4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Equalizacja w miksie DJ’skim
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 18-06-2012, 18:48   #6
Woncky
..:: Klubowicz ::..
  
 
Woncky's Avatar
 
Dołączył/a: 08 Aug 2008
Miasto: Warszawa
Wiek: 34
Postów: 2 672
Tematów: 166
Podziękowań: 3 801
THX'ów: 4 142
Imię: Grzesiu
Wzmianek w postach: 17
Oznaczeń w tematach: 8
Plusów: 100 (+)
Woncky 100Woncky 100
Odwiedź profil Woncky na Facebook Odwiedź profil Woncky na Soundcloud.com Odwiedź profil Woncky na Mixcloud
Odp: Equalizacja w miksie DJ’skim - poradnik

Cytat:
Napisał Rooreck Zobacz post
Poza tym ja osobiście gówno słyszę w słuchawkach, więc ciężko byłoby mi ocenić, czy góry jest za dużo, czy za mało, czy jest przejrzyście czy nie. Od tego są odsłuchy, często monitory o liniowej charakterystyce. Słuchawki rzadko kiedy mają liniową charakterystykę.
Zacznijmy od tego, że nie we wszystkich klubach są odsłuchy, a są lokale, w których sama budowa soundsystemu jest do dupy - zdejmując słuchawki i tak nie masz prawa usłyszeć tego, co jest na parkiecie.
Imho Adam ma rację - akustyk powinien poustawiać wszystko tak, aby dj spokojnie mógł sobie grać do 0 na eq i brzmiało to dobrze - w związku z tym przerzucasz się na mikserze z cue na master i spokojnie miksujesz na słuchawkach. Aczkolwiek jestem zdania, że przynajmniej jednym uchem powinno się kontrolować sytuację na sali - może występować "syndrom niedopchniętego fadera" albo lekko przesunięty cross, czego na słuchawkach możesz nie usłyszeć, a na sali już tak.

Cytat:
Napisał Rooreck Zobacz post
Czuję się w obowiązku zastrzec, że Equalizerem wycinamy a nie dodajemy. Dodawać można tylko wtedy kiedy ma to konkretny cel i wiesz jak to zrobić. Po to realizatorzy i masteringowcy pracowali na utworem, żeby potem nic nie kręcić.
Tak, tylko kawałki nagrywane i masterowane obecnie były zupełnie inaczej niż 10 lat temu, o czym trzeba pamiętać miksując je razem. Ale generalnie się zgodzę - musisz mieć świadomość czego jest za mało i wiedzieć jaki efekt chcesz uzyskać.


A teraz powtórzę apel do wszystkich początkujących, którzy to czytają: NIE BIERZCIE TEGO JAKO JEDYNĄ I SŁUSZNĄ ŚCIEŻKĘ POPRAWNEGO MIKSU. Robiąc wszystko według jednego schematu jesteście nudni. Dlaczego nie znaleźć kawałków, w których możesz dać 50-50 najniższych częstotliwości, zostawić to na dwie frazy i nie będzie to brzmiało jak kupa? Nie zawsze zaczynajcie od wejścia środkiem, potem bassem, a na końcu górą! Kombinujcie, słuchajcie, a przede wszystkim twórzcie własne schematy! To jest tylko przykład.

Jak mi się coś jeszcze przypomni to będzie edyta
Ogólnie fajnie, że powstało coś takiego w rodzaju "wytycznych technicznych", dzięks za pracę
__________________

Last edited by Woncky; 18-06-2012 at 19:31.
Woncky jest offline   Reply With Quote
Woncky dostał 5 podziękowań za ten post.