4CLUBBERS.PL

4CLUBBERS.PL (http://www.4clubbers.com.pl/)
-   Przy piwie ... (http://www.4clubbers.com.pl/przy-piwie/)
-   -   [Dyskusja] Dance vs. Disco Polo [Różnice] (http://www.4clubbers.com.pl/przy-piwie/674085-dance-vs-disco-polo-roznice.html)

FazZi85 15-06-2011 15:07

Dance vs. Disco Polo [Różnice]
 
Siemka, od długiego czasu się zastanawiałem i postanowiłem poruszyć dość ciekawy temat. Dla tych osób co słuchają bardziej "ambitnej" muzyki będzie to bardzo zaczepny/drażliwy temat.
Pewnie wiele osób zaraz mnie za to zlinczuje lub spali na stosie, ale myślę że jednak pozwoli to co poniektórym otworzyć oczy, (trzeba ludzi uświadamiać) na to że jak wiadomo z doświadczenia wiele ludzi szufladkuje muzykę do 2óch worków/koszyków z napisem "techno" i "discopolo", a cała reszta dla nich już nie istnieje, ale myślę że po prostu myli pojęcia tj. muzyka DANCE i muzyka Disco oraz tez i Disco-Polo

Może warto uświadomić co poniektórych i przytoczyć definicję: ;)

Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

Wybrane gatunki, wobec których najczęściej używa się określenia muzyka dance:

Eurodance – muzyka taneczna popularna w latach 90. charakteryzuje się rytmicznym i szybkim, jednocześnie jednak melodyjnym brzmieniem. Zazwyczaj dzieliły się na partie śpiewane przez wokalistkę oraz kwestie rapowane przez mężczyznę. Słowa utworów eurodance zwykle były proste i "wpadające w ucho", niosące ważne najczęściej optymistyczne przesłanie. Gatunek posiadał bardzo licznych reprezentantów takich jak: Basshunter, Fonzerelli, Crazy Frog, Alex Christensen, Snap!, Culture Beat, Dr. Alban, Pharao, Corona, Masterboy, Mr. President, John Scatman, Real McCoy, DJ BoBo, Fun Factory, La Bouche, 2 Unlimited, E-Rotic, 2 Brothers on the 4th Floor, Ace of Base, Basic Element, Cascada, Waldo's People.

Bubblegum dance (happy house) – gatunek powstały na bazie eurodance pod koniec lat 90. Charakteryzuje się prostymi tekstami głównie o młodzieńczych miłościach, zauroczeniach i wkraczaniu w dorosłość oraz adekwatnym do nich podkładem muzycznym, stąd też zyskał sobie opinię muzyki przeznaczonej dla młodego odbiorcy. Przedstawiciele gatunku: Aqua, Vengaboys, Passion Fruit itp.

New Italo Disco – gatunek wywodzący się z italo disco, chociaż niektórzy uważają, że wywodzi się wbrew nazwie z eurodance. W przeciwieństwie do eurodance nie występują tu już raczej kwestie rapowane, a treści utworów, jak i sama muzyka – niekoniecznie muszą być optymistyczne. W tworzeniu tego typu muzyki bardzo często wykorzystuje się tzw. vocodery – nadające głosowi wokalisty syntetyczne, nienaturalne brzmienie. Również ten gatunek posiada licznych przedstawicieli, takich jak: Gigi d'Agostino, Prezioso, Natasha Hagen.

Epic house – współczesna muzyka taneczna, wywodząca się z muzyki house, niekiedy nazywana jej komercyjną odmianą. Utwory zazwyczaj śpiewane, posiadające wyraźną linię melodyczną, niemal zawsze szybkie i rytmiczne. Bardzo często nagrania tego gatunku to covery lub remiksy starszych przebojów – w praktyce zazwyczaj z lat 80. Wybrani przedstawiciele epic house: DJ Sammy, Groove Coverage, Novaspace, Vinylshakerz.

Euro house – wspólna nazwa stosowana niekiedy dla gatunków epic house, eurodance i zbliżonych.

Vocal trance (epic trance, euro trance) – współczesna muzyka taneczna mająca wiele cech wspólnych z epic house, jednak będąca jednym z podgatunków trance'u i mająca charakterystyczne dla tej muzyki brzmienie. Również tutaj dominują utwory śpiewane. Wybrani przedstawiciele euro trance: ATB, Ian Van Dahl, DJ's@Work, Alice DeeJay, Sylver, Lasgo, Fragma, Paul van Dyk.

