PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Dyskusja Dlaczego muzyka klubowa jest tak popularna ?


kinoman1989
04-01-2016, 10:34
Może trochę dziwne pytanie, ale dlaczego muzyka klubowa jest obecnie tak popularna ? Zasadniczo mało kto słucha już chyba muzyki alternatywnej (np. jazz, blues, country), jak to określa się, przynajmniej tu na 4clubbers. Odnoszę wrażenie, że w Polsce jakieś 90 % społeczeństwa słucha muzyki klubowej wszelkiego rodzaju (nie znam się aż tak na dokładnych gatunkach), a coraz mniej słucha muzyki alternatywnej ? Zastanawia mnie, czy podobna sytuacja ma miejsce np. w Stanach Zjednoczonych. :>

Dave al Mine
04-01-2016, 12:19
bo to muzyka rozrywkowa ? do jazzu albo klasycznej raczej się nie pobawisz...obecnie jest szał na disco polo i takie amerykańskie disco polo...taka muzyka trafia do prostych ludzi którzy nie mają gustu muzycznego...wystarczy im prosty tekst i melodia, trochę alkoholu i bawią się do białego rana...po 5 dniach pracy w tygodniu co Ci więcej trzeba ?

kinoman1989
04-01-2016, 12:49
Pewnie racja, ale można bawić się również przy innych rytmach - zdarzają się "skoczne" melodie także w innych gatunkach muzycznych (np. w poezji śpiewanej). To że ludzie wolą proste melodie, to niewątpliwie trafny argument. Ale czy nie jest też tak, że wiele osób nie wie o tym, że istnieją dobre zespoły i artyści w różnych gatunkach, bo trudno im się o nich dowiedzieć ? Wszak radio i telewizja to chyba jednak wciąż dominująca forma promocji.

Wojtek Szczęsny
04-01-2016, 13:49
Nie klubowa tylko komercyjna czyli produkowana w rytmach które aktualnie zbierają najlepsze noty w mass mediach i masowych imprezach. Rzekłbym, że to zbyt ogólne i niesprecyzowane pytanie bo myślę, że ludzie po równo słuchają klubowych rytmów co rocka czy popu. Ciężko teraz odpowiadać na to pytanie ale moim zdaniem chodzi o łatwość tworzenia. Typowy hit ala "animals" można zrobić posiadając średniej klasy komputer PC co wiąże się z ogromem produkcji i mnogości wyboru ulubionych gatunków "elektroniczno-klubowych". Muzyka rock, alternatywna czy nawet rap wymaga troszkę więcej wkładu artystycznego przez co jest jej nieco mniej i możemy mieć wrażenie, że EDM wręcz nas zalewa. Poza tym Rock i klasyczny Pop miały już swoje 5min dominując listy przebojów do mniej więcej końca lat 90. Następnie lata 2000-2010 to ewidentnie dominacja Rapu, RnB i innych "czarnych rytmów". Teraz jest ewidentnie epoka EDM. Ludzie się nudzą jednym i szukają drugiego taka kolej rzeczy. Ja sam lubię odkrywać nowe brzmienia choć co prawda od zawsze opierają się one na dwóch stylach - Rap i Elektronika.

Tomaszzz
04-01-2016, 13:57
Muzyka klubowa, a electro-pop, synth-pop to delikatna różnica. Moim zdaniem największy wpływ na rozpowszechnienie się "elektronicznych" brzmień ma to, że takie utwory puszczane są w powszechnie dostępnych radiach,

Dave al Mine
04-01-2016, 14:10
Pewnie racja, ale można bawić się również przy innych rytmach - zdarzają się "skoczne" melodie także w innych gatunkach muzycznych (np. w poezji śpiewanej). To że ludzie wolą proste melodie, to niewątpliwie trafny argument. Ale czy nie jest też tak, że wiele osób nie wie o tym, że istnieją dobre zespoły i artyści w różnych gatunkach, bo trudno im się o nich dowiedzieć ? Wszak radio i telewizja to chyba jednak wciąż dominująca forma promocji.

do dobrej muzyki trudno dotrzeć jeżeli się nią nie interesujesz...radio i telewizja to dobra promocja najgorszego shitu komercyjnego pseudo artystów stworzonych przez wielkie wytwórnie muzyczne

kinoman1989
04-01-2016, 18:45
Ludzie się nudzą jednym i szukają drugiego taka kolej rzeczy. Ja sam lubię odkrywać nowe brzmienia choć co prawda od zawsze opierają się one na dwóch stylach - Rap i Elektronika.

Zgadzam się z tobą w pełni, ale przyznasz chyba, że nie ma realnej możliwości ogarnięcia wszelkiej muzyki, jaka powstała - w związku z tym pewnie wiele ciekawych rzeczy omija nas, nawet jeśli przeżyjemy z muzyką całe życie i naprawdę głęboko się tym interesujemy. Na dzień dzisiejszy to już po prostu dżungla nie do przekopania dla przeciętnego człowieka. W związku z tym uważam, że ambitna muzyka powinna być jednak promowana w mediach.

do dobrej muzyki trudno dotrzeć jeżeli się nią nie interesujesz...radio i telewizja to dobra promocja najgorszego shitu komercyjnego pseudo artystów stworzonych przez wielkie wytwórnie muzyczne

Pewnie po części masz rację, ale przecież telewizja to nie są 1-2 programy jak dawniej, ale cały zestaw różnych programów (to samo z radiem). Część z nich mogłaby emitować ciekawe programy kulturalne o rozsądnych godzinach (a nie np. w godzinach nocnych, jak to często bywa).

