PDA

Przejd¼ do pe³nej wersji tego Forum : Unia zablokuje nam statki na Ba³tyku. Zabrak³o g³o¶nego protestu


EqualStudio
10-10-2012, 11:02
Bruksela zaostrza przepisy dotycz±ce emisji spalin ze statków na Ba³tyku. Od 2015 r. armatorzy p³ywaj±cy po tym akwenie musz± u¿ywaæ paliw zawieraj±cych maksymalnie 0,1 proc. siarki. To wy¶rubowana norma. Na ¶wiecie statki mog± bowiem spalaæ paliwo zawieraj±ce a¿ do 3,5 proc. siarki.

Aby spe³niæ nowe wymogi, unijni armatorzy bêd± musieli zmodernizowaæ flotê. Ale nie wszyscy. – Regulacje dotycz± tylko Ba³tyku i Morza Pó³nocnego. Nie zaostrzono norm emisyjnych dla Morza ¦ródziemnego – zauwa¿a prof. Tadeusz Borowski z Akademii Morskiej w Szczecinie. Jak podkre¶la, sprzeciw Greków i W³ochów skutecznie zablokowa³ takie plany Komisji Europejskiej.

Polska nie protestowa³a wystarczaj±co g³o¶no. Finowie, których gospodarka uzale¿niona jest od ¿eglugi morskiej, wynegocjowali okresy przej¶ciowe. Niekorzystne dla krajów ba³tyckich regulacje Parlament Europejski we wrze¶niu przeg³osowa³ mia¿d¿±c± wiêkszo¶ci± g³osów.

Nowa dyrektywa przesz³a niezauwa¿ona, choæ jej wp³yw na region bêdzie gigantyczny. Na 3 tys. statków p³ywaj±cych po Ba³tyku trzeba bêdzie wymieniæ silniki lub zamontowaæ specjalne urz±dzenia, tzw. skrubery. Analitycy szacuj±, ¿e ceny frachtu mog± wzrosn±æ nawet o 40 proc. Straciæ mo¿e na tym m.in. Orlen, importuj±cy ropê tankowcami.

Przepisy nie dotkn± jednak Rosji, której flota jest najwiêkszym u¿ytkownikiem ba³tyckich wód i w najwiêkszym stopniu je zanieczyszcza.



gospodarka.dziennik.pl


kochana unia zatapia rodzimy handel morski i transport. brawo!

JJU
10-10-2012, 12:38
Te Orleny sobie poradz±, tylko co z armatorami ma³ych kutrów (których jest kilkana¶cie/kilkadziesi±t w praktycznie ka¿dym miasteczku), którzy nie zarabiaj± kokosów?
Musimy w koñcu pokazaæ jak u nas jest ¼le to nam popuszcz± jak na ¦ródziemnym.

Zolczi
10-10-2012, 15:15
I tradycyjnie koszty przystosowania sie do przepisów zostana wrzucone w ceny rynkowe....

Raffsky
11-10-2012, 12:01
I znów powinno pojawiæ siê pytanie - czy do takiej unii wstêpowali¶my,gdzie jest g³os ludzi,komu tom s³u¿y i po co nam uczestniczyæ w tym cyrku pod dyktando Niemiec,lewaków,libertynów i pederastów.
Ju¿ na samym pocz±tku polskie rybo³óstwo zosta³o mocno ograniczone przez przepisy okre¶laj±ce tona¿ kutrów(przy b³ogim zachwycie wielbicieli UE).Ten przepis ma za zadanie zlikwidowaæ resztê konkurencji ze strony naszych rybaków.