Na początku lat 90. Krzysztof Krawczyk próbując powrócić na estradę tworzył w nurcie muzyki dance (italo disco), głownie remixy swoich starszych przebojów z lat 70. i 80., a także nagrał kilka innych utworów.

Niektóre gatunki dance są zbliżone do muzyki disco polo i często z nią mylone, od której odróżnia je wyraźne przesłanie skierowane do odbiorcy.
Muzyka ta pomimo prostej i łatwo "wpadającej w ucho" melodii zawiera teksty mówiące o życiu oraz troskach z nim związanych, niejednokrotnie dając życiowe rady i wskazówki.
źródło: wikipedia.org

Pozostałe gatunki: Muzyka Elektroniczna zobacz TUTAJ.

Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa

Historia
Pomysłodawcą nazwy disco polo, stworzonej na podobieństwo italo disco (włoski styl muzyczny z początku lat 80. XX w.), był Sławomir Skręta, właściciel wytwórni płytowej Blue Star z Reguł koło Warszawy. Gatunek wywodzi się z muzyki granej na weselach i zabawach przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych i weselnych, przy czym zmianie uległy instrumenty: zamiast akustycznych – elektroniczne, a w latach 80. także elektroniczne klawiszowe, ścieżką wokalną był najczęściej melodramatyczny tekst o nieszczęśliwej miłości. W pierwszej połowie lat 90. muzyka ta stała się zjawiskiem masowym, choć prawie nieobecnym w mediach. Nagrywane poza oficjalnym obiegiem kasety magnetofonowe i płyty kompaktowe osiągały ogromne nakłady.

W połowie lat 90. disco polo znalazło miejsce w programach telewizyjnych (m.in. audycje Disco Relax i Disco Polo Live w Telewizji Polsat i Polsat 2). Poza Polsatem i kilkoma regionalnymi rozgłośniami radiowymi muzyka ta w tym czasie była w ogóle nieobecna i uznawana przez media za symbol kiczu i prymitywizmu.

Przed wyborami prezydenckimi w 1995 zespoły i piosenkarze disco polo angażowani byli podczas kampanii wyborczej m.in: Mariana Krzaklewskiego, Waldemara Pawlaka i Aleksandra Kwaśniewskiego (wybory prezydenckie w Polsce w 1995 roku, Bayer Full – Prezydent, Top One – Ole, Olek i inne).

31 grudnia 1995 na antenie TVP 1 emitowany był program o tematyce disco polo, który nosił tytuł "Karnawałowa Gala Disco Polo".

Pod koniec lat 90. XX wieku nastąpił przesyt tej muzyki i gwałtowny spadek sprzedaży kaset magnetofonowych i płyt CD disco polo o ok. połowę, przy jednoczesnym wzroście zainteresowania polską muzyką pop, rock i hip-hop oraz zagraniczną muzyką hip-hop, dance i muzyką elektroniczną.

W 2007 muzyka ta ponownie zagościła na ekranach telewizyjnych za sprawą stacji iTV, która codziennie emituje audycję pt. "Discostacja". Oprócz tego promocja odbywa się w Internecie za sprawą rozgłośni internetowych. Od 5 lipca 2008 na antenę Polskiego Radia Lublin powróciła audycja prezentująca muzykę chodnikową "Nie tylko Barachołka", znana dawniej jako "Barachołka". Nadawana jest między 21:00, a 2:00 w nocy z soboty na niedzielę.

W pierwszej połowie 2009 muzykę disco polo promował kanał Edusat lecz po trzech miesiącach wycofał audycję ze swojej ramówki.

Od marca 2009 telewizja iTV wznowiła nadawany przed laty program Disco Polo Live.

Od 4 października 2009 w Tele 5 pojawił się nowy program poświęcony nurtowi disco polo pt. Disco Bandżo, który trwa 50 minut. Powtórki można oglądać na kanale Polonia 1. Producentem jest Maciej Jamróz.

Aktualnie stacje telewizyjne które promują tę muzykę to iTV, TVS, Tele5, Polonia1, TVR i VIVA Polska. Od 5 grudnia 2010 na kanale VIVA Polska w każda niedzielę emitowany jest blok z muzyką taneczną o nazwie "Disco ponad wszystko" Program ten podniósł dwukrotnie oglądalność stacji i z każdym kolejnym odcinkiem gromadzi coraz większą widownię.

