PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : News SoundCloud banuje konta, które repostują zbyt wiele utworów. Koniec „payoli”?


MKL.
27-10-2015, 08:30
Payola, czyli system płatnej promocji muzyki (często niezależnie od jej jakości) jest jednym z poważniejszych problemów muzyki klubowej. Zagraniczne blogi, korzystając z dużej liczby fanów, zarabiają w ten sposób m.in na udostępnianiu muzyki poprzez konta społecznościowe. SoundCloud rozpoczyna walkę z zarobkowaniem na ich stronie - o co chodzi i jak samemu nie zostać zbanowanym?

http://3.bp.blogspot.com/-02wX06EFSM8/Vi0DBnTyQdI/AAAAAAAABOg/_zwB2SrIaKw/s1600/SoundCloud%2BPayola.jpg

Od dłuższego czasu SoundCloud przeżywa ciężkie chwile. Ostatnio głośno było o usuwaniu z serwisu autorskich tracków choćby Dillona Francisa czy Madeona, spowodowanym niezrozumiałymi dla mnie kontraktami na linii artysta-wytwórnia, gdzie to labele są posiadaczami praw autorskich do utworów. Teraz portal rozpoczyna walkę z użytkownikami, którzy repostują podejrzanie dużą ilość utworów na swój profil. Ruch niewątpliwie skierowany jest przeciw kontom największych, zagranicznych stron o tematyce muzycznej (a szczególnie muzyki elektronicznej), zarabiającym na promowaniu muzyki producentów, którzy za to zapłacili. O ile część z tych portali zastrzega sobie prawo do odrzucenia propozycji w sytuacji, gdzie produkcja nie będzie reprezentować odpowiedniego poziomu (co logiczne, bowiem sygnowanie swoją marką wszystkiego, co popadnie byłoby strzałem w stopę), rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Sprawa jest alarmująca zwłaszcza dla twórców SoundClouda, którzy postanowili przeciwdziałać stronom zarabiającym na ich serwisie.

Na razie ciężko jest ustalić czy zmiany dotkną jedynie tych, którzy profitują (choćby potencjalnie) na udostępnieniach. Być może odczują to także szarzy użytkownicy, którzy zwyczajnie udostępniają na swoim profilu wszystko, co akurat im się spodoba. Jeśli nie została wyznaczona jakaś granica ilości śledzących (a na logikę powinna: przecież kto chciałby reklamować się na koncie posiadającym 50 "followerów"?), wielu użytkowników może zdecydować się na usunięcie swojego konta - o ile nie zostaną przedtem zbanowani. Ostrzeżenia m.in. z podejrzeniami o bycie botem już dziś trafiają do skrzynki odbiorczej niektórych userów Chmury Dźwięku, codziennie udostępniających po kilka kawałków.

Pierwsze bany trwają ok. dziewięciu godzin, jednak możemy domyślać się, że z każdym kolejnym ostrzeżeniem przyznanym z tego powodu konto będzie zablokowane na coraz dłuższy okres czasu, czego efektem końcowym będą bany permanentne. Jak już wspomniałem wciąż nie wiadomo czy zagrożeni są wszyscy, jednak przydatną może okazać się wiedza o tym, czego uniknąć, aby nowe zasady panujące na SoundCloudzie nie dotknęły również nas - nie zarabiających na promowaniu podobającej się nam muzyki ani grosza:

● Udostępniania podobnych komentarzy bądź wiadomości prywatnych (unikać też kopiuj-wklej lub wielokrotnego wrzucania tych samych linków w komentarzach/wiadomościach);
● Śledzenia dużej ilości użytkowników w krótkim odstępie czasowym;
● Ponownego śledzenia sporej ilości kont, które niedawno przestaliście śledzić;
● Repostowania (udostępniania) bądź lajkowania wielu utworów w ciągu jednego dnia (warto też odsłuchać jeszcze nie zrepostowany/zalajkowany kawałek - nawet, jeśli go znasz);
● Ponownego repostowania/lajkowania sporej ilości utworów, które niedawno usunęliście ze swojego profilu;
● Wrzucania swoich utworów do dużej ilości grup w krótkim odstępie czasowym;
● Kilkukrotnego zgłoszenia ze strony innych użytkowników jako spam.

