Studio w domu - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Forum Producentów muzycznych / Strefa dja > Music Producers Arena > Pytania

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Xahon
Temat ma 19 komentarzy i 3218 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 05-09-2012 (02:02).

Tags: ,


Lista oznaczonych użytkowników


Studio w domu


zobacz także:

« Bass ala Norin & Rad or Ost & Meyer lub Sylenth1 problem »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27-08-2012, 15:24   #1
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
Xahon's Avatar
 
Dołączył/a: 29 Jan 2011
Miasto: Trzebinia
Wiek: 30
Postów: 753
Tematów: 88
Podziękowań: 476
THX'ów: 1 601
Imię: Szymon
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 16 (+)
Xahon 16
Odwiedź profil Xahon na Facebook Odwiedź profil Xahon na Soundcloud.com
Studio w domu

Tak, tak temat wałkowany na różnych forach u nas także, z tym że nie znajdowałem w nich konkretnie odpowiedzi na te kilka pytań które chce zadać.
Mianowicie sprawa wygląda tak że chciałbym powoli kompletować sobie sprzęt do studia w domu. Nie ma to być jakieś wypasione studio, ma mi po prostu pomóc w początkach z produkcją muzyki.
Co za tym idzie nie przeznacze na to wielkiej sumy pieniędzy(póki nie skończe szkoły).
Moje pytanie jest takie, co na początek?
Monitory? Jeśli tak to jakie polecacie, w przedziale cenowym do 800 no max 1000 zł jeśli było by to warte dołożenia tych 200 zł.
Klawiatura sterująca? Jeśli tak to tak samo jak wyżej, przedział cenowy do 800 lub 1000 zł jeśli było by to tego warte.
Czy może polecacie coś innego na początek? Jeśli chodzi o komputer, narazie nie planuje go zmieniać. W tym roku wielkich sum pieniędzy już nie uzbieram, ale przyszły rok pokaże co dalej
Xahon jest offline  
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 27-08-2012, 16:30   #2
..:: Klubowicz ::..
  
 
Adam Mansell's Avatar
 
Dołączył/a: 25 Dec 2008
Miasto: Małkinia Górna
Postów: 269
Tematów: 74
Podziękowań: 149
THX'ów: 1 513
Imię: Adam
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
Adam Mansell 1
Odwiedź profil Adam Mansell na Soundcloud.com
Odp: Studio w domu

Przedewszystkim monitory, za 1000 zł kupisz uzywane krk rp5
Adam Mansell jest offline   Reply With Quote
Adam Mansell dostał 2 podziękowań za ten post.
Stary 27-08-2012, 16:33   #3
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Studio w domu

Napisze tak, w tym przedziale cenowych to chyba nie warto inwestować w monitory, kupisz jedynie jakieś podrzedne paczki z wooferem Max 5 cali, stad pasmo będzie od ok 60 hz , co nie pozwoli dobrze kontrolować całego miksu.
Polecam słuchawki np Akg k240 lub beyerdynamic dt150
Jeśli chodzi o klawiaturę midi to alesis qx 49 będzie myśle bardzo dobry.
Takie moje wskazówki, lepiej kupić lepsze słuchawki niż podrZedne monitory byle jakie.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Marcinkiewicz86 za ten post:
Stary 27-08-2012, 16:58   #4
..:: Klubowicz ::..
  
 
jeet's Avatar
 
Dołączył/a: 10 Aug 2009
Miasto: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 43
Postów: 213
Tematów: 15
Podziękowań: 2
THX'ów: 259
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 2 (+)
jeet 2
Odwiedź profil jeet na Facebook Odwiedź profil jeet na Youtube
Odp: Studio w domu

Jeśli chodzi o klawiaturę, to AKAI MPK 49...jeden klamot, a załatwia masę spraw...no i kabli i miejsca oszczędzisz sobie sporo...

Odsłuch, tak jak przedmówca napisał krk rp...Skoro to Twoje początki, to w zupełności te paczuszki Ci wystarczą...Zawsze lepiej robić na paczkach niż słuchawkach. Dosyć długo pracowałem na słuchawkach (żeby nie budzić mojej córy) i nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. A odłuchów za 500, 1000, czy 15 tyś jak i każdych innych będziesz się musiał nauczyć, co zresztą przyjdzie z czasem.

Jesli sie nauczysz robić muzyke na tym co masz, to potem sam dojdziesz do momentu, w którym stwierdzisz, że potrzebujesz zmiany interface, odsłuchu itd...

