PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Sprzęt Cyfra czy Analog


DJ ASSOLUTO
21-04-2013, 12:14
Witam forumowicze!!

Mam mały problem dotyczący studio nagrań.
(Dodam że jestem laikiem i niewiele się na tym znam)

Otóż wraz z moimi kumplami tworzymy zespół, i chcielibyśmy profesjonalnie nagrywać nasze kawałki.
Jestem zainteresowany tym tematem lecz mam parę problemów.
Otóż tak : najlepiej byłoby nagrać każdą ścieżkę oddzielnie i potem w jakimś DAW'ie zmontować, poprawić co niektórych i szafa gra, jednak to zajmuje strasznie dużo czasu.
I teraz - co jest bardziej efektywnym i tańszym rozwiązaniem??
Czy lepiej kupić rozbudowany interface audio (potrzebuję ok. 16 wejść) i jakiś program DAW, nagrać wielośladowo a następnie zmontować, poprawić i szafa gra (wiadomo że jeszcze monitory itp. ale chodzi o samo nagrywanie)??
Czy może lepiej jest kupić rejestrator analogowy (to znaczy chyba że bez udziału komputera tak?) i tym sposobem nagrywać
Dodam też, że o ile trochę orientuję się w cyfrze, to analogi to dla mnie czarna magia. Nie mam pojęcia o masteringu analogowym, z DAW'em się już spotkałem (np. Ableton, Fl-Studio)


Chodzi mi też o to, że w różnych studiach nagraniowych spotykam i masę mikserów i rejestratorów, czy interface i komputer. Które rozwiązanie jest lepsze??
(dodam że nagrywamy perkusję elektroniczną, keyboardy, gitarę elektryczną, sax/klarnet i wokale)

Matikte
21-04-2013, 12:56
Imho i tak wygodniej i łatwiej cyfrowo, w telegraficznym skrócie: bez zbędnego *******eniapo prostu :) było często mówione na zakamarkach audio o tym.

DJ ASSOLUTO
21-04-2013, 13:22
No rozumiem, więc jaki sprzęt potrzeba, aby cyfrowo (lub może analogowo :)) realizować dźwięk??

Matikte
21-04-2013, 13:32
Najpopularniejsze a co za tym idzie (chyba) najlepsze rozwiązanie w dzisiejszym świecie rejestracji audio to mixowanie wielu śladów w DAW (no i późniejszy mastering, tutaj już lepszy sprzęt i obiektywne ucho to konieczność w profesjonalnych nagraniach). Zobacz, ile masz możliwości późniejszej edycji ;) "Fix in the mix" :D

RinoKey
21-04-2013, 14:33
Pierwsze pytanie: ile masz pieniędzy do wydania? I czy zdajesz sobie sprawę jakie to będą koszty? I czy nie taniej I LEPIEJ wynająć studio oraz realizatora dźwięku który wam to nagra i zmiksuje? Bo jeśli mówisz, że nie masz za bardzo pojęcia o nagrywaniu ani o sprzęcie, to robienie sobie studia i uczenie się samemu to bzdura. Popracuj najpierw z profesjonalistami, podpatrz jakie mają techniki, co i jak robią, i wtedy dopiero próbuj działać sam.

Marcinkiewicz86
21-04-2013, 16:27
No właśnie Eunstachy dobrze mówi, jeśli nie ma sie doświadczenia i praktyki to kupno miliona klocków zabawek to jest zbędnie wydany pieniądz.
Ale chcąc - można nikt nikomu się nie zabroni.
Ja bym sie nie pchał w żadne rejestratory ani mixery - grunt to solidny interfejs wielokanałowy + preampy (przedwzmacniacze)
Może to być np M-Audi Delta 1010 2x - dwie jednostki zsynchronizowane ze soba czyli 2x 8-8 IN/OUT to jest 16 in/out..
To jest dość tanie rozwiązanie.
Ewentualnie np..Focusritte Saffire PRO 40, tylko że tutaj i tak zajdzie potrzeba dokupienia np..rozszerzenia Behringer ADA 8000 pod ADAT, bo same pokładowe wejsćia w Saffire mogą być nie wystarczające..

Albo karta dźwiękowa RME HDSP 9632 + rozszerzenie AI4-192 + pod ADAT jakis konwerter Behringer, Marian Adcon, Fostex..

Jest jeszcze inna opcja:) bardziej droga ale ciekawsza..
mianowicie cyfrowy mixer np Mackie d0b + RME HDSP 9652
i łączenie po Adatach czyli połączenie 2 ADAT-ów i jest 16 kanałów:)
Ale konsola używana to koszt 3-4 tys.. + karta używana ok 1200 zł..

Zależy co i na jakiej zasadzie ma być nagrywane czy tylko linia czy wokalne też? ile preampów itp itd..

Więc to jest to co potrzeba..+ oczywiście mikrofony, jeśli nagrywana ma być np gitara akustyczna czy wokal czy perkusja..
Tylko zależy..czy to ma być motyw dźwiękowy? Czy faktycznie solidne solówki czy jakieś utwory konkretne?
Bo jest masa wtyczek gdzie programowo można uzyskać wspaniale brzmiący instrument jak i perkusje np Addictive Drums

A co do studiów to zależy..jak ktoś dysponuje konsolą 40-kanałową SSL czy TL Audio czy Yamaha albo Soundcraft lub Mackie nie ma problemu..
ale te wszystkie zabawki z allegro - nie ma sensu..poza tym mixer analogowy zbiera sygnału i na sumie można gdzieś rejestrować to wtedy nagrywanie na setke jedynie..bo tak to bezsensu.. i otrzymujesz gotowy ślad składający sie z kilku-kikunastu instrumentów
a nie tak jak w interfejsie że mozesz każdy kanał podpiąć pod osobny insert w mixerze w DAW.

Owszem można wysłać każdy kanał z konsoli do oddzielnego wejśścia w interfejsie..tylko po co? I jakiej jakości mogą być preampy w mixerze za 1500-2000 zł..jak tyle sam 2-kanałowy preamp może kosztować..

Co do tego sprzętu - aby zrobić dobry miks wystarczą wtyczki..+ ewentualnie jak kogoś stać platformy UAD plugins czy tez Powercore..do masteringu ewentualnie TC Finalizer..ale pchanie sie w jakies klocki i zabawa z połączeniami - troche bezsensu chyba że to jakis lampowy kompresor za 5 tys..

Trzeba to rozsądnie przemyśleć i przede wszystkim wycenić bo czasami gra nie warta zachodu..


P.S. teraz zauważyłem co ma być nagrywane..
jeśli chodzi o keyboard nie ma problemu - zwykła linia.. sax/klarnet oraz wokale, dobre mikrofony i 2 przynajmniej preampy i wpięcie do interfejsu..
Także ja bym na początek zakupił dobry 8-kanałowy interfejs..po co 16 kanałów? szczególnie jak ma to byc oddzielnie nagrywane i preamp 2- kanałowy na początek, sprawdzić jak to pójdzie...

Myon
21-04-2013, 16:54
Co do tego sprzętu - aby zrobić dobry miks wystarczą wtyczki..+ ewentualnie jak kogoś stać platformy UAD plugins czy tez Powercore..do masteringu ewentualnie TC Finalizer..ale pchanie sie w jakies klocki i zabawa z połączeniami - troche bezsensu chyba że to jakis lampowy kompresor za 5 tys..


Mam rozumieć że interfejs audio powiedzmy za 1000 zł nie poprawi jakości dźwięku?

Marcinkiewicz86
21-04-2013, 20:44
Mam rozumieć że interfejs audio powiedzmy za 1000 zł nie poprawi jakości dźwięku?

Generalnie różnica pomiędzy interfejsem za 1000 zł a takim za 400 to kwestia ilości kanałów, rozwiązań i marki..różnic w jakości brzmienia nie będzie specjalnie słychać bo to nie ta półka, 600 zł to nie jest kwota która sprawi że diametralnie zmieni sie brzmienie. Interfejsy które mogą wpłynąć i poprawić brzmienie odsłuchiwanego materiału to tak z 1700-2000 zł trzeba liczyć i później w góre..
i marki takie jak RME, Apogge, Lynx, Motu..w każdym razie Apogge oraz Lynx maja super przetworniki, RME nie jest gorsze ale jednak różnica jest..
Natomiast RME ma dobre rozwiązania, sterowniki i stabilne jest..

Myon
21-04-2013, 21:14
hmmm np LYNX ONE STUDIO?
albo to?
http://allegro.pl/motu-microbook-ii-profesjonalny-interfejs-audio-i3187930294.html

Marcinkiewicz86
22-04-2013, 02:08
Lynx L22 - taka najprotsza b. dobra karta dźwiękowa.
a jeśli chodzi o Motu to bym raczej patrzał na coś takiego jak UltraLite-mk3, ten za 1000 zł to taki podstawowy raczej bez polotu..

