Studio początkującego - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Forum Producentów muzycznych / Strefa dja > Music Producers Arena > Pytania

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: norbi961
Temat ma 15 komentarzy i 2502 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 28-05-2013 (19:02).

Tags: ,


Lista oznaczonych użytkowników


Studio początkującego


zobacz także:

« Wydanie utworu lub Wtyczki Waves »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20-05-2013, 17:41   #1
..:: true Member ::..
  
 
Dołączył/a: 31 Aug 2012
Miasto: Ww-a
Wiek: 28
Postów: 501
Tematów: 42
Podziękowań: 717
THX'ów: 135
Imię: Norbert
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
norbi961 1
Odwiedź profil norbi961 na Soundcloud.com Odwiedź profil norbi961 na Mixcloud
Studio początkującego

Witam od jakiegos miesiaca siedze w flu i zaczynam myslac nad zorganizowaniem pokojowego studia. Fundusze mam ograniczone i wynosza ona na dzien dzisiejszy okolo 450 zl. Co wedlug was jest najbardziej potrzebne w studiu? Na monitory mnie raczej nie stac, mam dylemat miedzy klawiaura midi i sluchawkami studyjnymi, ktore bylyby podpiete pod creative xfi xtreme gamer. Z gory mowie ze nie potrafie grac na keyboardzie. Prosze o rady od czego zaczac.

Last edited by T-M-S; 21-05-2013 at 15:17.
norbi961 jest offline  
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 20-05-2013, 18:31   #2
..:: senior Member ::..
  
 
Dołączył/a: 25 Oct 2008
Miasto: Gdynia
Postów: 121
Tematów: 4
Podziękowań: 31
THX'ów: 104
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 2 (+)
KunciaL 2
Odp: studio początkującego

Kup sobie dobrej jakości słuchawki
KunciaL jest offline   Reply With Quote
Stary 20-05-2013, 22:26   #3
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: studio początkującego

Na pewno wielu wytrwawnych producentów poleciło by najpierw zakup legalnego softu, chociażby FL Studio czy sampli ale...
Tak kup dobre słuchawki ale obawiam sie ze przy tej kwocie to też będzie skomplikowane. Może jakieś używane AKG lub Beyerdynamic.
Pamiętaj że biedny 2x płaci, może lepiej nieco odłożyć bo to taka drobna kwota na jakies podręczne wydatki, zadnej rewolucji sie nie dokona za pomoca takich pieniędzy.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Stary 21-05-2013, 12:22   #4
..:: true Member ::..
  
 
Matikte's Avatar
 
Dołączył/a: 05 Jul 2011
Miasto: Kwidzyn
Wiek: 34
Postów: 395
Tematów: 19
Podziękowań: 657
THX'ów: 337
Imię: Mateusz
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 4 (+)
Matikte 4
Odp: studio początkującego

Ja bym brał klawiaturę midi - mimo wszystko, utwór zaczyna się od aranżacji melodii. Przy okazji podszlifujesz sobie umiejętności gry na klawiszach, załapiesz który dźwięk współgra z innymi, nauczysz się budować akordy i ich progresję, możesz szybko linkować pod klawisze.

To jest naprawdę żmudny i długi etap i myślę, że w międzyczasie zdążysz uzbierać na interfejs, odsłuchy itd. a być może trafi Ci się okazja działania w porządniejszym studiu - będziesz już lepiej komponował, czyli z kupna klawiatury wyniesiesz przede wszystkim umiejętności a nie sprzęt.


