4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Mała pomoc
Wątek: Mała pomoc
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 23-04-2012, 18:59   #8
Anoren
..:: true Member ::..
  
 
Anoren's Avatar
 
Dołączył/a: 14 Mar 2011
Miasto: Tak.
Wiek: 25
Postów: 259
Tematów: 17
Podziękowań: 588
THX'ów: 191
Imię: Maciek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 3 (+)
Anoren 3
Odp: Mała pomoc

Widzę że dość dużo osób się wypowiedziało to i ja dodam coś od siebie..
Po 1 - wybór DAWa
Wiele razy wałkowany na forum temat, dużo starć między użytkownikami poszczególnych
programów, najczęściej Abletonowcy - FLowcy. Mimo że Ableton był faworytem, to okazuje się że wszystkie DAWy są sobie równe, nie ma lepszego czy gorszego. Co najwyżej jeden jest lepszy pod 1 względem, 2 pod innym.
Wybór należy do Ciebie - polecam zapoznać się ze wszystkimi programami szczególnie:
Ableton Live
FL Studio
Cubase

Ewentualnie, jeśli masz Maca to Logic Pro.

Image-Line - FL studio, brutalnie zignorowane przez kolegę wyżej xdd
Dodam od siebie że do FL jest najwięcej tutoriali..

Po 2 - gatunek
Rap, techno z tego co wyczytałem, ale co rozumiesz pod nazwą techno?
Jeśli muzykę elektroniczną ogólnie, to polecem zapoznać się z gatunkami muzyki, na forum jest od tego dział, tam wybierzesz konkretnie najbardziej podobające się Tobie.

Po 3 - Sample
Tak jak koledzy wyżej - Vengeance, najlepsza firma na rynku, szczególnie pod względem bassdrumów, chociaż ja od siebie polecę także sample od EiS (miesięcznik nt. produkcji). Nie są może tak wybitne, ale za 16,50 masz 1-2gb sampli + wiele tutoriali na temat produkcji, od wykręcania dźwięków aż do miksu i masteringu.

Po 4 - Mix, Mastering
Tak jak mówiłem - EiS. Dodatkowo możesz się zaopatrzyć w kwartalnik EiS+, czyli 2gb sampli i 100 stron na temat mixu, masteringu, technik produkcji, porad itd.
Dodatkowo polecam też tutoriale z tego forum, w dziale tutorials prefix "opis" i tam jest bardzo dużo nt. miksu/masteringu.

No i..
Po 5 - Odsłuch.
Odsłuch jest niezwykle ważny, na pewno odczujesz różnicę między profesjonalnymi monitorami odsłuchowymi a słuchawkami z zestawu od nokii.. W tych klimatach specjalistą jest Marcinkiewicz, i oczywiście słuchaj jego rad, nie widziałem jeszcze żeby się pomylił. I jeszcze jedna rzecz - miks na słuchawkach.
Wielu ludzi mówi, że na słuchawkach się nie da, ale nie wiem skąd te wnioski. Nawet w EiS czytałem, że to prawie to samo, co na monitorach. Najważniejszy - słuchawek - lewe ucho odbiera dźwięk zarówno z lewego jak i prawego głośnika, tylko że z prawego odczyta dźwięk ze stłumionymi lekko częstotliwościami pow. 2kHz, co da efekt cienia akustycznego. Jest jednak wtyczka - crosfeed eq która da ten sam efekt na słuchawkach. Natomiast + słuchawek jest to, że są dużo tańsze, i na początek lepsze, no, chyba że masz w kij pieniędzy..
Anoren jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Anoren za ten post: