PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Inne Jak stworzyć domowe studio


DJ ASSOLUTO
11-03-2013, 16:21
Cześć klubowicze!!

Dopiero zaczynam przygodą z tworzeniem muzyki, więc chciałbym się poradzić ale tak konkretnie.
Otóż trochę siedzę w software typu DAW i nie ukrywam kręci mnie to. Mam tylko pytanie: co z hardware??

Posiadam 2 komputery PC:
Procesor: Intel Core 2 Duo 2,66 ; Intel Core i5 3,3Ghz(4-rdzeniowy)
4GB Ramu DDR2; 8GB Ram DDR3
Grafikę Ge-Force 8600; Jakaś N-vidia 1GB
Kartę dźwiękową zintegrowaną, ale posiadam 6 gniazd typu mały jack( zielone, czerwone i niebieskie + te trzy dodatkowe: czarne pomarańczowe i takie blade:)); w tym drugim tylko 3 podstawowe wyjścia jack

Oprócz tego mam jeszcze kontroler Reloop Mixage IE, głośniki Tracer 2+1(niestety:/), słuchawki american audio i przymierzam się do zakupu Novation Launchkey'a z myślą o Ableton Live/Fl Studio potem ewentualnie Logic.

Co jeszcze muszę dokupić?? Kiedy oglądam studia jakiś sławnych producentów mają oni masę sprzętu nie wiem czy to jest analogowy czy nie ale no czy to jest potrzebne??

Czy wystarczy dokupić tylko dobry interfejs, monitory odsłuchowe i ewentualnie mikrofon i moje małe DAW jest już gotowe?? Czy trzeba coś jeszcze?? Czy można tworzyć muzykę na klawiaturze MIDI, dobrym interfejsie i monitorach??//

<--Zoltar-->
11-03-2013, 19:08
Można tworzyć nawet na lapku z jakimś słuchaweczkami :D
A tak poważnie, to komputer spokojnie wystarczy, brakuje jedynie jakiejś karty dzwiękowej. Ważną rzeczą w każdym domowym studiu są monitory odsłuchowe, ewentualnie jakieś słuchawki, chociaż i tak pierwsza opcja jest o wiele lepsza, słuchawki można wykorzystywać do poprawy mixu. Klawa midi jest przydatna, zależy jeszcze co chcesz tworzyć, ale z reguly taka zabawka znacznie umila i ułatwia produkcję. Więcej sprzętu nie ma po co kupować, leżeli to ma być głównie DAW.

Podsumowując, najlepiej kupić:

w miarę porządną kartę dzwiękową ~450 - 600zł (taka jest już wystarczająca)
monitory odsłuchowe ~1000 - 1500zł
drugi monitor LCD (niby niezbyt ważne, ale znacznie poprawia komfort produkcji)
słuchawki studyjne ~300 - 600zł

Wydaję mi się, że to by bylo na tyle :) Mam nadzieję, że pomogłem :)

RinoKey
11-03-2013, 19:17
Ja na początku proponował bym zmianę tematu. Chcesz mieć studio Djskie, czy studio producenckie? Kompy masz dobre, na początek kup sobie interfejs audio oraz dobre słuchawki. Potem ewentualnie możesz zorbić sobie jakąś akustykę w pomieszczeniu i pomyśleć*nad monitorami, ale jak dla mnie to wydatek minimum 2000 zl (odnoszę się teraz do wypowiedzi kolegi wyżej).

Marcinkiewicz86
11-03-2013, 19:54
Przede wszystkim musisz rozróżnić pojęcie DAW a studio..
DAW to jest aplikacja, program do tworzenia muzyki np FL Studio, Ableton, Cubase, Logic...
I to nie ma związku z tym co masz w studiu, w pokoju itd..
Natomiast odpowiadając tak można tworzyć na komputerze wyposażonym w dobrej jakości kartę dźwiękową profesjonalną lub interfejs audio a do tego słuchawki lub bardziej monitory studyjne jako odsłuch.

A sławni producenci mają mase sprzętu, bo albo zaczynali dawniej jak jeszcze nie było takich możliwości lub dużo nagrywają też z zewnątrz przez co hardware jest niezbędny nie mówiąc już o fakcie że procesory dźwięku, equalizery, kompresory jako hardware no zawsze będą brzmieć nieco inaczej, szczególnie te lampowe analogowe. Niektórzy tez używają wzmacniaczy słuchawkowych, albo różnych procesorów masteringowych jeśli ktoś sam robi mastering. Do mikrofonu pojemnościowego dobrze jest mieć jakiś ciekawy preamp no i robi się hardwaru sporo i później Ty myślisz że to jest nie wiadomo co.
Na razie wg mnie nie zawracaj sobie głowy sprzętem, kup to co jest niezbędne (dobry odsłuch + karta/interfejs)
Reszta z czasem jak stwierdzisz że warto inwestować.

Aha no i fakt kupowanie monitorów za mniej niż 1500-2000 zł to troche bezsensu, lepiej słuchawki i testować na normalnych głośnikach jak co brzmi..

DJ ASSOLUTO
11-03-2013, 21:47
Dzieki wielkie panowie za informacje.
Mowie tutaj o studiu DJ wiec nie trzeba mi nic wiecej.

Z tym DAW to sie przejezyczylem rozumiem o co chodzi.
Musze dozbierac troche kasy i bedzie OK.

Dzieki jeszcze raz rozwialiscie mase moich watpliwosci :)

Mam jeszcze jedno pytanie - nie mam za dużo kasy, więc z monitorów muszę zrezygnować, ale chcę kupić jakiś dobry interface i słuchawki. Czy ze słuchawek - w jakim przedziale cenowym mogę znaleźć coś fajnego i co ewentualnie polecacie?? A co do interfejsu, to również mam na oku Focusrite 2i4, co o nim myślicie?? Czy znacie coś faniejszego??

Nie pisz postu pod postem, mogłeś edytować.

MASTER

-----------------------------------------------
Znalazłem na jednej stronie takie informacje odnośnie jakie powinny być najlepsze słuchawki odsłuchowe:
Konstrukcja: zamknięta, otwarta, półotwarta
• Łączność: przewodowa, bezprzewodowa, jack 6,3 mm, mini-jack 3,5 mm
• Regulacja głośności: nie
• Pasmo przenoszenia: min. 15-24000 (zalecane 8-30000)
• Poziom ciśnienia akustycznego: około 100 dB
• Moc: min. 100 mW (zalecane > 1000 mW)
• Pozłacane styki: zalecane

Tu chodzi o to pasmo przenoszenia - naprawdę musi być ono aż tak rozległe??
Słuchawki które polecił mi Ziela1233 mają mniejsze to pasmo ale czy i tak się nadają??

A może inaczej - do dyspozycji będę mieć ok. 1700zł i chyba rozsądniej będzie kupić słuchawki i dobry interface(co myślicie o Focusrite 2i4:)) niż kupić same monitory no nie??

Chyba że może same monitory mają sens bo karte zintegrowaną w kompie mam dość dobrą, ale same monitory chyba nie mają sensu, lepiej mieć interface i do tego monitory jak myśle ..

Ziela1233
12-03-2013, 08:48
z słuchawek AKG K 141 MKII studio lub droższe ultrasone HFI 580. Jeżeli chcesz mieć odsłuch na słuchawkach to nie ma co oszczędzać.

Marcinkiewicz86
12-03-2013, 15:05
1700 pln to duża i mała suma. Na sluchawki + interfejs jest to dość sporo, nawet nieco zostanie. Natomiast na monitory to jest mało.
Więc są dwa wyjścia albo słuchawki za ok 700-800 zł (AKG, Beyerdynamic..) + interfejs za ok 650-700 zł, razem ~1500 pln

lub
zakup używanych monitorów typu Alesis, KRK, Behringer, Fostex za ok 1200 a do tego używany interfejs za 500..
Musiałbyś szukać na aukcjach, często można wyrwać coś ciekawego taniej.
Tylko min. 6-7 cali woofer, bo nie będzie dolnego pasma, a potem dokupienie subwoofera jest bezsensu.
Zależy jakie masz pomieszczenie ale o ile nie jest to 2x2 to 6 cali nie będzie za dużo np KRK Rp6.

