PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Zasilacze


Prince
14-06-2007, 15:59
Zalozylem ten temat bo wiele osob nie zdaje sobie sprawy jak wazna role pelni zasilacz w komputerze



Po pierwsze:


NIE KUPOWAC PONIZSZYCH ZASILACZY

Akyga, Codegen(wybitnie zagrazajace Twojemu sprzetowi), ColorSit, Fever, Linkword, L&C = Logic, Megabajt(rowniez fantastycznie sie psuja), Mercury, Metropilis, Mustang, Powercomp, Tracer(nr 2 na czarnej liscie), Tronje


sa to zasilacze ktore nie powinny trafiac na rynek. W takich zasilaczach zabezpieczenie nie dzialaja a napiecia znaczaco sie wahaja co nie sprzyja naszemu komputerowi

Warto zainwestowac u kupic cos lepszego i miec pewnosc ze zasilacz popali wszystko.

Teraz zasilacze, które warto kupować:

0-100zł

Hiper HPU-3S350
Fortron FSP400-60PFN
Modecom MC-300ATX 2.0 PFC

100-150zl


Enermax EG365AX-VE(G) FMA
Modecom MC-350ATX 2.0 PFC
HuntKey BS-300PP
Hiper HPU-4S350

150-200zl


HuntKey HK-350AP [wyrozniajacy sie zasilacz! bo w sumie to jest 400W...]
Aerocool Aeropower Black Line 350W
Enermax EG365P-VE [350W]
Antec SmartPower 2.0 350W
Modecom MC-400ATX 2.0 PFC
Chieftec GPS-400AA-101A OEM
NeoTEC X3800
Ultra X-Connect X-ULT400PTI Rev.2


200-250zl


Tagan TG380-U01
NeoTEC MAXIMUS 380
Hiper HPU-4M480 480W
Aerocool Aero Power 450W
Topower TOP-400P5 U12 OEM
Tacenes Valeo 460
HuntKey HK-400AP [te same podzespoly sa w HK-350AP, ktory rozni sie od 400AP tylko naklejka]

250-300zl


NeoTEC MAXIMUS 440
Topower SPW-480W EZA
Topower TOP-400P5 EV
Seasonic S12-380
Aerocool Aero Power 550W

300-400zl


w zasadzie to sa juz zasilacze do naprawde mocnych maszyn, ktore jeszcze dlugo beda Wam sluzyc...

Tagan TG420-U01 Black
Tagan TG430-U22 2force (Easy-Con)
Tagan TG480-U22 2force (Easy-Con; U01)
Topower TOP-420P7 U12
Topower TOP-527P6 EZ
Topower TOP-520P5 U12 EV
SilverStone Strider SST-ST46F
Seasonic S12-430 (SS-430HB Active PFC F3)
Antec TruePower 2.0 430W TPII-430P



Teraz jeszcze notka odnosnie mierzenia napiec.
Napiec w zasilaczu NIE MIERZYMY PROGRAMAMI typu everest itp.
NAPIECIA MIERZYMY MIERNIKIEM!



ZABEZPIECZENIA STOSOWANE W ZASILACZACH



Każdy zasilacz powinien być zabezpieczony przed możliwie dużą liczbą niekorzystnych czynników, które mogą zaszkodzić stabilności i bezpieczeństwu pracy komputera. Poniżej zamieszczam najważniejsze zabezpieczenia stosowanych w zasilaczach


OVP [Over Voltage Protection] - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu, wymagane normą ATX12V, osobne dla każdej linii, zapobiega uszkodzeniu zasilanych podzespołów, gdy stabilizator zacznie niebezpiecznie zawyżać napięcie.


UVP [Under Voltage Protection] - zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na wyjściu, rzadziej spotykane niż OVP, gdyż w większości urządzeń niższe od nominalnego napięcie nie wyrządza szkód; może najwyżej powodować nieprawidłową pracę podzespołów.


OCP [Over Current Protection] - zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem na wyjściu, wymagane przez normę ATX12V, osobne dla każdej linii, zapobiega przeciążeniu stabilizatora, co przy długotrwałym obciążeniu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zasilacza.


OLP [Over Load Protection] - zabezpieczenie przed przeciążeniem, ogólne zabezpieczenie całego urządzenia (bez rozgraniczenia na poszczególne linie), ma zapobiegać uszkodzeniu zasilacza przy poborze z niego zbyt dużej mocy. Czasami występuje też pod nazwą OPP [Over Power Protection].


