Co to (tak naprawdę) jest rip - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > Tutoriale

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Hunter
Temat ma 22 komentarzy i 30003 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 15-05-2022 (11:53).

Tags:


Lista oznaczonych użytkowników


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-08-2013, 07:02   #1
⇒ Primary Awanturnik♣ ⇐
  
 
Hunter's Avatar
 
Dołączył/a: 12 Dec 2010
Miasto: Bytom
Wiek: 37
Postów: 3 849
Tematów: 939
Podziękowań: 11 337
THX'ów: 41 865
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 47
Imię: Radek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 13
Plusów: 1350 (+)
Hunter 1350
Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350
Odwiedź profil Hunter na Facebook Odwiedź profil Hunter na Twitter Odwiedź profil Hunter na Youtube Odwiedź profil Hunter na Last.fm Odwiedź profil Hunter na Soundcloud.com Odwiedź profil Hunter na Mixcloud
Nie możesz głosować!
26
Nie możesz głosować!

Exclamation Co to (tak naprawdę) jest rip

Postanowiłem poruszyć pewną kwestię, która mnie okrutnie wkur*** na tym forum, a mianowicie używanie, a raczej nadużywanie, pojęcia rip.

Zauważyłem, że 95% użytkowników wszystko, co tylko nie jest w tzw. jakości "full HQ", czyli 320 kbps, nazywa ripem. Dlatego postanowiłem wytłumaczyć wszystkim co to tak naprawdę jest rip, a czym jest to, co większość tutaj nazywa ripami.

Rip jest to plik dżwiękowy, zapisany w formie cyfrowej, który został uzyskany w procesie rippingu. Jeśli ktoś nie wie co to jest ripping, to poniżej przytaczam definicję z Wikipedii:

Cytat:
Ripping - proces kopiowania danych audio lub wideo ze źródła typu VHS, CD, DVD, TV, HDTV, vinyl itp. na dysk twardy komputera.
Tak więc rip jest to każdy utwór, który został zgrany np. z oryginalnego CD do komputera, NIEZALEŻNIE OD JEGO JAKOŚCI! Ripami są przede wszystkim wszystkie relki z oznaczeniem Vinyl, LP, CDM, CDR, CDS, itp., czyli zgrywane z oryginalnych vinyli, bądź płyt CD (wszystkie oprócz tzw. WEB-ów, czyli utworów zakupionych w internetowych sklepach z muzyką już w formie cyfrowej). Także jeśli ktoś np. posiada jakąś oryginalną płytkę i zgra ją sobie do kompa do formatu bezstratnego FLAC, co do jakości którego chyba żaden z Was tutaj nie ma zastrzeżeń, to to też jest RIP!

Ewentualnie ripami można również nazwać fragmenty utworów wycięte z jakiejś większej całości, np. z seta, ale w tym przypadku właściwszą nazwą jest cut.

Przypominam także, że demo czy preview, czyli fragment utworu udostępniony do odsłuchu lub pobrania przez twórce, label czy sklep z muzyką w celach promocyjnych, również nie jest ripem.

Cała reszta, czyli 95% tego, co na tym forum nazywacie ripami, to są, jak się o nich potocznie mówi, KONWERTY!

Konwert, jest to plik dźwiękowy w formie cyfrowej, który przy pomocy programu do cyfrowej obróbki dźwięku został poddany procesowi konwersji. Ponownie dla pełnej jasności przytoczę definicję z Wikipedii:

Cytat:
Konwersja danych – zmiana jednej formy danych komputerowych w inną formę – zamiana informacji zapisanych w jednym formacie na inny.
Tak więc, w przypadku plików dźwiękowych, konwersja jest to zmiana oryginalnej jakości danego pliku poprzez zmianę jego formatu (np. z FLAC na mp3), przepływności danych (np. z 128 kbps na 320 kbps), czy częstotliwości próbkowania (np. z 44100 Hz na 48000 Hz).