O ile zmiany zasad i walka z payolą nie dotkną również zwykłych użytkowników, będzie to pierwsza modyfikacja od wielu miesięcy ze strony SoundClouda, którą w pełni popieram. Jestem przeciwnikiem kupowania swojej drogi na szczyt poprzez sugestię (wykorzystywaną przecież przez media przeciwko nam każdego dnia w różnych formach), polegającej na tym, że podświadomie wyżej cenimy utwory, pod którymi podpisuje się znana marka. Sławę powinni zdobywać Ci, którzy ciężko na to zapracują. A przecież właśnie taka idea przyświecała SoundCloudowi w 2007 roku, gdy portal inaugurował swoją działalność - miał on być miejscem, gdzie samoistnie zrodzą się kolejne muzyczne talenty.http://2.bp.blogspot.com/-G-xLAPQ4Qpo/VgFsRG7qKII/AAAAAAAAA10/8gGDa1Grmo4/s400-r/Dance%2BMusic%2BAristocracy%2B2.png

Śledź mnie na DanceMusicAristocracy.blogspot.com (http://www.dancemusicaristocracy.blogspot.com/) oraz na portalach społecznościowych aby być na bieżąco m.in. z newsami, wywiadami, artykułami i recenzjami ze świata muzyki elektronicznej:

https://cdn.pbrd.co/images/13Lelzzp.png (http://www.dancemusicaristocracy.blogspot.com/)
http://www.dancemusicaristocracy.blogspot.com/favicon.icohttps://soundcloud.com/favicon.ico (https://soundcloud.com/dancemusicaristocracy)https://twitter.com/favicon.ico (https://twitter.com/dmaristocracy)http://youtube.com/favicon.ico (https://www.youtube.com/channel/UC8ikGNEPIg_FN7pKhL-Ribw)http://38.media.tumblr.com/avatar_68dc0038dd98_16.png (https://www.mixcloud.com/dancemusicaristocracy/)

Anjunadave
27-10-2015, 10:07
widocznie tych Hardłełowców, Garrix'ów i innych 'artystów' tak to właśnie boli, bo zapewne działają właśnie na takiej zasadzie, kupując reposty .... Popieram takie działanie SC.

4Tek
27-10-2015, 10:12
Powinni jeszcze pozdejmować ponabijane odsłuchy i będzie git. Nic tylko się cieszyć :)

A$AP FΣ厶îX ₲
27-10-2015, 10:59
Ja uważam, że to głupie ponieważ ucierpią ludzie, którzy prowadzą takie jakby soundcloud'owe blogi gatunkowe gdzie codziennie udostępniają po kilka utworów, które im się podobają.

Powinni się zająć kupowaniem wyświetleń, gdyż to zaniża ich wartość i mniej popularni użytkownicy uzyskujący po 100 odsłuchań na tym cierpią. Z własnego doświadczenia wiem, że kupowanie tego kompletnie nic nie daje, stwarza to tylko efekt graficzny.

Varden
27-10-2015, 13:07
Dobrze, że nareszcie coś z tym zrobią. Bo byłem już zmuszony do cofnięcia "follow" paru osobą za wieczny spam lipnymi kawałkami.

D!G!
27-10-2015, 14:15
Jest to poniekąd dobra myśl, mam nadzieję że w praktyce okaże się bardzo skuteczna. Sam doświadczyłem wielu przeróżnych zjawisk z tym związanych, które nie do końca pasowały mi. Często używam re post, dla produkcji utrzymanych w klimacie House, Deep natomiast to co mam w zamian to na ogół Bounce, Big Room - dosłownie wszystko (na ogół to czego nie słucham), dlatego na pewno większość sytuacji z tym związanych jest dość dziwna (nie chce tutaj pisać, że ustawiona ale jest coś na rzeczy).

EDM stał się naprawdę dochodowym biznesem i wiele ludzi chce się na tym jak najszybciej dorobić póki jest tzw. moda i wzięcie na to. Dlatego pewnie jeszcze wiele razy doświadczymy takich sytuacji, najistotniejsze w tej kwestii jest to jakie działania będą podejmować serwisy/portale muzyczne typu Soundcloud itd. Dzięki Michale : )

Xien
27-10-2015, 15:47
SoundCloud powoli chyli się ku upadkowi. Nagminnie banują konta, nie ważne kto jest jego użytkownikiem. Od tych praw autorskich się już w dupie po przewracało.

