Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Forum Producentów muzycznych / Strefa dja > Music Producers Arena > Pytania

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: Nacky
Temat ma 6 komentarzy i 932 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 30-01-2015 (02:17).

Tags: , , ,


Lista oznaczonych użytkowników


Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu


zobacz także:

« Wtyczki Waves na MACu lub Karta dźwiękowa do 150 zł »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-12-2014, 19:55   #1
..:: Klubowicz ::..
  
 
Nacky's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Jun 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 27
Postów: 955
Tematów: 142
Podziękowań: 4 539
THX'ów: 1 593
Imię: Grzesiek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 42 (+)
Nacky 42
Odwiedź profil Nacky na Facebook Odwiedź profil Nacky na Soundcloud.com
Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

Cześć, przejrzałem podobne tematu na forum, ale nadal nie dowiedziałem się wszystkiego czego chciałbym się dowiedzieć. Ponadto chciałbym się poradzić w konkretnie moim przypadku, jak powinno to wyglądać, co najlepiej kupić itd.

Planuje zakup monitorów + interfejsu za +/- 2000

myślałem o KRK RP6 G3 (mają spoko recenzje z tego co czytałem)

tu fajny zestaw ze stojakami:
KRK G3 Rokit RP6 Active monitory, parę w tym Monitor stoi na Gear4Music.com
Tylko pytanie czy przydadzą się te stojaki?

oraz Focusrite Scarlett 2i4/2i2
I tu mam dylemat. Do interfejsu chcę podłączyć dodatkowo konsole (w celu nagrania jakiegoś seta czy coś), klawiature midi cme m-key v2, słuchawki oraz drugą parę monitorów - akai rpm 3.

Tylko czy warto zostawiać te monitory akai? przydadzą się drugie słabsze odsłuchy?
Druga kwestia to jest jakaś różnica czy podłączę klawiaturę midi do interfejsu czy wprost do laptopa? Wiadomo, zawsze zaoszczędziłbym jedno wejście usb, ale z drugiej strony czy warto tylko z tego powodu kupić droższy interfejs?


Kolejna kwestia to jakieś wygłuszenia itp. Warto w to zainwestować cokolwiek?

Jeszcze wygląd pokoju (14,5 mkw)
1. tu mają stać monitory, laptop, interfejs itd.
2. konsola
3. łóżko
4. szafa
reszta to jakieś inne pierdoły

Nie uwzględniłem tu odpowiedniej odległości monitorów od ściany, ale stół można zawsze odsunąć.
Będą jakieś problemu z obiciami dźwięku od ściany, sufitu?



Last edited by Nacky; 10-12-2014 at 17:49.
Nacky jest offline  
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 06-12-2014, 21:59   #2
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

Witam,
Monitory Ok, czy warto wybrać opcję ze statywami? Owszem o ile planujesz stawiać je oddzielnie a nie na biurku..poza tym nie wiem czy dobrze widzę ale podstawy statywów nie mają tzw "kolców" to jest bardzo ważne, monitor nie może stać jak głośnik estradowy na jakieś tam podstawce to wszystko jest ważne przy brzmieniu, stąd od spodu stosuje się takie gwintowane śruby z "kolcami" by zapewnić lepsze brzmienie.
Natomiast jak planujesz stawiać je na biurku to lepiej zakup dobre podstawki pod nie, np Adam Hall PAD ECO itd..
Pamiętaj że monitory muszą tworzyć z Tobą i twoimi uszami trójkąt równoboczny. Przeważnie 2-drożne stawia się pionowo horyzontalnie, ale można od tej zasady odejść i nie ma nic przeciwko stawianiu na płask czyli wertykalnie, wszystko trzeba sprawdzić. Przy czym pierwsza opcja wydaje się najbardziej właściwa.

Akai RPM3 bym raczej sprzedał i dołożył do dobrych kabli czy właśnie wspomnianych podstawek, a może i do interfejsu..co innego gdybyś inwestował w Adamy A7x..to takie mniejsze z innej półki monitory mogły by pozostać, a tak szkoda tracić miejsce na zbędny mebel.
Ja chcesz mieć coś konkretnego jako alternatywę odsłuchu to przy KRK RP6, warto zainwestować np w Adama S1X..wiadomo no nie ta liga, albo np Genelec 8020..
Albo dobre słuchawki typu Beyerdynamic DT 880 Pro, natomiast w przeciwnym razie, bezsensu. KRK idealne też nie są i różnica to bedzie głównie mniejszy dół bo Akaie są 3 calowe.. Lepiej np inwestować w akustykę i poprawić warunki brzmienia KRK.

