Nord Stream II - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > World News
Home ZAREJESTRUJ SIĘ !! Zmień nick FAQ Społeczność

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Raffsky
Temat ma 1 komentarzy i 801 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 16-09-2015 (16:25).

Tags: , , , ,


Lista oznaczonych użytkowników


Nord Stream II - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność


zobacz także:

« Mariusz Max Kolonko Mówi jak Jest o Nielegalnych Imigrantach !!! lub Mamy przyjąć w pierwszym rzucie 9207 nielegalnych imigrantów »
 
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek Wygląd
Stary 16-09-2015, 08:32   #1
..:: true Member ::..
  
 
Dołączył/a: 22 Jun 2009
Miasto: lublin
Postów: 1 646
Tematów: 195
Podziękowań: 5 323
THX'ów: 1 993
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 28
Plusów: 2 (+)
Raffsky 2
Nord Stream II - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność

Nord Stream - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność

Niemcy krytykują Polskę, zarzucając nam brak europejskiej solidarności ws. arabskich imigrantów. W tym samym czasie umawiają się z Rosją na rozbudowę Gazociągu Pólnocnego, który uderza w nasze interesy.

W piątek 4 września odczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku rosyjski koncern paliwowy Gazprom podpisał porozumienie z firmami niemieckimi, austriacką, francuską i konsorcjum brytyjsko-holenderskim o rozbudowie gazociągu Nord Stream, biegnącego po dnie Bałtyku, którym z Rosji płynie gaz bezpośrednio do Niemiec, omijając Europę Wschodnią.

W czasie, gdy podpisywano umowę, niemieccy politycy i niemieckie media (np. publiczna telewizja ZDF), krytykowali postawę rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, które wyrażały niechęć do przyjmowania imigrantów z państw arabskich, podkreślali potrzebę europejskiej solidarności. Martin Schulz, niemiecki polityk (SPD) i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zagroził nawet, że w razie potrzeby europejską solidarność trzeba będzie nam narzucić siłą.

Niemcy zapomnieli jednak o europejskiej solidarności, gdy podpisywali dokument z Rosją. Przesył gazu po dnie Bałtyku bezpośrednio z Rosji do Niemiec uderza finansowo i politycznie w państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Dodatkowo umowę podpisano w sytuacji, gdy na Rosję nakładane są kolejne sankcje w związku z wojną na Ukrainie.

- Zdradzili państwo członkowskie Unii Europejskiej, Słowację, i idą pod prąd politycznych dyskusji z Ukrainą w Radzie Europejskiej - skomentował premier Słowacji Robert Fico. - Od miesięcy trwają w Radzie Europejskiej rozmowy o potrzebie wsparcia Ukrainy, by pozostała krajem tranzytowym gazu. Nagle Gazprom ogłasza podpisanie kontraktu z firmami z zachodnich państw członkowskich UE o budowie kolejnej magistrali Nord Streamu. Po prostu robią z nas idiotów – mówił szef słowackiego rządu na wspólnej konferencji z premierem Ukrainy, Arsenijem Jaceniukiem.

Szef ukraińskiego rządu wezwał Komisję Europejską do zablokowania projektu Nord Stream 2. Jego zdaniem, kolejna nitka gazociągu jest szkodliwa dla jego kraju, łamie zasady europejskiego rynku gazowego i pogłębia energetyczne uzależnienie Unii od Kremla. Słowacja i Ukraina nie tylko korzystają z rosyjskiego gazu, ale zarabiają też na jego tranzycie do Europy Zachodniej. Jeśli w efekcie rozbudowy Gazociągu Północnego tranzyt zmaleje, państwa te stracą miliardy euro przychodów.

Polski prezydent Andrzej Duda: Tym, co jest niebezpieczne w tym kontekście, to egoizmy państwowe i całkowite pomijanie interesów innych państw. Trudno nie mieć wątpliwości co do tej jedności. Właśnie słyszymy, że została podpisana umowa NordStream 2, zupełnie pomijająca polskie interesy. Dla mnie jedność to partnerskie relacje, Europa równych państw – mówił w Krynicy podczas Forum Ekonomicznego.

Wicepremier polskiego rządu i minister gospodarki, Janusz Piechociński: Komisja Europejska powinna ocenić sprawę budowy Nord Stream 2. Inwestycja ta w wymiarze politycznym rozrywa wspólnotę narodów Unii Europejskiej. Nie może być tak, że co innego mówi europejska polityka, także głosem Komisji Europejskiej zalecającej budowę powiązań międzygranicznych wewnątrz Unii i wzmacnianie solidarności i bezpieczeństwa, a firmy europejskie kierują się prostym rachunkiem. To rozrywa w wymiarze politycznym wspólnotę narodów i społeczeństw - stwierdził.

