4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Artykuł Akustyka - Wstęp do tematu
Wątek: Artykuł Akustyka - Wstęp do tematu
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 06-11-2014, 16:16   #1
P4SIO
EssentialMusic.pl
  
 
P4SIO's Avatar
 
Dołączył/a: 17 Sep 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 30
Postów: 4 166
Tematów: 352
Podziękowań: 4 597
THX'ów: 6 391
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 75
Imię: Tomek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 9
Plusów: 53 (+)
P4SIO 53
Odwiedź profil P4SIO na Facebook Odwiedź profil P4SIO na Twitter Odwiedź profil P4SIO na Youtube Odwiedź profil P4SIO na Soundcloud.com
Arrow Akustyka - Wstęp do tematu

Każdy z fanów muzyki niezależnie czy jest producentem, dj-em, prezenterem czy po prostu słuchaczem ociera się o temat akustyki. Często inwestycja w nowe głośniki nie przynosi pożądanych rezultatów, bo może i jest głośniej ale nadal "coś jest nie tak". Poszukiwania doprowadzą nas prędzej czy później do tego zagadnienia.

Akustyka - Wstęp do tematu

Jakiś czas temu przeniosłem się do nowego pokoju, który znajduje się na poddaszu. Jest całkiem spory pokój, bo o powierzchni 50 m2 i co również istotne w najwyższym miejscu ma około 3,5 m. Po przeniesieniu pierwszych rzeczy, a w szczególności komputera i głośników chciałem posłuchać muzyki.

Tutaj pojawił się problem, bo przy głośniejszym odsłuchu wszystko zaczęło się "zlewać" i w zasadzie nie brzmiało tak jak powinno. Co najgorsze po dłuższym słuchaniu zaczęła mnie boleć głowa. Na jakiś czas przerzuciłem się na słuchawki. Mimo wszystko postanowiłem jednak coś z tym problemem zrobić. W ten oto sposób wpadłem na temat akustyki pomieszczenia. Zacząłem czytać artykuł i wpisy na forach na temat tego zagadnienia. Zapoznałem się z podstawową teorią i wyszukałem możliwie proste i mało kosztowne rozwiązania, które można samemu zastosować aby poprawić jakość odsłuchu. Właśnie o tym będzie ta seria artykułów. Postaram się przy minimalnej ilości teorii zamieścić praktyczne porady na temat poprawy akustyki. W sumie dzięki temu sam podsumuję swoją wiedzę na ten temat. Chodzi mi tu głównie o konkrety, czyli coś czego sam szukałem przeglądając fora i strony o tej tematyce.

Jak sama nazwa mówi dzisiejszy wpis dotyczy wstępu, czyli zrozumienia podstaw tego skąd w ogóle jest problem z akustyką. Upraszczając temat chodzi tu głównie o to, że dźwięk (fala akustyczna) dociera do nas w różnym czasie. Część dochodzi do nas wcześniej, a część po odbiciu od różnych elementów jak np. ściany, z opóźnieniem. Odbieramy to jako pogłos, który będąc w nadmiernej ilość zaciera i zniekształca dany dźwięk. To jest w zasadzie kluczowa sprawa dla tego zagadnienia, ponieważ większość działań polega na ograniczeniu tego zjawiska. Muszę tutaj zaznaczyć, że nie chodzi tu o całkowite usunięcie pogłosu. Taka skrajność również powoduje zmniejszenie przyjemności ze słuchania. We wszystkim należy mieć umiar

Jak zmniejszyć pogłos w pokoju, a tym samym poprawić akustykę pomieszczenia ? Tutaj jest baaaaaardzo wiele rozwiązań. Począwszy od przemeblowania w pokoju i ustawienia głośników w odpowiednim miejscu przez zamieszczenie elementów pochłaniających dźwięk, a kończąc na specjalistycznych, kompleksowych rozwiązaniach opartych na pomiarach. W tej serii skupię się głównie na tych dwóch pierwszych sposobach, ponieważ to one są najbardziej przystępne dla przeciętnego "Kowalskiego". Oczywiście ktoś może powiedzieć, że temat go nie dotyczy, bo używa słuchawek. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie wystarcza to ok. Jednak słuchanie muzyki na głośnikach pozwala na odbieranie jej całym ciałem. Nie tylko uszami. Warto więc zadbać żeby doświadczać tego w jak najlepszej jakości

W kolejnym artykule z tej serii poruszę temat rozmieszczenia elementów w pokoju. Następnie, gdy dotrze do mnie zamówiona wełna mineralna (ma być pod koniec przyszłego tygodnia) napiszę poradnik jak samodzielnie zbudować panel akustyczny (razem ze zdjęciami). Kolejny wpis będzie dotyczył budowy "kapsuły" na mikrofon, która znacząco poprawia jakość nagrań (dodatkowo pewnie połączę to razem ze sposobem na zrobienie własnego, prostego popup filtra). O ile tematy fajnie się przyjmą, to będę kontynuował tę serię o kolejne wpisy ale to zobaczymy

Chciałbym tu zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Dzielę się po prostu własną wiedzą zdobytą poprzez czytanie sporej ilości materiałów w internecie. Jeśli więc popełnię jakiś błąd, macie większą wiedzę na ten temat i możecie ciekawie rozwinąć temat lub jesteście zainteresowani tą serią to proszę o zamieszczenie komentarza

Na koniec zostawiam Was z filmikiem, który obrazuje temat dzisiejszego wpisu. Wymagany jest podstawowy angielski ale nawet jeśli nie chce Wam się rozumieć o czym jest mowa, to obraz mówi sam za siebie. Tak więc polecam



P.S Muszę tutaj podziękować osobie, która zmotywowała mnie do dalszego pisania. Chodzi tutaj o znaną na forum osobę kryjącą się pod nickiem - Cukierek W temacie z 4Clubbers Awards napisała, że najlepszą zmianą na forum są pisane przeze mnie artykuły. Jest to dla mnie niesamowity kop motywacyjny za który bardzo dziękuję

Przy okazji zapraszam do głosowania http://www.4clubbers.com.pl/konkursy...nominacje.html
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Akustyka - Wstęp do tematu-colorful_sound_waves-wallpaper-800x600.jpg  

Last edited by P4SIO; 06-11-2014 at 16:18.
P4SIO jest offline  
P4SIO dostał 61 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents