4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Inne Potrzebuje pomocy w składaniu komputera do produkcji.
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 06-02-2016, 15:35   #10
Dixidae
..:: Aktywny ::..
  
 
Dołączył/a: 04 Nov 2014
Miasto: Lubań
Wiek: 27
Postów: 35
Tematów: 0
Podziękowań: 3
THX'ów: 21
Imię: Łukasz
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 2 (+)
Dixidae 2
Odwiedź profil Dixidae na Soundcloud.com
Odp: Potrzebuje pomocy w składaniu komputera do produkcji.

Dodam od siebie słówko, bo swego czasu zajmowałem się tym na poważnie. Jeśli chcesz budować komputer pod studio nagraniowe interesuje Cię jedna sprawa: jak najszybszy przepływ danych. Więc musisz zwracać uwagę na 3 rzeczy. Procesor, pamięć RAM oraz dysk. Zacznijmy od pierwszego.

Procesor, który wymieniłeś na górze byłby zupełnym strzałem w kolano tym bardziej, że w Twojej konfiguracji nie znalazła się informacja o płycie głównej. Dlaczego tak piszę? Dlatego, że jest to procesor z odblokowanym mnożnikiem, który jest droższy od wersji zablokowanych i wymaga odpowiedniej płyty głównej. Owa musi być wyposażona w odpowiedni chipset, który umożliwia zmianę taktowania i odpowiednie podawanie napięcia a nie chce mi się wierzyć, że będziesz się bawił w OC.

W kwestii dysku. Zapewne w każdym miejscu będą Ci pisali o dysku SSD ale nie daj się wpędzić w paranoję. Dysk SSD przyspiesza pracę systemu, ale nie wprowadzi nowej jakości w proces nagrań. Dlaczego? Dlatego, że dyski SSD są drogie i mają dużo mniejszą pojemność od dysków magnetycznych. W muzyce pracuje się na wielu plikach audio i po jakimś czasie zajmują one bardzo dużo miejsca co wprowadza konieczność ciągłej rotacji plików między pamięcią flash a dyskiem magnetycznym. Do tego dochodzi osobna sprawa jaką jest bufor. Drogie interfejsy audio dają wsparcie do przetwarzania DA/AD ale w Twoim budżecie mieszczą się tylko interfejsy ze sterownikami programowymi czyli różne wersje sterownika ASIO. A jego bufor obsługuje procesor, więc bez sensu jest, aby dysk musiał czekać aż procesor przetworzy wszystkie dane, bo to po prostu marnotrawstwo. Współczesne dyski magnetyczne o odpowiedniej prędkości obrotowej zapewniają bardzo szybki przepływ przez interfejs SATA 6 GB/s.

Pamięć RAM jest istotna z punktu widzenia sesji. W ustawieniach DAW zapewne znajdzie się opcja, która pozwoli wybrać czy przetwarzane audio ma być odczytywane z dysku czy przetrzymywane w pamięci podręcznej. Generalnie panuje zasada, że im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Co nie oznacza, że kupuje się jej na potęgę. 8GB spokojnie wystarczy, jeśli jest również możliwość rozbudowy o kolejne 8. Kupując komputer teraz nie ma sensu szukać pamięci innych niż DDR4. Kupowanie 2 kości DDR3 po 4GB blokuje Ci możliwość rozbudowy (w przypadku tańszych płyt mATX, które wyposażone są najczęściej w 2 sloty), ponieważ dla tych pamięci najlepsza jest praca w trybie Dual Channel. W przypadku pamięci DDR4, taktowanie wynosi już 2133/2400 MHz i przy takich prędkościach, praca Single/Dual Channel nie robi żadnej różnicy.

Proponuję Ci coś takiego:
-procesor Intel Core i5-6600 ok.1000zł;
-płyta główna MSi B150M PRO-VDH ok. 315zł;
-pamięć RAM XyperX Fury Black 2400 Mhz 2x4GB (lub 1x 8GB, co przy wszystkich slotach daje Ci aż 32 GB!) ok. 210zł;
-dysk Seagate do wybory 2 modele: ST2000DM001 lub ST2000VN001 (drugi jest mniejszy, bardziej kompaktowy) kolejno 330/510zł;
-SSD jesli chcesz Crucial BX100 250 GB ok. 350zł;
-napęd DVD Samsung SH-224DB/BEBE ok. 50zł;
-zasilacz Be Quiet 500W System Power 7 lub Thermaltake Smart SE Modular 530 W ok. 230zł;
-obudowę polecam wyciszaną np. SillentiumPC PAX M70 ok. 280zł;
Łącznie ok. 2850zł.

Interfejs zawsze polecam Focusrite bo nigdy się nie zawiodłem na ich podstawowych modelach, ilekroć miałem z nimi do czynienia. Świetnej jakości preampy. Zależnie od pracy jaką będziesz wykonywać wybierzesz model z jednym wejściem (np. Scarlett Solo) albo wyżej np. Saffire 6 USB. Monitor polecam np. LG 23MP57VQ-P - matryca IPS więc kąty widzenia i kolorki będą dobre. Cena to jakieś niecałe 600zł. Nie wiem czy temat jest dalej aktualny ale w razie pytań, można śmiało pisać PW.

Pozdrawiam!
Dixidae jest offline   Reply With Quote
Dixidae dostał 2 podziękowań za ten post.