Co do pasma to jest ono ważne bo jak inaczej pracować nad miksem gdy nie słychać wszystkich częstotliwości? Ważna też jest skuteczność (dynamika), tylko że odsłuch w postaci słuchawek ma wiele zalet ale i wad..sluchawki skrajnie inaczej reprodukują dźwięk niż głośniki/monitory. Trzeba się ich długo uczyć (słuchawek)
Dlatego zakup monitorów studyjnych byłby z mojej strony bardziej polecany.

DJ ASSOLUTO
12-03-2013, 18:11
No rozumiem ale jakbym dozbierał troche kasy tak, że stykło by mi nawet na tego KRK Rp6 to chyba bez dobrego interface'u nie ma to sensu.
Moja sytuacja dokładniej wygląda tak - Mam pianino, które najprawdopodobniej sprzedam za 2500 zł.
Do tego mam swoich 700zł ale to planuję przeznaczyć na klawiaturę - najprawdopodobniej na Novation Launchkey'a 49.
I mam problem bo jak sprzedam pianino to nie mam za dużo miejsca i nie wiem czy takie monitory mi się zmieszczą, ale znowu jakbym całe 2500 zainwestował w monitory i interface to by było, tyle że nie wiem, czy bym to pomieścił po prostu.
Widziałem fajny stół do produkcji za 1000zł, więc wtedy zostaje mi tylko 1500, za co mogę kupić monitory i .. tyle:) I właśnie nie wiem jak to rozplanować .. Musiałbym jeszcze pokombinować, może by mi gdzieś wlazły ..

---------------------------------------------------------------------
Sory właśnie dokonałem pewnych pomiarów i tak na upartego wlazły bo mi te głośniki na to biurko co je mam.
No a z głośników - jak już wiecie potrzebuję dobrych monitorów, które przede wszystkim muszą przenosić dobrze bas(jak coś do wysokich tonów mam słuchawki, coś poradzę:)). Co jest godne polecenia??
Macie na myśli jakieś dobre monitory w przedziale do 1800zł??
P.S. A co interfejsami?? Jakieś sugestie?? Mnie dość się podoba ten wspomniany Focusrite 2i4, ale jestem otwarty na sugestię:)

slawomirus
13-03-2013, 22:40
przede wszystkim:

-Dobry odsłuch
-Dużo mocy obliczeniowej i RAMu
-Akustyka pomieszczenia

Dopiero później interfejsy czy inne hardware.

Takie moje skromne zdanie.

DJ ASSOLUTO
14-03-2013, 12:48
OK. dzięki wielkie za pomoc, aa i jeszcze jedno.
W temacie monitorów odsłuchowych - ja generalnie potrzebuję dość dużo basu (do innych częstotliwości poradzę słuchawkami:)) no i nie wiem jak to ugryźć - to znaczy czy kupić głośnik z wooferem 8'(a jeżeli tak to co polecacie, bo często na różnych stronach piszą, że i tak nie ma z takich głośników dobrego basu i nie wiem ..) czy lepiej kupić jakieś troszeczke może tańsze, ale dokupić zewnętrzny subwoofer??

Marcinkiewicz86
14-03-2013, 16:22
Ja powiem tak, jeśli chodzi o monitory to trzeba sobie uświadomić pewną kwestię.
Monitory studyjne to profesjonalne głośniki do produkcji materiału dźwiękowego, mają wyrównaną charakterystykę częstotliwości.
I monitor ma brzmieć beznadziejnie dla słuchacza bo to nie sprzęt hi-fi, który cieszy ucho, za to do pracy z dzwiękiem mają grać niemal laboratoryjnie - dźwięk ma być jak pod mikroskopem.
Po prostu chodzi o idealne warunki odsłuchu tego co się robi w pracy nad materiałem dźwiękowym.

