacji sygnału głośności wychodzącej z miksera na inne źródło, na przykład wzmacniacz, trzeba też wspomnieć o potencjometrze „master”, który jest jakby głównym potencjometrem, dlatego że ustawienie go, gwarantuję nam, że sygnał wejściowy, który wzmocnimy potencjometrem gain/trim następnie ustawimy jego głośność linefaderem musi przecież „opuścić” mikser. Potencjometr „master” jest ustawiany tak samo jak gain, posiada skale od 0 do 10.
Często z ustawieniem potencjometru master, wiąże się ustawienie innego potencjometru, który jednak nie znajduję się we wszystkich mikserach, a jeżeli już jest to zazwyczaj umieszczony jest obok bądź pod lub nad potencjometrem „master” i nosi nazwę „balance”. Służy on do regulacji sygnału wejściowego w taki sposób, że reguluję to czy sygnał ma być słyszany tylko na prawą, lewą stronę bądź równo na obu kanałach wychodzących z miksera, gdyż wszystkie miksery, jak i sprzęty są stereo.Krok 6 - Regulacja tonów.
Kiedy wiemy już jak ustawić poziom głośności dźwięku zajmijmy się jego charakterystyką, czyli regulacją i ustawieniem equalizera. Przeważnie składa się z trzech potencjometrów znajdujących się zawsze nad kanałem regulowanym. Te trzy potencjometry służą do regulacji tonów wysokich, średnich i niskich. Tony wysokie na mikserze zawsze zaznaczone jako potencjometr „high”, regulują tzw. soprany w utworze. Tony średnie oznaczone jako „mid”, jak mówi nazwa regulują barwę tonów średnich, dające duże możliwości przy regulacjach vocali w utworach. Natomiast tony niskie „low”, służą do niskich częstotliwości, czyli do tzw. basów. Charakterystyka tych trzech rodzajów tonów w zależności od miksera waha się od -40 do +40 dBKrok 7 - odsłuch kanału.
Ustawiliśmy i otrzymaliśmy już dźwięk taki jaki chcieliśmy, dopasowaliśmy sobie jego poziom głośności i ustawiliśmy charakterystykę tonów. W takim razie pora bardziej przyjrzeć się naszemu mikserowi, ponieważ chcielibyśmy zacząć robić jakieś własne miksy i przejścia. Aby nam to ułatwić potrzebne są słuchawki, które podłączymy do miksera i będą pełniły dla nas role odsłuchu. Kiedy podłączyliśmy już słuchawki do miksera chcielibyśmy aby poleciał w nich dźwięk, tak więc szukamy na mikserze przycisku „cue”, który zazwyczaj umieszczony jest pomiędzy suwakiem liniowym, czyli naszym linefaderem, a potencjometrami equalizera. Gdy już go widzimy to po prostu go wciskamy. Swoje działanie zakomunikuje on zapaleniem się światełka, znajdującego się w nim, co spowoduje, że patrząc na mikser będziemy wiedzieć, który aktualnie odsłuc***emy kanał.
Dodatkowym usprawnieniem odsłuchu jest regulacja głośności sygnału słyszanego w słuchawkach, zawsze oznaczana potencjometrem „cue level”, który zawsze znajduję się przy wejściu słuchawkowym. Dodatkowym atutem jest jeszcze, zawsze umieszczony obok potencjometr służący do zmiany, tak abyśmy mogli sobie wybierać czy chcemy odsłuchiwać tylko kanał „cue” czy może tak abyśmy słyszeli i kanał odsłuchiwany „cue” i kanał główny „master”, który aktualnie jest słyszany na przykład w głośnikach.Krok 8 - Pozostałe elementy.
Firmy produkujące miksery dla DJ’i prześcigają się wciąż w tworzeniu i umieszczaniu kolejnych przycisków, pokręteł, przełączników, potencjometrów, suwaków na mikserze. Chciałbym przybliżyć kilka, tych według mnie ważniejszych.