OTP [Over Temperature Protection] - zabezpieczenie przed przegrzaniem, wymagane przez normę ATX12V, ma zapobiegać uszkodzeniu zasilacza, a pośrednio także zasilanych elementów w przypadku awarii wentylatora lub przeciążenia zasilacza. Często występuje w powiązaniu z OLP. SCP [Short Circuit Protection] - zabezpieczenie przeciwzwarciowe, ma za zadanie wyłączać zasilacz w przypadku wykrycia zwarcia w obciążeniu. Za zwarcie uważa się każde obciążenie o impedancji mniejszej niż 0,1 . Zabezpieczenie obowiązkowe dla każdego zasilacza. IOVP [Input Over Voltage Protection] - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wejściowym. Opcjonalne, spotykane tylko w zasilaczach z przełączanym manualnie zakresem napięcia sieci energetycznej.


IUVP [Input Under Voltage Protection] - zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem wejściowym. Układ IUVP spotyka się czasami w zasilaczach z ręcznie przełączanym zakresem napięcia sieci energetycznej.

Matyk
24-06-2007, 14:10
Wielkie dzieki.... Ja będę musiał wymienić zasilacz bo mi się komp resetuje po dłuższym działaniu jakiejś gry czy też winampa :(

TomaSs
27-06-2007, 10:56
ja mam ten sam zasilacz od 6-7 lat :P i wszystko gra gitara :)

Sweet-ka
13-08-2007, 11:31
Prawie wczoraj czytalam o zasilaczach ...a tu taki fajny tutorial :)

Dodam rowniez za pominoles kilka zasilaczy ktore sa na ''czarnej liscie '' :
Impet , Platin Power , Qtec , Rubilcon , Ropla i Tracer :)

Zas polecic mozna jeszcze : Be Quiet i shermaltake :devilred:

Pozdrawiam:)

Szarlej
14-12-2008, 20:26
Ja się tylko zastanawiam czemu na liście polecanych nie ma zasilaczy Corsaira. To jedne z najlepszych zasiłek jakie są na rynku.

kellrez
15-12-2008, 17:25
Wielkie dzieki.... Ja będę musiał wymienić zasilacz bo mi się komp resetuje po dłuższym działaniu jakiejś gry czy też winampa :(
TO LEPIEJ WYMIEN TERAZ BO JESZCZE CI SPALI COS W KOMPIE.. MI ZASILACZ POWOLUTKU SPALIL KARTE GRAFICZNA ;/

Na liscie poleconych zasilaczy powinny znalezc sie jeszcze zasilacze firmy PENTAGRAM


(...)Warto zainwestowac u kupic cos lepszego i miec pewnosc ze zasilacz popali wszystko. (...)
ALE BLAD SIE NAM TU WKRADL :P

Zuru
16-12-2008, 15:17
zasilacz naprawdę bardzo ważna rzecz miałem np. za słaby zasilacz do swojego komputera (350W) , podokładałem do kompa pare mało w sumie znaczących rzeczy (RAM, K.graficzna z 6200 na 6600gt ) i pewnego pięknego dnia zasilacz wypalił płyte główną wraz z kartą dzwiękową , oraz połowe ramu odziwono dołożone ramy zostały nie naruszone :D , w serwisie dostałem odpowiedź że minimalny zasilacz jaki powinnien posiadać teraz każdy komputer to 500w ;]

Prince
16-12-2008, 18:41
TO LEPIEJ WYMIEN TERAZ BO JESZCZE CI SPALI COS W KOMPIE.. MI ZASILACZ POWOLUTKU SPALIL KARTE GRAFICZNA ;/

Na liscie poleconych zasilaczy powinny znalezc sie jeszcze zasilacze firmy PENTAGRAM


ALE BLAD SIE NAM TU WKRADL :P


nie zauwazylem tego :P
hmm.. bardzo ciekawa mysl zawarta jest w tym zdaniu :D

Toxic_Dead
18-12-2008, 07:51
Nie chce nic mówić ale to jest skopiowane z innego forum. Byś mógł napisać autora :|

Tak a pro po ja mam zasilacz no-name 4 letni i uciągnął SLI GeForców 8800GT :P

magbudda
18-12-2008, 18:36
Ja mam chifteca 560 W szczerze polecam :) jak kupujesz kompa to nie oszczędzaj na zasilaczu !bo możesz się przejechać ;/

szpoq
19-12-2008, 00:45
gówno prawda. Tracery sie grzeją. należy im zapewnic 'swierze powietrze'. codegena mam od 4 lat i sie nie zepsuł... oczywiście prawdą jest to że nie nalerzy kupować zasilacza razem z obudową. ale cała reszta posta nie ma sensu
dostałem na przykład 4 hi-endoew seasonici...miałe przepalone izolacje trafach...ale wszystkie 4 były od tego samego dostawcy. co zrobić? dopisać je do listy? a może ktoś miał postawiony serwer i była burza?

_Simon
18-01-2009, 17:21
Ja tam wiem jaki jest dobry a jaki zły wiec bym sie nie złapał na te tanie badziwie wiem jak ważna role odgrywa zasilacz w kompie. Zapomniałeś jeszcze o Amacrox Warrior też bardzo dobre zasilacze wysoko w rankingu :)