PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Inne Oldschool rave


dinkydink
18-07-2013, 18:32
Witam serdecznie,
od jakiegoś czasu nałogowo słucham utworów z gatunku oldschool rave (muzyka z początku lat 90.)

Obecnie sam próbuję tworzyć w tym stylu, ale niestety nie klei się to tak jak bym chciał:(

Generalnie wiele utworów z tego gatunku składa się z krótkich akordów/stabów (najczęściej trójdźwięków w postaci zasadniczej - durowych lub molowych), które tworzą jakiś riff.
Do tego oczywiście linia basowa i melodia.

I tutaj jest problem, ponieważ nie wiem jak dograć linię basową i melodyjkę do utworzonej progresji akordów, aby to wszystko było spójne...

Mam na myśli coś takiego:
Nookie - Give A Little Love - YouTube

Na początku są trójdźwięki zagrane na pianinie (A-dur, C-dur, G-dur, D-dur) (ładna melodyjka swoją drogą:))

Po chwili dochodzi bas, a potem jeszcze melodyjka.

Nie mam pojęcia jak to jest zrobione, że ten bas i melodyjka idealnie pasują do tych akordów.

U mnie zawsze jakaś lipa powstaje:(

Pozdrawiam

RinoKey
18-07-2013, 18:55
W melodii używaj nut z akordów.
To powinno pomóc:
FL Studio: Arpeggiated Chords/Arpegios - YouTube

Rob Dire
18-07-2013, 19:09
To po prostu sampel pianinka i zabawa pitchem sampla. Na piano rollu raz wyżej o ton raz niżej itd
Jakbyś chciał to masz tutaj takiego proja jak mniej więcej to zrobić.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/62301247/lala.zip
Sampel z jakiejś paki z takimi oldschoolowymi wstawkami.

dinkydink
21-07-2013, 23:35
Dziękuję za porady:)

Do budowania linii basowej i melodii używam dźwięków z akordów tzn. gdy jest A-dur to a, cis, e, jak wchodzi C-dur to c, e, g itd. i dzięki temu nie ma fałszów, ale coś nadal jest nie tak:(
To wszystko razem jest niespójne, "nieprzewidywalne", jakoś tak dziwnie to brzmi...akordy, bas i melodia tracą swoją przejrzystość. Wiecie o co mi chodzi?
Jak słucham innych tego typu utworów i słyszę chociażby samą progresję akordów to pozostałe melodie w podświadomości układają się same.
Chociażby w tym przykładzie:

Krome & time - Manic Stampede (old skool 1992) - YouTube

od 1:38 leci melodia stworzona ze stabów i linia basowa, idealnie do siebie to pasuje, a od 1:51 dochodzi do tego jeszcze jakaś melodyjka, która jak już mówiłem sama się nasuwa.

I tak jest w pozostałych utworach. Wszystko jest przewidywalne i oczywiste.

Nie wiem co nadal robię źle, że mimo iż używam wyłącznie dźwięków akordowych u mnie panuje taki niesympatyczny chaos...

POMOCY!!!