Według Piechocińskiego, polska energetyka jest bezpieczna, bo wybudowaliśmy 1000 km gazociągów, a w tym roku ma zostać ukończona budowa gazoportu. - Ale niewątpliwie propozycja budowy kolejnej nitki Nord Stream ustawia na nowo kierunki dostaw. Może być także znacznym zagrożeniem dla polskich zysków z tranzytu polskim gazociągiem dużych ilości gazu nie tylko dla kraju ale także w kierunku zachodnim – zauważył.

Polskim problemem jest też to, że Nord Stream blokuje wpływanie do portu w Świnoujściu statków o dużym zanurzeniu. Armatorzy, by obniżyć koszty przewozu, stawiają na coraz większe i głębiej zanurzone statki. Rury na dnie Bałtyku uniemożliwiają pogbienie portu. Polska zgłaszała te zastrzeżenia, ale Nord Stream zastosował metodę faktów dokonanych i ułożył rury.

Komisja Europejska zapowiada, że weźmie pod lupę projekt budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. - Musimy najpierw sprawdzić, czy projekt wpisuje się w naszą strategię dotyczącą zróżnicowania źródeł energii, zapewnienia dostaw i ogólnie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Musimy poznać dokładnie plany, zanim powiemy coś więcej na ten temat - powiedziała rzeczniczka Komisji, Anna-Kaisa Itkonen.

Teoretycznie Unia Europejska nie zgadza się, aby za przesył i wydobycie odpowiadała jedna firma (w tym przypadku Gazprom). Czy będzie jednak w stanie lub czy będzie chciała zablokować nową inwestycję?


Nord Stream - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność - blog Salon24 news
Raffsky jest offline  
Raffsky dostał 3 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 16-09-2015, 16:25   #2
Naczelny Komentator
  
 
PostScriptum's Avatar
 
Dołączył/a: 13 May 2007
Miasto: nie za duże, nie za małe, takie w sam raz
Wiek: 36
Postów: 18 245
Tematów: 1164
Podziękowań: 6 423
THX'ów: 9 060
Wzmianek w postach: 1
Oznaczeń w tematach: 26
Plusów: 600 (+)
PostScriptum 600PostScriptum 600PostScriptum 600PostScriptum 600PostScriptum 600PostScriptum 600PostScriptum 600

Nagrody Użytkownika

Odp: Nord Stream II - tak Niemcy rozumieją europejską solidarność

Myslalem, ze juz nikt o tym nie napisze
Dzieki!


ode mnie jeszcze dwa linki

Nord Stream II. Co oznacza dla Polski rozbudowa gazociągu?

"Największe europejskie koncerny energetyczne podpisały w piątek z Gazpromem szereg bardzo ważnych umów na rozbudowę gazociągu Nord Stream II. Porozumienia, które zawarto, mogą mieć daleko posunięte konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. - To cios w europejską solidarność energetyczną i bezpośrednie interesy Polski i Ukrainy - mówi money.pl Piotr Maciążek, ekspert do spraw bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku doszło do spotkania szefa Gazpromu Aleksieja Millera z władzami spółek BASF i E.ON (obie niemieckie), ENGIE (Francja), OMV (Austria) oraz Royal Dutch Shell (Wielka Brytania/Holandia). Zakończyło się ono podpisaniem porozumienia w sprawie budowy dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld metrów sześciennych prowadzących z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Mowa o projekcie Nord Stream II.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała ok. 9,9 mld euro. Morski odcinek Nord Stream, liczący 1224 km, zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu. Przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Po stronie rosyjskiej nowe nitki mają się zaczynać w rejonie Ust-Ługi w obwodzie leningradzkim.


Rozbudowa gazociągu pod względem politycznym wzbudza duże emocje, umożliwi bowiem Gazpromowi zorganizowanie tranzytu gazu do Unii Europejskiej z pominięciem Ukrainy. Koncern liczy, że uda mu się to do 2020 roku.

Interesy biznesu biorą górę nad solidarnością

Co ze wsparciem dla Ukrainy deklarowanym przez Europę? Piotr Maciążek, ekspert rynku energetycznego, w rozmowie z money.pl, tłumaczy to naciskami ze strony biznesu. Powołuje się na dane Izby Przemysłu w Niemczech, z których wynika, że 70 proc. tamtejszych firm nie zamierza rezygnować z działalności na rosyjskim rynku. - Największe koncerny europejskie mają się w Rosji wciąż bardzo dobrze - zauważa.

Ekspert zastrzega też, że podpisane kilka dni temu umowy nie naruszają sankcji, bowiem dotyczą sektora naftowego, a nie rynku gazu. - Można mówić tylko o kontrowersjach na poziomie politycznym - podkreśla.

