PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Dźwięk Bass


Matron
30-03-2013, 15:59
Witajcie. Mam problem trochę nietypowy lecz jak dla mnie bardzo oczywisty. Otóż bass, chciałem żeby w moich produkcjach że tak pozwolę sobie to określić był wyrazisty bass który naprawdę mocno uderzy że aż poczuję w klacie ale to co do tej pory próbowałem brzmi nie ciekawie i ten bass w porównaniu do innych piosenek innych producentów jest taki "przesterowany".

Jednym słowem w innych kawałkach słuchając na swoich głośniczkach fajnie bardzo gra i jest potężne uderzenie, a gdy zaglądam do swojego projektu to bass jest taki jakby przesterowany, membrama lata jak głupia w subwooferze no i brakuje tego uderzenia.

Próbowałem odcinać częstotliwości poniżej 40 hz ale to naprawdę nie brzmi fajnie. Czy jest jakiś prosty sposób aby sprawić tak żeby bass grał przejrzyście , miał kopa i żeby spełniał swoją rolę tak jak trzeba.

Proszę o pomoc i zwrócenie uwagi na co trzeba patrzeć i zwracać uwagę :muza:

Cahoot Freaks
30-03-2013, 16:04
Czesc. Spróbuj użyć wtyczki Sasuage Fattner:) i podbij troche wysokie:)

RinoKey
30-03-2013, 16:06
Łatwiej by było ocenić co robisz źle, gdybyś zapodał przykład ze swojej produkcji, bo można gdybać bez końca nad tym, co jest nie tak.

dawid512
30-03-2013, 16:17
Jak dasz za dużo w granicach 20, 30Hz to zrobisz tylko przester. Spróbuj lekko podbić w granicach 70-80Hz. Wyżej może powstać dudniący bass. Zrób sobie kilka projektów i pobaw się EQ i zobaczysz różnicę. Nie zapomnij o dopasowaniu stopy do basu.

Matikte
30-03-2013, 16:44
Pobaw się: Sausage Fattener (wtyka od Dada Life), Ohmicide (do przesterów) oraz...

Waves MaxxBass - wtyka dodająca harmoniczne, potrafi naprawdę przy***** bassem :)

No i przede wszystkim odpowiedni "layering", chociaż w tym przypadku to słowo nie do końca pasuje, subbassu z resztą bassu.

slawomirus
30-03-2013, 16:54
biorąc pod uwagę że twój bass jest "jakby przesterowany" to domniemam że aby był mocniejszy dajesz go poprostu głośniej.

więc wytłumaczę tak jak ja to rozumiem:

Po pierwsze nie obcinaj poniżej 40 hz (chyba że masz subbas w osobnej próbce dźwiękowej)
Po drugie zamiast podgłaszać całą ścieżkę bassu, podbij częstotliwości w okolicach 300hz i 2khz (to bardzo luźne spostrzeżenie bo wszystko zależy od rodzaju bassu)
Po trzecie spróbuj zlayerować bass na kilka ścieżek i każdą zmixować OSOBNO. często bywa tak że kompresja wielopasmowa to za mało i trzeba powielić ścieżki.
po czwarte daj odetchnąć membranom. Przed uderzeniem najlepiej gdy głośniki grające niższe tony mają te kilkadziesiąt (przynajmniej) milisekund spoczynku.

Matron
30-03-2013, 19:15
Znaczy się bez przesady z tymi membramami. aż tak nie dostają :P. Co do basu to rzeczywiście daje go głośniej gdyż chcę aby on był bardzo słyszalny. Odcinałem częstotliwości poniżej 40 hz gdyż żyje w ciągłym przekonaniu ( chodzi mi o urządzenie takie jak crossover stosowany na estradzie ) że częstotliwości poniżej 20 czy tam 40 hz niszczą głośnik. Myślałem że może wtedy ten bass nie będzie aż tak nisko schodził. Sprawa wygląda tak że bass jest ale brakuje mu tego kopa.

A może ma ktoś z was screena jak powinien mniejwięcej wyglądać eqalizer dla bassu? Mianowicie w którym miejscu wycinać częstotliwości, gdzie podbić, albo może ktoś z was nawet posiada jakiś projekt czy coś :). Bass to u mnie zmora jest naprawde

Prosze takie przykładowe demo co się troche ostatnio pobawiłem. Na moje ucho to nie gra to zbyt ładnie pod względem basu. Ten bass był na 3xOSC zrobiony, z tym że mi nie chodzi już o to na czym by był on zrobiony bo próbowałem nawet gotowe w sylenth czy nexusie ale grają naprawde nie zadawalająco. Wszędzie brakuje tego pier****

https://soundcloud.com/matronofficial/snap-rhythm-is-a-dancer


Chciałbym mniejwięcej osiągnąć coś takiego, no to może nawet jest za bardzo, z tym że tu jest ten kick chyba tak bardzo zmodyfikowany a nie bass ale ogólnie chciałbym żeby nawet nie aż tak bardzo był ten bass jak tutaj

.Kamil
30-03-2013, 19:30
Znaczy się bez przesady z tymi membramami. aż tak nie dostają :P. Co do basu to rzeczywiście daje go głośniej gdyż chcę aby on był bardzo słyszalny. Odcinałem częstotliwości poniżej 40 hz gdyż żyje w ciągłym przekonaniu ( chodzi mi o urządzenie takie jak crossover stosowany na estradzie ) że częstotliwości poniżej 20 czy tam 40 hz niszczą głośnik. Myślałem że może wtedy ten bass nie będzie aż tak nisko schodził. Sprawa wygląda tak że bass jest ale brakuje mu tego kopa.

A może ma ktoś z was screena jak powinien mniejwięcej wyglądać eqalizer dla bassu? Mianowicie w którym miejscu wycinać częstotliwości, gdzie podbić, albo może ktoś z was nawet posiada jakiś projekt czy coś :). Bass to u mnie zmora jest naprawde

padlem equalizer do basu haha czlowieku jak ty chcesz produkowac nie wiedzac jak uzywac eq ? do kazdego basu jest inne ustawienie wszystko zalezy jaki preset czy to mid bass itp.

Matron
30-03-2013, 20:04
padlem equalizer do basu haha czlowieku jak ty chcesz produkowac nie wiedzac jak uzywac eq ? do kazdego basu jest inne ustawienie wszystko zalezy jaki preset czy to mid bass itp.


No ja przepraszam bardzo ale chyba jakoś te dane częstotliwości trzeba dodać/ująć więc wydaje mi się że nawet standardowy equalizer w fl studio jest do tego dobry. Co mam delay na bass nakładać? To fakt nie posiadam dużej wiedzy na ten temat, wszystko robię na słuch i czasami stosuję się do różnych wskazówek które wyczytałem bądź miałem przyjemność poznać. Ja szukam pomocy w tym temacie a nie okazji do wyśmiania przez drugą osobę. Jeżeli twoim zdaniem dotychczas robiłem źle to dlaczego mi po prostu na to nie zwrócisz uwagę?

Matikte
30-03-2013, 20:32
No ja przepraszam bardzo ale chyba jakoś te dane częstotliwości trzeba dodać/ująć więc wydaje mi się że nawet standardowy equalizer w fl studio jest do tego dobry. Co mam delay na bass nakładać? To fakt nie posiadam dużej wiedzy na ten temat, wszystko robię na słuch i czasami stosuję się do różnych wskazówek które wyczytałem bądź miałem przyjemność poznać. Ja szukam pomocy w tym temacie a nie okazji do wyśmiania przez drugą osobę. Jeżeli twoim zdaniem dotychczas robiłem źle to dlaczego mi po prostu na to nie zwrócisz uwagę?

Bo ***** na początku było to dosyć szanowane forum i osoby które pierwszy/drugi/dziesiąty raz łapały za pirackiego FL'a umiejąc odpalić presety z Nexusa nie chwaliły się swoimi "umiejętnościami" tylko zapierdalały dzień w dzień oglądając/czytając tysiące tutoriali po angielsku przeważnie, aby nauczyć się PROFESJONALIZMU.

Gdyby nie ich chęci i siła dążenia do celu, nie wydawaliby dzisiaj w największych wytwórniach świata. Ale nowi userzy chcą wszystko ***** PODANE NA TACY, przecież MASZ *******ONE GOOGLE i YOUTUBE to sobie wyszukaj i nie wysługuj się innymi *****y leniu.



PS. : Wiem, że warn zasłużony za obrazę i wulgaryzmy ale mimo wszystko proponuję zmianę regulaminu forum (odnośnie zakładania tematów w "pytaniach") bo niedługo zaczną się pojawiać pytania "Jak zmienić tempo w FL Studio" , "Co to znaczy takt 4/4? " itp.

Kto jest za zmianą regulaminu w tej kwestii? Już mnie to w****ia autentycznie...


_______________________________________________
Post edytowany przez Moderatora Forum
Powód moderacji:


Wulgaryzmy.


