Poradnik dla Prezentera Radiowego - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > Tutoriale

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Davees
Temat ma 16 komentarzy i 22907 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 13-11-2015 (15:01).


Lista oznaczonych użytkowników


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25-06-2009, 15:01   #1
..:: Klubowicz ::..
  
 
Dołączył/a: 04 May 2008
Miasto: Lidzbark Warmiński
Postów: 730
Tematów: 212
Podziękowań: 4 196
THX'ów: 846
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 50 (+)
Davees 50
Nie możesz głosować!
3
Nie możesz głosować!

Poradnik dla Prezentera Radiowego

Jeżeli było proszę wykasować..
być może niektórym się przyda;]
Napisane przez Lolasza..

Jeżeli czytasz ten poradnik to znaczy, że chcesz zostać prezenterem radiowym. Mam nadzieje, że jesteś osobą otwartą i pełną pozytywnej energii posiadasz ciepły (miły dla ucha) głos. No i oczywiście masz ukończone te 16 lat. Jeżeli spełniasz powyższe wymagania to bardzo dobrze, jeżeli nie to radziłbym się dobrze zastanowić nad dalszą karierą radiową.
Przejdźmy, zatem do meritum: podstawową rzeczą wymaganą od internetowego prezentera radiowego jest obsługa Shoutcasta.
Potrzebne są: Winamp <http://www.winamp.com/player/> w wersji 2.9x lub wyższej, albo w wersji 5.xx, plugin DSP Shoutcast <http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml> i podłączony działający mikrofon.
Kolejną ważną sprawą przy nadawaniu jest moc obliczeniowa twojego komputera. Z doświadczenia wiem, że przy procesorze z zegarem taktowanym mniej niż 600mhz potrafi pojawiać się coś takiego jak przycinanie odtwarzanej muzyki. Nie jest to zbyt przyjemne dla ucha. Dlatego lepiej wcześniej protestować możliwości swojego komputera na jakimś próbnym serwerze. Ważne jest również, aby twoje łącze zapewniało, co najmniej 64kb/s wyjścia na świat, czyli tzw. upload’u.
Kolejna rzecz to mikrofon, nie powinien to być to jakiś tandetny dodawany gratis do gazety, ale nie musi też być profesjonalny nikt nie będzie wymagać do nadawania w jakości 40kbps mikrofonu SHURE. Wystarczy najprostszy model mikrofonu za ok. 20-30zł. Co do karty dźwiękowej to, jeżeli nie wymagasz jakiś specjalnych efektów, takich jak reverb czy chorus podczas swojej audycji (takie efekty zapewniają karty SB od modelu LIVE, dzięki nim możliwe jest nałożenie efektu w czasie rzeczywistym na wybrane źródło dźwięku) to wystarczy najprostsza zintegrowana karta muzyczna taka jak AC97.

Zanim zaczniesz swoją audycje musisz się do niej odpowiednio przygotować. Zawczasu ułóż sobie playliste i utwory, które odrzuciłeś pozostaw w jednym folderze będzie łatwiej odszukać konkretny kawałek, jeżeli ktoś go zamówi. Zanim zaczniesz nadawać posprawdzaj także ustawienie, shoutcasta, przetestuj mikrofon, upewnij się, że wszystko jest tak jak być powinno. Zmień sobie nazwę audycji itp. Zaopatrz się w wodę mineralna - podczas audycji naprawdę potrafi zaschnąć w gardle. Upewnij się również, że nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Chyba nic nie wkurza bardziej jak siostra, która ciągle coś od nas chce, albo pies, który domaga się wyjścia na spacer. Kiedy wszystko jest już przygotowane możemy zacząć nadawanie.
Audycje warto zacząć witając się ze słuchaczami i przedstawiają im mniej więcej to, co będzie się grało. Czyli np. „Witam wszystkich słuchaczy minęła godzina 22 wita was DJ Czesław w swojej audycji. Dzisiaj na antenie usłyszycie najlepsze klubowe kawałki ostatnich lat.” Pamiętajcie, że na każde nasze wejście trzeba mieć pomysł, który wcześniej należy przemyśleć, trzeba również starać się mówić płynnie i zrozumiale. Podczas samej audycji unikajcie jak ognia powtórzeń, nadużywanie jednego wyrazu bardzo ujemnie wpływa na naszą audycje, trzeba stale powiększać swój zasób słów (w tym celu można zaopatrzyć się w słownik synonimów). Jeżeli zapowiadasz jakiś utwór to staraj się to zrobić za każdym razem inaczej - sposobów jest wiele wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.
Pozdrowienia to nie odłączny element każdego radia internetowego. Pamiętaj, że czytając je musisz wyczuć intencje osoby, która je wysłała. Pozdrowienia takie jak: „Dla kochanego skarbeńka przesyła Krysia - kocham Cię i zawsze będę” przeczytaj czule a inne np. „pozdrowienia dla rolników z małopolski przesyła Franek” przeczytaj z lekką nutką sarkazmu - w końcu wiadomo, że ktoś robi sobie żarty. Pozdrowienia powinny być czytane płynnie - bez zawahań, dlatego warto wcześniej je szybko przeczytać w myślach, a dopiero potem na antenie. Należy pamiętać, aby nigdy nie wdawać się w dyskusje ze słuchaczami, bo ani im ani nam nie wychodzi to na dobre.
Jeżeli ktoś notorycznie wysyła pozdrowienia, które nas denerwują to najlepiej nie zwracać na nie uwagi a jeżeli istnieje możliwość to można zablokować IP takiej osoby. Prowadząc audycje zawsze pojawiają się głupie (najczęściej takie) pozdrowienia, dlatego warto mieć zawsze jakąś szybką ripostę na tego typu wybryki - ostudzi to zapał innych osób do wysyłania podobnych treści.
Należy pamiętać, że słuchacz zawsze stoi na pierwszy miejscu, w końcu nie chcemy nadawać sami dla siebie. Dlatego trzeba się o niego „troszczyć”.
Jeżeli słuchacz zamawia jakiś utwór, i niema przeciwwskazań, aby puścić ten konkretny kawałek, powinniśmy spełnić jego prośbę. Jeżeli słuchacz zamówił kawałek, którego nie posiadamy należy powiedzieć, wprost że go nie mamy, i spytać czy nie chciałby zamówić czegoś innego albo zaproponować, aby wysłał nam to, co chce usłyszeć. Zapewnijmy, że puścimy to na następnej audycji (prawdopodobnie taki słuchacz powróci, aby sprawdzić czy dotrzymaliśmy słowa).
Aby wzbogacić nasz czas antenowy można zorganizować jakiś mały konkursik (obowiązkowo musi być nagroda, nie koniecznie rzeczowa), zapytać, co słuchacze sądzą o …, lub po prostu zadać jakieś pytanie odnośnie granego w danej chwili utworu np. „ciekawe czy zgadniecie, z jakiego filmu jest to piosenka?”
Podczas audycji powinniśmy zachęcać słuchacza do czynnego udziału w życiu radia (wejście na czat, reklamowanie naszej stacji u znajomych, wysyłanie pozdrowień itp.) należy jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem! Nie wolno szantażować słuchacza: np., Jeżeli będzie jeszcze parę osób to puszczę „utwór XXX” takie postępowanie może zrazić do nas wiele ludzi.
Stały słuchacz to skarb, dlatego jeżeli widzimy w pozdrowieniach znajomy nick warto zaznaczyć, że jest to osoba nam znana takie postępowanie przywiązuje słuchacza do audycji no i oczywiście do całego radia.
Jeżeli się pomyliliśmy (źle przeczytaliśmy, nick, puściliśmy nie ten utwór) musimy przyznać się do błędu warto też skwitować taką sytuację dowcipem, ale należy naprawić to, co się zepsuło i dołożyć starań, aby się nie powtórzyło - człowiek to w końcu istota omylna.
Równie ważny, jeżeli nie najważniejszy jest charakterystyczny styl prowadzenia audycji - nie starajcie się jednak kreować go na siłę to przyjdzie samo oczywiście z czasem. Chyba to, co powiedziałem było oczywiste i oczywiście się zemną zgodzicie, bo ja oczywiście mam rację. To, co sekundę temu przeczytaliście było celowe - abyście zobaczyli jak to jest, kiedy dane słowo powtarza się zbyt często, dlatego powtarzam unikajcie powtórzeń. W radiu nic nie jest oczywiste to my je kreujemy, jeżeli my jesteśmy przewidywalni to tak samo nasza audycja.
W radiu nic nie liczy się tak jak dobra dykcja, w końcu słuchacz musi zrozumieć to, co do niego mówimy. Aby poprawić naszą dykcje warto od czasu do czasu ją poćwiczyć w tym celu spróbujcie przeczytać poniższe zdania:

Wyrewolwerowany kaloryfer

Szedł Sasza suchą szosą

No to cóż, że ze Szwecji?