Różnica w połączeniu klawiatur midi pod usb a do interfejsu to nieco inny transfer..przy odrębnym usb idzie to innym torem, przy podłączeniu do interfejsu - łączy się standardem midi (kabel trzeba przeważnie dokupić) i wchodzi jednym kable do usb laptopa..Mogą być problemy z latencją i ogólnie często sterowniki powodują problemy w sprawnym działaniu sprzętu.
Dlatego ja polecam zwykłe usb..dodatkowe a interfejs oddzielnie.
Oczywiście jak ktoś chce - można podłączyć pod midi do interfejsu, przy czym trzeba mieć interfejs/kabel midi tzw "DIN" bolcowy.

Natomiast jaki interfejs wybrać to zależy od Ciebie..scarlett 2i2 to bardzo prosty interfejs - 2 wyjścia liniowe out + słuchawkowe, a do tego dwa wejścia np gitara czy mikrofon i to tyle..
jak chcesz coś nagrywać to musisz sprawdzić jakimi wejściami musisz dysponować i w jakiej ilości by np podłączyć konsolę.
Ja bym dla spokoju wybrał wersję 2i4.
Wszystko zależy co to za konsola, jakie wejsścia i ile ich jest potrzebnych..


Akustyka pomieszczenie, zaadaptowanie akustyczne pokoju to niemal nr 1 w tej całej sprawie..
Bo bez tego możesz pozostać przy Akaiach, do nich subwoofer i tyle..
To jest to samo co Ferrari z łysymi oponami i oblodzona droga..nie sprawdzisz jego możliwości nawet jak ma 500 KM ..
Żeby takie KRK dały z siebie 100% możliwości brzmieniowych musi być akustyka pomieszczenie w którym mają zabrzmieć.

Ogólnie to nie podoba mi sie rozstaw mebli w tym Twoim pokoju, tzn szafa za miejscem pracy - to jest źle..ja bym ją usadowił tu gdzie łóżko, a łóżko za miejscem pracy wtedy nad łóżkiem dasz panele akustyczne, do tego za monitorami panele, musi być przestrzeń - także nie dosuwaj na maxa do końca biurka i monitory też niech nie stoją przy samej ścianie..
Wszelkie rogi muszą być zniwelowane - zejscia ścian - za pomocą pułapek, nad miejscem pracy na suficie także panele..
Generalnie warto było by pomierzyć jak się rozchodzi dźwięk, jak z pasmem..

Tak w ogóle to biurko też jest takie nie do końca właściwie...bo jak ustawisz jeden monitor na statywie poza nim to drugi jak? na biurku w połowie? bo musisz siedzieć równo oddalony od obydwu.

Czy będą jakieś problemy z odbiciami? to warto sprawdzić np chociażby zakupić lub pożyczyć prosty mikrofon pomiarowy + program EQ Wizard..można to zrobić wg standardów ale efekty nie będą na pewno idealne..
Sa firmy które sprawdzają, badają akustykę a potem dobierają wyposażenie i adaptację ale nie kosztuje to mało.
No a reszta to takie prawdopodobieństwo gdzie co może być..pewnym nigdy nie można być bo wiele czynników wpływa na to jak "brzmi" dźwięk w takim czy innym pomieszczeniu.
Generalnie unikaj pustych równych ścian i rogów, przy czym broń Boże nie wyklejaj ścian jak tapetą piramidkami czy gąbkami albo wytłoczkami po jajkach, to nie ma być kabina do nagrań wokalu tylko naturalny dźwięk.
Żebyś nie odczuwał odbijania się i walącego dołu jak w BMW staniesz z boku inny ten dół, przy stanowisku pracy, prawie w ogóle go nie ma..jak to jest? no właśnie to jest adaptacja akustyczna a właściwie jej brak..

Komentarz autora tematu:
Nacky przyznał plusa:

Last edited by Marcinkiewicz86; 06-12-2014 at 22:05.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Marcinkiewicz86 za ten post:
Stary 07-12-2014, 01:50   #3
..:: Klubowicz ::..
  
 
Nacky's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Jun 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 27
Postów: 955
Tematów: 142
Podziękowań: 4 539
THX'ów: 1 593
Imię: Grzesiek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 42 (+)
Nacky 42
Odwiedź profil Nacky na Facebook Odwiedź profil Nacky na Soundcloud.com
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź!

Konsola to 2x cdj800 +djm250, djm250 ma wyjścia xlr więc myślę, że bez problemu się podłączę.
Jak na tym schemacie, zamiast stage piano konsola
http://www.gitardersivideo.net/attac...7930446348.jpg

W takim razie myślę, że wystarczy mi Focusrite Scarlett 2i2 i wtedy będę mógł przeznaczyć więcej na zaadaptowanie akustyki.

