Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej muzyce - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Strefa Informacji Muzycznej > Newsy

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: MKL.
Temat ma 4 komentarzy i 951 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 14-10-2015 (01:36).

Tags: , , , , , , ,


Lista oznaczonych użytkowników


Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej muzyce


zobacz także:

« Armin van Buuren o muzyce tanecznej: „To, co się wznosi, musi kiedyś opaść” lub Deadmau5 przeszedł pod skrzydła labelu Kobalt »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13-10-2015, 10:48   #1
Dance Music Aristocracy
  
 
MKL.'s Avatar
 
Dołączył/a: 30 Oct 2009
Miasto: Warszawa
Postów: 1 935
Tematów: 411
Podziękowań: 3 884
THX'ów: 11 403
Nominated Tematy Tygodnia: 2
Nominacje T.T. : 531
Imię: Michał
Wzmianek w postach: 5
Oznaczeń w tematach: 55
Plusów: 210 (+)
MKL. 210MKL. 210MKL. 210
Odwiedź profil MKL. na Facebook Odwiedź profil MKL. na Twitter Odwiedź profil MKL. na Soundcloud.com Odwiedź profil MKL. na Mixcloud
Nie możesz głosować!
7
Nie możesz głosować!

Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej muzyce

To, co dziś określane jest jako dubstep, diametralnie różni się od tego, czym był ten gatunek w roku 2007. Właśnie wtedy miało miejsce najprawdopodobniej najważniejsze wydanie w jego historii - kompilacja "FABRICLIVE.37" wykonana przez Caspę i Rusko. Dziś dwaj producenci wracają do kooperacji, chcąc przywrócić dźwięki znane z czasów świetności dubstepu.


Pierwsza w pełni dubstepowa edycja legendarnego już FABRICLIVE zdefiniowała angielską scenę bass music, którą w późniejszym czasie z przyjemnością zapożyczyły Stany Zjednoczone i odarły gatunek ze wszystkich jego cech, zostawiając jedynie strukturę i tempo. Swego rodzaju modę na dubstep trzeba przypisać w dużym stopniu Skrillexowi, jednak zakończyła się ona równie szybko, jak się rozpoczęła, a często nazywana brostepem amerykańska interpretacja Brytyjczyków niemal doszczętnie zabiła gatunek, który pierwotnie czerpał swe inspiracje z jungle, garage oraz reggae. Dziś, w 8 lat po wydaniu kompilacji "FABRICLIVE.37", Caspa i Rusko chcą wrócić do klimatycznego dubstepu tworzonego w pierwszej dekadzie XXI wieku, szukając dawnej magii, która kilka lat temu kierowała ich działaniami w studio i próbując osadzić ją w dzisiejszych realiach.

Ta sama magia zdaje się wciąż działać, bowiem jednorazowe spotkanie w studio po latach przerodziło się w tworzenie muzyki każdego tygodnia. Na ten moment duet ma - cytując Rusko - "niemal cały album nowych utworów", planując ich premierę podczas występu w klubie Exchange LA, znajdującym się w Los Angeles, już 15 października. Z tej okazji producenci udzielili wywiadu wprost ze studia Caspy w Fulham.


Jak to się stało, że ponownie znaleźliście się razem w studio?

Caspa: W ciągu ostatnich siedmiu lat nie mieliśmy okazji współpracować, bo nasze indywidualne kariery były prowadzone w naprawdę szalonym tempie. Obydwaj przypadkowo odpoczywaliśmy w tym samym czasie, a że on wrócił do Wielkiej Brytanii, postanowiliśmy sprawdzić jak po siedmiu latach układać się będzie współpraca w studio - szczerze mówiąc układała się tak, jakbyśmy nigdy go nie opuścili. Mamy kilka utworów... i to jest właśnie to, co robimy: tworzymy kolejne kawałki, wracając do korzeni i pozwalając muzyce mówić we własnym imieniu. Na razie nie planujemy żadnej potężnej trasy koncertowej, jesteśmy najzwyczajniej w świecie podekscytowani nową muzyką.

