PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Rosyjski bombowiec Su-24 zestrzelony przez Turcję.


badzi0
25-11-2015, 11:12
Witam, widze ze jeszcze nikt nie poruszyl tematu wczorajszego zdarzenia, ktore moim zdaniem jest bardzo istotne w tych czasach. Jak dowiedzialem sie na wykladach z geografii politycznej Rosji nie mozna porownywac jako potegi do USA. Tak do USA, poniewaz moim zdaniem Amerykanie sa tu istotnym czynnikiem we wczorajszym zdarzeniu. Przejdzmy do sedna:


Tureckie myśliwce zestrzeliły we wtorek rosyjski samolot wojskowy przy granicy z Syrią. Władze w Ankarze twierdzą, że był on wielokrotnie ostrzegany, iż narusza przestrzeń powietrzną Turcji. Moskwa upiera się, że maszyna nie opuściła przestrzeni Syrii.

Źródła bliskie tureckiemu prezydentowi twierdzą, że chodziło o bombowiec rosyjskiej produkcji Su-24. Tureckie wojsko, które nie potwierdziło, do jakiego kraju należała maszyna, poinformowało, że 10 razy w ciągu pięciu minut była ona ostrzegana, że narusza przestrzeń powietrzną Turcji. - Dwa nasze myśliwce F-16, które patrolowały ten sektor, interweniowały - dodała armia.
Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że zestrzelony nad Syrią samolot Su-24 najpewniej należał do rosyjskiej grupy. Resort zaznaczył, że maszyna została najprawdopodobniej strącona z ziemi, gdy samolot leciał na wysokości 6 tys. metrów. Jednocześnie Moskwa zapewniła, że jest w stanie udowodnić, iż maszyna znajdowała się w granicach Syrii - podała agencja Interfax.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina nazwał zestrzelenie samolotu "bardzo poważnym incydentem". - Nie można niczego powiedzieć, dopóki nie będziemy mieć pełnych informacji - oświadczył Dmitrij Pieskow.

Szef tureckiej armii poinformował o incydencie prezydenta Recepa Tayyip Erdogan, a premier Ahmet Davutoglu zarządził konsultacje z NATO, ONZ i innymi krajami - podały ich biura.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka bombowiec rozbił się na górskim obszarze na północy Syrii, w prowincji Latakia, gdzie wcześniej doszło do bombardowań i gdzie prorządowe siły walczą z rebeliantami.
Zarówno Rosja jak i jej sojusznik, czyli syryjski rząd, dokonywały ataków z powietrza na tych terenach. Syryjskie źródło rządowe twierdzi, że domniemane zestrzelenie maszyny jest badane.
Prywatna turecka telewizja Haberturk pokazała zdjęcia palącego się samolotu spadającego na zalesione tereny, z długą smugą dymu. Na innych zdjęciach rozpowszechnionych przez turecką agencję Anatolia widać, jak dwaj piloci katapultują się tuż przed uderzeniem w ziemię.
Jeden z pilotów jest w rękach syryjskich Turkmenów, którzy teraz szukają drugiego pilota - podała telewizja CNN Turk, cytując lokalne źródła. Moskwa nie podała szczegółów na temat losu pilotów.

Syryjscy rebelianci wysłali agencji Reutera nagranie, na którym widać poważnie rannego rosyjskiego pilota. Wydaje się, że nie żyje. O jego śmierci poinformował też przedstawiciel rebeliantów.
NATO zwołało specjalne spotkanie ambasadorów w związku z wydarzeniami w Turcji. Na pograniczu turecko-syryjskim samoloty tureckie zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że spotkania ma rozpocząć się o 17.00. Z naszych informacji wynika, że Turcja prosząc o nadzwyczajną naradę nie powołała się tym razem na artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego, z którego w przeszłości korzystała. Mówi on, że sojusznicy będą się konsultować, jeśli któryś z nich uzna, że zagrożona jest jego integralność terytorialna lub zagrożone jest bezpieczeństwo.
Turcja zaapelowała w tym tygodniu także o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, by omówić ataki na Turkmenów w sąsiedniej Syrii, a w ubiegłym tygodniu wezwała ambasadora Rosji z powodu "intensywnego" bombardowaniem turkmeńskich wiosek przez rosyjskie samoloty. Ankara już wcześniej wyrażała solidarność z syryjskimi Turkmenami (Syryjczykami tureckiego pochodzenia) - zauważa Reuters.

