PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Nauka układania melodii - dla bardziej zaawansowanych


Harnasik
02-08-2013, 18:47
Cześć, ostatnio towarzysz mi bardzo niewygodny problem, mianowicie w moich melodiach pojawiają się fałsze, złe tonacje itd, po prostu brak jakiegokolwiek ładu i składu. Jestem osobą bez wykształcenia muzycznego ale myslę żę z dużym zapałem i ochotą do pracy można osiąngąć wiele. Wiem że większa część sukcesu to wycwiczony słuch, i obeznanie w danym gatunku.
Do czego zmierzam?
Chciałbym dowiedzieć sie jak uniknąć fałszy, układać melodię zgodnie z tonacją wokalu, jak dobrze ćwiczyć słuch i czerpać przyjemność z układania melodii.
Mam nadzieję żę udzielicie mi cennych porad, lub podrzucicie linki do ciekawych poradników, definicji czy też przykładów :)
Pozdrawiam :)

ps @Marcinkiewicz liczę na twoją odpowiedź :piwo:

Marcinkiewicz86
02-08-2013, 21:26
Witam!
Zakładając że masz dobry słuch, powinieneś sam wyłapać dlaczego jest fałsz.
Ewentualnie kombinować i układać inaczej melodie, żadne teorie muzyczne czy harmonie nie mają sensu, ponieważ jak nigdy nic Cię nie łączyło z muzyką w sensie wykształcenia, szkoły itp..to nie ma sensu teraz poznać od podstaw teorii muzyki. Słuch można wyćwiczyć ale tylko w jakimś procencie, on sam musi być odpowiedni. To jest tak jak modeling, jak ktoś jest niski, ma krzywe nogi to nie osiągnie sukcesu a wszelkie jakieś próby udoskonalenia i tak nic nie wniosą.
Tak samo tutaj, albo słyszysz dobrze albo wcale..dobry producent znajdzie akordy pod wokal w 5 minut.
Technik żadnych nie ma, każdy utwór opiera się na odpowiednich akordach, gdzie najniższy dźwięk może stanowić linie basową. Najważniejsze by to znaleźć, można to robić na wiele sposobów. Można próbować zamienić wav na midi, ewentualnie wstawić do jakiegoś edytora typu melodyne, ale podstawa to znalezienie dźwięków, akordów ze słuchu.
Jeśli słyszysz te dźwięki, które odgrywa jakiś sampel lub wokal to na pewno znajdziesz linie melodyczną.
Po prostu najlepiej próbować, nie tylko wokal ale także proste sample gitarowe np od Vengeance i dookoła ich układać aranżacje.
Moim zdaniem powinieneś najpierw poznać konstrukcje akordów, na czym polega durowy, molowy, dysonans (sekunda mała, wielka, septyma itd..)

Jeśli korzystasz z FL Studio pomocny może się okazać edytor akordów - Chords a także na oddzielnych paternach "ghost channels", który pokazuje zapis dźwięków na innych ścieżkach.

Jeśli budujesz aranżacja, utwór..musisz mieć jakiś zestaw akordów na bazie których będziesz produkował melodie dla poszczególnych ścieżek (bas, synth, pad itd..)

Rafael J
02-08-2013, 21:28
Tu masz 2 filmiki które powinny Ci pomóc.
GBeO1uxj5dY

e5r8KzbCgeo

Krystian T
04-08-2013, 16:11
Pierwszy filmik świetny dużo się nauczyłem :)
Dobry temat, sam mam z melodią problem ;/ układanie melodii to powinna być przyjemność a problem jaki występuje u mnie ;/
Pozdrawiam!