PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Sprzęt Którego Laptopa wybrać


Patrick Sky
10-03-2013, 15:33
Cześć wszystkim mam pewnie dylemat którego laptopa wybrać (będzie on slużył do produkcji muzyki) do wyboru mam dwie opcje :

1) Procesor Intel Core i7-3630QM (4 rdzenie, od 2.40 GHz do 3.40 GHz, 6 MB cache)
Chipset Intel HM77 Express Chipset
Zainstalowana ilość pamięci RAM 8192 MB (SO-DIMM DDR3, 1333 MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 16 GB
Ilość gniazd pamięci (ogółem / wolne) 4/0
Dysk twardy 500 GB SATA 5400 obr.
Możliwość montażu drugiego dysku twardego (brak elementów montażowych)
Wbudowane napędy optyczne Nagrywarka DVD+/-RW DualLayer
Typ ekranu Błyszczący, LED
Przekątna ekranu 17,3"
Nominalna rozdzielczość 1600 x 900 (HD+)
Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 640M
+ Intel HD Graphics 4000
Wielkość pamięci karty graficznej 2048 MB GDDR3 (pamięć własna)
Dźwięk Wbudowane głośniki stereo
Wbudowany mikrofon
Zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio
Kamera internetowa 1.0 Mpix
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n
LAN 10/100/1000 Mbps
Bluetooth
Rodzaje wyjść / wejść DC-in (wejście zasilania) - 1 szt.
VGA (D-sub) - 1 szt.
HDMI - 1 szt.
RJ-45 (LAN) - 1 szt.
USB 2.0 - 2 szt.
USB 3.0 - 2 szt.
Wejście mikrofonowe - 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/głośnikowe - 1 szt.
Czytnik kart pamięci - 1 szt.
Bateria 6-komorowa, 4400 mAh, Li-Ion
Zainstalowany system operacyjny Brak
Dołączone oprogramowanie Brak
Wysokość 35,2 mm
Szerokość 415 mm
Głębokość 272 mm
Waga 3,20 kg (z baterią)
Dodatkowe informacje Wydzielona klawiatura numeryczna
Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
Możliwość zabezpieczenia linką (port Kensington Lock)
12 m-cy ograniczonej gwarancji dla firm
Dołączone akcesoria Zasilacz
Bateria (podstawowa)


CENA : 2699 zł




2) Rodzina produktów Aspire V3
Procesor Intel Core i7-3630QM (4 rdzenie, od 2.40 GHz do 3.40 GHz, 6 MB cache)
Chipset Intel HM77 Express Chipset
Zainstalowana ilość pamięci RAM 16384 MB (SO-DIMM DDR3, 1333 MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 16 GB
Ilość gniazd pamięci (ogółem / wolne) 2/0
Dysk twardy 750 GB SATA 5400 obr.
Wbudowane napędy optyczne DVD+/-RW DualLayer
Typ ekranu Błyszczący, LED
Przekątna ekranu 15,6"
Nominalna rozdzielczość 1366 x 768 (HD)
Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 640M
+ Intel HD Graphics 4000
Wielkość pamięci karty graficznej 2048 MB GDDR3 (pamięć własna)
Dźwięk Wbudowane głośniki stereo
Wbudowany mikrofon
Zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio
Dolby Home Theater v4
Kamera internetowa 1.0 Mpix
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n
LAN 10/100/1000 Mbps
Bluetooth 4.0
Rodzaje wyjść / wejść DC-in (wejście zasilania) - 1 szt.
VGA (D-sub) - 1 szt.
HDMI - 1 szt.
RJ-45 (LAN) - 1 szt.
USB 2.0 - 2 szt.
USB 3.0 - 1 szt.
Wejście mikrofonowe - 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/głośnikowe - 1 szt.
Czytnik kart 6 w 1 - 1 szt.
Bateria 6-komorowa, 4400 mAh, Li-Ion
Zainstalowany system operacyjny Brak
Dołączone oprogramowanie Sterowniki do systemu Windows 7
Wysokość Od 25,0 do 33,0 mm
Szerokość 382 mm
Głębokość 253 mm
Waga 2,65 kg (z baterią)
Dodatkowe informacje Wydzielona klawiatura numeryczna
Ergonomiczna klawiatura typu chiclet
Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
Port USB z funkcją ładowania
Możliwość zabezpieczenia linką (port Kensington Lock)
Dołączone akcesoria Zasilacz
Bateria (podstawowa)


CENA : 2759 zł



Reasumując :
Mój dylemat polega na tym że ten za 2699 zł
- ma większy ekran (17,3 ")
- 8 GB ram
- procek ten sam
- dysk 500 GB
- grafika - taka sama w obu
- brak sterowników

