PDA

Przejd¼ do pe³nej wersji tego Forum : D¼wiêk Psychologia D¼wiêku


clubraverz
22-04-2013, 01:56
Witam
wiemy mniej wiêcej jak stworzyæ jaki¶ d¼wiêk
wiemy te¿ jak u³o¿yæ mix i jak zrobiæ kawa³ek
s± tacy co znaj± siê na sofcie jak i sprzêcie do produkcji
równie¿ potrafimy rozpracowaæ w mniejszym b±d¼ wiêkszym
stopniu d¼wiêki jakich u¿ywaj± znani nam twórcy danych gatunków
jednak... wiadomo ¿e to co zwykle znane powszechnie to tylko wierzcho³ek
góry lodowej a jak wiadomo wiêkszo¶æ góry lodowej jest g³êboko
zatopiona pod wod± i ma³o kto ma mo¿liwo¶æ eksploracji tego
co na dnie i tego czego nie widaæ a zatem do rzeczy...

czy jest tutaj kto¶ kto interesuje siê psychologi± d¼wiêku ?
wp³yw danych czêstotliwo¶ci na mózg cz³owieka
wprowadzanie d¼wiêkiem w odmienne stany ¶wiadomo¶ci
wp³yw fal d¼wiêku na struktury komórkowe jak i struktury cia³
sta³ych i cieczy... itd. jest tutaj kto¶ taki ?
je¿eli tak to czy macie mo¿e jakie¶ obszerne opracowania
na ten temat b±d¼ dostêp do nich? artyku³y itd.. ?
badania... testy.

piszê o tym poniewa¿ wiadomo powszechnie ¿e d¼wiêk
jest u¿ywany w celach rozrywkowych, by³ równie¿ u¿ywany
do zbiorowej hipnozy, do wprowadzania w odmienne stany,
wiemy te¿ ¿e jest u¿ywany w leczeniu, by³ u¿ywany w
celach militarnych itd itd.

jednak czy jest tutaj kto¶ kto siê interesuje d¼wiêkiem
od tej strony ?

16th Stars
24-04-2013, 17:53
1. Takze dolaczam sie do pytania, bo bardzo ciekawy temat.
2. Do autora :D masonem chcesz zostac xD ?

Eleman
24-04-2013, 18:32
ja siê interesuje. I podstawa akustycznej psychologi: Co g³o¶niejsze to lepsze.
St±d siê to ca³e masterowanie i pog³aszanie wszystkiego na si³ê wziê³o, przemys³ muzyczny je*&any

Dj DamiaS
24-04-2013, 18:42
do³±czam siê i ja :D na pewno u¿ywa siê tempa do wprowadzania w trans...armin jak gra³ w ko³obrzegu nosz kurdwa zaczarowany by³em i nie wie¿e w przypadek...ale nie uda³o mi siê tego rozszyfrowaæ kiedy co i jak...no i te czêstotliwo¶ci bo te¿ s³ysza³em o tym...czekam na odpowiedzi mo¿e siê czego¶ nauczê i bêdê hipnotyzowa³ na baletach :D

slawomirus
24-04-2013, 20:57
nie trzeba byæ psychologiem d¼wiêku..

ka¿dy ma inaczej wykszta³cony mózg i zmys³ s³uchu wiêc tezy z hipnotyzowaniem jakimi¶ czêstotliwo¶ciami to wg mnie bzdury.

tutaj istot± nie jest sam d¼wiêk jako barwa, a raczej drgania powietrza jakie powoduje. Broñ soniczna to akurat prawda, by³o ju¿ za czasów 2giej wojny ¶wiatowej praktykowane i badane ale zbyt ma³y zasiêg i si³a ra¿enia i zarazem to, ¿e da³o siê ³atwo przed ów broni± obroniæ raczej j± skre¶li³o.

Hipnoza to te¿ pojêcie wzglêdne, niczym egzorcyzmy i opêtania.

artyku³ów jest masa w sieci ale na stronach typu niedowiary.pl, itp.

kozaktm
24-04-2013, 23:43
Psychologiczna czesc zawsze szla w parze z emocjami towarzyszacymi sluchaniu muzyki.
Moze nie tyle muzyki co dzwieku. Ten temat tez jest cholernie gleboki, a to z tego powodu, ze my ewoluujemy i ciagle zmienia sie kultura kazdy dzwiek postrzegamy z czasem inaczej.
Sluch jest naszym zmyslem, wiec dzwiek ZAWSZE bedzie nas stymulowal i wywolywal konkretne odruchy.
Dzwiekiem mozna hipnotyzowac, tylko to nie jest hipnoza o jakiej myslicie (podatnosc na cudze sugestie), jednak w taki sposob potrafi zaprogramowac organizm, by uzyskac konkretne reakcje lub tez owe zaburzyc.Z reguly nie sa to jakies powazne zaburzenia, ale sa zauwazalne. Jest to tez scisle zwiazane z naszym ukladem hormonalnym.
Problemem bedzie, gdy bedziecie pozbawieni dzwieku...wowczas dojsc moze nawet do halucynacji.. :)

darXide
02-05-2013, 16:41
Znowu chcesz World Trade Center zburzyæ? ;)

Mr.Greeen
04-05-2013, 01:14
Mnie ten temat od pewnego czasu cholernie krêci :ab:
Chodzi mi o to,¿e pó¿niej tak± wiedzê mo¿na by zastosowaæ w praktyce (w produkcji),poniewa¿ zdaje sobie sprawê z tego,¿e muzyka mo¿e programowaæ ludzi.Dos³ownie.

Potrzebê na takie obserwacje zauwa¿y³em w czasie pierwszych prób w produkcji.Problemem by³o to,¿e po ka¿dym zrobionym kawa³ku dopada³a mnie depresja,czu³em ¿e moje ¿ycie jest bez sensu.Pewien znajomy producent powiedzia³ mi,¿e to wynik tworzonej przeze mnie muzyki (ambient),i rzeczywi¶cie moje utwory by³y do¶æ ponure.To mnie zaciekawi³o,i zacz±³em poszukiwania,nt tego jak muzyka wp³ywa na moj± psychikê,oraz psychikê innych ludzi.Po co mi to? Bêdê wiedzia³,jak przelaæ swoje emocje na melodiê :muza:


Jak ktokolwiek co¶ posiada (sprawdzonego),to niech siê podzieli,poczytam sobie ;)

Melwis
04-05-2013, 01:37
Zmiany czêstotliwo¶ci rezonansu Schumanna mog± wp³ywaæ na pracê ludzkiego mózgu | innemedium.pl (http://innemedium.pl/wiadomosc/zmiany-czestotliwosci-rezonansu-schumanna-moga-wplywac-prace-ludzkiego-mozgu)

http://www.harmonica.pl/swiadomosc_artykuly48.htm

To wydaje siê dosyæ ciekawe :)

PatosMusic
04-05-2013, 08:27
badania... testy.


G7lrLfdcigg
14GGSNeO_ys
Nie wiem czy ogl±dacie programy typu discovery, ale dla mnie jest to ciekawe.
"Gry umys³u"
Ciekawe czy us³yszycie...
Ja nie s³ysza³em (chyba ¿e tych dziêków tam nie ma)

Matikte
04-05-2013, 10:26
G7lrLfdcigg
14GGSNeO_ys
Nie wiem czy ogl±dacie programy typu discovery, ale dla mnie jest to ciekawe.
"Gry umys³u"
Ciekawe czy us³yszycie...
Ja nie s³ysza³em (chyba ¿e tych dziêków tam nie ma)

Na forum nazywamy to s*******onym miksem :D

Mr.Greeen
04-05-2013, 22:26
Uzdrawiaj±ce d¼wiêki
Istnieje 6 czêstotliwo¶ci solfe¿owych (solfeggio frequencies) do których nie mamy w obecnych czasach dostêpu. W staro¿ytno¶ci d¼wiêki te by³y znane jako "¶wiête", doskona³e wibracje prowadz±ce
do jedno¶ci z Wszystkim Co Istnieje:
UT – 396 Hz – uwalnianie od poczucia winy i strachu
RE – 417 Hz – odwracanie biegu wydarzeñ, u³atwienie przemiany
MI – 528 Hz – transformacja i cuda (naprawa DNA)
FA – 639 Hz – po³±czenie, relacje miêdzyludzkie
SOL – 741 Hz – budzenie intuicji
LA – 852 Hz – powrót do duchowo¶ci

Ka¿d± z takich czêstotliwo¶ci mo¿na wpleæ w sample i zrobiæ z tego muzykê, która potem bêdzie wywo³ywaæ okre¶lone pozytywne stany emocjonalne u odbiorcy.
Przyk³ad nagrania z u¿yciem 528Hz tutaj: Love signal; music & frequency 528 Hz - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=v2CvZ6MzMX0).
Generalnie ca³a paleta muzyki wysokich wibracji dzia³a bardzo pozytywnie na organizm ludzki i nasz umys³.

HARMONICA - przestrze dla twojego rozwoju... (http://www.harmonica.pl/swiadomosc_artykuly48.htm)


S³ysza³ kto¶ o tym?
Osobi¶cie dla mnie te d¿wiêki s± strasznie piskliwe,chocia¿ przypomnia³a mi siê przy okazji inny d¿wiêk jakim jest d¿wiêk alfa.Jest to terkocz±cy d¿wiêk o prêdko¶ci ok.10 uderzeñ na sekundê.Podobno ma on w³a¶ciwo¶ci uspokajaj±ce (medytacja) i lecznicze.Ten d¿wiêk jest równie¿ z pocz±tku ciê¿ki do zniesienia,ale idzie siê przyzwyczaiæ ;)


Alpha Sound MindMovie - YouTube

johny5608
05-05-2013, 16:06
Ja bardzo chetnie opisze cala psychologie dzwieku :)
Poniewaz za niedlugo zaczynaja mi sie polroczne wykady wlasnie celujace prosto w ten temat to moze bd w stanie co tydzien wrzucic jakiegis filmik z wykladow lub pisemne wytlumaczenie :) :muza:

Robert West
08-05-2013, 20:38
ja wyczyta³em bodaj¿e w jakim¶ czasopi¶mie popularnonaukowym, ¿e ró¿owy szum jest pod¶wiadomie wy³apywany przez nasz mózg, poniewa¿ ma czêstotliwo¶æ najbli¿sz± czêstotliwo¶ci ludzkich neuronów i w du¿ej mierze wp³ywa na nasze postrzeganie utworu

Matikte
08-05-2013, 21:15
Czyli wniosek: kto chce graæ swoje tracki za np. rok na UMFie, niech wrzuci ró¿owy szum przez ca³y utwór, a w dropie mo¿na nawet sidechain compression na nim zrobiæ co neurony siê po... trochê :D

Robert West
08-05-2013, 21:26
Nie wiem na ile w tym prawdy, ale niby doszli do tego badaj±c du¿± ilo¶æ utworów z czo³owych list przebojów z ostatnich kilku(!) dekad, wiêc co¶ jest na rzeczy

Rob Dire
08-05-2013, 21:50
S³ysza³ kto¶ o tym?
Osobi¶cie dla mnie te d¿wiêki s± strasznie piskliwe,chocia¿ przypomnia³a mi siê przy okazji inny d¿wiêk jakim jest d¿wiêk alfa.Jest to terkocz±cy d¿wiêk o prêdko¶ci ok.10 uderzeñ na sekundê.Podobno ma on w³a¶ciwo¶ci uspokajaj±ce (medytacja) i lecznicze.Ten d¿wiêk jest równie¿ z pocz±tku ciê¿ki do zniesienia,ale idzie siê przyzwyczaiæ ;)


Alpha Sound MindMovie - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JauiTczZBx4)

Ten ostatni faktycznie uspokaja, brzmi jak bongo

PropeX
11-05-2013, 08:59
ja wyczyta³em bodaj¿e w jakim¶ czasopi¶mie popularnonaukowym, ¿e ró¿owy szum jest pod¶wiadomie wy³apywany przez nasz mózg, poniewa¿ ma czêstotliwo¶æ najbli¿sz± czêstotliwo¶ci ludzkich neuronów i w du¿ej mierze wp³ywa na nasze postrzeganie utworu

Fajny ten ró¿owy szum...

pPk9HpXZLj8


Mój ulubiony moment 3:54 - 4:12 ;D

Matikte
11-05-2013, 09:48
Ale tak szczerze teraz podchodz±c do szumu, to ostatnio zauwa¿y³em zajebi¶cie przydatn± w produkcji rzecz. Kto¶ pyta³ siê kiedy¶ tutaj w dziale "Pytania", dlaczego jak inne instrumenty nie graj± i zostanie jaki¶ jeden lead w stylu plucka, to brzmi u niego sucho a w komercyjnych kawa³kach daje to ¶wietny, wiêc odwrotny efekt.

Przeanalizowa³em (a raczej po prostu przyjrza³em siê :D) kilku utworom np. Hardwella czy duetu Showtek i zauwa¿y³em po prostu w barwie takiego plucka wybrzmiewaj±cy ró¿owy szum, w ilo¶ciach wiêkszych ni¿ siê tego spodziewa³em - ale oczywi¶cie ten szum jest tak znakomicie wkomponowany, wmiksowany w kawa³ek ¿e przeciêtny s³uchacz nie zwróci na niego uwagi - ale tak jego pod¶wiadomo¶æ - tak :)

Eleman
18-05-2013, 07:16
Hmmm...a zna kto¶ jak±¶ wtykê do tego pink noise na FL Studio ? Albo chocia¿ jakie¶ sample z tym....

kaczuszka123
18-05-2013, 09:29
Hmmm...a zna kto¶ jak±¶ wtykê do tego pink noise na FL Studio ? Albo chocia¿ jakie¶ sample z tym....
NoiseGenerator to wtyka któr± ³adujesz na kana³ w mixerze. Pobierzesz j± st±d: MNoiseGenerator (http://www.meldaproduction.com/plugins/product.php?id=MNoiseGenerator)
W niej znajdziesz ró¿owy szum.

Eleman
18-05-2013, 11:10
Dziêki, ale poszukiwa³bym darmowego pobrania, ewentualnie crack'a pewnego.

kaczuszka123
18-05-2013, 21:36
Nie pozostaje mi nic innego jak... wrzuciæ NoiseGenerator na zippyshare :)

Eleman
18-05-2013, 22:33
Dziêki, zainstalowa³em :)
Tylko jedno pytanie...yyy...po uja jest tam tyle tych potencjometrów ? Te ga³ki nieco wkurzaj±, nie da siê zmniejszyæ ich liczby ?? Albo chocia¿ przejrzysto¶ci tego ? Bo to mi ca³y ekran zajmuje, przewijam i nie widzê koñca tej wtyki, a¿ zacina kompa...

RinoKey
18-05-2013, 23:24
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/001/582/picard-facepalm.jpg?1240934151

Eleman
18-05-2013, 23:57
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/001/582/picard-facepalm.jpg?1240934151

@eunstachy - widzia³e¶ t± wtyczkê ? Bo je¶li tak, to wyja¶nij proszê t± kwestiê a nie mi tu obrazki wstawiasz, je¶li natomiast nie widzia³e¶ tej wtyki - to nie komentuj.

Rafael J
19-05-2013, 03:26
Taki dzwiêk to mo¿na wykrêciæ na podstawowym logicowym es2 a w arturii mini moog v masz nawet prze³±cznik na pink lub white.

Jacker
19-05-2013, 09:10
a ja polecam NI Monark bo tam fajnie mo¿na wmixowaæ ró¿owy/bia³y szum do brzmienia.

RinoKey
19-05-2013, 10:32
Komentuje, dlatego, ¿e Twoje podej¶cie do tematu jest bardzo powierzchowne, i w stylu "niech kto¶ to zrobi za mnie". Je¶li jest wiele pokrête³ i prze³±czników, to znaczy, ¿e trzeba siê nauczyæ do czego one s³u¿±. A je¶li Ci siê nie chce, to we¼ po prostu zamiast produkowaæ, to kup gotowy utwór, to zupe³nie nie bêdziesz siê musia³ bawiæ ze skomplikowanymi wtyczkami!

CZY KTOKOLWIEK Z WAS ZADA£ SOBIE TRUD SPRAWDZENIA CZYM RÓ¯NI SIÊ SZUM BIA£Y OD RÓ¯OWEGO?! Bo s±dz±c po waszych wypowiedziach to nie. Szum ró¿owy ró¿ni siê charakterystyk± czêstotliwo¶ci (wiêcej do³u, mniej góry, przez ucho ludzkie odbierany jako bardziej liniowy). A przypominam, ¿e i tak je¶li bêdziemy szum wpasowywaæ w miks, to i tak zmienimy jego charakterystykê za pomoc± korektora.

Podsumowuj±c: Równie dobrze, mo¿emy u¿yæ zwyk³ego, bia³ego szumu, który mo¿e wygenerowaæ niemal ka¿dy syntezator (nawet taki, bo bêdzie mia³ ma³o pokrête³!!!!).

Eleman
19-05-2013, 10:49
Tak, zada³em sobie trud sprawdzenia czym siê ró¿ni± ró¿ne szumy, i w ogóle du¿o czyta³em czym jest szum.
A je¶li chodzi o sprawê tych pokrête³...chodzi³o mi o minimalizacjê tego, bo tych pokrête³ jest chyba ze kilkaset, zajmuje ca³y ekran, przewijam i nie mogê znale¼æ koñca wtyczki, to trochê denerwuj±ce.

RinoKey
19-05-2013, 16:51
To s³abo sobie zada³e¶ ten trud, bo by¶ wiedzia³, ¿e szum mo¿esz uzyskaæ na ka¿dej wtyczce (i wiedzia³ by¶ ¿e nie musi to byæ koniecznie szum ró¿owy) nawet na tej jak ¿e cenionej 3xosc w FLu, która z pewno¶ci± ma mniej potencjometrów.

Eleman
19-05-2013, 17:05
Doskonale o tym wiem. Ale mi chodzi³o koniecznie o szum ró¿owy, i nie tylko, ogólnie ró¿ne jego rodzaje. Chcia³em mieæ pe³n± kontrolê nad szumem, wtyczkê przeznaczon± specjalnie do tego, zapinan± na mikser. I nie chodzi tu o to ¿e nie wiem do czego s³u¿± ga³ki, czy co¶, ale prawda jest taka ¿e do kontroli podstawowych funkcji wystarczy kilkana¶cie, a ich jest znacznie wiêcej. Nie jestem w jakim¶ laboratorium ¿eby tak dok³adnie modulowaæ szum, nie zajmuje siê testowaniem sprzêtu itp., zreszt± do konntroli nad szumem mogê u¿yæ chocia¿by EQ.

Matikte
19-05-2013, 18:16
Doskonale o tym wiem. Ale mi chodzi³o koniecznie o szum ró¿owy, i nie tylko, ogólnie ró¿ne jego rodzaje. Chcia³em mieæ pe³n± kontrolê nad szumem, wtyczkê przeznaczon± specjalnie do tego, zapinan± na mikser. I nie chodzi tu o to ¿e nie wiem do czego s³u¿± ga³ki, czy co¶, ale prawda jest taka ¿e do kontroli podstawowych funkcji wystarczy kilkana¶cie, a ich jest znacznie wiêcej. Nie jestem w jakim¶ laboratorium ¿eby tak dok³adnie modulowaæ szum, nie zajmuje siê testowaniem sprzêtu itp., zreszt± do konntroli nad szumem mogê u¿yæ chocia¿by EQ.



Mi trochê schizofreni± zalatuje ale jakim¶ psychiatr± to ja nie jestem . . .

Eleman
19-05-2013, 18:27
Wypo¶rodkuj to, nie baw siê w psychiatrê. Chcê mieæ wiêksz± kontrolê nad szumem ni¿ w np. 3xOsc, ale no bez przesady.

Matikte
19-05-2013, 20:48
Wypo¶rodkuj to, nie baw siê w psychiatrê. Chcê mieæ wiêksz± kontrolê nad szumem ni¿ w np. 3xOsc, ale no bez przesady.

Pomijaj±c wszelkie dewiacje i zboczenia: po co Ci taka kontrola nad szumem?

Chcia³em te¿ zapytaæ: czy zdajesz sobie sprawê z mo¿liwo¶ci 3xOSC + EQ + inne efekty?

Rob Dire
19-05-2013, 22:45
Masz wtykê Massive? W lewym dolnym rogu masz NOISE i masz tam kilka rodzai, po¶ciszaj oscylatory, podg³o¶nij szum i siê pobaw. Pozdro

Eleman
20-05-2013, 14:56
Dziêki, ale nie mam massive.