W 2007 roku wydaliście słynny mix FABRICLIVE.37. Jakie były Wasze relacje jeszcze przed nim i czy utrzymywaliście kontakt po nim?

Rusko: Przez co najmniej dwa lata przed mixem dla fabric, wspólnie grywaliśmy wiele setów i tworzyliśmy wiele tracków. W ciągu pierwszego roku po jego wydaniu współpracowaliśmy w ten sposób znacznie częściej niż zajmowaliśmy się swoimi solowymi karierami. W 2009 roku przeprowadziłem się do Stanów; Gary skupił się wtedy na tworzeniu jako Caspa, a ja jako Rusko. Przez te sześć lat występowaliśmy solowo i tworzyliśmy niezależne produkcje. Pomysł o wznowieniu współpracy zrodził się w tym roku: wiosną wróciłem z USA do Wielkiej Brytanii i zdecydowałem, że dobrym pomysłem byłoby wyprodukowanie czegoś razem i przekonanie się czy dawna magia uległa hibernacji w studio. Jeden utwór zamienił się w dwa, trzy, cztery... później cztery utwory zamieniły się w zgodną ideę - "czemu by nie dać jakiegoś występu"? Wszystko stopniowo się rozrastało, a teraz mamy już praktycznie całe wspólne nagranie.

Jak istotne były te "odkurzone" sesje w studio?

Rusko: Tak naprawdę był to fundament wszystkiego - właśnie nasze spotkania trwające 3-4 dni, podczas których eksperymentowaliśmy i tworzyliśmy kawałki. Każdego tygodnia spotykamy się, a nowy track zostaje ukończony. Dopóki inspiracja do tworzenia muzyki wciąż jest z nami, dopóki kreatywna energia kieruje naszym współdziałaniem, staramy się po prostu nie przerywać tego, kontynuując tworzenie muzyki. Chcemy pokazać ją ludziom i grać ją dla ludzi. Chodzi o pokazanie słuchaczom, że wróciliśmy i mamy dla nich coś nowego.

Minęło sporo czasu od kiedy ostatnio współpracowaliście razem; w tym czasie obydwaj obraliście różną muzyczną drogę. Co więc tworzycie?

Caspa: Jeśli mam być szczery to stan naszych umysłów jest bardzo rodzimy. Po prostu odświeżamy swoje inspiracje sprzed czasu, kiedy zaczynaliśmy tworzyć coś, co dziś znamy jako "dubstep" - mowa tu o korzeniach gatunku. Żaden utwór nie brzmi tak samo jak inny, wszystkie jednak trzymają się dubstepowego tempa - 140, 145, 150 uderzeń na minutę... jest nawet jeden track, który został stworzony w 160 BPM. Generalnie wszystkie utwory utrzymane są w charakterystycznej dla dubstepu szybkości, jednak czerpią inspirację z różnych źródeł, głównie z gatunków kojarzonych z Wielką Brytanią - grime, reggae, dub, jungle...

Rusko: ... co brzmieniowo jest bardzo bliskie naszym starszym materiałom. Skupiamy się w dużym stopniu na grime oraz jungle wczesnych lat 90., czyli dźwiękach, które były najbardziej słyszalne w naszych wczesnych produkcjach, korzystając z narzędzi i wiedzy, które nabyliśmy przez cały ten czas po to, by stworzyć coś nowego, czerpiąc inspirację z tych samych korzeni, które zbudowały kojarzone z nami brzmienie.

Czy Wasza praca została w jakikolwiek sposób zarażona tym, czym stała się scena w USA?

Caspa: Nie zastanawiamy się nad tym. Myślimy o tym jedynie pod kątem dobrej zabawy, a ta ma miejsce, gdy siedzimy w studio i robimy muzykę. Nie staramy się przekazać "nie, nie robimy TEGO, robimy TO". Wyrażamy siebie i tworzymy to, co siedem lat temu - zwyczajnie nie mieliśmy sposobności współpracy przez ten długi czas, jednak teraz mamy ku temu okazję, więc działamy.

Rusko: Ostatnim razem, kiedy byliśmy razem w studio, dubstep był czymś zupełnie innym niż jest teraz. W międzyczasie nie mieliśmy możliwości spotkania i - co za tym idzie - stworzenia czegoś w tej "nowej" charakterystyce dubstepu. Myślę, że to pozwoliło zachować dawny klimat i wspomnienia bliższe klasycznej formie aniżeli tej spopularyzowanej w późniejszym czasie.

Czy planujecie wydać tę muzykę?

Caspa: Rzecz w tym, że staramy się nie wybiegać zanadto w przyszłość. Nie planujemy trasy koncertowej, wydania singla, kolejnego singla, albumu i wyruszenia w trasę promującą album. Zagramy jeden występ i wydamy jeden kawałek, to jest nasz plan: wydamy utwór 16 października, a dzień wcześniej zagramy show w Los Angeles. Później zastanowimy się co dalej - czy powinniśmy wydać kolejny track, może dwa, może cztery, może całą epkę? Nie wiem. Skupiamy się głównie na kontynuowaniu dobrej passy. Chcemy być po prostu konsekwentni. Nie staramy się być dzisiejsi, staramy się być konsekwentni.

Dlaczego wybraliście akurat Los Angeles jako miejsce do zagrania pierwszego występu?

Caspa: Rusko kiedyś tu mieszkał - i to przez lata. To też szczególne miejsce w moim sercu, ponieważ jeden z moich pierwszych bookingów miał miejsce w śródmieściu LA. Jestem przywiązany do miasta z powodu zagrania w nim kilku naprawdę dużych koncertów.

Rusko: Razem zagraliśmy w Europie już wiele razy.

Caspa: Za to właściwie nigdy w Ameryce. Zrobiliśmy małe show w San Francisco, ale jeśli chodzi o prawdziwy wspólny występ, będzie to w pewnym sensie nasz pierwszy. Los Angeles zajmuje istotne miejsce w naszych sercach. Dla mnie to właśnie tutaj dubstep został rozpowszechniony na całe Stany. Obydwaj spędziliśmy tutaj kawałek świetnej kariery, więc czemu nie? Dla nas jest to bardzo sensowne wyjście.

Rusko: Publika jest tutaj znakomita. Do tej pory - jako solowi artyści - regularnie mieliśmy komplet naprawdę zaangażowanych klubowiczów podczas setów. Hollywood ma reputację miejsca, gdzie ludzie bardziej starają się wyglądać spoko niż tańczyć, jednak nic takiego nie miało miejsca podczas żadnego z moich występów i wiem, że w przypadku Caspy również nie. Obydwaj mamy na koncie masę udanych i zwariowanych występów w LA, więc to szczególnie ekscytujące móc podwoić tę energię na scenie. Mogę jedynie wyobrazić sobie jak przyjmie nas audiencja.
Caspa i Rusko stworzyli montaż wideo promujący nadchodzący występ:


W oczekiwaniu na nowe produkcje od legend dubstepu proponuję przesłuchać równie legendarny "FABRICLIVE.37", który przypomni czasy świetności gatunku. Miejmy nadzieję, że duet będzie w stanie nawiązać do klasycznego brzmienia, o które dziś wyjątkowo trudno.

[fabric Records]
Caspa & Rusko
"FABRICLIVE.37 (Continuous DJ Mix)"Śledź mnie na DanceMusicAristocracy.blogspot.com oraz na portalach społecznościowych aby być na bieżąco m.in. z newsami, wywiadami, artykułami i recenzjami ze świata muzyki elektronicznej:


Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej muzyce-caspa-2b-2526-2brusko.jpeg  

Last edited by Kameleon; 14-10-2015 at 22:12.
MKL. jest offline   Reply With Quote
MKL. dostał 11 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 13-10-2015, 12:33   #2
..:: true Member ::..
  