To tylko moja sugestia.
Matikte jest offline   Reply With Quote
Stary 21-05-2013, 13:19   #5
..:: true Member ::..
  
 
dawid512's Avatar
 
Dołączył/a: 12 Jul 2009
Miasto: Krościenko Wyżne
Wiek: 34
Postów: 233
Tematów: 22
Podziękowań: 28
THX'ów: 117
Imię: Dawid
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 5 (+)
dawid512 5
Odwiedź profil dawid512 na Facebook Odwiedź profil dawid512 na Youtube Odwiedź profil dawid512 na Soundcloud.com
Odp: studio początkującego

Według mnie jeżeli nie miałeś styczności z klawiaturą keyboardu to klawiatura midi jest Ci zbędna. Ja sam zacząłem od słuchawek no a teraz mam 5 okaw klawiszy ale tylko dlatego że umiem coś tam na tym zagrać i tak jest mi wygodniej. Lepiej żebyś miał w miarę fajne słuchawki i uczył się podstaw miksu niż klawiaturę na której i tak nie umiesz grać. Polecam coś z AKG za 450 można już kupić przyzwoite.
dawid512 jest offline   Reply With Quote
Stary 21-05-2013, 19:08   #6
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
nyguss's Avatar
 
Dołączył/a: 22 Feb 2010
Miasto: Dom
Postów: 2 231
Tematów: 89
Podziękowań: 1 824
THX'ów: 1 347
Imię: Hieronim
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 7
Plusów: 13 (+)
nyguss 13
Odwiedź profil nyguss na Facebook
Odp: Studio początkującego

Nie mając pojęcia o grze i układaniu melodii keybord jest zbędny.
Karta dźwiękowa nie jest zła więc słuchawki to gut opcja.
Monitory za 400 raczej kiszka.
__________________
nyguss jest offline   Reply With Quote
Stary 21-05-2013, 22:11   #7
..:: Bywalec ::..
  
 
drop5's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Jan 2011
Miasto: Radomsko
Wiek: 34
Postów: 66
Tematów: 4
Podziękowań: 19
THX'ów: 67
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 2 (+)
drop5 2
Odp: Studio początkującego

Ja również na przekór

Klawiatura, nawet jakaś 25ka, pomoże ci jakoś ogarnąć kwestie związane z budowaniem aranżacji itd.
Prawda jest taka że skoro od miesiąca "siedzisz w FL" to miksu też nie opanujesz szybko nawet jakbyś miał dobre słuchawki itd. Wielu z nas także nie potrafi grać na keyboardzie, wielu z nas zaczynało na zintegrowanej karcie i byle jakich głośnikach. Uważam, że jeśli chodzi o sprzęt typu karta dźwiękowa czy słuchawki nie ma sensu kupować "za tyle ile akurat mam kasy". Więc:

- albo czekasz i zbierasz na kartę/interfejs przynajmniej za około 500 - 600zł i dobrej jakości słuchawki (też potrafią swoje kosztować), przy czym np. ja nie pakował bym się w używki, często zapłacisz niewiele mniej niż w sklepie a w przypadkach gdzie urządzenie było kupione jakiś czas temu, pozostaje ci już np. pół roku gwarancji albo wcale. Myślę że też warto wziąć to pod uwagę. Oczywiście tez nie ma sensu żebyś na początek kupował coś z wyższej półki bo np. karty/interfejsy firm RME czy Apogee raczej nie są propozycjami dla początkujących. Szukaj coś z półek ESI, M-Audio, może tańsze modele Focusrite itp. Tak samo z słuchawkami/monitorami.

- możesz też na początek (podkreślam NA POCZĄTEK) darować sobie kwestie miksu i kupić klawiaturę, najlepiiej już z jakimiś pokrętłami itp. czymś co pomoże ci niejako "wczuć się" w to co robisz. Na początek wystarczyła by nawet Akai MPK Mini czy coś w tym stylu. Chodzi o to, że fizyczne kręcenie gałkami podczas kręcenia brzmień może dać Ci więcej frajdy a pewnie i jakieś proste melodie byś zagrał na 25ce. W międzyczasie nauczysz się podstaw miksu i kwestii bardziej technicznych z punktu widzenia brzmienia. To da rade ogarnąć nawet na zwykłym konsumenckim sprzęcie, oczywiście jeśli już nauczysz się tych podstaw i będziesz chciał żeby twoje kawałki brzmiały bardziej prosfesjonalnie to konieczny będzie zakup przynajmniej półprofesjonalnego interfejsu/karty oraz monitorów, bo inaczej zatrzymasz się na pewnym etapie i dalej już nie ruszysz. Warto tez na jak najwcześniejszym etapie pomyśleć o adaptacji akustycznej pomieszczenia bo nawet najlepsze odsłuchy i karty mało ci dadzą jeśli pomiesczenia nie przystosujesz.

