PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Konstrukcja utworu


ziutek
27-05-2013, 17:47
Sieeemanko!

Mam kilka pytań do Was odnośnie obługi FL Studio, Klubowicze. A więc:

1. Jak radzicie sobie np. z linią kicka czy bassu w całym utworze? Jak wiadomo, najprościej zrobić jeden pattern od kicka, ustawić co 4 i spoko. Ale przecież jeśli kick gra cały utwór tak samo, bez żadnego urozmaicenia, to to jest wręcz nudne prawda? Do tej pory po prostu mam ten główny pattern z kickiem co 4, a jak chcę w pewnym momencie utworu kick np. co 2, czy jakieś inne wariacje, to robię od tego osobny pattern. STRASZNIE mozolny sposób. Próbowałem też robić jakby cały bassline na jednym patternie, Wtedy jak się pewnie domyślacie, można się totalnie pogubić.

2. Druga sprawa. Jak to jest z tymi FXami? Wykręcę sobie jakiś fajny dźwięk na wtyczce i muszę nadal mieć całą wtykę do jednego efektu? Czy po prostu zapisać efekt do WAV i potem tylko wrzucić do FLa?

3. Ano i ogólnie od czego zacząć produkcję utworu? W sensie zacząć od samego początku, czy spokojnie mogę zacząć od mainpartu? Co pierwsze, wykręcanie dźwięków, efektów, czy ułożenie bassline'u. Wiem, że tutaj panuje duża swoboda, ale mniejwięcej jaka jest kolejność, co najpierw, co na końcu? Bo tego nie mogę znaleźć w żadnym poradniku.

Wiem, nagmatwałem strasznie, ale liczę, że mnie zrozumiecie.
Pozdrawiam ;)

Czarny Lulek
27-05-2013, 18:22
Nie ma zadnej kolejnosci, ja zaczynam od mainpartu i pozniej dobudowuje reszte.
Jesli o pkt. 1 chodzi to te osobne patterny to najbardziej przejrzysty sposob, a az tak mozolny nie jest bo to zaledwie kilkadziesiat sekund roboty.
W przypadku tych efektow to radze zapisywac dana sciezke do Wav tylko jesli nie bedziesz juz jej edytowal, bo renderowanie np. po dodaniu kazdego pojedynczego efektu to dopiero mozolna praca.. ;p

Eleman
27-05-2013, 18:24
Leniwy strasznie jesteś, bo nawet ja, leniwiec pospolity chce robić te wszystkie mozolne czynności, tyle Ci powiem...

A co do ostatniego pytania: jak Ci wygodnie. Każdy producent, muzyk, ma swoje upodobania w tego typu sprawach. Jeśli np. nagle naszła Cię wena, masz świetny pomysł na melodię, to nie czekasz aż skończysz linię basu i perkusje, tylko od razu zapisujesz melodię, by Ci nie umknęła z pamięci.

Marcinkiewicz86
27-05-2013, 18:27
Witam!
Co do pierwszego problemu, jeśli konstruujesz pattern a następnie umieszczasz go do góry tam gdzie clipy dźwiękowe, ścieżki a nie na dolnej części gdzie patterny to możesz modyfikować scieżke tzn skracać ją rozcinać, zmieniać położenie itd..
I teraz jeśli jest kick 4/4 to możesz co drugi wyciąć i będzie co 2..
albo skórcić ostatni i tylko trzy będą itd..
Inna kwestia jeśli chcesz inne ustawienie, w zależności od tego jaka muzyka, tak jak w Rnb albo popie..
Ale jeśli kick gra systematycznie 4/4 to taki jeden pattern można modyfikować, do góry na playliście po lewej stronie są różne narzędzia.

Natomiast kwestia FX-ów..jeśli są to dźwięki wykręcone na wtyczce XYZ to żeby użyć ich w aranżacji, trzeba uruchomić wtyczkę i załadować konkretny preset albo właśnie zgrać dźwięk do postaci wav i wtedy umieszczać jako scieżkę..
A co do rozpoczęcia utworu to wszystko zależy, niektórzy zaczynają od dziur, breakdownów itd..inni konstruują perkusję i w ogóle ale to nie ma znaczenia grunt żeby utwór miał ręce i nogi, żeby dało się tego słuchać, jak masz pomysł na inny moment w utworze a nie żmudne tworzenie od początku to robisz to i później reszte..
Przynajmniej dla mnie to nie problem, to co sie rodzi w głowie realizuje sie i tylko tyle..to wszystko zależy kto co i jak..