 
Warszko's Avatar
 
Dołączył/a: 07 Oct 2012
Miasto: Warszkowo
Postów: 830
Tematów: 23
Podziękowań: 1 154
THX'ów: 83
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 2
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 4 (+)
Warszko 4
Odp: Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej m

No i pięknie, ostatnio w labelach takich jak Monstercat, NeverSayDie, OWSLA czy innych topowych można usłyszeć mega wielki chaos, albo lekkie hipsterskie dźwięki, zero wypośrodkowania. Osobiście nadto nie przepadam za typowym UKDubstepem, ale przy obecnej tendencji będzie to miła odmiana.
__________________
Warszko jest offline   Reply With Quote
Warszko dostał 3 podziękowań za ten post.
Stary 13-10-2015, 12:47   #3
..:: Klubowicz ::..
  
 
Uciex's Avatar
 
Dołączył/a: 29 Dec 2005
Miasto: Szczerców
Wiek: 31
Postów: 5 791
Tematów: 422
Podziękowań: 9 706
THX'ów: 3 230
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 28
Imię: Rafał
Wzmianek w postach: 8
Oznaczeń w tematach: 65
Plusów: 6 (+)
Uciex 6
Odwiedź profil Uciex na MySpace Odwiedź profil Uciex na Facebook Odwiedź profil Uciex na Youtube Odwiedź profil Uciex na Last.fm Odwiedź profil Uciex na Soundcloud.com
Odp: Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej m

W gruncie rzeczy dubstep ciężko mi się słucha. Wieczne wiertarki, wkrętki i dźwięki z budowy bardzo są męczące. Jedynie w chillstepie można usłyszeć jakiś w gruncie rzeczy ułożone utwowy z pomysłem. Dlatego podzielam zdanie przedmówcy
__________________
Uciex jest offline   Reply With Quote
Użytk. którzy podziękowali Uciex za ten post:
Stary 13-10-2015, 13:31   #4
f4L
..:: Gadatliwy ::..
  
 
f4L's Avatar
 
Dołączył/a: 06 Oct 2015
Miasto: Wro
Postów: 45
Tematów: 2
Podziękowań: 5
THX'ów: 18
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
f4L 1
Odp: Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej m

Caspa jak Caspa (płyta "Alpha Omega" to jednak niezgorszy album),ale akurat Rusko ma swoje za uszami jeśli chodzi o upopowienie gatunku zwanego dubstepem. Teraz się kaja? Fajnie,ale czy nie jest już za późno na przywrócenie dobrego imienia dubstepowi i sprawienia by przeciętnemu słuchaczowi nie kojarzył się tak banalnie jak kojarzy się teraz?
f4L jest offline   Reply With Quote
f4L dostał 3 podziękowań za ten post.
Stary 14-10-2015, 01:36   #5
PJS
..:: true Member ::..
  
 
PJS's Avatar
 
Dołączył/a: 05 Nov 2011
Miasto: London
Postów: 2 343
Tematów: 30
Podziękowań: 2 680
THX'ów: 469
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 11
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 1 (+)
PJS 1
Odp: Caspa i Rusko o wznowieniu współpracy i przywróceniu starego brzmienia w nowej m

Bedac brytyjczykiem, wychowujac sie w tamtej multi-kulturze trudno nie przesiaknac garage, dub, grime czy reage. Nie oszukujmy sie to czarna spolecznosc kreuje style od 25 lat w UK poczawszy od acid house, uk oldskool rave pozniej jungle i jego mutacja drum n bass w miedzyczasie uk garage i grime. Dlatego w uk powstaje tak duzo numerow opartych na subbasie a nie przesterowanych zgrzyto-piszczalkach. Zapytajcie kogos stad czy podoba mu sie 'amerykanski dubstep' albo 'fjuczer halsy' uslyszycie (...)sorry mate, too cheesy(...).
PJS jest offline   Reply With Quote
PJS dostał 4 podziękowań za ten post.
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:12 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
-->