Natomiast ten za o 60 zł droższy ma tak :
- mniejszy ekran (15,6 ") - szkoda
- 16 GB ram (tamten miał 8)
- procek ten sam
- dysk 750 GB (tamten miał 500 GB)
- i tu dawają mi oryginalne sterowniki do windows 7



Który byście wy wybrali. Pomóżcie bo trochę kusi mnie ten większy ekran. Jest duża różnica między 15,6 a 17,3 " .?? Jeśli ktoś użytkował oba ekrany proszę o opinię. Ale tamten który ma mniejszy ekran jest mocniejszy pod względem ramu i dysku . Proszę o opinię .

Aha i nie patrzcie na kartę dźwiękową (zintegrowaną) bo będę musiał jakiś interfejs w niedalekiej przyszłości dokupić (chodzi przecież o produkcję muzyki a na zintegrowanej za dużo sie nie zrobi). Pozdrawiam.

Marcinkiewicz86
10-03-2013, 16:33
Witam!
Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie czy na pewno chcesz się pchać w laptopa pod produkcje muzyki?
Oprócz takich konkretniejszych kwestii to minusem jest fakt, że wszystko musi być zewnętrzne - mysz pod usb, interfejs audio usb..klawiatura midi usb (no chyba że przez port midi) i zaczyna brakować portów usb bo laptopy nie mają ich 20 sztuk.
Ale też ekran zarówno 15 cali jak 17 do swobodnej pracy nad projektem to bardzo mało. Nawet 19 cali to kiepsko, dlatego może zajść potrzeba dokupienia zewnętrznego monitora pod chociażby vga.
Robią się koszty..
Co do samych komputerów ja bym wybrał opcje nr 2, więcej ramu, większy dysk a z ekranem tak jak mówię różnicy zbyt wielkiej nie będzie bo czy 15 czy 17 cali to i tak mało i raczej takie micro- mobilne.
Jak zaczniesz produkować to będziesz miał pelno okien - wtyczki instrumentalne, efekty, mixer, playlista itd..i zacznie Cię to męczyć.
Jeśli to nie musi być rozwiązanie mobilne to dużo lepszy byłby zwykły PC, za ok 2300 bez problemu udało by się coś złozyć i jeszcze zostało na monitor, czyli miałbyś za cene laptopa - komputer PC z monitorem 22 cale..
Ale wybór należy do Ciebie..Laptop musi mieć też wentylacje więc praca ileś czasu bez dobrego obiegu powietrza może spowodować z czasem przegrzewanie procesora, niekoniecznie już teraz ale za 1-2 lata...
Z czasem też zacznie coraz częściej padać bateria i podłączanie zasilania itd..taka zabawa.
A koszty niemałe. Bo prawie 3000 pln.

Twój wybór, jeśli chcesz pozostać przy laptopach ja bym wybrał ten drugi.

Patrick Sky
10-03-2013, 17:08
Marcinkiewicz86 - znasz ludzi którzy produkują na laptopach muzykę ?? Wczoraj też zadałem post o tej karcie dźwiękowej bo jestem taką osobą niepewną bardzo

Już tyle przeczytałem forum tyle się naczytałem co wybrać i dalej mam mętlik w głowie.
Laptop wiadomo mobilność i w ogóle minusy takie że wszystko praktycznie USB musi być.
A w komputerze możemy sobie z biegem czasu sobie coś wymienić - na lepszego jeśli płyta główna nam na to pozwoli

Mam do ciebie pytanie Marcinkiewicz86 - zdecydowałem się kupić komputer. Jest ok, Chcę produkować muzykę w FL Studio. Co jest lepiej kupić ?? Dobrą kartę muzyczną od razu czy osobny interfejs audio zblizony z możliwościami karty??

Marcinkiewicz86
10-03-2013, 19:33
No ja osobiście znam tylko jedną osobę, która pracuje ale to na MacBooku do którego i tak ma podłączony zewnętrzny monitor oraz interfejs audio pod fire-wire.
Ogólnie zwykłe laptopy są mało praktyczne i ich koszt żeby to było coś na czasie jest na tyle wysoki że to troche nieopłacalne się robi.
Ale każdy robi jak uważa.
Przecież podłączając dobry interfejs usb do laptopa a do tego może tez zewnętrzny monitor da radę pracować bez problemu, z resztą te parametry tych laptopów są bardzo dobre.

