Drum and Bass - Forum 4CLUBBERS.PL
Wróć   4CLUBBERS.PL > Inne Fora > Tutoriale > Encyklopedia Muzyki Elektronicznej

Szczegóły wątku: Autorem wątku jest: PlayCue
Temat ma 3 komentarzy i 11063 odwiedzin. Ostatni komentarz napisano 16-09-2016 (12:21).


Lista oznaczonych użytkowników


Drum and Bass


zobacz także:

« Trance > Acid lub Future House »
Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-11-2011, 10:17   #1
PlayCue
  
 
Dołączył/a: 06 Mar 2011
Miasto: PL
Postów: 724
Tematów: 131
Podziękowań: 906
THX'ów: 1 292
Imię: PlayCue
Wzmianek w postach: 2
Oznaczeń w tematach: 8
Plusów: 26 (+)
PlayCue 26
Odwiedź profil PlayCue na Facebook Odwiedź profil PlayCue na Youtube Odwiedź profil PlayCue na Soundcloud.com
Drum'n'Bass Drum and Bass

Drum and Bass (powszechnie skracane do: drum'n'bass, drum&bass, DnB, d'n'b, dnb lub d&b) to jeden z gatunków muzyki elektronicznej. Cec***e się szybkim tempem, zwykle w granicach 160-180 uderzeń na minutę, synkopowaną linią perkusyjną i głębokim basem. Kryteria wyznaczające to, co można ująć w ramy drum and bass, nie są bardzo ograniczone. Istnieją spore różnice między poszczególnymi podgatunkami i dlatego tyle ich, w ramach tego gatunku, zostało wyróżnionych. Podstawowym kryterium mogącym kwalifikować muzykę jako drum and bass jest tempo. Właściwie nie spotyka się utworów poniżej 160 uderzeń na minutę. Tempo muzyki na przełomie lat stopniowo rosło i dziś przeciętne wynosi ok. 174 bpm. Drum and bass, jako muzyka przeznaczona głównie do grania w klubach, zwykle nie różni się za bardzo tempem, aby poszczególne utwory można było łatwo miksować. Istotnym kryterium jest też rytm, inny niż popularny w muzyce elektronicznej takiej jak house czy techno. Mimo metrum 4/4, ścieżka perkusyjna jest synkopowana i zazwyczaj o wiele bardziej skomplikowana niż w wymienionych gatunkach. Rozbudowana linia basowa jest także charakterystyczną cechą gatunku, chociaż zwykle bas w muzyce z podgatunku liquid funk różni się od tego występującego w neurofunk. Pozostałe elementy muzyki bywają bardzo różnorodne, w drum and bass można usłyszeć niemal każde dzwięki, od ciepłych, soulowych wokali, po mroczne, przesterowane basy.

Podgatunki:
Intelligent drum and bass (określany także jako atmospheric drum and bass) (odmiana muzyki drum and bass czerpiąca z takich gatunków muzycznych jak ambient (jumbient), chillout czy jazz (jazzstep). Jedna z lżejszych, uważana też za bardziej ambitną. Cechą charakterystyczną są sample mające z reguły dwa razy mniejsze tempo, co daje wrażenie bardziej spokojnej muzyki mimo stosunkowo wysokiego tempa.)

Clownstep (lub też nu-jump up) (gatunek muzyki drum and bass granej w klubach odwiedzanych masowo, zaprojektowany tak, by pobudzić ludzi do tańca i skakania (ang. jump-up).Zawiera skoczne linie basowe, często wykorzystuje "zabawne" dźwięki z programów TV czy seriali lub filmów.)

Darkstep (Darkside drum and bass) (odmiana muzyki drum and bass, która cec***e się mrocznym, pogrążonym brzmieniem, ciężkimi liniami basu i przede wszystkim agresywnymi sekcjami perkusyjnymi, nierzadko okraszonymi zmodyfikowanym wokalem.Jeden z pierwszych podgatunków d'n'b. Darkstep to pomost pomiędzy hardcorem, jungle a d'n'b i z tej perspektywy powinien być postrzegany, ponieważ utwory mogą nosić cechy tych właśnie gatunków w różnych proporcjach. Produkcji z tego nurtu mogą płynnie przechodzić pomiędzy niepokojącym i hipnotycznym a wyjątkowo agresywnym i ostrym nastrojem, poprzez zmianę metrum lub tempa utworu wyrażonego w bitach na minutę. Efekty te mogą być zastosowane nawet w jednej pętli. Wykorzystywane sample to wszelkiego rodzaju odgłosy i hałasy, budujące specyficzną atmosferę, przez co muzyka ta może być nieprzyjemna i uciążliwa dla niektórych osób. Głównym założeniem darkstepu jest tworzenie mrocznego i "schizowego" klimatu. Darkstep często bywa mylony z neurofunkiem, który posiada podobne założenia a także podobny wydźwięk.)