Przycisk „reverse” służy do zmiany (odwrócenia) toru pracy fadera. Dodatkowo przycisk (pokrętło, suwak - w zależności od miksera) pojawiający się obok przycisku reverse służy do dokładnej regulacji charakterystyki cięcia fadera. Tak więc ustawienie tego potencjometru na „cut” spowoduję nam tzw. cięcie, czyli mówiąc najprościej, gdy lekko ruszymy faderem z 0 do jakiejkolwiek wartości jego skali on zawsze będzie „wypuszczał” sygnał maksymalny jaki może otrzymać przy danym jego ustawieniu. Natomiast gdy ustawimy jego poziom na sygnał „curve” otrzymamy płynną regulacje sygnału. Gdy fader będzie ustawiony na 0 będzie cisza i z każdym ruchem wyżej skali będzie coraz głośniej, tak więc przy ostatniej liczbie regulacji tego suwaka będzie dopiero słyszana i otrzymana maksymalna wartość sygnału jaki ustawiliśmy.

Przyciski „kill” służą do bezpośredniego wyłączania danego tonu, ich zakres to zazwyczaj -60 dB . Znajdują się bezpośrednio po obu stronach crossfadera. Te znajdujące się po lewej stronie służą do wyłączania tonów kanału lewego, a co za tym idzie, prawe są dla kanału prawego. Przełączników zawsze jest po 3 na kanał , dokładnie tyle ile potencjometrów do regulacji tonów na danym kanale. Ich zasada działania jest bardzo prosta, przyciśniecie takiego przycisku powoduje wyłączenie danej częstotliwości.Na mikserze w okolicy, w której znajduje się potencjometr master jest jeszcze potencjometr „booth”, który służy do regulacji głośności odsłuchu (o ile jest podłączony) dla DJ’a.

Gdy na mikserze pojawiają się nazwy potencjometrów, które przed sobą mają przedrostek „mic” oznacza to, że potencjometry te służą do regulacji natężenia głośności mikrofonu, tak więc dla przykładu potencjometr „mic gain” służy do ustawienia czułości sygnału mikrofonowego „wchodzącego” na mikser, potencjometry „mic low”, „mic mid”, „mic high” służą do regulacji tonów na equalizerze przeznaczonym dla kanału mikrofonu.

Natomiast w mikserach „wyższej klasy” znajdują się jeszcze potencjometry „fx”, „tap”, „beat effects”, które służą do używania, ustawiania i włączania efektów jakie mikser posiada. Dodatkowo umieszczane są jeszcze przyciski „sound color fx” służące do zmiany i regulacji dźwięku. Oprócz tego jest również cały szereg innych efektów umieszczanych na mikserach, tylko po to, aby podwyższyć jakoś stylu jaki każdy DJ sobą reprezentuje.Na koniec chciałbym przybliżyć kilka podstawowych efektów jakie można znaleźć w mikserze:
- Flanger - efekt dźwiękowy powstający przy jednoczesnym odtwarzaniu tego samego dźwięku (sygnału), gdy w jednym kanale dźwięk jest odtwarzany ze zmiennym opóźnieniem w stosunku do dźwięku w drugim kanale.
- Delay - (z angielskiego opóźnienie) dźwięk pochodzący z instrumentu jest powtarzany określoną w ustawieniach efektu liczbę razy, przy czym jego głośność zmniejsza się (fade out). Jeśli delay pozbawi się fade out'u, powstaje loop - dźwięk powtarzający się tak długo, jak chce tego DJ.
- Echo - efekt powodujący echo danego utworu.
- Reverse - utwór leci od końca

Każdy użytkownik miksera powinien poświęcić mu trochę więcej niż tylko kilka chwil i poznać każdy, nawet najmniejszy jego przełącznik. Spowoduję to, że pozna całą „tajemnice” jaką mikser przed nim skrywa.
EROLOVSKY jest offline  
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 03-07-2011, 13:18   #2
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
Angelo SkyLine's Avatar
 
Dołączył/a: 01 Jan 2011
Miasto: Sanok - Okolice
Wiek: 29
Postów: 521
Tematów: 29
Podziękowań: 189
THX'ów: 306
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 10 (+)
Angelo SkyLine 10
Odp: Podstawy obsługi Mixera

Dobry tutorial
ja kupiłem swojego rmx'a 40.. i ogarnołem w 10 minut "zabawą" guziczkami xd
Angelo SkyLine jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Angelo SkyLine za ten post:
Stary 23-10-2012, 14:34   #3
..:: true Member ::..
  
 
adrian95z's Avatar
 
Dołączył/a: 19 Apr 2011
Miasto: Chojnice
Postów: 4 169
Tematów: 22
Podziękowań: 5 256
THX'ów: 127
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 1
Imię: Adrian
Wzmianek w postach: 1
Oznaczeń w tematach: 5
Plusów: 1 (+)
adrian95z 1
Odwiedź profil adrian95z na Facebook Odwiedź profil adrian95z na Youtube
Odp: Podstawy obsługi Mixera

a do czego służy ten przycisk FX on ?
(prawy dolny róg )
adrian95z jest offline   Reply With Quote
Stary 23-10-2012, 15:00   #4
..:: senior Member ::..
  
 
PetroVanBase's Avatar
 
Dołączył/a: 30 Aug 2012
Miasto: Laszki
Wiek: 25
Postów: 128
Tematów: 8
Podziękowań: 20
THX'ów: 38
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 21
Plusów: 3 (+)
PetroVanBase 3
Odp: Podstawy obsługi Mixera

Dobry Tutek! Przyda się dla niewtajemniczonych !
PetroVanBase jest offline   Reply With Quote
Stary 23-10-2012, 19:07   #5
PlayCue
  
 
Dołączył/a: 06 Mar 2011
Miasto: PL
Postów: 737
Tematów: 116
Podziękowań: 908
THX'ów: 1 296
Imię: PlayCue
Wzmianek w postach: 2
Oznaczeń w tematach: 22
Plusów: 26 (+)
PlayCue 26
Odwiedź profil PlayCue na Youtube Odwiedź profil PlayCue na Soundcloud.com
Odp: Podstawy obsługi Mixera

Cytat:
Napisał adrian95z Zobacz post
a do czego służy ten przycisk FX on ?
(prawy dolny róg )
Do uruchamiania efektów.
__________________
PlayCue jest offline   Reply With Quote
Stary 18-05-2014, 15:55   #6
..:: Klubowicz ::..
  
 
M.Project's Avatar
 
Dołączył/a: 01 Nov 2006
Miasto: Śląsk,Rybnik/L-ny
Postów: 1 178
Tematów: 374
Podziękowań: 603
THX'ów: 952
Imię: Maciek
Wzmianek w postach: 6
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 22 (+)
M.Project 22
Odwiedź profil M.Project na Facebook Odwiedź profil M.Project na Twitter Odwiedź profil M.Project na Youtube
Odp: Podstawy obsługi Mixera

Mam pytanie, otóż gdy ustawię gain na nr 5 (skala od 1-10) i master na 5( skala od 1 do 10) wskaźniki czasem wskakują na czerwone pole.
Rozumiem że jest coś nie tak? Bo uczono mnie by wysterować tak wejśćia by wskaźniki potencjometru nie wskakiwały na czerwone pola...
Np jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=3N6XG8wDs2M
__________________

Last edited by M.Project; 18-05-2014 at 15:57.
M.Project jest offline   Reply With Quote
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
[Opis] Podstawy: Dźwięk ;) iwanracing Tutorials 6 18-03-2011 10:07
[Opis] Podstawy obsługi FL --> Od zera ! GitBoy Tutorials 0 29-07-2010 00:32

Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:28 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2023 DragonByte Technologies Ltd.
-->