Co do biurka to źle to przestawiłem, bo tego nie widać, ale są to dwa połączone biurka, więc gdybym chciał monitory na statywach, rozsuwam je i wstawiam statyw z monitorem pomiędzy

dzięki jeszcze raz
Nacky jest offline   Reply With Quote
Stary 07-12-2014, 02:14   #4
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

Owszem tylko pamiętaj że jak będzie tak..
Komputer -> interfejs Scarlett 2i2-> konsola -> KRK to wprowadzasz dodatkowe zniekształcenia, dodatkowe urządzenie ma jakieś tam przetwarzanie ..no bo będziesz łączył sygnałem analogowym tak? line out/ in..
Więc do setów może być takie połączenie ale do produkcji w tym szczególnie do miksowania całości jako etapu pracy inżynieryjnej nad dźwiękiem unikałbym dodatkowych urządzeń które ma swoją jakieś tam charakterystykę brzmienia, szczególnie że interfejs czerpie zasilanie z gniazda usb a konsola jest zasilaczem podłączana do prądu.

Także jak praca typowo studyjna i produkcja muzyki to tylko komputer- scarlett 2i2 i KRK..
jak sety to dodajesz konsolę, jest trochę zabawy ale nie polecam..używania przed krk a po interfejsie mikserów, konsol itd..jakiś pseudo korektorów..
Co innego jakieś tam z górnej półki procesory dźwięku czy stoły mikserskie po 50 tys..
ale takiego typu konsole mają inne przeznaczenie - do podłączenia do kolumien estradowych i grania setów a nie wysokiej jakości brzmienia, czy niskie zniekształcenia.
To jest to samo co wszelkie kontrolery monitorów Mackie itd..lepiej to omijać chyba że pasywne bez prądu.
Albo coś z górnej półki.
najlepiej interfejs- monitory i koniec.


Co do biurka to ok, jeśli tak jest jak piszesz, nie będzie problemu.
Pamiętaj tylko o rozstawieniu mebli i o tylnej ścianie.

Last edited by Marcinkiewicz86; 07-12-2014 at 02:16.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Marcinkiewicz86 za ten post:
Stary 07-12-2014, 13:28   #5
..:: Klubowicz ::..
  
 
Nacky's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Jun 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 27
Postów: 955
Tematów: 142
Podziękowań: 4 539
THX'ów: 1 593
Imię: Grzesiek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 42 (+)
Nacky 42
Odwiedź profil Nacky na Facebook Odwiedź profil Nacky na Soundcloud.com
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

raczej myślałem o czymś takim:

konsola -> interfejs -> odsłuch na krk/a na laptopie nagrywam
interfejsy te mają direct monitoring, więc będę mógł bezpośrednio mieć odsłuch tego co nagrywam

I własnie wyczytałem w necie, że Scarlett 2i2 ma direct monitoring tylko w mono :/ więc chyba jednak chociażby z tego powodu będę musiał dołożyć i wziąć 2i4.
Ktoś ma i może potwierdzić?
Nacky jest offline   Reply With Quote
Stary 30-01-2015, 00:54   #6
..:: Klubowicz ::..
  
 
Nacky's Avatar
 
Dołączył/a: 23 Jun 2010
Miasto: Warszawa
Wiek: 27
Postów: 955
Tematów: 142
Podziękowań: 4 539
THX'ów: 1 593
Imię: Grzesiek
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 42 (+)
Nacky 42
Odwiedź profil Nacky na Facebook Odwiedź profil Nacky na Soundcloud.com
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

podbije temat
jakie są różnice miedzy Focusrite Saffire 6 USB a Focusrite Scarlett 2i4?
który z nich będzie lepszy?
Nacky jest offline   Reply With Quote
Stary 30-01-2015, 02:17   #7
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Domowe "studio"/wybór monitorów i interfejsu

Saffire 6 to starszy sprzęt, problemem mogą być sterowniki i wsparcie dla nowszych systemów i komunikacja, Scarlett to jakby nowsze wydanie tego samego interfejsu.
Ja bym wybrał dla spokoju Scarlett, wiadomo tak zaraz Saffire nie będzie problematyczne ale raczej na rok pewnie interfejsu nie kupujesz to rożnie może być.
Ja już przerabiałem problemy ze sterownikami dla kart dźwiękowych RME chociażby w systemie OS X, także potem są cyrki.

Nie wiem czy gdzieś nowy Saffire 6 usb można dostać ale myślę że obydwa interfejsy to plus/minus te same kwoty.
No i to wszystko jedno i to samo - sprzęt low-end budżetowy do home-studia do pracy z laptopem czy nawet komputerem stacjonarnym w domowych warunkach, nad różnicą w jakości dźwięku nie myśl bo to poniekąd te same interfejsy w innej obudowie.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Marcinkiewicz86 za ten post:
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
[Sprzęt] Wybór interfejsu i monitorów Lama Pytania 9 13-11-2013 21:09
[Sport] "AS" i "Marca": "CR7" przed Messim i Lewandowskim Tomaszzz Przy piwie ... 5 15-07-2013 18:48
[Sprzęt] "Domowe Studio" KaCp3rS Pytania 1 18-01-2013 19:56

Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:35 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.
-->