To troche taka sucha teoria ale w praktyce oznacza to że bas ma być płaski, szybki i miękki, to ma być naturalne brzmienie a nie podbite..
Tak więc doszukiwanie się basu jak w BMW z 95 roku z tuba basowa albo jak w zestawach 5.1 logitech jest niepoważne.
Wg mnie w przypadku monitorów bliskiego pola, przy których pracuje się na codzień miksując chociażby materiał 6-7 cali woofer to tak akurat, szczególnie gdy małe jest pomieszczenie.

8 cali to już wkracza się w sfrze średniego pola i przeważnie takie monitory są potężnych rozmiarów, więc odsłuch bliski staje się być gorszy.

Pamiętaj że bas ma być taki jaki być powinien i to nie chodzi o to że będzie dudniący dźwięk z 10 calowej membrany, to ma być naturalne i rzeczywiste.

Ja proponuje przejść się do sklepu i posłuchać jak grają monitory studyjne..

I wg mnie możesz zainteresować się Behringerami B2031A ale równie dobre będą KRK RP6
Nic większego nie ma sensu kupować.
A co do subwoofera to ja odradzam, tutaj konieczna jest idealna akustyka pomieszczenia w postaci wełny mineralnej, paneli akustycznych i odpowiednie umieszczenie subwoofera oraz jego konfiguracja, jeżeli nigdy się nie miało doświadczenia z takim sprzętem to na 99% efekt będzie beznadziejny i dudniący mocno bas, który zasłoni reszte częstotliwości.

Ja polecam zwykłe stereo monitory i to wszystko i nauka jak na nich pracować.
A więcej dołu to lepiej zakupić jakiś prosty zestaw 2.1 z subwooferem i tam porównywac efekty pracy.

Dolne pasmo w produkcji dźwięku w miksie jest tak samo istotne jak środkowe..tak samo jak panorama i inne elementy..i to nie jest tak że trzeba mieć dudniący bas z głośników by zrobić dobry miks, wrecz przeciwnie, najlepsze kutlowe monitory na świecie Ns-10 tego basu nie mają wcale wiec bas to jest 20% całęgo miksu..

Mr. Rad
14-03-2013, 16:46
z tańszych monitorów mogę polecić behringer ms 40

DJ ASSOLUTO
14-03-2013, 19:12
Marcinkiewicz86 wielkie dzięki za twoje rady i ogólnie twoje posty strasznie mi pomagają no ale wiesz od kogoś muszę się tego nauczyć:)

I jak zwykle parę pytań - spora część internautów dość krytykuje sprzęt KRK z powodu "przereklamowania" tej marki - podobno DJ Max Fahrenheit z nich korzysta i to im dało reklamę, niemniej jednak dość dużo ludzi uważa, że no nie grają dobrze bo za płaski dźwięk, bo nie oddają dobrze basu etc. Jedyny plus to jakaś technologia, która pozwala na to, aby głośnik przysunąć do samej ściany i w ten sposób oszczędza się miejsce.
Jaka jest wasza opinia na ten temat?? Czy faktycznie są one aż takie złe??
Często reklamowana jest Yamaha HS80M, jednak cena nie bardzo mnie przekonuje.. co ona ma takiego dobrego że jest bardziej polecana niż nawet KRK i czy model trochę mniejszy Yamaha HS50M jest znacznie gorszy od HS80M?? A może jakieś inne o podobnych parametrach??

-----------------------------------------------------------------------------------
Dodam że mieszkam w pobliżu rzeszowa, gdzie nie ma praktycznie sklepów, gdzie mógłbym odsłuchać danego monitora, więc muszę opierać się na opiniach m.in użytkowników 4C.

PS. Co myślicie o interface?? Czy ktoś może mi przybliżyć info nt. Focusrite 2i4, bo nie ukrywam jestem dość zainteresowany kupnem.

