PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Co to jest DC Offset?


Hidden
04-02-2014, 21:08
Witam. Proszę mi wytłumaczyć w przystępny sposób, co to takiego DC Offset i co powoduje. Ponadto chciałbym się dowiedzieć, czy powinienem się tym zjawiskiem przejmować i usuwać z każdej ścieżki, czy nie.

Bazooka&Tomahawk
05-02-2014, 23:50
Mówiąc prosto, DC Offset występuje wtedy, kiedy wartość zerowa przebiegu fali audio jest przesunięta o pewną wartość.
Widać to na rysunku:

http://kozco.com/tech/audacity/pix/DCOffset.jpg

Zasadniczo może to powodować dwa problemy.
Najgłośniejszym partiom śladu audio (np. peaki, transjenty) zostanie zredukowana dynamika i pojawi się przesterowanie, lub wystąpi nie słyszalne przesterowanie najniższych częstotliwości. O ile w drugim przypadku nie słychać przesteru, to po zastosowaniu kompresji stratnej np. przy renderowaniu do formatu mp3 podane artefakty będą już słyszalne. Z wyżej podanych powodów należy wystrzegać się odchyleń w każdym wypadku.

Hidden
06-02-2014, 06:07
Dziękuję. Jeśli ktoś zechce własnymi słowami to zjawisko wytłumaczyć, niech się nie krępuje.

Mam rozumieć, że powinienem usuwać DC Offset z każdej ścieżki? Problem w tym, że po uczynieniu tego słyszę małą utratę niskich częstotliwości, która na moje ucho nieco szkodzi projektowi. W związku z tym mam kolejne pytania (oczywiście poprzednie wciąż są aktualne, jak już napisałem):

Czym wykrywać DC Offset? Czy Oscyloskop z wtyczki Wave Candy z FL Studio jest miarodajny? Jakie dźwięki są narażone na DC Offset lub jakie zabiegi to zjawisko powodują?

Bazooka&Tomahawk
06-02-2014, 11:53
Tak, każdy oscyloskop powinien wskazać na występowanie omawianego zjawiska, poprzez odchylenie przebiegu fali od zera miernika. Niektóre syntezatory w pewnych specyficznych ustawieniach mogą powodować wystąpienie DC Offset, np TS404 z FL Studio. Uważam jednak że zjawisko jest bardziej charakterystyczne dla sprzętu hardware, kiedy mamy do czynienia z wadliwym sprzętem w torze nagrywania jeszcze przed rejestratorem, np w przedwzmacniaczu mikrofonowym.
Co do utraty niskich częstotliwości, to przester z definicji dodaje dodatkowe harmoniczne, co może podkoloryzować dźwięk i podejrzewam że o to chodzi, ale jest to twarde przesterowanie, clipping, co jest niedopuszczalne w cyfrowym sygnale audio. Spróbuj nałożyć na materiał wtyczkę przestru aby uzyskać podobny efekt a jednocześnie nie niszczyć nagrania clippingiem. Oczywiście nie jestem też inżynierem dźwięku, ale myślę że kompletnych bzdur nie piszę.