Od ciebie zależy na co chcesz bardziej zwrócić uwagę na początku. Ja wybrałem workflow czyli porządną klawiaturę/kontroler bo nawet na zintegrowanej karcie i konsumenckich głośnikach moje kawałki czy jakieś dema/szkice brzmią nienajgorzej. Więc się da bez monitorów i wypasionej karty, choć z nimi było by już tylko lepiej. Sory że się tak rozpisałem
drop5 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali drop5 za ten post:
Stary 21-05-2013, 22:20   #8
..:: true Member ::..
  
 
Matikte's Avatar
 
Dołączył/a: 05 Jul 2011
Miasto: Kwidzyn
Wiek: 34
Postów: 395
Tematów: 19
Podziękowań: 657
THX'ów: 337
Imię: Mateusz
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 4 (+)
Matikte 4
Odp: Studio początkującego

Cytat:
Napisał drop5 Zobacz post
Ja również na przekór

Klawiatura, nawet jakaś 25ka, pomoże ci jakoś ogarnąć kwestie związane z budowaniem aranżacji itd.
Prawda jest taka że skoro od miesiąca "siedzisz w FL" to miksu też nie opanujesz szybko nawet jakbyś miał dobre słuchawki itd. Wielu z nas także nie potrafi grać na keyboardzie, wielu z nas zaczynało na zintegrowanej karcie i byle jakich głośnikach. Uważam, że jeśli chodzi o sprzęt typu karta dźwiękowa czy słuchawki nie ma sensu kupować "za tyle ile akurat mam kasy". Więc:

- albo czekasz i zbierasz na kartę/interfejs przynajmniej za około 500 - 600zł i dobrej jakości słuchawki (też potrafią swoje kosztować), przy czym np. ja nie pakował bym się w używki, często zapłacisz niewiele mniej niż w sklepie a w przypadkach gdzie urządzenie było kupione jakiś czas temu, pozostaje ci już np. pół roku gwarancji albo wcale. Myślę że też warto wziąć to pod uwagę. Oczywiście tez nie ma sensu żebyś na początek kupował coś z wyższej półki bo np. karty/interfejsy firm RME czy Apogee raczej nie są propozycjami dla początkujących. Szukaj coś z półek ESI, M-Audio, może tańsze modele Focusrite itp. Tak samo z słuchawkami/monitorami.

- możesz też na początek (podkreślam NA POCZĄTEK) darować sobie kwestie miksu i kupić klawiaturę, najlepiiej już z jakimiś pokrętłami itp. czymś co pomoże ci niejako "wczuć się" w to co robisz. Na początek wystarczyła by nawet Akai MPK Mini czy coś w tym stylu. Chodzi o to, że fizyczne kręcenie gałkami podczas kręcenia brzmień może dać Ci więcej frajdy a pewnie i jakieś proste melodie byś zagrał na 25ce. W międzyczasie nauczysz się podstaw miksu i kwestii bardziej technicznych z punktu widzenia brzmienia. To da rade ogarnąć nawet na zwykłym konsumenckim sprzęcie, oczywiście jeśli już nauczysz się tych podstaw i będziesz chciał żeby twoje kawałki brzmiały bardziej prosfesjonalnie to konieczny będzie zakup przynajmniej półprofesjonalnego interfejsu/karty oraz monitorów, bo inaczej zatrzymasz się na pewnym etapie i dalej już nie ruszysz. Warto tez na jak najwcześniejszym etapie pomyśleć o adaptacji akustycznej pomieszczenia bo nawet najlepsze odsłuchy i karty mało ci dadzą jeśli pomiesczenia nie przystosujesz.