Dla pełnej jasności podam kilka przykładów.

Jeśli posiadamy jakiś utwór w oryginalnej jakości 128 kbps i chcemy 'sztucznie nabić bitraty' tak, żeby odtwarzacze muzyczne pokazywały nam jakość 320 kbps (np. po to, żeby wrzucić go później na forum i mod nie wywalił tematu do kosza z dopiskiem 'RIP' ) i wrzucimy sobie taką nutę w pierwszy z brzegu konwerter, ustawiając jakość wyjściową 320 kbps, to po takiej operacji ten utwór staje się właśnie konwertem (bo zmieniliśmy jego oryginalną przepływność).

Przypominam, że taka operacja oczywiście nie zwiększa jakości dźwięku (a w wielu przypadkach jeszcze go obniża, przez straty w czasie samego procesu konwersji), a jedynie sztucznie 'nabija wyższe bitraty', czyli uzupełnia wyższe częstotliwości samymi zerami, oraz zwiększa rozmiar pliku.

Najłatwiej sprawdzić oryginalną jakość dźwięku w utworze można poprzez analizę widma akustycznego. Jak to zrobić dowiecie się z tego tutoriala: Jak poprawnie oceniać jakość utworów przy uploadach na forum - Tutorial.

Oczywiście tak samo można zrobić w drugą stronę (jeśli chcemy np. zmniejszyć jakość w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku), z tym że oczywiście tego procesu nie da się już nigdy cofnąć, ponieważ obniżenie jakości (i rozmiaru pliku) poprzez zmniejszenie przepływności w procesie konwersji powoduje ucięcie górnych częstotliwości dźwięku do pewnego poziomu, których nie da się już później w żaden sposób przywrócić czy uzupełnić.

Innym przykładem jest konwertowanie muzyki z filmików na YouTube, czy np. z odsłuchu na SoundCloudzie, do mp3. Takie utwory również nie są ripami tylko konwertami, ponieważ zmienia się oryginalny format pliku (np. z mp4 czy flv do mp3).

Przy okazji mała porada - jeśli chcecie pobrać muzykę z YouTube'a do kompa, to najlepiej użyjcie jakiegoś downloadera i pobierzcie ją najpierw do kompa w formacie mp4 w najwyższej dostępnej rozdzielczości, a następnie przekonwerujcie je np. Easy CD-DA Extractorem do mp3, gdyż wtedy będziecie mieli najmniejsze straty jakości dźwięku. Easy CD-DA ma również taką zaletę, że pokazuje dokładną ilość bitratów, w jakich zapisany jest dźwięk, ale ogólnie można przyjąć, że mp4 w rozdzielczości 360p posiada dźwięk w jakości ~96 kbps (spectrum na poziomie ok 10 kHz), rozdzielczość 720p to dźwięk w jakości ~128 kbps (ok 15 kHz), a 1200p to ~192 kbps (17 kHz). Oczywiście jeśli dźwięk użyty w danym filmiku nie był oryginalnie w niższej jakości.

W przypadku odsłuchu z SoundClouda jakość po konwersji zawsze jest na poziomie 128 kbps.

Ale chciałem także wspomnieć, że jeśli posiadamy jakiś utwór w którymś z formatów bezstratnych, czyli WAV, FLAC, APE, itp. i przekonwerujemy go do mp3 w jakości 320 kbps, to również taki utwór będzie konwertem, ale jakość dźwięku będzie podobnie wysoka, jak w przypadku oryginalnych plików mp3 320 kbps, gdyż w tych formatach dźwięk zapisany jest z jeszcze większą przepływnością niż w przypadku plików mp3.