Można zrozumieć motywy prywatnych firm, które niezależnie od sankcji dążą do maksymalizacji zysku. Nie byłoby jednak zgodny na współpracę z Rosjanami, gdyby nie zielone światło ze strony władz największych krajów europejskich, które przecież mają udziały w koncernach biorących udział w projekcie.

Piotr Maciążek zwraca uwagę na to, że ze względu na konieczność wyłączania bloków węglowych i trwający proces przechodzenia Niemiec na zieloną energię, gaz jest kluczowym strategicznym aktywem. Rozbudowa Nord Streamu umacnia naszych zachodnich sąsiadów na pozycji rozdającego karty w energetyce zachodnioeuropejskiej.

Co z polityką energetyczną całej Unii? - Nie ma szans na zablokowanie przez UE rozbudowy gazociągu. Ewentualnie może dojść do opóźniania realizacji projektu - uważa Maciążek. Zwraca uwagę na fakt, że Gazprom będzie jednocześnie właścicielem gazociągu i dostawcą dedykowanego dla niego surowca. Teoretycznie Komisja Europejska nie powinna się na to zgodzić, biorąc pod uwagę jedno z kluczowych założeń Unii Energetycznej, które głosi, że jedna firma nie może jednocześnie odpowiadać za przesył i wydobycie. Trzeba jednak przypomnieć, że Komisja Europejska uczyniła już Rosjanom wyjątek w tym zakresie. Chodzi o OPAL, czyli lądową odnogę Nord Streamu, gdzie Rosjanie mogą używać 50 proc. rury - zauważa Maciążek.

Grozi nam zakręcenie kurków z gazem?

- Gazociąg Jamalski może nie być już potrzebny i kurki zostaną zakręcone - ostrzega Piotr Maciążek. Rosjanie dążą do tego, aby sprzedawać gaz bez pośredników, a Jamał biegnie do Niemiec po drodze przez Białoruś i Polskę.

Teoretycznie PGNiG ma podpisane umowy, w których zdefiniowane są punkty odbioru gazu - od strony ukraińskiej i białoruskiej. W praktyce nie muszą one do końca gwarantować nam bezpieczeństwa. W czarnym scenariuszu, gdyby gaz przestał płynął Jamałem, Rosjanie chcieliby wypowiedzieć umowy. - W przypadku kraju, który anektuje terytorium sąsiedniego państwa, wszystko jest możliwe - komentuje Maciążek.[...]"



Nord Stream II. Co oznacza dla Polski rozbudowa gazociągu?




Premier Słowacji ostro o budowie Nord Stream 2

"Premier Słowacji – Robert Fico w ostrych słowach skrytykował podpisane niedawno porozumienie dotyczące budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Polityk nazwał to „zdradą” wobec Ukrainy i Słowacji.

Porozumienie w sprawie budowy zostało podpisane w ubiegłym tygodniu przez akcjonariuszy gazociągu: Gazprom, niemieckie firmy E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskie Royal Dutch Shell, austriackie OMV oraz francuskie Engie. Umowa została ostro skrytykowana przez szefa słowackiego rządu, według którego podpisanie przez europejskich partnerów porozumienie z Rosjanami jest „zdradą” i będzie kosztowało Słowację oraz Ukrainę miliardy euro. Fico stwierdził na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy – Arsenijem Jaceniukiem, że:

Od miesięcy trwają w Radzie Europejskiej rozmowy o potrzebie wsparcia Ukrainy, by pozostała krajem tranzytowym gazu. Nagle Gazprom ogłasza podpisanie kontraktu z firmami z zachodnich państw członkowskich UE o budowie kolejnej magistrali Nord Streamu. Po prostu robią z nas idiotów.

Fico kontynuował, twierdząc, że zdradzono Słowację jako państwo członkowskie UE oraz Ukrainę w kontekście rozmów z tym krajem na forum Rady Europejskiej. Stwierdził także, że podjęta decyzja oznacza dla obydwu państw wymierne straty finansowe:

Wstrzymanie tranzytu wielkich ilości gazu przez Ukrainę i Słowację pozbawiłoby stronę ukraińską miliardów euro, a słowacką – setek milionów.

Jaceniuk wezwał natomiast Komisję Europejską do zablokowania wejścia budowy w życie. Zdaniem ukraińskiego polityka, projekt jest sprzeczny z zasadami europejskiego rynku gazowego, wyrządza szkodę Ukrainie i Słowacji, a także powoduje uzależnienie Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu. Na koniec swego wystąpienia, Jaceniuk wyraził nadzieję, że podjęta zostanie decyzja odpowiadająca „wartościom europejskim”."

Premier Słowacji ostro o budowie Nord Stream 2 | wMeritum.pl


EUROPEJSKA SOLIDARNOSC W PRAKTYCE
__________________
PostScriptum jest offline  
PostScriptum dostał 3 podziękowań za ten post.
 

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:00 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->