Od ciebie zależy na co chcesz bardziej zwrócić uwagę na początku. Ja wybrałem workflow czyli porządną klawiaturę/kontroler bo nawet na zintegrowanej karcie i konsumenckich głośnikach moje kawałki czy jakieś dema/szkice brzmią nienajgorzej. Więc się da bez monitorów i wypasionej karty, choć z nimi było by już tylko lepiej. Sory że się tak rozpisałem
Dokładnie tak. Według mnie należy zacząć od tego, co "wchodzi" do peceta a nie co z niego wychodzi.
Matikte jest offline   Reply With Quote
Stary 22-05-2013, 13:30   #9
..:: senior Member ::..
  
 
Paul Nax's Avatar
 
Dołączył/a: 30 Jul 2012
Miasto: Wrocław
Postów: 139
Tematów: 18
Podziękowań: 69
THX'ów: 228
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 2 (+)
Paul Nax 2
Odp: studio początkującego

Cytat:
Napisał Matikte Zobacz post
Ja bym brał klawiaturę midi - mimo wszystko, utwór zaczyna się od aranżacji melodii. Przy okazji podszlifujesz sobie umiejętności gry na klawiszach, załapiesz który dźwięk współgra z innymi, nauczysz się budować akordy i ich progresję, możesz szybko linkować pod klawisze.

To jest naprawdę żmudny i długi etap i myślę, że w międzyczasie zdążysz uzbierać na interfejs, odsłuchy itd. a być może trafi Ci się okazja działania w porządniejszym studiu - będziesz już lepiej komponował, czyli z kupna klawiatury wyniesiesz przede wszystkim umiejętności a nie sprzęt.


To tylko moja sugestia.
Się nie zgodzę... Skoro siedzi w fl studio. To jest to daw posiadający najprzyjemniejszy piano roll moim zdaniem. Nie oszukujmy się, nie grając wcześniej na klawiszach klawiatura jest mu zbędna. Bo co on z nią zrobi? To samo co myszką Śmieszy mnie że większość ludzi zaczyna od kupowania klawiatury midi. Dla szpanu? Gdzie i tak potem jej nie używają :p


Polecam słuchawki. Dozbieraj troszkę i śmiało mogę polecić Beyerdynamic DT 770 Pro 250 ohm.
Paul Nax jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Paul Nax za ten post:
Stary 22-05-2013, 19:02   #10
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Studio początkującego

Ja także niestety nie zgodzę się, zastanawiam sie w czym tkwi problem..dlaczego poleca sie klawiature..przecież..
aranżując - kręcąc brzmienia im lepszy odsłuch tym lepiej, a nawet dzisiaj w XXI wieku aranżuje sie i miksuje jednocześnie bo wszystko cyfra..
wiec to co wychodzi z PC raczej bedzie miec solidniejsze znacznie w tzw skoku do przodu w poziomie produkcji, a klawiatura to raczej ułatwienie..
to jest tylko sprzęt sterujący, natomiast wszelkie decyzje podczas produkcji podejmuje sie w oparciu o to co sie usłyszy, jesli sprzęt będzie miał uśmiech dyskoteki podbite pasma góry i dołu to zrobić dobrą produkcje będzie cholernie ciężko..można ale trzeba dobrze poznać sprzet i to nie wystarczy miesiac..obawiam sie ze nawet pół roku moze byc ciezko..

możesz spróbować coś takiego:
AKG K 240 Monitor ŚWIETNE (3252919795) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
AKG K 240 STUDIO (3230495868) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Marcinkiewicz86 za ten post:
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
[Inne] Pytania początkującego Grenlan Pytania 2 18-02-2013 18:08

Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:12 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->