Oznaczeń w tematach: 59
Plusów: 950 (+)
Wojtek Szczęsny 950
Odp: Serie A - Temat zbiorczy

Piłkarze Juventusu sięgnęli w sobotę w Pekinie po piąty w swojej historii Superpuchar Włoch. Napoli, które kończyło mecz w dziewiątkę, dwukrotnie wychodziło na prowadzenie, a skapitulowało dopiero w trakcie 30-minutowej dogrywki.

Jako, że oba kluby traktowały sobotni mecz jak najbardziej poważnie, na boisku pojawiły się w swoich optymalnych zestawieniach. W jedenastce Napoli znalazł się nawet Edinson Cavani, który powrócił niedawno z Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Zgodnie z przypuszczeniami ekspertów i samych kibiców, więcej do powiedzenia mieli od pierwszych minut piłkarze Starej Damy. Piłka nie opuszczała praktycznie połowy Napoli, a piłkarze mistrzów Włoch nieustannie starali się przebić przez zasieki defensywne rywali. Przed opływem kwadransa dwójkową akcję w polu karnym przeprowadzili Giovinco i Marchisio, ale piłka została sparowana na rzut rożny.

Stara Dama wydawała się mieć wszystko pod kontrolą, ale zmieniło się to w 27. minucie. Zaskakująca kontra przeprowadzona przez Napoli zakończyła się bowiem golem. Błąd defensywy Juve wykorzystał Cavani, który znalazł się sam na sam z Gianluigim Buffonem. Urugwajczyk nie zdołał minąć włoskiego bramkarza, ale utrzymał się przy piłce i mimo powrotu do defensywy Lucio skierował ją do siatki.

Dzięki zdobyciu gola Napoli nabrało wiatru w żagle i w kolejnych minutach kilkakrotnie niepokoiło bramkę Buffona. Odpowiedź Juventusu nadeszła jednak dokładnie dziesięć minut później, kiedy po pięknym uderzeniu z woleja do wyrównania doprowadził Kwadwo Asamoah. Radość mistrzów Włoch trwała jednak bardzo krótko. Już po chwili karygodny błąd popełnił Leonadro Bonucci, który do puścił do tego, by Goran Pandev znalazł się sam na sam z bramkarzem. Macedończyk dopełnił jedynie formalności i po przelobowaniu Buffona Napoli objęło ponowne prowadzenie.

Na początku drugiej połowy do ataków rzucili się piłkarze Starej Damy, a o krok od wyrównania był Mirko Vuvinić. Jego strzał z ostrego kąta odbił się od poprzeczki i wyszedł ponownie w pole gry. W odpowiedzi groźną akcję przeprowadził w 56. minucie Cavani. Urugwajczyk - mimo asysty Lucio - bez trudu wbiegł w pola karne, ale posłał piłkę tuż obok słupka. Na największą gwiazdę tego spotkania wyrastał tymczasem De Sanctis, który najpierw wybronił rzut wolny Andrei Pirlo, a po chwili sparował kolejny groźny strzał wspomnianego Vucinicia.

Przełomowa dla losów spotkania okazała się 71. minuta, gdy po faulu na czarnogórskim napastniku podyktowano karnego. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł po chwili Arturo Vidal i nie miał problemów z doprowadzeniem do wyrównania. Sytuacja Napoli pogorszyła się dodatkowo dziesięć minut później, kiedy z boiska za - wydawałoby się - niegroźne zaatakowanie rywala wyrzucony został Pandev. Atmosfera z każdą kolejną minutą stawała się coraz bardziej nerwowa, a w doliczonym czasie gry do szatni odesłany został także Juan Zuniga.

Juventus przystąpił do dogrywki z przewagą dwóch zawodników i zgodnie z oczekiwaniami sięgnął w niej po zwycięstwo. Koszmarne nieporozumienie De Sanctisa z Maggio sprawiło, że ten drugi skierował piłkę do własnej siatki. Stara Dama ostatecznie pogrążyła swoich rywali tuż przed przerwą dogrywki, gdy wynik na 4:2 po wcześniejszym dograniu Asamoaha podwyższył Vucinić.

Grający w dziewiątkę piłkarze Napoli nie byli w stanie zagrozić bramce Starej Damy i odpowiedzieć choćby kontaktowym trafieniem. Kilkanaście minut później sędzia zagwizdał po raz ostatni, a piąte zwycięstwo Juve w Superpucharze Włoch stało się faktem.

Juventus Turyn - Napoli 4:2 (2:2, 1:2)
0:1 Cavani 27’
1:1 Asamoah 37’
1:2 Pandev 41’
2:2 Vidal (k.) 72’
3:2 Maggio (sam.) 97’
4:2 Vucinić 101’