4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Artykuł Akustyka - Rozmieszczenie elementów
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 02-02-2015, 11:44   #1
P4SIO
EssentialMusic.pl
  
 
P4SIO's Avatar
 
Dołączył/a: 17 Sep 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 30
Postów: 4 166
Tematów: 352
Podziękowań: 4 597
THX'ów: 6 391
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 75
Imię: Tomek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 9
Plusów: 53 (+)
P4SIO 53
Odwiedź profil P4SIO na Facebook Odwiedź profil P4SIO na Twitter Odwiedź profil P4SIO na Youtube Odwiedź profil P4SIO na Soundcloud.com
Arrow Akustyka - Rozmieszczenie elementów

Akustyka - Wstęp do tematu cieszy się sporym zainteresowaniem więc zgodnie z obietnicą rozwijam serię o kolejne zagadnienia. Tym razem poruszę temat rozmieszczenia głośników, ustawienia mebli oraz wykorzystania standardowych elementów pokoju w celu wygłuszenia.


Akustyka - Rozmieszczenie elementów

Czy takie zmiany mają sens? Zdecydowanie!
Jest to dobry wstęp do faktycznych działań z akustyką i przygotowuje pokój do kolejnych kroków jak np. rozmieszczenie paneli akustycznych.
Najlepiej będzie, gdy wyobrazimy sobie sytuację z zupełnie nowym, pustym pomieszczeniem. Dla przykładu odwołam się do mojego pokoju, ponieważ mam do niego gotowy rysunek. Wymiary na tym obrazku są mocno orientacyjne ale pokazują o co mniej więcej chodzi (biurko powinno stać dalej od ściany, czerwone kropki to miejsca odbić dźwięku).

[spoiler] Pokaż/Ukryj, dodatkowe informacje.1. Ustawienie głośników/biurka.

• Głośniki ustawiamy w połowie długości krótszej ściany. Ważne jest aby odległość od prawej jak i lewej ściany była taka sama. W ten sposób nie zaburzamy obrazu stereo. Dodatkowo takie ustawienie gwarantuje nam, że fala dźwiękowa ma do przebycia dłuższą drogę zanim odbije się od przeciwległej ściany.

• Teraz pojawia się pytanie jak daleko od krótszej ściany ma stać biurko ? Tak naprawdę liczy się to gdzie siedzimy, a dokładniej mówiąc gdzie znajdują się nasze uszy. Optymalna odległość od krótszej ściany to 38% długości dłuższej ściany. W tym miejscu powinien stać nasz fotel i do niego dostawiamy biurko z głośnikami.

• Pozostała jeszcze kwestia, gdzie ustawić subwoofer. Na pewno nie w rogu pokoju, bo mimo że mamy wtedy wrażenie mocniejszego basu, to jednak drastycznie zniekształcamy jego brzmienie. Zwykle objawia się to typowym "dudnieniem". Najlepszy sposób na odpowiednie umiejscowienie suba, to tzw. swap test. Krótko mówiąc stawiamy subwoofer na krześle na którym siedzimy, a samemu na czworaka chodzimy po podłodze i wsłuc***emy się gdzie naszym zdaniem jest najlepszy bas. Gdy znajdziemy takie miejsce, to właśnie tam stawiamy subwoofer.

2. Ściany - miejsca odbić.

• Najistotniejsze miejsca w pokoju z punktu widzenia akustyki, to rogi pokoju, miejsca odbić fali za głośnikami, na *bocznych ścianach i miejsca odbić na przeciwległej ścianie. O ile rogi jest dosyć ciężko jakoś wypełnić o tyle miejsca odbić na ścianach możemy zabezpieczyć np. regałem z książkami. Według opinii na forach książki całkiem nieźle absorbują dźwięk. Również w tym wypadku warto zachować symetrię aby nie zakłócić obrazu stereo tzn. postawić taki regał przy jednej jak i drugiej ścianie.

• Do stłumienia odbić dźwięku na przeciwległej do naszych głośników ścianie można użyć kanapy czy łóżka. Gąbka podobnie jak książki całkiem nieźle pochłania odbicia.