Teoretycznie do produkcji nadaje się, w końcu interfejs audio;)

Ale żeby poczuć różnice w brzmieniu to raczej inne modele, najlepiej inne marki typu RME, Lynx Apogge..
np Apogee Duet..

Rafael J
22-04-2013, 05:54
Tylko, że Apogee jest pod Mac OS i iOS, nie napotkałem się by oficjalnie smigało to pod Windowsem, chyba że to będzie wpięte pod MACa to jak najbardziej ten interfejs będzie pasował.

DJ ASSOLUTO
22-04-2013, 19:17
No fajnie naczy ja się nie znam powiem inaczej - znam się trochę na masteringu, wiem o co w tych chodzi, nie znam się tylko na sprzęcie który trzebaby zakupić.

Potrzebuję nagrać jak już mówiłem perkusję elektr. gitarę elektr. 3 keyboardy i sax/clarnet + do tego wokale.
Czyli reasumując - jaki byłby najkorzystniejszy zakup komponentów??
Przyjmijmy że dysponuję ok. 3000, max. 4000 zł

PS. Dodam, że jeżeli chodzi o interface to preferowałbym zewnętrzny USB czy coś, bo łatwiej przenosić laptopa niż PC-ta :)

RinoKey
22-04-2013, 19:22
Żeby dobrze i profesjonalnie nagrać to co potrzebujesz, to potrzeba z 30 tys a nie 3 tys.

Marcinkiewicz86
23-04-2013, 00:54
Tylko, że Apogee jest pod Mac OS i iOS, nie napotkałem się by oficjalnie smigało to pod Windowsem, chyba że to będzie wpięte pod MACa to jak najbardziej ten interfejs będzie pasował.

Tak oczywiśćie, ja pisałem ogólnie o dobrych markach interfejsów, poza tym jak ktos chce apogee w windowsie to najlepiej zakupic jakakolwiek karte PCI/PCI-e z ADAT (pod warunkiem ze komputer PC) i podłączyć konwerter np Apogge Mini-dac i wtedy mamy taka jakosc jaka reprezentuja interfejsy tej marki...można wyrwać za pół ceny taki konwerter..
Ale to tam oddzielna sprawa..

No fajnie naczy ja się nie znam powiem inaczej - znam się trochę na masteringu, wiem o co w tych chodzi, nie znam się tylko na sprzęcie który trzeba by zakupić.

Potrzebuję nagrać jak już mówiłem perkusję elektr. gitarę elektr. 3 keyboardy i sax/clarnet + do tego wokale.
Czyli reasumując - jaki byłby najkorzystniejszy zakup komponentów??
Przyjmijmy że dysponuję ok. 3000, max. 4000 zł

PS. Dodam, że jeżeli chodzi o interface to preferowałbym zewnętrzny USB czy coś, bo łatwiej przenosić laptopa niż PC-ta :)

Tylko co to znaczy że znasz sie troche na masteringu? Bo generalnie jak nie miałeś z takim sprzętem styczności to niewiele sie znasz..
Ale mastering to jest zupełnie na te chwile nieistotna sprawa..

Potrzebujesz wykonać profesjonalna rejestracje..
I faktycznie za 3-4 tys nie poszalejesz ze sprzętem.
Może lepiej wynająć studio za 1000 zł? kilka dni, sesje -nagrać i tyle..

Jak chcesz sie w to samemu pchac to na początek zakupiłbym za 2200 - RME BabyFace + dobry mikrofon za min 1000 zł i spróbował jak to wyjdzie, RME ma preampy.
Tylko pytanie czy masz jakiś odsłuch? jak chcesz to robić? Chyba ze słuchawki ale to min Beyerdynamic DT990 lub cos podobnego kolejne pieniadze..ledwo na to wszystko Tobie starczy..

Piszesz o masteringu ale mastering to jest ostatni etap..praktycznie jak sie nie ma sprzetu a sie chce profesjonalnie zrobic to lepiej zlecic, u Ciebie problem jest aby nagrać wszystko w miare przyzwoicie a to niestety nie takie proste..
Pisałeś o 16 kanałach aby taki system rejestracji założyć to całą tą gotówkę musiałbyś poświęcić, nie wiem czy na cos jeszcze by starczyło..a co tu mówić o chociażby mikrofonach, które są dość istotnym elementem.

DJ ASSOLUTO
23-04-2013, 14:24
Rozumiem. Dzięki wielkie za informacje.