PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Wyrównanie tempa sampla


Eleman
03-05-2013, 07:36
Witam.
Mam pewien problem z samplem do bitu. Otóż robię w FL Studio 10, zajmuję się bitami hip-hopowymi. Często materiał który chcę samplować jest wykonywany nieco nierówno. Jak go wyrównać ? Bo nieważne jakie bym tempo ustawił, perkusja z sampla (czasami są to wkuźwiające nierówno grające haty) jest nie do wycięcia przez EQ...
I ogólnie to jest tragedia. W tym stylu muzycznym i nie tylko. Bo jakiś muzyk dla upiększenia kawałka stosuje zwolnienia i przyspieszenia tempa...

Znacie jakiś sposób na to ? By było równo jak w metronomie.

Suuulek
03-05-2013, 08:25
Wiem o co ci chodzi. Tez sampluje mimo że nie robie bitów hip hopowych i zauważam w starszych kawałkach powtarzający się ten beznadziejny motyw gdzie tempo zmienia sie nieznacznie przez cały czas. Naszukałem sie o tym sporo w internecie ale nic sensownego nieznalazłem. Wpisz sobie Sample wraping in ableton na youtube. To jest jakas opcja którą ma tylko ableton i nie jestem pewien ale chyba słuzyła ona do wyrównywania sampli w takim własnie nierównym tempie. To jedyne co wiem na ten temat. Mam nadzieje ze ktos jeszcze się tutaj wypowie. A jak znajdziesz odpowiedz na ten temat to podziel się z nami tutaj w tym temacie Eleman.

Eleman
03-05-2013, 08:37
Dzięki.
Znalazłem tylko coś takiego :(

FL Studio 10 | Playlist Audio Warping - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uA4zPaSwN7Q)

Powinni zrobić coś takiego jako VST...

Suuulek
03-05-2013, 08:45
No to fajnie z ich strony. W niektorych przypadkach musiałbyś co 5 sekund robić taki slicing.

RinoKey
03-05-2013, 10:03
W Logic Pro 9 jest funkcja kwantyzacji perkusji
Apple - Software - Logic Studio - Flex Time - Audio Quantize - YouTube

Poszukaj czegoś podobnego dla FLa. Nie jestem pewien, ale chyba rozbudowali to bardziej w wersji 11.

I jeszcze jedno to nie jest "beznadziejny motyw gdzie tempo zmienia sie nieznacznie przez cały czas" tylko normalne nagranie, dzięki któremu perkusja i inne elementy nie brzmią sztucznie. Mówicie, że robicie beaty hip hopowe a tam przecież podstawą też jest swing, czyli minimalne przesunięcia dźwięków w offbeacie.

Suuulek
03-05-2013, 10:18
Nie o to chodziło Elemanowi bo to jest normalne ze bardzo czesto sie tworzy bity perkusyjne niestosując kwantyzacji tylko chodzi mu o to ze w starych kawałkach typu jakies funki czy inne z lat 70,80 nie mają stałego tempa (tak jaby nie mieli metronomu) czyli wytniesz z nich loop 12 sekundowy i np przez pierwsze 6 sekund masz tempo 98,32 bpm a w drugiej połowie sie nieznacznie przyspieszy i jest np 98,70 (Wiec nie ma stałego tempa tak jak w nowszych trackach gdzie wystukasz sobie tempo i wiesz ze to jest 128 bpm równe. Po prostu nie mozesz wyciać loopa i go po prostu wstawisz bo przez chwile bedzie grał rowno a pozniej ci zjedzie offbeat.

2. Nie robię bitów hip hopowych

Eleman
03-05-2013, 10:30
Nie o to chodziło Elemanowi bo to jest normalne ze bardzo czesto sie tworzy bity perkusyjne niestosując kwantyzacji tylko chodzi mu o to ze w starych kawałkach typu jakies funki czy inne z lat 70,80 nie mają stałego tempa (tak jaby nie mieli metronomu) czyli wytniesz z nich loop 12 sekundowy i np przez pierwsze 6 sekund masz tempo 98,32 bpm a w drugiej połowie sie nieznacznie przyspieszy i jest np 98,70 (Wiec nie ma stałego tempa tak jak w nowszych trackach gdzie wystukasz sobie tempo i wiesz ze to jest 128 bpm równe. Po prostu nie mozesz wyciać loopa i go po prostu wstawisz bo przez chwile bedzie grał rowno a pozniej ci zjedzie offbeat.