Z tego też powodu proponuję przestać bezmyślnie używać w każdej sytuacji pojęcia 'rip', tylko zacząć używać poprawnego nazewnictwa, lub po prostu używać pojęcia LQ (low quality), czy chociażby nazywać je 'utworami nie spełniającymi norm jakości dźwięku obowiązujących na forum'

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że powyższym tutorialem, najprościej jak tylko umiałem, wytłumaczyłem, co to jest tak naprawdę rip, konwert i jak powinno się tych pojęć używać. I mam nadzieję, że chociaż parę osób go przeczyta i przestanie mnie drażnić ciągłym pisaniem, że coś jest ripem

Jeśli ktoś jeszcze czegoś z powyższego tekstu nie zrozumiał lub ma jakieś pytania w związku z nim, to piszczcie w komentarzach, postaram się na nie odpowiedzieć

Dzięki za uwagę Pozdro
__________________

Last edited by Hunter; 09-12-2013 at 00:59.
Hunter jest offline  
Hunter dostał 78 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 05-08-2013, 10:54   #2
..:: Klubowicz ::..

  
 
Andre's Avatar
 
Dołączył/a: 26 Jul 2008
Miasto: Kraków
Wiek: 38
Postów: 4 105
Tematów: 1736
Podziękowań: 934
THX'ów: 69 761
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 116
Imię: Andrzej
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 7
Plusów: 80 (+)
Andre 80

Nagrody Użytkownika

Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Napisał DJ Hunter Zobacz post
Postanowiłem poruszyć pewną kwestię, która mnie okrutnie wkur*** na tym forum, a mianowicie używanie, a raczej nadużywanie, pojęcia rip.

Zauważyłem, że 95% użytkowników wszystko, co tylko nie jest w tzw. jakości "full HQ", czyli 320 kbps, nazywa ripem. Dlatego postanowiłem wytłumaczyć wszystkim co to tak naprawdę jest rip, a czym jest to, co większość tutaj nazywa ripami.

Rip jest to plik dżwiękowy, zapisany w formie cyfrowej, który został uzyskany w procesie rippingu. Jeśli ktoś nie wie co to jest ripping, to poniżej przytaczam definicję z Wikipedii:

Tak więc rip jest to każdy utwór, który został zgrany np. z oryginalnego CD do komputera, NIEZALEŻNIE OD JEGO JAKOŚCI! Ripami są przede wszystkim wszystkie relki z oznaczeniem Vinyl, LP, CDM, CDR, CDS, itp., czyli zgrywane z oryginalnych vinyli, bądź płyt CD (wszystkie oprócz tzw. WEB-ów, czyli utworów zakupionych w internetowych sklepach z muzyką już w formie cyfrowej). Także jeśli ktoś np. posiada jakąś oryginalną płytkę i zgra ją sobie do kompa do formatu bezstratnego FLAC, co do jakości którego chyba żaden z Was tutaj nie ma zastrzeżeń, to to też jest RIP!

Ewentualnie ripami można również nazwać fragmenty utworów wycięte z jakiejś większej całości, np. z seta, ale w tym przypadku właściwszą nazwą jest cut.

Przypominam także, że demo czy preview, czyli fragment utworu udostępniony do odsłuchu lub pobrania przez twórce, label czy sklep z muzyką w celach promocyjnych, również nie jest ripem.

Cała reszta, czyli 95% tego, co na tym forum nazywacie ripami, to są, jak się o nich potocznie mówi, KONWERTY!

Konwert, jest to plik dźwiękowy w formie cyfrowej, który przy pomocy programu do cyfrowej obróbki dźwięku został poddany procesowi konwersji. Ponownie dla pełnej jasności przytoczę definicję z Wikipedii:



Tak więc, w przypadku plików dźwiękowych, konwersja jest to zmiana oryginalnej jakości danego pliku poprzez zmianę jego formatu (np. z FLAC na mp3), przepływności danych (np. z 128 kbps na 320 kbps), czy częstotliwości próbkowania (np. z 44100 Hz na 48000 Hz).

Dla pełnej jasności podam kilka przykładów.

Jeśli posiadamy jakiś utwór w oryginalnej jakości 128 kbps i chcemy 'sztucznie nabić bitraty' tak, żeby odtwarzacze muzyczne pokazywały nam jakość 320 kbps (np. po to, żeby wrzucić go później na forum i mod nie wywalił tematu do kosza z dopiskiem 'RIP' ) i wrzucimy sobie taką nutę w pierwszy z brzegu konwerter, ustawiając jakość wyjściową 320 kbps, to po takiej operacji ten utwór staje się właśnie konwertem (bo zmieniliśmy jego oryginalną przepływność).

Przypominam, że taka operacja oczywiście nie zwiększa jakości dźwięku (a w wielu przypadkach jeszcze go obniża, przez straty w czasie samego procesu konwersji), a jedynie sztucznie 'nabija wyższe bitraty', czyli uzupełnia wyższe częstotliwości samymi zerami, oraz zwiększa rozmiar pliku.

Najłatwiej sprawdzić oryginalną jakość dźwięku w utworze można poprzez analizę widma akustycznego. Jak to zrobić dowiecie się z tego tutoriala: Jak najlatwiej rozpoznac kiedy utwor nagrany jest w jakości 320kbps HQ (pomijajcie oczywiście w tekście słowo 'rip'...).

Oczywiście tak samo można zrobić w drugą stronę (jeśli chcemy np. zmniejszyć jakość w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku), z tym że oczywiście tego procesu nie da się już nigdy cofnąć, ponieważ obniżenie jakości (i rozmiaru pliku) poprzez zmniejszenie przepływności w procesie konwersji powoduje ucięcie górnych częstotliwości dźwięku do pewnego poziomu, których nie da się już później w żaden sposób przywrócić czy uzupełnić.

Innym przykładem jest konwertowanie muzyki z filmików na YouTube, czy np. z odsłuchu na SoundCloudzie, do mp3. Takie utwory również nie są ripami tylko konwertami, ponieważ zmienia się oryginalny format pliku (np. z mp4 czy flv do mp3).

Przy okazji mała porada - jeśli chcecie pobrać muzykę z YouTube'a do kompa, to najlepiej użyjcie jakiegoś downloadera i pobierzcie ją najpierw do kompa w formacie mp4 w najwyższej dostępnej rozdzielczości, a następnie przekonwerujcie je np. Easy CD-DA Extractorem do mp3, gdyż wtedy będziecie mieli najmniejsze straty jakości dźwięku. Easy CD-DA ma również taką zaletę, że pokazuje dokładną ilość bitratów, w jakich zapisany jest dźwięk, ale ogólnie można przyjąć, że mp4 w rozdzielczości 360p posiada dźwięk w jakości ~96 kbps (spectrum na poziomie ok 10 kHz), rozdzielczość 720p to dźwięk w jakości ~128 kbps (ok 15 kHz), a 1200p to ~192 kbps (17 kHz). Oczywiście jeśli dźwięk użyty w danym filmiku nie był oryginalnie w niższej jakości.

W przypadku odsłuchu z SoundClouda jakość po konwersji zawsze jest na poziomie 128 kbps.

Ale chciałem także wspomnieć, że jeśli posiadamy jakiś utwór w którymś z formatów bezstratnych, czyli WAV, FLAC, APE, itp. i przekonwerujemy go do mp3 w jakości 320 kbps, to również taki utwór będzie konwertem, ale jakość dźwięku będzie podobnie wysoka, jak w przypadku oryginalnych plików mp3 320 kbps, gdyż w tych formatach dźwięk zapisany jest z jeszcze większą przepływnością niż w przypadku plików mp3.