_______________________________________________

MASTER

Matron
30-03-2013, 21:01
Człowieku może jest masa tutoriali czy to na youtube czy gdzieś indziej ale większość z nich jest albo słaba albo jest dla osób bardzo ale to bardzo początkujących będących na etapie uruchamiania wtyczek. Ja nie chce mieć wszystkiego podanego na tacy jak to określiłeś bo tak się po prostu nie da. Chcę do wszystkiego dążyć sam. Lecz nurtuje/dręczy mnie właśnie zagadnienie jakim jest bass i pragnę zasięgnąć wiedzy innych na ten temat gdyż stojąc na tym etapie nie mogę działać dalej.

I nie gadaj że jest masa tutoriali ( teraz poruszam temat tutoriali które są na youtube ) jest marna w wykonaniu. Po co mi wiedzieć jak zrobić dirty elektro bass (jest taki tutorial na youtube) skoro nie będe wiedział jak go odpowiednio ustawić aby było dobrze.

PS. : Wiem, że warn zasłużony za obrazę i wulgaryzmy ale mimo wszystko proponuję zmianę regulaminu forum (odnośnie zakładania tematów w "pytaniach") bo niedługo zaczną się pojawiać pytania "Jak zmienić tempo w FL Studio" , "Co to znaczy takt 4/4? " itp.


Nie dramatyzuj bo jeszcze takiego tematu jak "Jak zmienić tempo w FL Studio" nie widziałem.

Piszesz tak bo się uważasz za osobę która jak to mówią "wszystkie rozumy pozjadała". Nikt cie nie zmusza do wypowiadania się w tym temacie, na pewno znajdzie się ktoś bardziej pozytywnie nastawiony i pomocny.

Ja jednak żeby nie robić spamu i żeby ten temat zmierzał w dobrym kierunku ponawiam swoje zapytanie - Jak odpowiednio ustawić bass, jakich wtyczek użyć, kompresorów, metod aby był on wyrazisty a za razem nie zagłuszał innych dźwięków no i żeby spełniał swoją rolę :)

Jack Orlando
30-03-2013, 22:11
Ciekawe jak mamy ci powiedzieć, które częstotliwości masz ucinać, a które podbijać skoro nie dałeś nawet próbki :O

Zresztą takie rzeczy musisz robić sam, na wyczucie.

matron -> link nie działa :/

Matron
30-03-2013, 22:58
Dałem, to jest przykładowe co się w fl'u małą chwilkę pobawiłem


https://soundcloud.com/matronofficial/snap-rhythm-is-a-dancer

A chciałbym żeby było coś takiego na przykład



Żeby bass był bardzo odczuwalny a za razem nie zagłuszał innych dźwięków. Bo nie wiem czemu ale na przykład gdy ja próbuje zrobić obojętnie jaki bass w fl studio, to gdy chce mu troche kopa po przez zgłośnienie basu lub w inny sposób bo na różne sposoby próbowałem to subwoofer po prostu nie wyrabia, wszystko gra nie fajnie, zlewa się z innymi dźwiękami a tutaj w tej piosence jak powyżej gra bardzo fajnie, przejrzyście, no i gra o wiele lepiej niż ten mój.

Wiem że to inna piosenka i jest inaczej zbudowana niż to co ja próbuję, ale jednak ten bass jest bardziej odczuwalny i gdy się podgłośni głośniki to gra naprawdę super

Czy jest jakieś ultimatum jakim trzeba zawsze się sugerować i przestrzegać przy odpowiednim ustawianiu bassu?



Jack Orlando (http://www.4clubbers.com.pl/u-155371/jack-orlando.html) -> Już powinno działać

Tagi!! Uzywaj tagow :)

Zolczi

Matikte
31-03-2013, 07:14
Napisałem Ci najpierw, że zapewne kwestią kluczową są tutaj harmoniczne i subbass. Zlałeś to i dalej swoje. Jak Ty chcesz cokolwiek ocenić, skoro nie sprawdzasz porad i szukasz od razu innych. Zastanów się. Ja byłem pozytywnie nastawiony, ale takie natręty tylko mnie zniechęcają do pozytywnych wypowiedzi.

Jeszcze raz powtarzam: potraktuj to MaxxBassem (na początek łatwiej będzie Ci dodać harmoniczne w ten sposób niż poprzez equalizację, gdyż nie wiesz nawet na jakiej częstotliwości uciąć/podbić więc sprowadźmy to do najłatwiejszych metod). Odpowiednio go ustaw, pokombinuj. Następnie spróbuj Sausage Fattener, odrobinkę zaostrzy Ci bass - ale nie ustawiaj go drastycznie bo rozwali cały dźwięk.