Drumfunk (podgatunek muzyki drum and bass, w którym główny nacisk jest położony na brzmienie i aranżację linii perkusyjnej, zwykle powstałej poprzez edycję i cięcie sampli z zapisem partii solowych granych na perkusji. W muzyce z tego gatunku partie instrumentalne często są ograniczone do minimum.)

Electrostep

Hardstep (podgatunek muzyki drum and bass, który wyłonił się po 1994 roku. Łączy w sobie elementy drum and bass i industrial techno. Od dominującego wówczas jungle odróżniał go mocny i bardziej regularny werbel oraz dominująca warstwa basowa.)

Jazzstep (określany także jako jazzy jungle lub jazz'n'bass) (gatunek muzyki drum and bass powstały około 1995 roku. Jest połączeniem elementów charakterystycznych dla drum and bass (tempo, perkusja) z elementami muzyki jazz. Muzyka z gatunku często zawiera naturalne, nieprzetworzone elektronicznie dźwięki.)

Jump-up (gatunek muzyki drum and bass granej w klubach odwiedzanych masowo, zaprojektowany tak, by pobudzić ludzi do tańca i skakania (ang. jump-up). Wykreowany został przez takie gwiazdy sceny dnb jak Shy FX czy DJ Hype. Jego budowa jest prosta - zawiera skoczne linie basowe, często wykorzystuje "zabawne" dźwięki z programów TV dla dzieci)

Liquid funk (najbardziej melodyjny podgatunek muzyki drum and bass, który wyodrębnił się około 2000 roku. Charakteryzuje się brakiem rozbudowanej i pierwszoplanowej linii basowej, występowaniem wielu warstw instrumentalnych, a także, często, wokalem. Liquid funk jest kojarzony jako gatunek, w którym z muzyką drum and bass miesza się wiele innych stylów muzycznych, głównie takich jak funk, soul, jazz, house czy disco.)

Neurofunk, zwany także Future Stepem (jest odmianą muzyki drum and bass charakteryzującą się bardzo technicznym brzmieniem, gdzie prym wiodą syntetyczne dźwięki automatu basowego TB303 lub pochodnych urządzeńneurofunk cec***e się wyrazistą, głęboką linią perkusyjną z częstymi zmianami, oraz basem tworzonym właśnie przy pomocy urządzeń typu TB303.)

Techno-DNB
Techstep (ciężka i dosyć mroczna odmiana muzyki drum and bass zbudowana na bazie mocnych, przesterowanych basów, zdecydowanych uderzeń perkusji oraz powtarzających się motywów dźwiękowych (i melodyjnych) zwanych z angielska loopami)
Trancestep (podgatunek nurtu muzycznego drum and bass, nazwany tez potocznie przez John B jako trance'n'bass.Stanowi kombinację syntetycznych elementów melodycznych zaczerpniętych z gatunku muzycznego trance połączonych z paternami perkusyjnymi i liniami basowymi w stylistyce drum and bass.)

Microfunk

Breakbeat (podgatunek muzyki elektronicznej, której charakterystycznym elementem są podziały rytmiczne inne niż 4/4 (w przeciwieństwie do występujących w muzyce house i trance).)

Drill and bass (także drill'n'bass) (Muzyka określana tym mianem charakteryzowała się skomplikowaną i często nienaturalnie brzmiącą linią perkusyjną, co dystansowało ją od Drum and bass.)

Breakcore (gatunek muzyki elektronicznej posiadający elementy takich stylów jak hardcore techno, jungle czy industrial, a sample są przetwarzane podobną techniką co w glitch i IDM. Muzyka ta zwykle posiada bardzo wysokie tempo i skomplikowaną, nienaturalnie brzmiącą ścieżkę perkusyjną, stanowiącą podstawę utworu.)
__________________
PlayCue jest offline   Reply With Quote
PlayCue dostał 11 podziękowań za ten post.
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents


Stary 15-09-2016, 22:45   #2
..:: Klubowicz ::..
  