3. Podłoga.

• Tematem podłogi interesowałem się od samych podstaw. Ustaliłem, że najbardziej opłaca się (cena/jakość) użyć podkładu (Pianomat), paneli podłogowych i dywanu.

• Zakładam jednak, że większość z Was ma już podłogę więc co w takim wypadku? W zasadzie jest tylko jedno dobre wyjście - gruby, mięsisty dywan. Pochłania on znaczną część fal odbitych od podłogi. W zasadzie nie spotkałem się z innymi, praktycznymi rozwiązaniami odnośnie podłogi.

4. Sufit.

• Tutaj nie gotowych i tanich rozwiązań. Zwykle doradzany jest tzw. podwieszany sufit lub specjalne akustyczne płyty gipsowe np. Nida Sonic. Jest to jednak pewna inwestycja więc nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Tak wyglądają płyty Nida Sonic u mnie na skosach:

[spoiler] Pokaż/Ukryj, dodatkowe informacje.5. Drzwi i okna.

• Jeśli chcemy zabezpieczyć drzwi, to możemy przykleić na nie piankę akustyczną lub matę bitumiczną.

• Co do okien to tutaj sprawa jest prosta podobnie jak z podłogą - grube, mięsiste zasłony.

Starałem się tutaj przedstawić praktyczne rady na temat tego jak ustawić standardowe elementy pokoju tak aby w jakimś stopniu poprawić w nim odsłuch muzyki. Oczywiście żadna kanapa czy materac nie zastąpią paneli akustycznych ale dadzą pewne wrażenie do czego się dąży. Szczególnie istotne jest prawidłowe ustawienie głośników/stanowiska. Jest to darmowe rozwiązanie które wykorzystuje naturalny potencjał pokoju jako przestrzeni. Warto spróbować tym bardziej, że są to darmowe rozwiązania. Nadal pozostaję przy zasadzie "minimum teorii, maksimum praktyki" więc nie zagłębiałem się w techniczne szczegóły tych rozwiązań. Jeśli seria będzie cieszyła się zainteresowaniem, to rozwinę poruszone kwestie

Chciałbym tu zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Dzielę się po prostu własną wiedzą zdobytą poprzez czytanie sporej ilości materiałów w internecie. Jeśli więc popełnię jakiś błąd, macie większą wiedzę na ten temat, możecie ciekawie rozwinąć temat lub jesteście zainteresowani tą serią to proszę o zamieszczenie komentarza.

Podobnie jak w pierwszym artykule tak samo tutaj zapraszam do obejrzenia filmu z kanału Acoustic Geometry, gdzie pokazane są miejsca w których występują odbicia dźwięku.W przyszłym tygodniu przedstawię poradnik na temat budowy własnych paneli akustycznych na bazie wełny mineralnej.
Zbudowałem 8 samodzielnie tak więc mam gotowe zdjęcia, które pokażą poszczególne etapy budowy.
W ramach zapowiedzi zamieściłem niżej dwie fotki


[spoiler] Pokaż/Ukryj, dodatkowe informacje.
[spoiler] Pokaż/Ukryj, dodatkowe informacje.
* - Aby znaleźć miejsca pierwszych odbić na bocznych ścianach używa się prostej metody (potrzebujemy pomocy drugiej osoby). Siadamy w miejscu w którym słuchamy muzyki, druga osoba prowadzi wzdłuż bocznej ściany lusterko. Miejsce w którym w lusterku zobaczymy odbicie głośnika, to miejsce pierwszego odbicia fali.

Pierwsza część: "Akustyka - Wstęp do tematu":
http://www.4clubbers.com.pl/newsy/10...do-tematu.html
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Akustyka - Rozmieszczenie elementów-glosnosc.jpg  

Last edited by P4SIO; 07-02-2015 at 15:22. Powód: Dodanie kwestii subwoofera i zdjęcia Nida Sonic.
P4SIO jest offline  
P4SIO dostał 32 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents