PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Dynamika utworu


Lonely Barts
24-08-2012, 15:31
Witam,

Krótko i na temat "Dynamika utworu :

-jak ja polepszyć
-czego nie powinno sie robić aby jej nie stracic

Dziękuje pozdrawiam

KunciaL
24-08-2012, 17:57
Kluczowa sprawa to EQ, jak bedziesz miał zmulony mix to utwór bedzie pozbawiony dynamiki. Kolejna sprawa to kompresja. Pozatym musisz uważać, zeby nie przesadzić z reverbem i delayem, bo mogą również spowodować zamułe, a co za tym idzie utrate dynamiki. W skrócie - nie ma na to recepty - zrobisz dobry mix, Twój track bedzie dynamiczny :)

Marcinkiewicz86
24-08-2012, 21:28
A ja dodam od siebie ze dynamika tez na etapie aranżacji jest ważna tzn, gdy tworzysz track, aranżujesz i jest moment gdzie graja zwrotki a za chwile przełamanie i wchodzi tzw referen, wowczas wtedy warto dobrac odpowiednie brzmienia, mocno wzbogacić utwor co tez polepszy dynamike od strony aranżacji.
A w miksie właśnie nie powinno sie nadmiernie używac kompresora..bo wowczas caly miks bedzie brzmial jak taki stalmszony i scisniety. Scieżki typu bas, gitara, wokal, pad - musza poniekąd brzmiec same silnie i dobrze i przede wszystkim naturalnie.
Warto też uwazać jak korygować brzmienia, bo samo zapiecie i mocne poscinanie Eq danej sciezki nie jest takim dobrym rozwiazaniem, wowczas miksy sa albo zbyt jasne albo ciemne, albo zbyt jałowe itd..Po prostu jest to wszystko sztuczne.
Najlepiej miksujac sciezki, posluchac jak one graja nie zmiksowane, ustawic poziomy wstepnie a potem bawić się ewentualnie kompresja, eq, delay, reverb.. ale czesto jest tak ze jakies brzmienie nie potrzebuje kompresji, bo jest na tyle silne a jak zastosujemy kompresor to potem sie okazuje ze sciezki traci na tym.
Czesto tez lepsza dynamika jest wowczas gdy layerujemy kilka tego samego typu brzmien ale różniących się, czyli mamy pad który składa sie z 2 roznych brzmien padowych, wtedy całkowity wymiar dzwieku jest dużo silniejszy i lepszy, ale trzeba umiec to zastosować.

Najlepiej zrobić miks, nie myslac o dynamice, po prostu robic to co sie uważa za stosowne a pozniej odsluchac ale w zupelnie innych warunkach bardziej dla przecietnego sluchacza - kino domowe, samochod, radio kuchenne itd..

Myke Oxman
24-08-2012, 22:19
hmmm... nie mogę pojąć czy czasem nie łączycie w postach dwóch pojęć.

Dynamika jako różnica w głośności poszczególnych brzmień i dynamika w aranżacji gdzie mówi się czy track jest energicznie zagrany, czy perkusja dobrze napędza utwór.

ODP 1

By polepszyć dynamikę trzeba wziąć kompresor oraz EQ. Przez kompresor uśredniamy naszą dynamikę przez co wszystko gra podobnie jeśli o głośność chodzi. W EQ możemy polepszyć odczuwalną głośność poszczególnych transjentów danego instrumentu.

ODP 2

a)

By nie stracić dynamiki ważne jest dać odpocząć naszym uszom. Nie pracować non-stop nad tym samym utworem. Posłuchać kompletnie czego innego...


b)


Wybrać kilka utworów wzorcowych, przesłuchać je i porównywać ze swoim. Dążyć do tego by osiągnąć podobne brzmienie jak we wzorze.