PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Inne muzyka z sampli, tonacja - jak to się robi?


dinkydink
03-08-2013, 02:06
Witam wszystkich,
mam pytanie dotyczące tonacji:)
Mianowicie jakiś czas temu bawiłem się w E-jay'u i z tego co
się orientuję wszystkie gotowe pętle melodyjne były nagrane w A-moll,
dzięki czemu jakoś się to kleiło.
Obecnie chciałbym w Fl studio stworzyć jakiś utwór, na podobnej
zasadzie jak to było w E-jay'u, tylko że z własnymi melodiami a
nie gotowymi pętlami.
I tutaj właśnie mam problem, bo nie wiem co znaczy dokładnie,
że jakaś melodia jest w np. A-moll...

A-moll ma dźwięki: A,H,C,D,E,E,G

Czyli w E-jay'u wszystkie te pętle zaczynały się od dźwięku A i
dalej były budowane z dowolnych dźwięków z gamy?

A może nie koniecznie musiały zaczynać się od dźwięku A tylko
mogły od jakiegoś innego dowolnego dźwięku z gamy...?

Nie wiem na czym to polega:(

Z góry dziękuję za odpowiedź

Marcinkiewicz86
03-08-2013, 02:48
Witam!
Jeśli jest skala molowa a-moll, to jest to gama gdzie toniką czyli niejako pierwszym dźwiękiem jest A.
A to o czym piszesz to zapewne subdominanta, dominanta itd..ale nie ma sensu się zagłębiać w teorie..
Przede wszystkim w FL Studio nie powinieneś działać jak w e-jayu, FL Studio posiada edytor midi (piano roll) gdzie od podstaw skomponujesz i wyprodukujesz cały track, tzn tworząc własne unikalne melodie, budując akordy, całe frazy melodyczne, nie korzystając z gotowych sampli czy loopów, chyba że do perkusji.
Możesz skorzystać także z funkcji automatycznego budowania akordów z menu - chords.

Obejrzyj sobie film poniżej będziesz wiedział o czym mówie:
FL Studio: Realistic Piano Melodies - YouTube
02 FL Studio Music Theory Primer : Intro to Scales - YouTube

Eleman
03-08-2013, 16:35
Zacznijmy od tego, że sama tonacja jako taka nie ma żadnego znaczenia :) Znaczenie ma tylko to, czy jest durowa czy mollowa - durowa to taka bardziej wesoła, skoczna, radosna, a molowa to zazwyczaj, smutna, poważna, refleksyjna itp. chodź różnie z tym bywa i zdarzają się wyjątki od tej reguły. W każdym razie - tonacja jaką obierzesz zależy tylko wyłącznie od tego jaki chcesz zrobić melodie, utwor, generalnie od tego jaki chcesz efekt uzyskać :)

Istnieje nieskończoność utworów w tonacji innej niż a-moll, nie wiem dlaczego akurat ta miałaby być szczególnie fajna, to że tak było w e-jayu nie znaczy, że tak musi być...

dinkydink
03-08-2013, 17:30
Dzięki za odpowiedzi...
W E-jay'u wszystkie pętle (partie basowe, klawisze itd) były w a-moll i dlatego można było je ze sobą dowolnie łączyć i w miarę dobrze to brzmiało.
Ale jeśli bas byłby w d-moll, klawisze w dis-moll, a jeszcze coś innego w c-moll to chyba źle by to brzmiało...

Ja nie chcę używać gotowych sampli, chcę stworzyć własne melodie w piano roll'u!!! Partię basową, klawiszową i inne. I żeby każda z tych partii była w jednej konkretnej tonacji tak jak w E-jay'u.
Tylko nie wiem co właściwie świadczy o tym że jakaś melodia jest np. w a-moll:( Musi się zaczynać od dźwięku A, tak? I dalej lecieć dowolnie po dźwiękach gamy? Nie rozumiem tego:(