Wyindywidualizować się z rozentuzjazmowanego tłumu

Chrząszcz ze szczeżują szczerze wrzeszcząc się szczerzą

Czcigodnym czcicielom czystości w Pszczynie szeleszczą pszczoły w bluszczu

Trzeszczą trzewiki po szosach suszonych, szemrz rzesz rzeżucho w tłuszczu

Wystrzałowe trzpiotki wstrząśnięte szczebiocą szczególnie o szczęściu w życiu

Wyścigowa wyścigówka wyścignęłą wyścigową wyścigówkę

Tego typu zdania często mogą pojawiać się w pozdrowieniach, przecież nic nie bawi słuchacza bardziej jak prezenter, który nie potrafi prawidłowo wymówić pozdrowień.
Równie ważną sprawą w życiu prezentera jest kontakt ze słuchaczami poza anteną. Na pewno zdarzy się wam, że ktoś będzie chciał jakąś piosenkę czy tytuł utworu lub po prostu będzie chciał porozmawiać. Doskonale wiem, że takie nieustanne rozmowy o niczym są irytujące, ale mimo wszystko starajcie się być uprzejmi w końcu to nasi słuchacze. Pamiętajcie, że w kontakcie ze słuchaczem to my musimy pokazać klasę.
Jeżeli grasz w jakimś radiu i masz swoją stała audycję, warto postarać się o jingiel reklamowy. Jingiel pomaga w lepszym kojarzeniu naszej audycji i reklamuje ją. Jingle możecie zrobić sami korzystając z programów do tworzenia, obróbki muzyki takich jak np. „Magic music maker” lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się obróbką dźwięku (Studio muzyczne N-Studio.pl Albo zuri.pl <polecam).
Na zakończenie życzę wszystkim, aby ich przygoda z radiem była miłym doświadczeniem i aby zakończyła się, co najmniej w naziemnej rozgłośni radiowej lub jeszcze lepiej - na wizji.

Ustawienia Shoutcasta znajdziesz w tym temacie
http://www.4clubbers.com.pl/tutorial...je-radiow.html

__________________

Last edited by Davees; 25-06-2009 at 15:04.
Davees jest offline   Reply With Quote
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 25-06-2009, 16:09   #2
blablablablablablablabla
  
 
DjAquinio's Avatar
 
Dołączył/a: 24 Apr 2009
Miasto: Strzyzów/Rzeszów DjAquino
Wiek: 28
Postów: 2 448
Tematów: 200
Podziękowań: 17 912
THX'ów: 1 825
Imię: Damian
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 9
Plusów: 67 (+)
DjAquinio 67

Nagrody Użytkownika

Odwiedź profil DjAquinio na MySpace Odwiedź profil DjAquinio na Facebook Odwiedź profil DjAquinio na Youtube
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

Bardzo dobry poradnik
Pozdrawiam
DjAquinio jest offline   Reply With Quote
Stary 25-06-2009, 17:38   #3
CLUBBERS

  
 
Major XD's Avatar
 
Dołączył/a: 28 Jun 2008
Miasto: okolic Zakopanego
Postów: 11 782
Tematów: 1510
Podziękowań: 8 178
THX'ów: 12 884
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 1
Imię: Major
Wzmianek w postach: 12
Oznaczeń w tematach: 21
Plusów: 1250 (+)
Major XD 1250
Major XD 1250Major XD 1250Major XD 1250Major XD 1250

Nagrody Użytkownika

Odwiedź profil Major XD na Facebook Odwiedź profil Major XD na Last.fm
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

elegancki poradnik duzo sie mozna dowiedziec
__________________
Major XD jest offline   Reply With Quote
Stary 20-01-2010, 18:29   #4
WOOMBAH
  