 
Zegar.'s Avatar
 
Dołączył/a: 05 Apr 2009
Miasto: SDK
Postów: 5 300
Tematów: 2040
Podziękowań: 4 145
THX'ów: 29 163
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 100
Wzmianek w postach: 4
Oznaczeń w tematach: 11
Plusów: 270 (+)
Zegar. 270Zegar. 270Zegar. 270
Odp: Drum and Bass

Uwielbiam Liquid Funk Dave Owen, dRamatic & dBaudio, Command Strange, Calibre... Długo by wymieniać Nie można pominąć na pewno naszego rodaka czyli Satl Szkoda, że Trancestep się nie rozwinął, bardzo ciekawe połączenie.
Zegar. jest offline   Reply With Quote
Stary 16-09-2016, 09:00   #3
Out Of Sight
  
 
Hidden's Avatar
 
Dołączył/a: 19 Nov 2009
Miasto: Wrocław
Wiek: 31
Postów: 6 038
Tematów: 1171
Podziękowań: 7 215
THX'ów: 28 675
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 684
Imię: Patryk
Wzmianek w postach: 48
Oznaczeń w tematach: 80
Plusów: max. (+)
Hidden max.Hidden max.Hidden max.Hidden max.Hidden max.Hidden max.
Hidden max.
Odwiedź profil Hidden na Youtube Odwiedź profil Hidden na Soundcloud.com
Odp: Drum and Bass

Chyba w każdym podgatunku znajduję coś dobrego.

Liquid cieszy się zdecydowanie największą popularnością, ale to obraca się przeciwko tej muzyce - masowa produkcja, niezliczona liczba artystów, obniżenie wymagań. W efekcie coraz trudniej nie ziewnąć podczas przedzierania się przez stosy liquidowych pozycji.

Spragnieni połączenia trensowej melodyjności z drum'n'bassowym lub breakbeatowym rytmem powinni zgłębić nieco happy/uk hardcorowej sceny. Na początek polecam mojego ulubionego seta:Cytat:
Napisał Zegar. Zobacz post
Zapomniałem wspomnieć o atmospheric drum'n'bass - Seba, Seba i jeszcze raz Seba Na scenie od lat '90, wysoki poziom, klimat nie z tej ziemi
Wolę Blu Mar Ten.
__________________

Last edited by Hidden; 16-09-2016 at 12:59.
Hidden jest online   Reply With Quote
Stary 16-09-2016, 12:21   #4
..:: Klubowicz ::..
  
 
Zegar.'s Avatar
 
Dołączył/a: 05 Apr 2009
Miasto: SDK
Postów: 5 300
Tematów: 2040
Podziękowań: 4 145
THX'ów: 29 163
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 100
Wzmianek w postach: 4
Oznaczeń w tematach: 11
Plusów: 270 (+)
Zegar. 270Zegar. 270Zegar. 270
Odp: Drum and Bass

Cytat:
Napisał Hidden Zobacz post

Liquid cieszy się zdecydowanie największą popularnością, ale to obraca się przeciwko tej muzyce - masowa produkcja, niezliczona liczba artystów, obniżenie wymagań. W efekcie coraz trudniej nie ziewnąć podczas przedzierania się przez stosy liquidowych pozycji.

Zgadzam się, artyści dosłownie się mnożą. Dlatego ja słucham kilkunastu producentów od dłuższego czasu + regularne sprawdzanie kilku wytwórni Mi w zupełności wystarcza.

Mix ciekawy, dosyć cięzki [COLOR="Silver"]
Zapomniałem wspomnieć o atmospheric drum'n'bass - Seba, Seba i jeszcze raz Seba Na scenie od lat '90, wysoki poziom, klimat nie z tej ziemi

Last edited by Zegar.; 16-09-2016 at 12:24.
Zegar. jest offline   Reply With Quote
Zegar. dostał 2 podziękowań za ten post.
Odpowiedz
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz pisać w nowych tematach
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączony
UśmieszkiWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony


Administracja serwisu 4Clubbers.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.
Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zaraportować go poprzez klikniecie
Jeżeli nie chcesz aby pojawiła się na forum twoja produkcja napisz to nam "Privacy Policy"
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach niniejszej witryny stosowane są pliki cookies, prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27 .


Oprogramowanie Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
-->