Typy I Zasady Działania Mikrofonów - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > Tutoriale
Home ZAREJESTRUJ SIĘ !! Zmień nick FAQ Społeczność

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Prince
Temat ma 1 komentarzy i 4098 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 14-06-2007 (00:54).


Lista oznaczonych użytkowników


Typy I Zasady Działania Mikrofonów


zobacz także:

« Instrukcja jak wgrać grafikę lub Oznaczenia filmów »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13-06-2007, 22:53   #1
..:: Klubowicz ::..
  
 
Prince's Avatar
 
Dołączył/a: 21 Jan 2007
Miasto: KrK
Postów: 2 619
Tematów: 169
Podziękowań: 752
THX'ów: 6 561
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 65 (+)
Prince 65

Nagrody Użytkownika

Nie możesz głosować!
0
Nie możesz głosować!

Typy I Zasady Działania Mikrofonów

Na początku łańcucha sygnałowego pomiędzy źródłem, które chcemy nagłośnić, a słuchaczem, znajduje się mikrofon. Zadaniem mikrofonu jest przetworzenie sygnału akustycznego na napięcie elektryczne. Elementem kluczowym jest tu membrana, która porusza się na skutek docierających do niej drgań powietrza.




Ze względu na zasadę działania, możemy wyróżnić następujące typy mikrofonów:


Dynamiczne – membrana przymocowana jest do cewki, umieszczonej w polu magnetycznym. Na skutek drgań powietrza, układ membrana-cewka zostaje wprowadzony w ruch, co powoduje zaindukowanie się prądu w obwodzie cewki.


Pojemnościowe – membrana tworzy jedną z okładek kondensatora. Na kondensator musi być podane napięcie polaryzujące. Na skutek drgań powietrza zmienia się wzajemna odległość okładek oraz pojemność utworzonego przez nie kondensatora. Zmiana ładunku na kondensatorze powoduje przepływ prądu w podłączonym do niego obwodzie elektrycznym.


Elektretowe – jest to rodzaj mikrofonów pojemnościowych, w których nie trzeba przykładać do okładek kondensatora napięcia polaryzującego. Jedną z okładek stanowi specjalny materiał – elektret.



Mikrofony dynamiczne nie wymagają dodatkowego zasilania, natomiast mikrofony pojemnościowe i elektretowe wymagają dostarczenia im napięcia stałego. Możemy to zrobić przy pomocy napięcia Phantom 48V podawanego z miksera na wejścia mikrofonowe. Niektóre mikrofony posiadają dodatkowo zasilanie bateryjne. Mikrofony pojemnościowe i elektretowe charakteryzują się lepszym odwzorowaniem szczegółów i bardziej wyrazistą górą pasma niż w przypadku mikrofonów dynamicznych. Świetnie nadają się do zbierania blach w zestawach perkusyjnych, instrumentów smyczkowych, fletów itp. Do innych zastosowań używamy głównie mikrofonów dynamicznych, chociaż coraz częściej możemy spotkać wysokiej jakości mikrofony pojemnościowe do wokalu. Raczej odradza się używania do wokalu zwykłych pojemnościówek, gdyż ze względu na szerokie pasmo przenoszenia mogą występować efekty pop przy głoskach wybuchowych.



Efekt zbliżeniowy

W mikrofonach występuje tak zwany efekt zbliżeniowy. Im mniejsza jest odległość mówcy od mikrofonu, tym więcej tonów niskich będzie zawierał sygnał przetworzony przez mikrofon. Efekt ten często wytwarza niepożądane dudnienie dźwięku i eksponuje głoski wybuchowe, jednakże w przypadku świadomych wokalistów, może stanowić dodatkowe kreatywne narzędzie kształtowania brzmienia. Wymaga to jednak umiejętnego operowania odległością mikrofonu od ust w zależności od śpiewanej frazy, głośności śpiewu i oczekiwanych efektów.

Mikrofony mogą mieć różne charakterystyki kierunkowe (ang. polar pattern)
Najczęściej spotykaną jest charakterystyka nerkowa (kardioida) – mikrofon zbiera głównie sygnał z przedniej części, częściowo tłumiąc sygnał dochodzący z tyłu i z boków osi mikrofonu. Lepsze tłumienie sygnałów z boku zapewnia charakterystyka super-nerkowa i hiper-nerkowa. Im skuteczniej mikrofon tłumi sygnały niepożądane, tym większy mamy odstęp od sprzężeń akustycznych.

Sprzężenia akustyczne

Sprzężenia akustyczne są zmorą każdego realizatora dźwięku. Zjawisko to polega na tym, że sygnał z mikrofonu, wzmocniony przez wzmacniacz i głośniki, dociera z powrotem do mikrofonu. W ten sposób powstaje sprzężenie, objawiające się nieprzyjemnym piskiem. Sprzężenia występują tym mocniej, im głośniej ustawiony jest mikrofon. Ogromny wpływ ma ustawienie mikrofonu względem głośników - jeśli znajduje się naprzeciw, mamy gwarantowane sprzężenie już przy małej głośności.

W jaki sposób możemy bronić się przed tym wysoce niepożądanym zjawiskiem?

Trzeba zauważyć, że sprzężenia częściej występują w sprzęcie o nierównej charakterystycen przenoszenia. Jeśli np. nasze zestawy głośnikowe faworyzują częstotliwości środkowe przy ok. 3 kHz, jest duże prawdopodobieństwo, że sprzężenie wystąpi właśnie przy tej częstotliwości. Klasycznym narzędziem obrony są korektory graficzne, pozwalające na zredukowanie wpływu newralgicznych częstotliwości. Profesjonaliści stosują korektory z możliwością regulacji 31 pasm, osobno na każdy kanał monitorowy i sumę, a czasami na podgrupach miksera. Problem jest w tym, że w warunkach scenicznych trudno jest ocenić „na ucho”, na której częstotliwości wystąpiło sprzężenie i gdzie mamy zadziałać korektorem. Z pomocą spieszą nam firmy, które oferują korektory z funkcją podświetlania częstotliwości, na której wystąpiło sprzężenie.

Aby uniknąć przykrego efektu w czasie koncertu, korekcję warto zrobić wcześniej. W tym celu należy „przegwizdać” każdy tor - polega to na stopniowym podgłaśnianiu mikrofonu, aby po kolei wyłapać częstotliwości, na których nasz system wzbudza się najbardziej. Obecnie dostępne są urządzenia, które samodzielnie wykrywają częstotliwości, na których wystąpiło sprzężenie i automatycznie aplikują wąski filtr wycinający daną częstotliwość. W trybie „uczenia się”, podgłaśniając mikrofon doprowadzamy kolejno do sprzężeń na poszczególnych częstotliwościach, aby urządzenie mogło wykryć te częstotliwości i zaaplikować odpowiednie filtry. Po takim zabiegu, będziemy mieli dużo wyższy komfort pracy na koncercie dzięki większemu odstępowi od sprzężeń.

Komentarz autora tematu:
Arek 76 przyznał plusa: + za tutka "Typy i zasady działania mikrofonów"
Akahay przyznał plusa: za cos tam

Last edited by Bartek; 13-06-2007 at 23:49.
Prince jest offline  
Użytk. którzy podziękowali Prince za ten post:
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 14-06-2007, 00:54   #2
Very Important Person
  
 
Arek 76's Avatar
 
Dołączył/a: 13 Mar 2006
Miasto: Tarnowskie Góry
Wiek: 47
Postów: 910
Tematów: 30
Podziękowań: 1 259
THX'ów: 928
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 8 (+)
Arek 76 8
Thumbs up

Tutek..., no poprostu rewelacja... Jak nigdy nie zaznajamiałem się z zasadami działania mików, tak teraz po przeczytaniu tego tutka będę już wiedział...
__________________
Arek 76 jest offline   Reply With Quote
Odpowiedz

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
[Opis] Equalizer - studium działania Kosmo'n'Auta Tutorials 0 28-05-2009 22:15

Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:55 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->