Marcinkiewicz86
14-03-2013, 21:58
Co do KRK ja również jestem z tych osób dla których w serii RP..nie ma rewelacji, grają w miare ale nic szczególnego i nie przypadły mi osobiście do gustu, dlatego wybrałem Behringer B2031 (obecnie mam Adam P11A).
Wybór jest indywidualny i trudno coś komuś wmuszać czy wmawiać.
Co do Yamahy - fajne są te monitory ale mają duże rozmiary i sporą moc.
HS50 nie polecam bo to małe monitorki a przy tym dołu mają mało i raczej bez subwoofera się nie obejdzie.
Z reszta za ok 1200 zł HS50 + 800 subwoofer robi się tyle co za pare HS80 więc troche bezsensu.
Jeśli chodzi o Rzeszów to jest przecież dobry sklep Riff, który rozprowadza różnego rodzaju monitory do studia:
Monitory studyjne - RIFF (http://riff.net.pl/258-monitory-studyjne)
Wg mnie najlepiej się przejechać i posłuchać jak grają, bo poleganie na opinii innych jest średnie. Tobie coś może odpowiadać, ale komuś innemu już niekoniecznie i odwrotnie.
To jest sprawa osobista, własne predyspozycje i upodobania.
Zainteresuj się tez Alesis Active MK II, Yamaha MSP5, ESI uniK 08, Mackie MR8 mk2

DJ ASSOLUTO
15-03-2013, 09:45
Co do Riffa to faktycznie sie wybiore, ale jak patrzylem w necie to asortyment maja dosc maly. Ok. dzieki wam za zainteresowanie i wogole - sprawe glosnikow mam juz rozwiazana i jestem wam wdzieczny a ty: Marcinkiewicz86 masz wielki plus u mnie:)

Ok, pozostaje pare pytan - co z interface'em??
Na co zwracac uwage przy wyborze??
Co jest wazne a co nie??
Dodam ze dla mnie interfejs bedzie sluzyl generalnie do odsluchu , czasami jakies wokale lub np. gitara.
Takze nie mam wygorowanych wymagan.
Wiec czym kierowac sie przy wyborze??
Co polecacie??

Marcinkiewicz86
15-03-2013, 22:47
Proponuje zakupić Focusrite Scarlett 2i4 i powinnien sprostać Twoim oczekiwaniom, na razie starczy, przy nagrywaniu lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy przedwzmacniacz i podłączyć liniowo do Scarlett 2i4.
On teoretycznie ma pokładowe preampy ale ich jakość zbyt rewelacyjna myślę nie będzie i raczej dla lepszych efektów, warto z czasem troche poprawić możliwości.
Ale to kiedys..
Na razie pod monitory, słuchawki, pod komputer, powinien wystarczyć. Ma wejscie/wyjście midi, więc możesz podłączyć klawiature (keyboard) midi lub przez usb.
No i monitory które zakupisz, wystarczy podłączyć z tyłu pod "Line outputs", z przodu jest wyjście pod słuchawki, także interfejs jest bardzo podręczny i urozmaicony.

DJ ASSOLUTO
16-03-2013, 13:29
Dzięks a tak właśnie w temacie tego midi:
Ja mam w domu 2 keyboardy i pianino elektryczne wszystkie mają porty midi. Kupiłem kabel usb-midi ale latencja jest tak wysoka, że uniemożliwia mi grę, zastosowałem sterowniki asio 4 all ale one nie czytały tego kabla i nie mogłem nic skonfigurować, coś tam w abletonie podkręciłem, ale nadal latencja jest wysoka.
Może zamiast tej klawiatury po prostu kupić lepszy kabel?? A ten interface :Focusrite 2i4 jakbym tam podłączył keyboard tym gniazdem DIN to byłaby mniejsza latencja?? Czy może jakoś jeszcze inaczej dałoby się wykorzystać te keyboardy - może inaczej - cały ten sprzęt jest firmy casio, więc czy lepiej jest jednak kupić nową klawiaturę(myślę tu o Novation Launchkey'u) czy może jakoś dało by się wykorzystać to, co mam??