Z tego też powodu proponuję przestać bezmyślnie używać w każdej sytuacji pojęcia 'rip', tylko zacząć używać poprawnego nazewnictwa, lub po prostu używać pojęcia LQ (low quality), czy chociażby nazywać je 'utworami nie spełniającymi norm jakości dźwięku obowiązujących na forum'

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że powyższym tutorialem, najprościej jak tylko umiałem, wytłumaczyłem, co to jest tak naprawdę rip, konwert i jak powinno się tych pojęć używać. I mam nadzieję, że chociaż parę osób go przeczyta i przestanie mnie drażnić ciągłym pisaniem, że coś jest ripem

Jeśli ktoś jeszcze czegoś z powyższego tekstu nie zrozumiał lub ma jakieś pytania w związku z nim, to piszczcie w komentarzach, postaram się na nie odpowiedzieć

Dzięki za uwagę Pozdro
Ładnie napisałeś i oczywiście masz racje ... ale myślę ,że wiekszości tych 95% jak wspomniałeś chodzi o wygode nic więcej gdzie plik nie spełniający wymagań działu głównego przenoszony jest do działu o nazwie "Previewy i RIPy"
a jego definicja jest "Tutaj wrzucamy wszystkie demka, previewy, RIPy, i inne niedokończone lub zgrywane mp3 !"
Oczywiście tak jak wspomniałeś można by było pisac ,że to jest LQ coś jeszcze innego konwertem ale w obecnym czasie tego jest tak dużo ,że większość czasu stracilibyśmy na tłumaczenie poszczególnym osobą co to jest, gdzie już już teraz trzeba wyjaśniać sporej grupie osób dlaczego ich temat leży w rip'ach jak on zgrał sobie z YouTube itd.itd.
Andre jest offline   Reply With Quote
Andre dostał 5 podziękowań za ten post.
Stary 05-08-2013, 11:22   #3
bitbird family
  
 
SERVVA's Avatar
 
Dołączył/a: 02 Jun 2011
Miasto: Radomsko
Wiek: 30
Postów: 6 955
Tematów: 3729
Podziękowań: 5 402
THX'ów: 126 894
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 2 022
Imię: Artur
Wzmianek w postach: 3
Oznaczeń w tematach: 54
Plusów: 88 (+)
SERVVA 88
Odwiedź profil SERVVA na Facebook Odwiedź profil SERVVA na Twitter Odwiedź profil SERVVA na Youtube Odwiedź profil SERVVA na Soundcloud.com
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Z tego też powodu proponuję przestać bezmyślnie używać w każdej sytuacji pojęcia 'rip', tylko zacząć używać poprawnego nazewnictwa, lub po prostu używać pojęcia LQ (low quality), czy chociażby nazywać je 'utworami nie spełniającymi norm jakości dźwięku obowiązujących na forum'
Postaram się zastosować do tego, dzięki.
__________________
SERVVA jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali SERVVA za ten post:
Stary 05-08-2013, 15:38   #4
⇒ Primary Awanturnik♣ ⇐
  
 
Hunter's Avatar
 
Dołączył/a: 12 Dec 2010
Miasto: Bytom
Wiek: 37
Postów: 3 849
Tematów: 939
Podziękowań: 11 337
THX'ów: 41 865
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 47
Imię: Radek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 13
Plusów: 1350 (+)
Hunter 1350
Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350
Odwiedź profil Hunter na Facebook Odwiedź profil Hunter na Twitter Odwiedź profil Hunter na Youtube Odwiedź profil Hunter na Last.fm Odwiedź profil Hunter na Soundcloud.com Odwiedź profil Hunter na Mixcloud
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Napisał Andree_ Zobacz post
Ładnie napisałeś i oczywiście masz racje ... ale myślę ,że wiekszości tych 95% jak wspomniałeś chodzi o wygode nic więcej gdzie plik nie spełniający wymagań działu głównego przenoszony jest do działu o nazwie "Previewy i RIPy"
a jego definicja jest "Tutaj wrzucamy wszystkie demka, previewy, RIPy, i inne niedokończone lub zgrywane mp3 !"
Oczywiście tak jak wspomniałeś można by było pisac ,że to jest LQ coś jeszcze innego konwertem ale w obecnym czasie tego jest tak dużo ,że większość czasu stracilibyśmy na tłumaczenie poszczególnym osobą co to jest, gdzie już już teraz trzeba wyjaśniać sporej grupie osób dlaczego ich temat leży w rip'ach jak on zgrał sobie z YouTube itd.itd.