Ten nurt muzyki promują także niektóre rozgłośnie radiowe m.in. Polskie Radio Lublin, Radio Hit, czy Radio Silesia. Od 2007 można zauważyć minimalny wzrost zainteresowania disco polo, co przejawia się większą obecnością tego gatunku w niektórych mediach, czy zwiększoną ilością granych koncertów. Jednak gatunek ten nadal przez wiele rozgłośni radiowych i telewizyjnych nie jest promowany i uważany jest za symbol złego gustu.

Dodatkowe informacje
Disco polo spotykało się z ostrą krytyką ze strony zwolenników innych gatunków muzycznych, którzy zarzucali mu prymitywność muzyki, naiwność tekstów, niski poziom wykonawstwa i brak oryginalności (powielanie motywów i wzorów, czerpanych często z muzyki polskiej i zagranicznej lat 60. i 70. XX wieku). Krytyka ta nie wpływała jednak na popularność tej muzyki. Aktualnie postępuje profesjonalizacja disco polo, warstwa muzyczna i tekstowa poprawiła się, a wykonawcy coraz częściej unikają śpiewania z playbacku.

Równocześnie niektórzy znani wykonawcy starszego pokolenia wzięli udział w tworzeniu nurtu disco polo lub też korzystali na jego popularności (np. Janusz Laskowski, Krzysztof Krawczyk, Marlena Drozdowska, Bohdan Smoleń, Andrzej Rosiewicz, Stan Tutaj, Marek Kondrat, Piotr Pręgowski, zespół Happy End i Kabaret OT.TO).

W promocję zespołów disco polo inwestowali liderzy gangu pruszkowskiego oraz mafii wołomińskiej. U szczytu powodzenia tej muzyki, w latach 1995–1997, kontrolowali ok. 70 procent rynku.

Wykonawcy w stylu Disco polo
Do najpopularniejszych zespołów disco polo należały: Bayer Full (jego lider, Sławomir Świerzyński, kandydował w 1997 roku do Sejmu z listy PSL), Akcent, Boys, Fanatic, Milano, Top One i Shazza
oraz
4Ever, Amadeo, Atlantis, Bahamas, Classic, Etna, Focus, Impuls, Jorrgus, Mega Dance, Mejk, Redox, Tia Maria, Toledo, Skaner, Toples, Weekend
.
źródło: wikipedia.org

_Sara 15-06-2011 22:23

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
Cytat:

Napisał FazZi85 (Post 4344754)
Niektóre gatunki dance są zbliżone do muzyki disco polo i często z nią mylone, od której odróżnia je wyraźne przesłanie skierowane do odbiorcy. Muzyka ta pomimo prostej i łatwo "wpadającej w ucho" melodii zawiera teksty mówiące o życiu oraz troskach z nim związanych, niejednokrotnie dając życiowe rady i wskazówki.

Życiowe rady i wskazówki . . mam się ich uczyć z owego rodzaju prymitywnej muzyki , czy nabierać doświadczenia z upływem lat ?
No bez jaj ; )

Takie wnioski wyciągnął jakiś Matoł .

Spotkałam się z pewnym utworem disco polo / dance (jeden *uj) , gdzie treść wyglądała następująco :
`Przeleć mnie, ja tak bardzo tego chcę!
Przeleć mnie, ooo tak . .`

i te wszystkie . . bara bara riki tiki tak xD

A więc musiałabym uznać to jako motto życiowe , bądź hasło rzucane w celu zwrócenia na siebie uwagi i przyciągnięcia płci przeciwnej ? ;D


Pozdro ;D

FazZi85 21-06-2011 21:33

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
To co akurat piszesz znaczy się te słowa z utworów to akurat jak widać jest disco-polo wg. mnie, ale mogę się mylić, po prostu poruszyłem ten temat w celu obszernej dyskusji użytkowników z tego forum, żeby uświadomić innym że jednak istnieje coś więcej niż tylko "techno" i "disco-polo"

a mam takie pytanie poza konkursem już:) powiedz mi skąd te słowa znasz?

EqualStudio 21-06-2011 23:15

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
Cytat:

Napisał FazZi85 (Post 4344754)
[COLOR=Blue]Dla tych osób co słuchają bardziej "ambitnej" muzyki będzie to bardzo zaczepny/drażliwy temat.

zgadza sie. ale wystarczy że się słucha każdego innego gatunku, byle nie diskopolo.
Cytat:

Napisał FazZi85 (Post 4344754)
(...)na to że jak wiadomo z doświadczenia wiele ludzi szufladkuje muzykę do 2óch worków/koszyków z napisem "techno" i "discopolo", a cała reszta dla nich już nie istnieje, ale myślę że po prostu myli pojęcia...