Drzemor
27-10-2015, 17:43
I tak powinni się ogarnąć odnośnie list tracków, na samym początku potrafi w większości gatunków wisieć taki śmietnik sprzed kilku miesięcy jak lazer i inne komercyjne gówna. Lubię poprzeglądać sobie indyki, ale wypromowany śmietnik to uniemożliwa.

Paul Andrew
27-10-2015, 19:27
Ja trochę z innej beczki...
W połowie września postanowiłem że kupię najwyższy pakiet na SoundCloud Czyli Unlimited PRO.
Cena jaką było mi uiścić to 9 Euro czyli niecałe 40zł. Pakiet ważny miał być 30dni.
Byłem pewny że po upływie tego czasu funkcje dostępne w trybie Unlimited PRO wyłączą się czyli np nieograniczony limit UPLOADs oraz możliwość śledzenia statystyk, kto obserwował mój profil itp.
Po upływie 30 dni dalej mogłem korzystać z funkcji jakie dawał mi ten pakiet, troszkę byłem zmieszany ale olałem to. Przypadkiem zajrzałem na historię transakcji internetowych w Banku i jak się okazało znów wykupiłem pakiet PRO UNLIMITED na kolejne 30dni. Byłem w szoku, gdyż nie planowałem ponownego zakupu, pierwszy pakiet kupiłem wyłącznie na spróbowanie jak działa... Jak się okazało SOUNDCLOUD automatycznie po zakończeniu 30dniowego korzystania z pakietu wykupuje nowy na kolejne 30 dni. Zostałem zmuszony aby zamknąć swoje konto na paypal oraz wyłączyć możliwość wykonywania transakcji internetowych. Już nie pamiętam czy byłem informowany o takim przebiegu prowadzenia mojego SC, tak czy siak czuje się troszkę oszukany gdyż byłem przekonany że po upływie 30dni korzystania z takowego pakietu funkcje PRO zanikną.........

.marcin
27-10-2015, 20:33
widocznie tych Hardłełowców, Garrix'ów i innych 'artystów' tak to właśnie boli, bo zapewne działają właśnie na takiej zasadzie, kupując reposty .... Popieram takie działanie SC.

Tu akurat nie chodzi o nich, ale o tych pieprzonych "promotorów" (czyt. kont na sc nazwanych naprawdę z dupy, mających po: od 10k do nawet 300k followersów na swoich kontach), którzy promują dosłownie wszystko jak leci, aby tylko $$$ się zgadzały.

zresztą wytwórnie Hardwella i Spinnin ma akurat fajne reklamy na różnych stronach o tematyce EDM, więc nie potrzebują kupowania repostów :)

Anjunadave
27-10-2015, 20:39
Avinczi - byś się zdziwił, byś się zdziwił. Zacytowałbym naszego świeżego posła na sejm Piotra Marzec, ale niestety nie mogę :(

Techtrouse
28-10-2015, 11:21
Ban dla Hypeddit i wszystkich innych aplikacji/stron które klikają FOLLOW za naszymi plecami dla kilkunastu innych kont oraz LIKE i REPOST dla konkretnego utworu, a wszystko w zamian za "darmowe ściągnięcie". Czasem nawet wymagają komentarza. Hypeddit są najwięksi i od nich powinno się zacząć. To, że ktoś generuje dużo ruchu na stronie (mnóstwo follow / like / repost) bierze się z tego, że po prostu pobiera dużo utworów.

RDWN
28-10-2015, 19:54
Ban dla Hypeddit i wszystkich innych aplikacji/stron które klikają FOLLOW za naszymi plecami dla kilkunastu innych kont oraz LIKE i REPOST dla konkretnego utworu, a wszystko w zamian za "darmowe ściągnięcie".

Dokładnie. Ostatnio ściągnąłem kilka darmowych nut, wracam na stronę główną, a tam masa przeróżnych kawałków z każdego rodzaju od bounce po chill trap, zrepostowanych przez jakieś konta o wymyślnych nazwach. I weź się potem odnajdź w takim zamieszaniu :dash2:

Drzemor
28-10-2015, 21:49
@RDWN
@Techtrouse

Dlatego w panelu sterowania po ściągnięciu z podobnych stron, wywala się ich apke z dostępem do naszego konta.