PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Andrzej Grajewski oskarża Smudę - "on brał udział w prowokacji i manipulacji"


Zolczi
20-06-2012, 20:53
Franciszek Smuda został odkryty dla polskiego futbolu, kiedy w połowie lat 90. znalazł pracę w łódzkim Widzewie. Dzień przed tym, jak poprowadził pierwszy trening, dostał telefon od Andrzeja Grajewskiego. To właśnie dzięki niemu, "Franz" mógł jako trener zaistnieć w polskim światku piłkarskim. Dziś panowie są mocno poróżnieni. Menedżer nie zostawia na selekcjonerze suchej nitki, obwiniając go nie tylko za "kompromitujący" występ na Euro 2012, ale i manipulację w sprawie Sławomira Peszki.


Onet Sport: Pan jest zdania, że na Euro kadra się skompromitowała, czy - jak śpiewają kibice - "nic się nie stało"?
Andrzej Grajewski: Powiem panu, że jak słucham tej przyśpiewki z "nic się nie stało", to mi się rzygać chce. Nie mogę tego już słuchać. Występ Polaków na Euro to była katastrofa.
Wini pan za to Franciszka Smudę?
Jest on oczywiście jedynym winnym tej sytuacji. Nie można tak przygotować drużyny, żeby ta grała dobrze przez 15 minut. "Adamiakowa" lepiej poprowadziłaby kadrę na tym Euro. Smuda narobił w portki. Już w meczu z Grecją widzieliśmy, że zadanie prowadzenia kadry przerosło jego umiejętności. Kompletną klapą było wystawienie siedmiu defensywnych zawodników w meczu z Czechami. Meczu, który trzeba było wygrać! Wygrać można było z resztą każdy mecz (http://katalog.onet.pl/2513,pilka-nozna,k.html). Niestety, Smuda zaprezentował się jak przedszkolak. Popełnił w dodatku jeszcze jeden kardynalny błąd. On rozwalił hierarchię w zespole.
W jaki sposób?
Wystawił Tytonia na mecz z Czechami. Była pewna z góry ustalona hierarchia, którą on zaburzył. Jak Szczęsny dostał czerwoną kartkę z gry - nie za żadne pyskówki, czy inne głupie zachowanie - to musi po odbyciu dyskwalifikacji ponownie stanąć w bramce. Hierarchia jest podstawą dyscypliny. Gdy jej zabraknie, oglądamy granko, takie jak w meczu z Czechami. Zachowanie Smudy jest podobne do zachowania niedouczonego przygłupa.
Mocne słowa...
Mam na myśli to, że niedouczony przygłup to taka osoba, która myśli, że jest wielka, a wokół wszyscy się z niej śmieją. Oczywiście nie twierdzę, że Smuda jest niedouczonym przygłupem. Mówię tylko, że tak się zachowuje. Inna sprawa, że niedobrze mi się robi, gdy słucham wypowiedzi Smudy, że na Euro osiągnęliśmy dobry wynik. Przecież to jest skandaliczne. Przegrywamy grupę, a on mówi, że to nie klęska. Ale czego innego moglibyśmy się spodziewać po Smudzie...
Pana zdaniem Smuda naprawdę nie zrobił nic dobrze?
Jedno mu wyszło. Skok na kasę PZPN. Bo wyniki same mówią, ile ten człowiek jest wart jako trener. Przecież po trzech katastrofach Smudy i jego aktorów, ten człowiek zarobił 800 tys. zł. samych premii. Cztery miesiące temu wszyscy chcieli ukrzyżować Kaplera (ówczesny prezes Narodowego Centrum Sportu - przyp. red.), gdy się okazało, że ma zgarnąć 570 tys. zł. premii. A po Kaplerze został chociaż Stadion Narodowy. Teraz Smuda za 2 punkty zgarnia prawie milion. Ja się pytam - czy to była praca, czy tylko skok na kasę? Nad tym powinno się zastanowić, czy premie nie powinny być zależne tylko od końcowego wyniku. Po nieudanym występie z Czechami, głos zabrał także Kuba Błaszczykowski...
Jego wystąpienie to jakiś dramat. Przecież ten człowiek zarabia grube miliony. Zapomniał, że PZPN pozwolił mu wystąpić w koszulce reprezentacji w celach prywatnych, w reklamie. A później mówi, że rodzina nie mogła wejść na stadion, bo PZPN jest zły. To ja się go pytam - graliście dla Polski za darmo? Poza tym z tego co wiem, to każdy piłkarz dostał osiem wejściówek na mecze za darmo, z góry. Było im mało? To niech sobie kupi kolejne! Takie słowa nie są godne reprezentanta Polski. Przez trzy czwarte roku, Błaszczykowski chodził do gazet i narzekał, jak go Borussia traktuje, że nie gra. Teraz nagle Borussia jest "cacy", a PZPN już nie. Trochę szacunku dla kibiców, takich głupot się nie wygaduje.
Pan jest menedżerem Sławomira Peszki. Pamiętamy, w jakich okolicznościach wyleciał on z kadry. Uważa pan, że brakło go na Euro?
Widzieliśmy, jak wyglądała nasza gra po lewej stronie boiska. Przecież tam można było posadzić pomidory. Odpowiedź jest więc jasna.
Tak naprawdę nigdy nie poznaliśmy prawdy o tamtej pamiętnej nocy w taksówce. Jak to było?
Prawda jest taka, że była to prowokacja, w której brał udział Franciszek Smuda. To smutne i zadziwiające. Smutne, że kłamstwa wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem. Zadziwiające, jak Smuda szybko zareagował po doniesieniach mediów.
Mówiło się, że Peszko miał 1,5 promila alkoholu we krwi.
To bzdura i jeśli ktokolwiek tak gdzieś stwierdzi, przegra sprawę w sądzie. Mamy odpowiednie akta, które nie pozwolą na takie przekłamywanie rzeczywistości.
Oskarżenia o prowokację i manipulację pod adresem Smudy brzmią mocno. W jaki sposób trener miał brać w tym udział?
Smuda wszem i wobec ogłosił, że był na posterunku policji w Kolonii. Miał tam uzyskać informacje, że Sławek był pijany i agresywny. Tak przynajmniej twierdził. Podczas zeznań w prokuraturze, policjant z tamtejszego posterunku zeznał, że Smuda faktycznie stawił się w tym miejscu, ale... nie otrzymał żadnych informacji! To przykre, że trener reprezentacji brał udział w takiej prowokacji. Dał się ponieść niemieckim brukowcom. Poza tym, przy okazji powiem, że był na tyle głupi, że pochwalił się przed tymi gazetami niemieckim dowodem osobistym. Podziwiam Grześka Latę, że po takiej akcji nie zwolnił go przed Euro.
Sławomir Peszko liczy, że wróci do reprezentacji?
Dla Smudy grać już na pewno nie będzie. To pewne, jak fakt, że dwa razy dwa daje cztery.
A jak Smuda odejdzie?
Sławek już zapowiedział, że jeśli od nowego trenera otrzyma powołanie, na zgrupowanie dotrze nawet pieszo.onet.pl