Najpierw najlepiej kupić dobry solidny komputer obojętnie czy PC czy laptop a później dobrać kartę lub interfejs. Z tym, że karta to jedynie PC komputer interfejs natomiast jako zewnętrzne urządzenie może być albo pod usb albo fire-wire i wtedy jest możliwość podłączenia ich do laptopów.

drop5
10-03-2013, 22:04
Co do ekranu, duże znaczenie ma maksymalna rozdzielczość jaką możesz ustawić. Ja np maksymalnie mogę ustawić 1366x768 i jest to niestety mało. Przydało by się Full HD, chociaż nie mam pojęcia czy elementy na ekranie się wtedy skalują czy nie. Bo chyba jak się nie skalują to np. pasek start będzie mniej ekranu zajmował i w ogóle więcej się na ekranie zmieści - na ten temat mam akurat marną wiedzę.

Sam rozmiar ekranu mi nie przeszkadza jakoś szczególnie (15,5"), ja postawiłem na mobilność, a na drugi komputer (stacjonarke) mnie w tej chwili nie stać.

Reasumując. Do laptopa zawsze możesz podłączyć zewnętrzny monitor, są też replikatory portów USB,
Stacjonarki nie wsadzisz w torbe, nie zarzucisz na plecy i nie pojdziesz z nią do kumpla dzielącego z tobą tą samą pasje aby razem pokminić nad kawałkiem :)

Ja wybrałbym na początek laptopa, i z tych podanych raczej tego drugiego - w miare zdobywania wiedzy, umiejętności oraz funduszy, może sobie kolega @skrabełchatow sprawić porządną stacjonarną stację roboczą.

Patrick Sky
10-03-2013, 23:54
@drop5 - to chciałbym zadać ci pytanie.

Przykładowo nie masz ani laptopa ani PC (teraz masz lapka ale gdyby była taka sytuacja ) I masz pieniądzę na zakup tak z 3500 zł max Co wybierasz ?? Laptopa czy PC ??

Można powiedziec że za te pieniądze więcej rzeczy możesz dostać kupywając PC. Bo z monitorem 22'' (bardzo duży obraz) dostaniesz z dobrym procesorem, ramem, dyskiem gdzieś za 2700 zł. (i możesz sobie wymienić w przyszłości) I zostaje ci jeszcze na dobrą na początek kartę dźwiękową i na jakieś głośniki a przy laptopie możesz takich zakupów już nie zrobić. Kupisz dobrego laptopa (no bo jak już to lepiej szukać dobrego laptopa na parę lat gdyż go nie ulepszysz procesorem lepszym) a z kartą już tak średnio.
Wiadomo laptop mobilność.. A czy nie lepiej najpierw zainwestować w blaszaka a później np w laptopa na raty??? Co sądzisz o tym bo tak się powoli nastawiam :) Koledzy też twoi w większości mogą pracować na PC jeśli chodzi o dzielenie się zrobionym dźwiękiem z innymi. Tylko ty byś zabierał laptopa do innych. Inni do ciebie już nie (jeśli mają PC)

Szkoda trochę że te laptopy tak drogo stoją.

Depox
12-03-2013, 16:48
jak masz tyle kasy co kosztują te laptopy to poszukaj sobie coś z rodziny Apple MacBook Pro...

slawomirus
13-03-2013, 22:47
jak masz tyle kasy co kosztują te laptopy to poszukaj sobie coś z rodziny Apple MacBook Pro...

to chyba jakąś dwuletnią używkę.... Apple MacBook Pro 15-inch quad-core i7 2.3GHz/4GB/ (3086862930) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/apple-macbook-pro-15-inch-quad-core-i7-2-3ghz-4gb-i3086862930.html)

Paul Nax
16-03-2013, 09:34
Osobiście ja używam laptopa. PiNE również. I naprawdę nie narzekam. A do tych okienek idzie przywyknąć. Dopiero pogubiłem się jak rozdzieliłem ekran na 2 monitory (drugim był monitor łączony przez kabel vga). Nie powiem wygląda miło ale strasznie katowało mnie to.

Z portem usb nie ma problemów. Ile to hub kosztuje? 15 zł ^^?

+ używania laptopa ^^? Zawsze i wszędzie, ile razy z właśnie PiNE na działeczce się produkowało :p A dotaszcz tak komputer ;D No nie zbyt ;p

Jedyny minus u mnie to, gdy projekt jest fest ambitny występują niekiedy lekkie zaciny. Ale i z tym można sobie jakoś poradzić :) No i jedyną wtyczką w moim asortymencie z jaką projekt wygląda niczym pokaz slajdów jest KONTAKT ale to już zwyczajnie konwertuje w wavy ;p