W poniedziałek przedstawiciel tureckich władz powiedział, że w ciągu trzech poprzednich dni w wyniku walk ok. 1,7 tys. ludzi uciekło z górskich terenów w Syrii przy granicy z Turcją. Rosyjskie myśliwce bombardują te tereny, udzielając w ten sposób wsparcia syryjskiej armii rządowej, która prowadzi operacje lądowe w terenie.
Od początku rosyjskiej interwencji mnożą się incydenty między Ankarą a Moskwą przy granicy. Dwukrotnie tureckie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty, który naruszyły turecką przestrzeń powietrzną. Po jednym z tych incydentów Rosja tłumaczyła, że powodem były "złe warunki meteorologiczne". Turecka armia 16 października zestrzeliła też dron rosyjskiej produkcji, który przeniknął do tureckiej przestrzeni.
"Zestrzelenie samolotu wydarzeniem bez precedensu"
Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej ocenił w rozmowie z IAR, że mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową. - Zestrzelenie samolotu rosyjskiego przez lotnictwo tureckie jest wydarzeniem bez precedensu, ponieważ na ile ja się orientuję od czasów Zimnej Wojny niedoszło do takiej sytuacji, żeby samolot rosyjski został zestrzelony przez lotnictwo państwa należącego do NATO - podkreślił.
Ekspert powątpiewa w rosyjskie zapewnienia, że samolot nie naruszył tureckiej granicy. - Można zakładać, że przestrzeń powietrzna została naruszona, ponieważ Turcja jako członek NATO musi przestrzegać bardzo wiele procedur - zaznaczył Adam Balcer.

Chcialbym poznac Wasza strone na ten temat.
Moim zdaniem cos tu wszytko grubymi nicmi szyte. Samolot na terenie Turcji, piloci na terenie Syrii. Z jednej strony Rosja sprawdza na co jej pozwola inne kraje, tyka niczym kijkiem wszystkich jak dziecko w SP i sprawdza kto sie pierwszy poskarzy. Wezmy pod uwage tez, ze to byl bardzo stary samolot, jeszcze z lat 60', moze wyslanie jego mialo wlasnie rozpoczac jakas burze, od poczatku wiedzieli co go czeka?
Z drugiej strony trafili w koncu na Turcje, wielkiego sojusznika Ameryki z jedna z najwiekszych armii NATO.
Kto zadecydowal o takim kroku? Turcja czy raczej NATO (czytaj USA)
Rywalizacje USA z Rosja widac na nowo od jakiegos czasu, dokladnie czasu Ukrainy, czy to nowa Zimna Wojna?

Zrodlo: Rosyjski bombowiec Su-24 zestrzelony przez Turcję. "Naruszył przestrzeń powietrzną" - Wiadomości - polskieradio.pl (http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1548385,Rosyjski-bombowiec-Su24-zestrzelony-przez-Turcje-Naruszyl-przestrzen-powietrzna)

Dave al Mine
25-11-2015, 14:49
wole się w to nie wgłębiać...jak Ruski zestrzelili samolot pasażerski to jakos nie było takiego halo...wg mnie to jest większym problemem niż zetrzelenie jakiegoś gównianego myśliwca...ale fakt jest taki ze Turcy będą trzymać się z ISIS

badzi0
26-11-2015, 10:59
Obrazek sytuacyjny :D

https://m.imgur.com/Qllk7k1

Sportwell
26-11-2015, 12:42
Turcja ponoć czerpie ogromne z zyski z ropy naftowej od ISIS. Strącając rosyjski samolot, pokazali jednoczesnie po której stronie stoją. Wróg twojego wroga jest zazwyczaj Twoim przyjacielem, więc jeśli Turcja wdaje się w wojnę z kalifatem, a Rosja już ten kalifat bombarduje, to jaki sens ma zestrzelenie rosyjskiego samolotu, nawet jeśli na chwilę przekracza on granicę? Inna sprawa, że takich ostrzeżeń nie powinno się ignorować, ale to Turcja decyduje o swojej polityce co do Rosji.

badzi0
26-11-2015, 13:28
Nowe doniesienia, prosto z Ameryky mówią, że rosyjski samolot faktycznie znalazł się na terenie Turcji, ale przebywał tam zaledwie 17s! Nawet strażacy nie mają takiej szybkiej reakcji :D
Turcja z drugiej strony należy do NATO i lepiej żeby się tego trzymała...

Obczajcie to :D https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/12308410_10156267990620483_1097020372513231164_n.j pg?oh=4ff60741c64565d8efafc3b98e12da22&oe=56E1185E