-tu jeszcze rozumiem co piszesz
Cytat:

Napisał FazZi85 (Post 4344754)
tj. muzyka DANCE i muzyka Disco oraz tez i Disco-Polo

już przestałem ogarniać. uporządkuj jakoś wyrazy i swoje myśli przy okazji, bo troche ciężko jest mi Ciebie zrozumiec.

dodatkowo skazuje Twój temat na niepowodzenie, bo mimo dobrych chęci nie przygotowałeś sie zbyt dobrze do dyskusji, po pierwsze: mowisz ze pewni ludzie widzą albo diskopolo, albo techno (prawda), ale po kiego grzyba dajesz definicje gatunków tak bardzo podobnych do siebie? zakładam ze znasz całe spektrum gatunków muzyki elektronicznej i na temat kazdego charakterystycznego wypadałoby powiedzieć pare słow i dać przykłady (dziwi mnie że nie dałes info na temat hands upu... bo to też swego rodzaju diskopolówa)
po drugie: czy takiemu disokopolowcowi (o którym teraz mowimy) chciałoby się czytać taki tekst?
po trzecie: wystarczy że ktoś sie przeleci po wszystkich działach z muzyką na tym forum i zobaczy co jest grane (hehe)
a po czwarte: przydałby się tematy tutoriale z przykładami podgatunków i ich subtelnych różnic. np mamy dział hardstyle: jak odróżnić nu od hardstyle lub hardstyle od oldshoolowego hardstyle, albo prawdziwy hands up od taniego ścierwa.
mów co chcesz ale to ja mam racje ;p
tylko sie nie ciepaj... :D
pozdro :piwo:

edit:
dalej mnie to nie przekonuje :P :D

FazZi85 21-06-2011 23:39

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
kolego wszystko jest ok, nie można tak wszystkiego od razu walnąć w jednym wpisie, bo nikt dużej i obszernej korespondencji nie chce za bardzo czytać, ludzie są leniwi (np: potrzebując czegoś niektórym łatwiej jest napisać na forum wpis, niż skorzystać z wujka google), nie martw się o to ponieważ specjalnie to tak dałem wszystko jest przemyślane, przykłady się pojawią ;)

tam gdzie przestałeś ogarniać to znaczy że nie rozróżniasz tych gatunków jednak.

Def. dałem dlatego że potrzebne są podstawy ludziom by to uświadomić więc od tego najlepiej jest zacząć.
Pewnie zapytasz dlaczego? Ok to na przykładzie z życia:
Jest łyżka i łyżeczka niby tak samo wygląda (do tego samego może służyć), ale jest jednak większa i mniejsza, a to jest spora różnica.

Co do HandsUp to właśnie czego klasyfikujesz do "disco-polo" skoro nawet na disco nie zasługuje, bo jest przecież handsup'em.

Co do "po drugie" to ten diskopolowiec nie będzie tego czytał, nawet chyba nie musi, bo on wie co do jest disco-polo, a to jest skierowane do innych osób jak już wcześniej napisane w 1wszym poście. Nie przeczytałeś ze zrozumieniem

Co do "po czwarte" tak wszystko będzie w swoim czasie ;)

Legs Alive! 16-07-2011 15:39

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
Różnica między dance a dp jest oczywista ;) Dance to muzyka i poziom, a dp to żenada sama w sobie... tyle w temacie

Rafael Sanchez 22-12-2011 20:37

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
A ja dodam cos od sibie. Pamietajcie ze disco polo to tak naprawde ogolne pojecie i jezeli ktos uslyszy utwor polski typu "Jestes szalona" i np. utwor "Balanga" (Power Play) to tez nazwie to "disco polo". A tutaj juz pojawia nam sie pojecie disco - dance. Disco polo i pochodne tego gatunku moze nie sa jakies skomplikowane i czasami maja glupi przekaz, chociaz nie wszystkie, ale i tak przy nich ludzie sie bawia i bawic sie beda. Pozdrawiam :)

SojkaPL 22-12-2011 21:14

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
A jak dla mnie między dance a disco polo jest bardzo cienka granica ;]

Rafael Sanchez 22-12-2011 22:32

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
A jak dla mnie nie. Moim zdaniem rodzaj muzyki jakim jest dance jest strasznie "rozciagliwy", podciga sie pod to wiele utworow ktore nie zawsze brzmia podobnie.

Major XD 22-12-2011 22:48

Odp: Dance vs Disco Polo [Różnice]
 
hmm mysle ze ten filmik mowi wszystko o disco polo

do dance bynajmniej idzie sie bawic


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:23 .

Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.