Na początek nie rzucaj sie na Atlantyk z zakupami - na to przyjdzie czas jak chwycisz bakcyla...
__________________
jeet jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali jeet za ten post:
Stary 27-08-2012, 18:14   #5
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
Xahon's Avatar
 
Dołączył/a: 29 Jan 2011
Miasto: Trzebinia
Wiek: 30
Postów: 753
Tematów: 88
Podziękowań: 476
THX'ów: 1 601
Imię: Szymon
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 16 (+)
Xahon 16
Odwiedź profil Xahon na Facebook Odwiedź profil Xahon na Soundcloud.com
Odp: Studio w domu

Co do słuchawek, mam Technics RP DJ 1210, ale kupiłem je pod kątem DJki, chyba do produkcji to one się za bardzo nie nadadzą.
Lepiej się wstrzymać z zakupami i oszczędzić na monitory, i dopiero później klawiatura?
Bo raczej wolał bym kupić nowe, nie używane
Xahon jest offline   Reply With Quote
Stary 27-08-2012, 19:28   #6
..:: true Member ::..
  
 
Matikte's Avatar
 
Dołączył/a: 05 Jul 2011
Miasto: Kwidzyn
Wiek: 34
Postów: 395
Tematów: 19
Podziękowań: 657
THX'ów: 337
Imię: Mateusz
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 4 (+)
Matikte 4
Odp: Studio w domu

imho podstawa: interfejs audio + monitory, dzięki temu zrobisz dobry mix a tak naprawdę wszystko to, co masz w klawiaturach możesz wykonać w DAWie Fakt faktem, trochę wolniej itd. ale zrobisz to, a dobrych monitorów i interfejsu ni c***a niczym nie podmienisz.

Takie jest teraz moje zdanie.
Matikte jest offline   Reply With Quote
Matikte dostał 3 podziękowań za ten post.
Stary 27-08-2012, 19:50   #7
..:: Mlody Klubowicz ::..
  
 
Xahon's Avatar
 
Dołączył/a: 29 Jan 2011
Miasto: Trzebinia
Wiek: 30
Postów: 753
Tematów: 88
Podziękowań: 476
THX'ów: 1 601
Imię: Szymon
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 16 (+)
Xahon 16
Odwiedź profil Xahon na Facebook Odwiedź profil Xahon na Soundcloud.com
Odp: Studio w domu

Jaki interfejs byś polecił ?
Xahon jest offline   Reply With Quote
Stary 27-08-2012, 23:01   #8
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Studio w domu

Ja napisze tak..
Jeśli chcesz sie pchać w używany sprzet to możesz ale kupno KRK RP5 G2 to jakies nieporozumienie, takie zabawki to raczej nie sa polecane pod katem produkcji, moim zdaniem 6tki to minimum.
Producent podaje pasmo przy 5tkach : 52 Hz - 20 kHz, ale pewnie 52 Hz (-10db) a tak przy 60 Hz to pewnie (-3db) co oznacza ze moze sa wstanie przetworzyć 52 Hz ale bardzo cicho gdzies w oddali. Po prostu sa slabe i 12 cm średnica woofera to tam nie jest wstanie zagrac w pelni solidnym ładnym dolem. Mówie to jest zabawka, a dobry odsluch zaczyna sie od RP6 G2..one juz graja duzo niżej.

Dlatego ja polecam zainteresować się monitorami Behringer Truth B2031 -


też używane np:
BEHRINGER TRUTH B2031A (2576338213) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

B2031 waża po ok 15 kg, woofer prawie 9 cali (8,75) co daje 22 cm średnice, moc 150 Watt i na prawde schodza nisko i bas jest bardzo cieply i fajny.
Sam je mam wiec wiem.
Nie znajdziesz takich solidnych paczek w takiej smiesznej cenie - jak za darmo. Poszukaj jakis monitor z min. 8 calowym wooferem nie wiem czy 2 tys starczy. A Behringer ma renome jaka ma ale wlasnie stad lepiej zainwestować w te paczki niz jakies 5 calowe glosniczki.

Tylko ze to jest sprzet uzywany..zawsze może coś wysiąść.
Dlatego ja proponuje nowe słuchawki AKG K240 maja pasmo od 15Hz - 25 kHz, tak szybko bez subwoofera nie uzyskasz dobrego dolu na monitorach.
Jak nie chcesz przepłacac to tutaj ktos sprzedaje za 300 zl używane:
Słuchawki studyjne AKG K 240 DF (2582933923) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Chociaz za ok 500 zl masz nowe ze sklepu.

Wybór należy do Ciebie ale pamietaj ze tworzac miks poniżej 60 Hz sie dużo dzieje, wiec nie tylko srodek i gora sie liczy a Ty to wszystko powinienes slyszec, owszem tam poniżej 45Hz to juz nie trzeba tego slyszec bo to juz tam jest taka sfera oddalona nieco dla sluchacza ale 50-60 Hz to jest konkretny dol.