Sportwell
08-01-2016, 18:16
Po prostu muzyka elektroniczna - bo o taką ci chodzi - jest najmocniej promowana w środkach masowego przekazu, jak telewizja, radio czy streamy a więc i najprościej dociera do ludzkich uszu. W ten rynek wpompowano kolosalne ilości pieniędzy jak zauważono wzrost zainteresowania big-roomami czy electro-popem i żeby hajs się dalej kręcił no to trzeba cały czas nagłaśniać i reklamować. W dodatku prędzej potańczysz do szybkich, powtarzalnych rytmów, niż do jakiejkolwiek innej muzyki, więc tylko takie dźwięki gra się w 90% klubów.

Poza tym muzyka elektroniczna (w całości, nie tylko big-roomy) najlepiej się wpisuje w charakter naszych czasów: skomputeryzowanego świata, miliardów ludzi będących dla garstki na szczycie jedynie zbiorem cyfr w systemie, istot zanurzonych w ekranach smartfonów nie zwracających uwagi na otaczającą ich rzeczywistość, wszechobecnego wyścigu szczurów, oddawania własnej prywatności dla lajków. Jeden wielki chaos. Podejrzewam, że taki trend na muzykę elektroniczną pozostanie już na baaardzo długo albo nawet i do końca świata, ze względu na prostotę tworzenia i łatwo wpadające w ucho kawałki, co sprzyja wypuszczaniem hitów na jeden sezon, których po sześciu miesiącach od pierwszego odsłuchania będziesz miał już po dziurki w nosie.

conrad_owl
07-05-2016, 02:00
Przecież są stacje radowe grające coś ambitnego, ale w sieci. Tak samo jak kanały tv. Nie widzisz tego bo nie szukasz. RMF czy Zetka zawsze grały syf, zawsze trzeba było szukać swojej muzyki gdzieś indziej. Takie 4c od lat dostarcza klubową muzykę ludziom, bo gdzie indziej jej nie było.
Jazz i inne gatunki miały swoje 5 minut w swoim czasie. Dziś jest niestety bigroom. Ja sam tęsknię za tymi kawałkami trance jakie kiedyś były, ba - dziś mi się wydaje, że Alchemist, C-Bool, Kalwi & Remi, Royal Gigolos i stary Bennassi (że o Gigi D'Agostino nie wspomnę :)) robili zajebiste (choć swego czasu komercyjne) numery i dziś takie Explosion na Tomorrowaland by rozwaliło ludzi. Ale... tak jest z każdym, najlepiej się pamięta kawałki z okresu nastoletniego.

Black King
07-05-2016, 14:35
wszystko co pachnie komercją jest popularne.
a domyślam się,że chodziło Ci o komercyjne ruchy z topowych wytwórni :)

HISKY
24-07-2016, 16:37
Edm jest popularny bo pozostalymi gatunkami ludzie masowo zaczeli sie nudzic za 10lat moze w modzie beda inne klimaty teraz oprocz bigroomow modny robi sie ten nowy deep house i nieco wolniejsze taneczne brzmienia tropical house i nu disco. Taka kolej rzeczy, duza role odgrywaja wytwornie muzyczne i stacje radiowe a jaka jest ich polityka promowania muzyki to juz tylko oni wiedza ;)

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka

Hidden
25-08-2016, 08:57
Popularność muzyki klubowej to jedynie skutek uboczny popularności nocnego balowania przy alkoholu. Gdzie najlepiej oddawać się bachanaliom? W klubie z muzyką... klubową.

Gdyby nie kluby i ich ogromne znaczenie w lansowanym hedonistycznym lewackim stylu bycia, udziały wspomnianej muzyki mocno by spadły, gdyż w większości przypadków pod pojęciem "muzyka klubowa" kryją się dzieła nadające się wyłączenie do wybijania rytmu pod bezmyślne skakanie połączone z chybotaniem, umownie zwane tańcem. Pozdrawiam.

_Koras
25-08-2016, 14:45
Muzyka klubowa faktycznie wywodzi się z klubów i z tym jest najbardziej kojarzona. Z racji że młodzi ludzie słuchają oprócz rapsów najczęściej muzyki klubowej, nawet taka stacja mega komercyjna i nastawiona na muzyke popową jak rmf grywa kawałki klubowe, co kiedyś byłoby nie do przyjęcia. Niestety trzeba też rozdzielić pojęcia, co kto uważa za muzykę klubową. Raczej kawałki techno nie mają nic wspólnego z komercyjnym bigroomem. Swoje robią też Eventy, które rozrastają się z roku na rok coraz bardziej. Świadczy o tym chociażby nowy cykl imprez w Energylandii w Zatorze.

Dj Tideno
02-05-2017, 12:11
No właśnie i teraz tutaj dyskusja powinna się przenieść do poziomu rodzajów. Bo w dyskotekach i to tych dużych jednak rządzi teraz albo Disco albo Komercja albo jakiś lekki house w zabarwieniu latino. A gdzie prawdziwe klubowe brzmienia?