2. Nie robię bitów hip hopowych

Dokładnie o to chodzi.

RinoKey
03-05-2013, 11:17
Tak czy inaczej rozwiązaniem będzie kwantyzacja. Niestety nie jestem pewien czy zrobisz to w FLu, ale tak jak mówiłem, wydaje mi się, że w najnowszej wersji jest to do zrobienia.

Rob Dire
03-05-2013, 12:27
Ale stary, ty się rzucasz do nich że nie trzymali tempa, ale to jest ich utwór, ty powinienes oddać im szacunek za to, że ty dziś możesz sobie wrzucić ich winyl/mp3 i zrobić beata, a nie marudzić że sobie sampla nie potrafisz wyrównać i zrzucać winę na nich.

Suuulek
03-05-2013, 12:42
Piszac fajnie z ich strony miałem na mysli fl studio i tą opcję slicing ktora wysłał eleman w linku do youtuba. Jak masz potrzebe sie pokłucić to idz z babciami na ławce albo zażyj tabletki na uspokojenie.

Eleman
03-05-2013, 12:59
Ale stary, ty się rzucasz do nich że nie trzymali tempa, ale to jest ich utwór, ty powinienes oddać im szacunek za to, że ty dziś możesz sobie wrzucić ich winyl/mp3 i zrobić beata, a nie marudzić że sobie sampla nie potrafisz wyrównać i zrzucać winę na nich.

My tu o problemie występującym podczas tworzenia a ty o idei samplingu mi tutaj...

Tak w ogóle to za bardzo mi na razie to wszystko nie pomogło, naprawdę nie ma żadnej wtyki robiącej to wszystko automatycznie ? W fL studio ?

Rob Dire
03-05-2013, 14:27
Takiej nie ma, to co zapodał kolega z YT jest wystarczające, a do cięcia sampli polecam Slicex ;)

Eleman
03-05-2013, 14:28
Nie, to z YT nie jest wystarczające.

Rob Dire
03-05-2013, 15:56
Wszystko da się tak zrobić + Slicex. Albo po prostu zacznij ciąć sample zamiast używać pętli.

DJeXis
03-05-2013, 16:25
Znajdź na YouTube producenta o ksywie Vu. Nazwa kanału bodajże VuBeatz. U niego w poradnikach coś było o problemach z perkusją.

Eleman
03-05-2013, 18:36
Nie mam problemu z perkusją. Sample też ciąć umiem. Moim problemem jest zmieniające się jak w kalejdoskopie TEMPO. I tutaj żaden slicex ani nic sobie nie radzi.

DJeXis
03-05-2013, 20:09
No to właśnie o tym piszę. Sam sampluje i borykam się z tym problemem. Jeśli perkusja wyjeżdża trochę z rytmu to najlepiej tak ułożyć i dopiero zacząć kombinować. Spróbuj pitchem wydłużyć sampel i pociąć go trochę, żeby wyrównać miejsca perkusji

Eleman
05-05-2013, 10:58
Hmm..poradziłem sobie z tym trochę innym, "dzikim" sposobem :)
Mianowicie...automatyzacja BPM :)
W sumie ten leciutko zmieniające się tempo nie brzmi tak tragicznie :]

Banerx
05-05-2013, 11:00
W FL'ku jest funkcja Fit To tempo jak klikniesz prawym bodajże na sampla masz taka liste i tam masz opcje Fit To Tempo klikasz na nia i masz dopasowanie sampla do BPM, bez ingerencji w brzmienie owego sampelka.

Eleman
05-05-2013, 11:02
W FL'ku jest funkcja Fit To tempo jak klikniesz prawym bodajże na sampla masz taka liste i tam masz opcje Fit To Tempo klikasz na nia i masz dopasowanie sampla do BPM, bez ingerencji w brzmienie owego sampelka.

Ja się zabije....przeczytaj cały temat od początku..
Cały czas tłumaczę iż nie chodzi o dopasowanie tempa, tylko jego WYRÓWNANIE.

RinoKey
05-05-2013, 12:16
Niech wypowiedzą się tutaj te mądre głowy, co uważają, że FL jest tak samo dobry, jak inne DAWy. Bo na Logic 9 załatwił byś sprawę w 30 sec, to samo Pro Tools, Ableton pewnie też.