Po części się z Tobą zgadzam, część osób, mająca pojęcie o tym co napisałem, używa tego sformułowania dla ułatwienia, ale uwierz mi - z moich obserwacji wynika, że jest to naprawdę bardzo niewielki odsetek. Dlatego też postanowiłem napisać powyższy tutorial żeby pozostała reszta, bez dodatkowego Waszego tłumaczenia, dowiedziała się, co to tak naprawdę jest i jeśli już musi go używać, to używała go chociaż mając świadomość jego faktycznego znaczenia. Dlatego też tak dokładnie i na konkretnych przykładach starałem się opisać proces konwersji, jego działanie, skutki i konsekwencje jego stosowania.

A jeśli chodzi o samą definicję działu 'Previewy i RIP-y", to ona też jest niepoprawna, ponieważ 90% ripów (czyli chociażby wszystkie relki) trafia normalnie do działu głównego z muzyką, gdyż nikt nie ma zastrzeżeń co do ich jakości. Stąd też moja sugestia co do używania chociażby pojęcia LQ. Ale to tak na marginesie

Mam także propozycję, żeby oba tutoriale - ten i 'Jak rozpoznać full HQ' podkleić w dziale Tutoriale, a może nawet przykleić w działach muzycznych na wzór tutoriala 'Jak zakładać tematy na forum', gdyż myślę, że są one na tyle ważne, że przed założeniem jakiegokolwiek tematu i przed jakimikolwiek kłótniami z modami na zasadzie 'a dlaczego mój temat wylądował w koszu' każdy użytkownik tego forum powinien się z nimi zapoznać


PS. Rip pisze się małymi literami, gdyż RIP (dużymi) oznacza Raster Image Processor...
__________________

Last edited by Hunter; 05-08-2013 at 15:44.
Hunter jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Hunter za ten post:
Stary 05-08-2013, 16:25   #5
..:: Klubowicz ::..
  
 
AZuDA's Avatar
 
Dołączył/a: 13 Aug 2011
Miasto: Mikolajki "MAZURY" - Ennepetal/Germany
Wiek: 34
Postów: 5 085
Tematów: 2417
Podziękowań: 4 660
THX'ów: 74 362
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 95
Imię: Damian
Wzmianek w postach: 1
Oznaczeń w tematach: 2
Plusów: 270 (+)
AZuDA 270AZuDA 270AZuDA 270
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Bardzo ciekawie to opisales zainteresowalo mnie to bo rowniez wielu rzeczy nie wiedzialem teraz dopelniles mnie oh ah
W sumie pewno wiekszosc nie wszystko wiedziala
Po twoim opisie zapewne rozjasnia sie pewne sprawy
A tym bardziej nowym userom
Tak wiec wielkie thx za to Radziu

Opijemy ten watek na weselu we wrzesniu
__________________
AZuDA jest offline   Reply With Quote
AZuDA dostał 2 podziękowań za ten post.
Stary 05-08-2013, 17:38   #6
..:: Klubowicz ::..
  
 
Jacker's Avatar
 
Dołączył/a: 05 Jul 2010
Miasto: Smallville
Wiek: 32
Postów: 1 904
Tematów: 947
Podziękowań: 973
THX'ów: 14 952
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 386
Imię: Rafał
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 35
Plusów: 270 (+)
Jacker 270Jacker 270Jacker 270
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

i tak prawie wszyscy będą cały czas mówić na to rip.
tak jak większość mówi na całą muzykę elektroniczną "techno"

to się nigdy nie zmieni :D

Last edited by Jacker; 05-08-2013 at 17:39.
Jacker jest offline   Reply With Quote
Jacker dostał 8 podziękowań za ten post.
Stary 05-08-2013, 18:07   #7
⇒ Primary Awanturnik♣ ⇐
  