I tak jak pisze Matikte, zainwestuj w monitory i interfejs ale kup konkretne paczki a nie jakies zabawki 5 cali bas, to najlepiej poszukaj 4 calowe za 700 zl, bedziesz mial dobre glosniki komputerowe

Uzbieraj pieniadze i kup solidne paczki, niekoniecznie jakies wielkie ale tak min te 6 cali musi byc, nawet jak jakies male pomieszczenie.

Co do interfejsu to zalezy czy chcesz pod usb, fire-wire czy pci.
Jak usb to moze Focusritte Saffire 6? Fire- Wire to np TC Elektronic Konnekt, a PCI to np Delta 44..

Twoj wybor ale pamietaj ze pieniadze zarobic jest trudno wiec kupowanie byle czego mija sie z celem. Nie sztuka kupic cokolwiek byle by bylo, chodzi o to zebys mial na jakis czas.

P.S. Oczywiscie jak masz taki kaprys mozesz kupic KRK RP5, te małe nikt Ci nie zabroni ale..o dobrym dole mozesz zapomniec - chyba ze masz w planach zakup subwoofera. Same z siebie nie sa wstanie ładnie nisko zabrzmiec. Chociaz pewnie sa tacy, ktorzy sa mega uczuleni na Behringera i wola kupic nawet te małe zabwaki KRK niz Behringera ktory jest podejrzany..

Last edited by Marcinkiewicz86; 27-08-2012 at 23:09.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Marcinkiewicz86 dostał 6 podziękowań za ten post.
Stary 29-08-2012, 23:17   #9
..:: Member ::..
  
 
Dołączył/a: 21 Dec 2010
Miasto: Gdańsk
Wiek: 31
Postów: 100
Tematów: 13
Podziękowań: 46
THX'ów: 45
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
jnmusic 1
Odp: Studio w domu

Dodam kilka słów od siebie:
Dlaczego wszyscy polecają monitory i do tego konkretny model, skoro nikt z was nie ma pojęcia jakie panują tam warunki akustyczne?
Cytat:
imho podstawa: interfejs audio + monitory, dzięki temu zrobisz dobry mix a tak naprawdę wszystko to, co masz w klawiaturach możesz wykonać w DAWie
Zapewniam Cię, że zakup monitorów bez adaptacji akustycznej mija się z celem.

Na początek należałoby zainwestować w kartę dźwiękową (np. popularna ESI Maya 44 - ok. 430zł), klawiatura midi lub zwykły keyboard z wyjściem midi (wystarczy dokupić interfejs midi-usb - koszt. ok. 100zł).

Skoro posiadasz (mocny, mam nadzieję) komputer będziesz potrzebował dobrego środowiska, w którym będziesz pracował, a mianowicie program DAW, np. Cubase, Pro Tools, FL, Studio One, Reason, Reaper, Logic itd...

Do tego instrumenty: proponuję wtyczki VST, które stają się standardem. Na początek może być to pakiet firmy Native Instrument - Komplete, który zawiera syntezatory i różne brzmienia fortepianów, smyków itd..., lub np. Goliath firmy East West. Jeśli zdecydujesz się pracować w Propellerheads Reason, to na sam początek wystarczy Ci on na wyprodukowanie naprawdę dobry kawałków. Z biegiem czasu będziesz mógł rozszerzyć bazę swoich brzmień i instrumentów, nie tylko wirtualnych.

Oczywiście potrzebne będą narzędzia do miksowania ścieżek, ale te, które są dodawane do programów daw, także wystarczą na początek.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to kompletne minimum, a niektórzy nawet sądzą, że na tym nic nie zrobi, ale ja jestem innego zdania.
Skoro dysponujesz tak małym budżetem, to najpierw kup kartę dźwiękową i klawiaturę.
Ja na twoim miejscu wybrałbym dźwiękówkę firmy Esi - Maya lub Julia, klawiaturę M-audio i do tego Daw Presonus Studio One 2, czy też bardzo popularny na tym forum FL Studio - całość ok. 2 tys. zł i już jest jakiś start

Last edited by jnmusic; 29-08-2012 at 23:21.
jnmusic jest offline   Reply With Quote
jnmusic dostał 3 podziękowań za ten post.
Stary 29-08-2012, 23:31   #10
..:: true Member ::..
  
 
Dołączył/a: 15 Nov 2009
Miasto: Worksop - UK
Postów: 427
Tematów: 14
Podziękowań: 323
THX'ów: 420
Imię: Rob
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
Rob Dire 1
Odwiedź profil Rob Dire na Soundcloud.com
Odp: Studio w domu

Jeżeli to twoje początki to nie pakuj się w takie ogromne sumy pięniędzy. Karta : ESI Maya 44 (400zł) klawiatura MIDI na USB, np. to CME M-KEY - klawiatura sterująca | MIDI Centrum Muzyczne . Co do słuchawek czy monitorów już inni doradzali Pozdro
Rob Dire jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Rob Dire za ten post:
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:52 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->