PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Ciąg Fibonacciego w Muzyce


kaczuszka123
14-05-2013, 18:13
Witam!
Przeszukując ocean internetu natknąłem się na pewne ciekawostki.
Nie wiem czy ktoś słyszał o ciągu Fibonacciego.
Ciąg Fibonacciego znalazł sobie zastosowanie w:


rynkach finansowych
przyrodzie
biologii
literaturze
muzyce

Tak się zastanawiam, czy ktoś z forumowiczów spotkał się z zastosowaniem ciągu, bądź sam go zastosował w muzyce i jaki był tego efekt.
Ja osobiście nie zastosowałem, lecz wydaje się to bardzo ciekawe i z pewnością (jeżeli się sprawdzi) wdrążę to w życie.

Matikte
14-05-2013, 22:25
Czyli dajmy na to, gdy trzecią sekcją jest drop to będzie trwał tyle co poprzedni break z refrenem? Ciekawe to jest, ale wątpię, żeby wpasowywało się w kanony współczesnej muzyki tanecznej ;)

RinoKey
14-05-2013, 23:25
Dokładnie, w muzyce elektronicznej raczej się nie sprawdzi. Bardziej w klasycznej może...

Matikte
14-05-2013, 23:44
Dokładnie, w muzyce elektronicznej raczej się nie sprawdzi. Bardziej w klasycznej może...

Chociaż w sumie pomyślałem nad konstrukcją melodii w dropach electro i może wyjść ciekawie - w 4 taktach zrobić to ciągiem fibonacciego... mogłoby być ciekawie, zapewne wiele osób robi tak nieświadomie. Aż sobie potestuję ;) Wrócę z editem/odpowiedzią jakie były efekty.

Eleman
15-05-2013, 02:33
Nie prawda.
Po pierwsze jest muzyka elektroniczna-klasyczna, tam to jest świetne.
Po drugie w muzyce tanecznej też się może sprawdzić, np. w trance melodia mogłaby być ułożona wraz z rytmem w ciąg fibbonacciego.

Tu macie utwór rockowy z wykorzystaniem ciągu fibonacciego:

The Fibonacci in Lateralus - YouTube

kaczuszka123
18-05-2013, 10:34
Nie wiem czy to prawda, ale wyczytałem na jakiejś anglojęzycznej stronie, że Hans Zimmer stara się robić swoje utwory właśnie wzorując się na Ciągu Fibonacciego.