PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Inne Prawo autorskie sampli


cinekkk1
14-03-2013, 14:17
Ostatnio głośna zrobiła się sprawa pozwania wytwórni Mad Decent Records za użycie sampli bez zgody autorów w utworze Harlem Shake. Zastanawiam się czy ktoś kiedyś z was producentów miał kiedyś styczność z taką sprawą. Wiele osób z tego forum wydaje przecież utwory, są one na beatprocie, w dużych audycjach radiowych lub dużych eventach, a nie każdy ma licencje do sampli. Mówię tu np o vengeance czy innych samplach. Co gdy np autor sampli ma podejrzliwość, że utwór który jest np w top 10 beatportu np house zawiera sample, jakieś vocal cuty, które są właśnie jego autorstwa?

Czarny Lulek
14-03-2013, 14:32
Mieszasz 2 sprawy. Sample Vengeance są przeznaczone do uzytku komercyjnego i jeśli je kupiłeś to możesz z nimi robić dosłownie co tylko chcesz (nie wiem tylko jak ma się sprawa w przypadku Future House). A Baauer samplował cuty wokalne z utworów innych artystów, w tym przypadku wokalistów.
I tu sprawa byla prosta, o gościach nikt nie słyszał, a że hajs im się nie zgadzał to zrobili Baauerowi aferę i teraz zarobią na tym pewnie więcej, niż na samym utworze. Bo z tego co wiem, to Diplo się juz z nimi prawie dogadał i to na ugodzie. Czyli $$ :)

tomi3kh
28-03-2013, 00:30
Jeden z tych sampli w utworze Harlem Shake został sprytnie spowolniony (chodzi o ten "lwi ryk" czy jak to tam nazwać :P), zaś drugi został wyjęty niemalże żywcem i dodanych zostało na nim kilka efektów. Może i ja zacznę coś produkować i udostępniać, ktoś to wykorzysta w kolejnym "Gangnam Style" i zabiorę na tym kupę kabony :D Notabene, nie mamy pewności czy twórcy tych sampli korzystali z legalnego DAW-a skoro są amatorami ;D Absurd goni absurd.
Swoją drogą z tymi prawami autorskimi to ciekawa sprawa. Problem sięga głębiej. Ostatnio miałem przypadek gdy jedna z wytwórni zgłosiła mi kawałek, który wcześniej jeden z producentów udostępnił za darmo na swoim SC :| Opisałem go jak trzeba cytując notatkę artysty z SC oraz dodając notkę od siebie, tytuł - wszystko "ładnie pięknie". A mimo to zostałem zgłoszony... Czyli wychodzi na to, że nawet tracków udostępnionych za darmo nie można udostępniać... :P Kolejny absurd.