 
_Patryk's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Oct 2009
Miasto: London
Wiek: 24
Postów: 3 413
Tematów: 424
Podziękowań: 8 380
THX'ów: 9 089
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 18
Wzmianek w postach: 1
Oznaczeń w tematach: 27
Plusów: 50 (+)
_Patryk 50
Odwiedź profil _Patryk na Facebook Odwiedź profil _Patryk na Twitter Odwiedź profil _Patryk na Last.fm Odwiedź profil _Patryk na Soundcloud.com
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

no elegancki poradnik ;D
pozdrawiam
_Patryk jest offline   Reply With Quote
Stary 20-01-2010, 19:02   #5
..:: Klubowicz ::..
  
 
DepthMusicRecords's Avatar
 
Dołączył/a: 20 Jan 2010
Miasto: Chełmno | Bydgoszcz
Postów: 38
Tematów: 0
Podziękowań: 3
THX'ów: 8
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
DepthMusicRecords 1
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

heh bardzo fajny poradnik
z pewnością dla wielu "prezenterów" się przyda
DepthMusicRecords jest offline   Reply With Quote
Stary 24-01-2010, 22:31   #6
..:: Stały Bywalec ::..
  
 
h33pY's Avatar
 
Dołączył/a: 15 Nov 2009
Miasto: Nowy Targ
Postów: 72
Tematów: 3
Podziękowań: 134
THX'ów: 44
Imię: Adrian
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 4 (+)
h33pY 4
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

Poradnik dobrze napisany.
Napewno się sprzyda
h33pY jest offline   Reply With Quote
Stary 21-02-2014, 23:21   #7
..:: Klubowicz ::..
  
 
Nexoss's Avatar
 
Dołączył/a: 14 Oct 2013
Miasto: Zgorzelec
Wiek: 26
Postów: 4 287
Tematów: 457
Podziękowań: 941
THX'ów: 5 923
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 42
Imię: Adam
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 13
Plusów: 46 (+)
Nexoss 46
Odwiedź profil Nexoss na Facebook Odwiedź profil Nexoss na Twitter Odwiedź profil Nexoss na Youtube Odwiedź profil Nexoss na Last.fm Odwiedź profil Nexoss na Soundcloud.com Odwiedź profil Nexoss na Mixcloud
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

Bardzo dobrze wszystko zostało tutaj opisane
Wszystko zostało tu zawarte
__________________
Nexoss jest offline   Reply With Quote
Stary 23-02-2014, 09:55   #8
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
Xx..c1n..xX's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Jan 2010
Miasto: ZAHOOD
Wiek: 34
Postów: 446
Tematów: 14
Podziękowań: 3 472
THX'ów: 137
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 1
Plusów: 22 (+)
Xx..c1n..xX 22
Odwiedź profil Xx..c1n..xX na Youtube
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

Przeczytałem i potwierdzam dobry tutek. Pozdro i thx za prace
__________________
Xx..c1n..xX jest offline   Reply With Quote
Stary 24-02-2014, 16:03   #9
In Trance We Trust
  
 
Rought Cash's Avatar
 
Dołączył/a: 13 Feb 2012
Miasto: Jagiełła
Postów: 1 391
Tematów: 233
Podziękowań: 13 359
THX'ów: 926
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 5
Imię: Łukasz
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 23
Plusów: 38 (+)
Rought Cash 38
Odwiedź profil Rought Cash na Youtube
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

Bardzo dobry poradnik,na pewno coś z niego wyniosę :D
__________________
Rought Cash jest offline   Reply With Quote
Stary 09-03-2014, 11:23   #10
Trance
  
 
kellrez's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2008
Miasto: mchw
Wiek: 29
Postów: 5 640
Tematów: 275
Podziękowań: 4 735
THX'ów: 5 356
Imię: Artur
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 16
Plusów: 800 (+)
kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800kellrez 800
Odp: Poradnik dla Prezentera Radiowego

I tak od dawna wiem, że to nie dla mnie. Ten poradnik tego nie zmienił
__________________
kellrez jest offline   Reply With Quote
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:25 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
-->