 
Hunter's Avatar
 
Dołączył/a: 12 Dec 2010
Miasto: Bytom
Wiek: 37
Postów: 3 849
Tematów: 939
Podziękowań: 11 337
THX'ów: 41 865
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 47
Imię: Radek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 13
Plusów: 1350 (+)
Hunter 1350
Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350
Odwiedź profil Hunter na Facebook Odwiedź profil Hunter na Twitter Odwiedź profil Hunter na Youtube Odwiedź profil Hunter na Last.fm Odwiedź profil Hunter na Soundcloud.com Odwiedź profil Hunter na Mixcloud
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Napisał Jacker Zobacz post
i tak prawie wszyscy będą cały czas mówić na to rip.
tak jak większość mówi na całą muzykę elektroniczną "techno"

to się nigdy nie zmieni :D
Pewnie tak, ale niech przynajmniej wiedzą co to jest W końcu mienimy się największym i najbardziej profesjonalnym forum muzycznym w Polsce, więc uznałem, że taki tutek może być interesujący i przydatny dla niektórych
__________________
Hunter jest offline   Reply With Quote
Stary 05-08-2013, 22:44   #8
  
 
Xien's Avatar
 
Dołączył/a: 24 May 2010
Miasto: Opole
Wiek: 28
Postów: 8 295
Tematów: 1926
Podziękowań: 9 934
THX'ów: 18 615
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 206
Imię: Patryk
Wzmianek w postach: 66
Oznaczeń w tematach: 61
Plusów: 750 (+)
Xien 750Xien 750Xien 750Xien 750Xien 750Xien 750Xien 750Xien 750

Nagrody Użytkownika

Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Jeszcze napisz definicję Full RIP to będzie git malina

Last edited by Xien; 05-08-2013 at 22:44.
Xien jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Xien za ten post:
Stary 09-12-2013, 11:33   #9
Banned
  
 
Dołączył/a: 13 Dec 2009
Miasto: Nad ...
Postów: 2 664
Tematów: 257
Podziękowań: 3 179
THX'ów: 7 113
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 16
Wzmianek w postach: 2
Oznaczeń w tematach: 14
Plusów: 50 (+)
CoreMoreRun 50
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Napisał Hunter Zobacz post
PS. Rip pisze się małymi literami, gdyż RIP (dużymi) oznacza Raster Image Processor...
BTW RIP wielkimi literami pisany oznacza też "Requiescant In Pace","Rest In Peace", "Spoczywaj W Pokoju"
CoreMoreRun jest offline   Reply With Quote
CoreMoreRun dostał 3 podziękowań za ten post.
Stary 09-12-2013, 14:27   #10
⇒ Primary Awanturnik♣ ⇐
  
 
Hunter's Avatar
 
Dołączył/a: 12 Dec 2010
Miasto: Bytom
Wiek: 37
Postów: 3 849
Tematów: 939
Podziękowań: 11 337
THX'ów: 41 865
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 47
Imię: Radek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 13
Plusów: 1350 (+)
Hunter 1350
Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350Hunter 1350
Odwiedź profil Hunter na Facebook Odwiedź profil Hunter na Twitter Odwiedź profil Hunter na Youtube Odwiedź profil Hunter na Last.fm Odwiedź profil Hunter na Soundcloud.com Odwiedź profil Hunter na Mixcloud
Odp: Co to (tak naprawdę) jest rip

Cytat:
Napisał naSPaRKan Zobacz post
BTW RIP wielkimi literami pisany oznacza też "Requiescant In Pace","Rest In Peace", "Spoczywaj W Pokoju"

"Rest In Peace" skrótowo powinno pisać się z kropkami - R.I.P. (tak gwoli ścisłości )
__________________
Hunter jest offline   Reply With Quote
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:23 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->