PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Wyprzedaż praw własności do polskiej kultury (Se-ma-for, Polskie Nagrania)


Raffsky
02-02-2015, 08:41
Wyprzedaż Polski trwa. Anglicy przejęli studio Se-ma-for, w którym powstały kultowe polskie bajki


Legendarne łódzkie studio Se-ma-for zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen Entertainment - informuje portal narodowalodz.pl. Powodem przejścia jednego z najważniejszych miejsc na mapie filmowej Polski miejsca w obce ręce są długi.
W studiu Se-ma-for, które jest spadkobiercą słynnego Studia Małych Form Filmowych, powstawały bajki, które miliony Polaków pamięta z czasów swojego dzieciństwa: „Miś Uszatek”, oscarowy „Piotruś i Wilk”, lalkowe „Muminki”, „Miś Colargol”, rysunkowy „Zaczarowany ołówek” czy aktorski „Klub profesora Tutki”.
Se-ma-for popadł w tarapaty w 2013 r. przez serial dla dzieci „Parauszek i przyjaciele”. I choć serial cieszył się dużym zainteresowanie, zbierał liczne nagrody i był dofinansowywany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, na jego produkcję studio zaciągało pożyczki u zagranicznych producentów. Długi nie zostały spłacone i zgodnie z umową 51 proc. udziałów spółki przejęła brytyjska firma Small Screen. Prezes Zbigniew Żmudzki złożył rezygnację, a jego miejsce zajął Szwajcar Luc Toutounghi.
Studio czeka teraz restrukturyzacja, która jest potrzebna dla takiego studia jak nasze. Nie możemy działać tylko jako studio artystyczne. Musimy też myśleć o finansach i postawić Se-ma-fora na mocnych nogach. Bo niestety polskie studia filmowe stoją najczęściej na nogach glinianych
— wyjaśnia Zbigniew Żmudzki w rozmowie z portalem narodowalodz.pl.
W przejęciu studia przez Anglików widzi szansę.
W naszym kraju system finansowania jest taki, że mamy tylko jedną nogę: Polski Instytut Sztuki Filmowej i fundusze regionalne, a potrzebujemy też drugiej nogi w postaci koproducenta. Na tę chwilę pomoc udało się nam znaleźć za granicą. Anglicy są dla nas ogromną szansą, ale musieliśmy dokonać zmian w zarządzie studia
— dodaje.
Jak będzie wyglądała przyszłość studia Se-ma-for?
Po ustabilizowaniu sytuacji Se-ma-fora Anglicy odejdą, a wtedy udziały wrócą do nas. Produkcjach takich filmów i serialu animowanych jak „Parauszek” zwraca się w dłuższym czasie niż produkcji fabularnej, aktorskiej. Ale taki serial dłużej „żyje” w obiegu niż film aktorski
— tłumaczy Żmudzki w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim”.
Były prezes zapewnia również, że Semafor nie przeniesie się do Londynu. Dość marna to jednak pociecha. Bo ile polskich firm, które raz zostały przejęte przez zagraniczny kapitał, wróciło z powrotem w polskie ręce?

Wyprzedaż Polski trwa. Anglicy przejęli studio Se-ma-for, w którym powstały kultowe polskie bajki (http://wpolityce.pl/kultura/232055-wyprzedaz-polski-trwa-anglicy-przejeli-studio-se-ma-for-w-ktorym-powstaly-kultowe-polskie-bajki)


Kultowa polska wytwórnia płyt przejęta przez Amerykanów

Polskie Nagrania sprzedane. Istniejącą od blisko 60 lat wytwórnię płytową kupił światowy gigant Warner Music. Cena to nieco ponad 8 milionów złotych.
Prezes Warnera Piotr Kabaj uważa, że najbardziej interesująco wygląda zbiór nagrań muzyki klasycznej, dlatego że dotychczas nie był on eksploatowany. Firma będzie chciała wydać jak najwięcej z tych zbiorów, również muzykę popularną. Priorytetem będą te nagrania, które jeszcze nigdy nie ujrzały światła dziennego.

W archiwach Polskich Nagrań znajduje się blisko 40 tysięcy produkcji. - Teraz Warner zamierza przyjrzeć się dokładniej tym zbiorom, a następnie przystąpić do podpisywania porozumień z ludźmi, którzy nadal mają do nich prawa- zapowiada Piotr Kabaj. Kilkudziesięciu artystów podpisało już takie umowy.

Polskie Nagrania były w PRL-u praktycznie monopolistą jeśli chodzi o wydawanie płyt. Jedynym ich konkurentem było Polskie Radio. Wśród artystów wydawanych przez Polskie Nagrania byli m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz czy Czerwone Gitary. Ostatnio to wydawnictwo remasterowało albumy i wypuszczało je ponownie do sklepów płytowych.

Bezpośrednią przyczyną upadku firmy był konflikt z krewnymi Anny German, którzy domagali się tantiem ze sprzedaży wznowionych płyt artystki. Sąd przyznał rodzinie ponad milion złotych odszkodowania. Pięć lat temu firma ogłosiła upadłość. Zysk z dzisiejszej sprzedaży w połowie zostanie przeznaczony na spłatę długów spółki, reszta trafi do Skarbu Państwa.

Kultowa polska wytwórnia płyt przejęta przez Amerykanów - Finanse - WP.PL (http://finanse.wp.pl/kat,1033693,title,Kultowa-polska-wytwornia-plyt-przejeta-przez-Amerykanow,wid,17219061,wiadomosc.html?ticaid=1144 52&_ticrsn=5)

PostScriptum
02-02-2015, 14:16
"Cena to nieco ponad 8 milionów złotych."

ale my POlacy tani jestesmy, swoja kulture i przeszlosc oddajemy za grosze

zasluzylismy by traktowano nas gorzej niz zwierzeta