Dodaj drugi bass jako subbas - najłatwiej na fali sine, również dodaj na niego MaxxBass (albo RenaissanceBass czyli "łatwiejsza" wersja MaxxBass z tym samym, niby nawet ulepszonym mechanizmem działania). Niech on nabija te doły.


Generalnie z MaxxBassem jest tak, że poprawia on słyszalność i "*******nięcie" bassu na słabszych systemach odsłuchowych. Zazwyczaj sprzęt konsumencki do średnio-wysokiej półki nie odtworzy nam częstotliwości poniżej ~60Hz tak, jak powinien. Trzeba więc jakoś zreprodukować te niskie częstotliwości - najłatwiej poprzez podbicie ich wielokrotności - czyli właśnie harmonicznych. Dajmy na to przykład:

Główny element bassu odpowiedzialny za "kopa" bije na 40Hz (przykład ekstremalny, no ale niech będzie). Głośniki nie potrafią zbyt czysto odtworzyć takiej częstotliwości (właściwie to większość takich "głośniczków" tylko popierdzi trochę). Podbijamy więc (bądź w jakiś sposób produkujemy) częstotliwości 80Hz, 120Hz, 160Hz itd. Z tymi częstotliwościami głośnik już sobie poradzi lepiej, więc bass jest lepiej słyszalny. Właściwie to jest tak, jakbyśmy podwyższyli dźwięk o oktawę, chociaż też nie do końca ale nie chce mi się już o tym pisać bo sam na pewno nie wiem jak to jest naprawdę, więc nie będę omyłkowo wprowadzał w błąd.

Rozumiesz o co chodzi?

Dodatkowo napiszę Ci jeszcze, żebyś często stosował sidechain stopy z bassem. Nawet taki delikatny, ledwo co odczuwalny - niby nic, ale jednak robi się przestrzeń dla stopy. Tak samo z EQ - tam, gdzie bije stopa to wycinaj bass, a gdzie bass to stopa, żeby one się uzupełniały a nie zagłuszały.

Pamiętaj również, że stopa i subbass w mono.


Generalnie, to jest już jakby nie patrzeć etap miksu - i nie rozśmieszaj mnie pisząc, że materiały są niskiej jakości lub nie ma ich wcale bo masz tysiące ebooków i tutoriali odnośnie samego miksu ścieżek audio. Wystarczy chcieć poszukać - jeśli nie chcesz to nie znajdziesz, proste jak drut.

Więcej wkładu własnego - możliwe, że źle szukasz. W dzisiejszym natłoku informacji nie wygrywa ten, kto ma ich najwięcej, lecz ten, który umie znaleźć tą której szuka.

Matron
31-03-2013, 12:19
No ja przepraszam bardzo ale jakoś na ten temat trochę kombinowałem czy to z forum temat o masteringu, miksie itp no najlepiej nie wychodziło to. Ale ogólnie to dziękuje za tak wyczerpujące wypowiedzi, już do kilku się zastosowałem i wydaje mi się że jakaś poprawa jest, będę dalej kombinował.

A jeszcze takie głupie pytanie tylko nie mam pewności co do tego, ale za pomocą czego ustawić stope i bass w mono? Domyślam się że to jedna z tych wtyczek stereo enhancer czy coś takiego

Jack Orlando
31-03-2013, 13:10
Tak, stereo ethnacer, pokretło w prawo ;)
Ale pewnie używasz kicków vengeance lub innych firm, a one już są w mono

Matikte
31-03-2013, 20:15
No ja przepraszam bardzo ale jakoś na ten temat trochę kombinowałem czy to z forum temat o masteringu, miksie itp no najlepiej nie wychodziło to. Ale ogólnie to dziękuje za tak wyczerpujące wypowiedzi, już do kilku się zastosowałem i wydaje mi się że jakaś poprawa jest, będę dalej kombinował.

A jeszcze takie głupie pytanie tylko nie mam pewności co do tego, ale za pomocą czego ustawić stope i bass w mono? Domyślam się że to jedna z tych wtyczek stereo enhancer czy coś takiego

http://s4.ifotos.pl/img/poradapng_npnaaxe.png

Można szybciej ;) Za pomocą tego pokrętła można ustawiać w mono/"poszerzać stereo" (czego nie polecamy, w lewo NIE KRĘĆ, stereo poszerzaj zazwyczaj za pomocą reverbu i delayu). W przypadku stopy i subbasu po prostu przekręć zaznaczone pokrętło w prawą stronę (100% = full mono, wyrównanie różnic między kanałem lewym i prawym)