4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Technika Kompresja sumy
Wątek: Technika Kompresja sumy
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 02-01-2016, 01:02   #4
Creativo
..:: senior Member ::..
  
 
Dołączył/a: 20 Mar 2011
Miasto: Siemianowice Śl
Wiek: 30
Postów: 136
Tematów: 25
Podziękowań: 27
THX'ów: 164
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 3
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 8
Plusów: 1 (+)
Creativo 1
Re: Kompresja sumy

Jeśli chodzi o pojęcie kompresji to od pewnego czasu trzymam się rad jednego z najlepszych dla mnie w elektronice pod tym względem- Roberta Babicza. A mianowicie: nie kompresować. Jeśli nie jesteś inżynierem dźwięku- broń Boże nie kompresować mastera. Do tego z tego co można w wywiadzie z nim usłyszeć, to to, że używa on zazwyczaj kilku kompresorów, z czego redukcja często nie przekracza 1db, no i gardzi on kompresją wielopasmową
Czego możemy się jeszcze od niego nauczyć ? Otóż, kompresji używa on tylko do wyciągnięcia transientów, jeśli to potrzebne, a nie do spłaszczenia brzmienia.

Ja z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że kompresja na sumie to na początku fajny "bajer", który sprawia, że wydaje Ci się iż track lepiej się klei, jednak po pewnym czasie jak wyrobisz sobie ucho to zobaczysz, że Twoje stare kawałki były zgniecione i w ogóle nie "oddychały". Najlepiej rób miks tak, żeby sklejony był bez kompresora na masterze, a jeśli Cię ten kompresor inspiruje do pracy to go zostaw, ale jak już skończysz to wywal. Jeśli jakiś dźwięk nie zacznie nadto wyskakiwać i numer się "rozleci", pokaże Ci to, że za bardzo polegałeś na tym kompresorze i masz braki w miksie.

A jeśli już musisz... to choć zasad nie ma, będzie się to różniło niemal w każdym wypadku to warto trzymać się pewnych wskazówek, mianowicie: nie używać kompresji wielopasmowej, kompresować max 2db, ratio nie więcej niż 2.0.
Creativo jest offline   Reply With Quote
Creativo dostał 3 podziękowań za ten post.