4CLUBBERS.PL

4CLUBBERS.PL (http://www.4clubbers.com.pl/index.php)
-   World News (http://www.4clubbers.com.pl/forumdisplay.php?f=134)
-   -   NIK: przetarg dla policji na broń akustyczną nierzetelny, sama broń - nielegalna (http://www.4clubbers.com.pl/showthread.php?t=896959)

Raffsky 27-11-2012 08:19

NIK: przetarg dla policji na broń akustyczną nierzetelny, sama broń - nielegalna
 
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że kupione przez policję za ponad milion złotych urządzenia, które miały służyć m.in. do rozpraszania demonstrantów - nie mogą być stosowane zgodnie z prawem. Policja zamówiła 6 urządzeń, które miały dezorientować tłum i wywoływać ból bez uszczerbku dla zdrowia - informuje RMF FM. Jednak sygnałów akustycznych nie ma wśród dopuszczalnych do użytku w Polsce środków przymusu bezpośredniego.

Chodzi o tzw. LRAD, czyli Long Range Acoustic Device - dalekosiężne urządzenia rozgłoszeniowe, zaopatrzone w moduł, który umożliwia emitowanie dźwięku o wysokiej częstotliwości. Sygnał taki wywołuje u porażonych poczucie oszołomienia, dzięki przekroczeniu progu bólu (przy natężeniu 130-150 decybeli), a także silne dolegliwości aparatu słuchu i ból głowy. LRAD należy do tzw. non-lethal weapons, czyli broni niezabijającej. Stosowany jest głównie przez armię w operacjach przeciwko tłumom.

Ponieważ policja może używać wyłącznie środków przymusu bezpośredniego, wymienionych w rozporządzeniu, a sygnałów akustycznych wysokiej częstotliwości wśród nich nie ma - po zakupie podjęto decyzję o dezaktywowaniu umożliwiających użycie tej funkcji przycisków. Dezaktywowanie najważniejszego z modułów LRAD kosztowało policję ponad 24 tysiące złotych. Policja za ponad milion złotych (łącznie z kosztami, wymienionymi poniżej) uzyskała w ten sposób 6 znakomitych, jednak tylko głośników do podawania komunikatów "proszę się rozejść!".
Najwyższa Izba Kontroli wytyka Komendzie Głównej, że przetarg na LRAD był nierzetelny, niegospodarny, a sam zakup - niecelowy. NIK twierdzi, że nie przeprowadzono testów urządzenia, a jedynie jego prezentację. Mimo to 5 stycznia 2010 Komendant Główny Policji zdecydował o zakupie pięciu, a w październiku - jeszcze jednego urządzenia.

zródło:NIK: przetarg dla policji na broń akustyczną nierzetelny, sama broń - nielegalna - Wiadomości - WP.PL

To wszystko dla was z "miłości" i dla podwyższenia poziomu demokracji w Tuskmistanie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:21 .

Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.