PDA

Przejd¼ do pe³nej wersji tego Forum : D¼wiêk Jaka karta d¼wiêkowa do laptopa


Patrick Sky
09-03-2013, 17:19
Witam serdecznie forumowiczów. Mam pewien dylemat z wyborem zewnêtrznej karty USB do laptopa. Laptop nied³ugo bêdê kupywa³ i od razu chcia³bym zakupiæ kartê d¼wiêkow± . Przeznaczenie takich zakupów : produkcja muzyki na fl studio, tworzenie setów itp. Ogólnie dj-ka gdy¿ krêci mnie to masakrycznie.
Cena do 340 z³ - wydatek na kartê. Pomó¿cie mi jaka karta by³aby najlepsza ¿eby d¼wiêk by³ w miarê czysty i ¿eby mo¿na by³o bez wahania tworzyæ jakie¶ czyste brzmienia.

S³ysza³em o creative sound blaster hi-fi . Czy polecacie owe karty. Je¶li kto¶ j± u¿ytkujê bardzo proszê o opiniê na jej temat.

Poni¿ej konfiguracja mojego laptopa którego bêdê niedlugo w posiadaniu :

Procesor : Intel Core i7-3630QM 2,40ghz - 3,40 ghz
RAM : 8GB albo 16 GB jeszcze siê zastanawiam nad tym
dysk : 500 GB
Karta Graficzna : Nvidia Geforce GT 640 M (2GB) + Zintegrowana intel HD graphics 4000
ekran : 17,3 ''
Nagrywarka : DVD +/- RW Dual Layer
System : Windows 7 Ultimate 64-bit


Je¶li chodzi o d¼wiêk to laptop posiada ju¿ wbudowane g³o¶niki stereo, wbudowany mikrofon, i ma zintegrowan± kartê d¼wiêkow± Intel High Definition Audio st±d potrzeba zakupu karty dla lepszego d¼wiêku.



Proszê pomó¿cie mi z wyborem karty. Jakie polecacie. Albo czy jeszcze trzeba co¶ dokupiæ do tej karty ¿eby mo¿na by³o ów produkcjê wykonywaæ ¿eby na innych sprzêtach kiszka nie wychodzi³a, albo do³o¿yæ trochê kasy i co¶ jeszcze lepszego sprawiæ sobie.

Przeznaczenie : produkcja na FL Studio, s³uchanie muzyki, granie w gry (raczej nie chocia¿ sprzêt pozwala na takie rzeczy) :).



Z góry dziêkujê za pomoc !!!!!:muza:

drop5
09-03-2013, 18:31
No wiêc.
Z tego co siê orientujê, to sama karta w jaki¶ magiczny sposób nie sprawi, ¿e d¼wiêk bêdzie jaki¶ super czysty itd. Te wszystkie karty czy interfejsy USB s± g³ównie po to aby¶ móg³ do nich pod³±czyæ monitory od³uchowe, jako ¿e one chyba rzadko s± na zwyk³ych jackach 3.5mm. Oprócz tego takie karty (te bardziej wypasione) pozwalaj± pod³±czyæ dobry mikrofon pojemno¶ciowy, który czêsto potrzebuje gniaza phantom, a tak¿e szereg innych intrumentów itp.
Oprócz tego zalet± takiej karty jest bardzo niska latencja (mam nadzieje, ¿e wiesz co to - je¶li nie to wygoogluj).

Je¿eli nie zamierzasz jeszcze inwestowaæ w jaki¶ bardziej profesjonalny ods³uch, wystarczy najprostsza karta na USB, jak np. te:

NATIVE INSTRUMENTS TRAKTOR AUDIO 2 - interfejs audio | Sklep muzyczny MIDI - Instrumenty muzyczne (http://midi.pl/Studio-k208/Interfejsy-MIDI-USB-FIREWIRE-k229/NATIVE-INSTRUMENTS-TRAKTOR-AUDIO-2-interfejs-audio-p10582.html)

ESI DR DAC NANO - interfejs USB | Sklep muzyczny MIDI - Instrumenty muzyczne (http://midi.pl/Studio-k208/Interfejsy-MIDI-USB-FIREWIRE-k229/ESI-DR-DAC-NANO-interfejs-USB-p9141.html)

i troche lepsza:

AVID FAST TRACK II + PTSE - interfejs USB | Sklep muzyczny MIDI - Instrumenty muzyczne (http://midi.pl/Studio-k208/Interfejsy-MIDI-USB-FIREWIRE-k229/AVID-FAST-TRACK-II-PTSE-interfejs-USB-p2183.html)

Patrick Sky
09-03-2013, 19:04
Czyli z mojej jak narazie skromniej wiedzy i prostej (bo tak to trzeba nazwaæ xD) wynika ¿e jednak te creativy ogólnie to do takiej produkcji muzyki wydaj± siê takim "szajsem" . Je¶li gdzie¶ co¶ ¼le powiedzia³em mo¿na mnie poprawiæ :). Widzisz na pocz±tku nastawia³em siê na taki w miarê niedrogi zakup . Mysla³em ¿e te creativy jednak trochê poprawiaj± jako¶æ wyprodukowanego w FL studio d¼wiêku ale jednak lepiej kupiæ co¶ zaawansowanego. Czyli mówisz jednak ¿e tamte karty s± lepsze tak ?? - ty masz wiêksze do¶wiadczenie widzê, ale nie wiem czemu siê na tego creativ'a napali³em :

CREATIVE SOUND BLASTER X-FI SURROUND PRO 5.1 USB (3081636252) - Allegro.pl - Wiêcej ni¿ aukcje. Najlepsze oferty na najwiêkszej platformie handlowej. (http://allegro.pl/creative-sound-blaster-x-fi-surround-pro-5-1-usb-i3081636252.html)

Co o nim s±dzisz.
Ogólnie nie oszukujmy siê - dobry utwór za bardzo nie wyjdzie na zintegrowanej karcie d¼wiêkowej ze sterownikami od ASIO.


Ogólnie mam mniej wiêcej obcykany tak w 60% FL studio (i jeszcze go poznajê ).

RinoKey
09-03-2013, 19:15
Z tego co siê orientujê, to sama karta w jaki¶ magiczny sposób nie sprawi, ¿e d¼wiêk bêdzie jaki¶ super czysty itd.

¬le siê orientujesz.

dobry mikrofon pojemno¶ciowy, który czêsto potrzebuje gniaza phantom

To chyba jaki¶ nowy rodzaj gniazda, bo jeszcze o takim nie s³ysza³em.

Dobry interfejs audio nie poprawi jako¶ci wyprodukowanego przez Ciebie d¼wiêku ale za to przedstawi Ci go mo¿liwie realnie, bez podbarwiania pasma, dlatego karty Creative nie nadaj± siê do produkcji.

Patrick Sky
09-03-2013, 19:45
Eunstachy a jakie Ty karty polecasz ?? Godne zakupu w³a¶nie pod produkcje , zaznaczyæ mo¿emy w przysz³o¶ci ¿eby mog³yby mieæ pod³±czenie jakiego¶ sprzêtu dodatkowego,
Najgorsze jest to ¿e ka¿dy ma swoj± opiniê (któr± szanujê oczywi¶cie) i dopowiada inne karty i ciê¿ko siê zdecydowaæ :)

drop5
09-03-2013, 19:51
To chyba jaki¶ nowy rodzaj gniazda, bo jeszcze o takim nie s³ysza³em.
.

Skrót my¶lowy. Chodzilo mi oczywi¶cie o zasilanie phantom 48V, którego z tego co siê orientujê (znowu :)) potrzebuj± miêdzy innymi mikrofony

Co do SoundBlasterów racja. To karty z segmentu typowo gaming/multimedia.

Najpierw niech sobie ch³opak ogarnie technikê, krêcenie d¼wiêków a potem niech idzie na zakupy.

RinoKey
09-03-2013, 20:01
Chodzilo mi oczywi¶cie o zasilanie phantom 48V, którego z tego co siê orientujê (znowu :)) potrzebuj± miêdzy innymi mikrofony

Tylko niektóre.

Co do pytania, to trochê tak jak by¶ zapyta³ jakie buty masz sobie kupiæ, jeden doradzi Ci, adidasy, inny kalosze. Musisz sam zobaczyæ co Ci bêdzie pasowaæ, i na czym Ci bêdzie siê wygodnie pracowaæ.

Ja mam interfejs sinn7 status 24/96. Jestem bardzo zadowolony, spokojnie mogê go poleciæ, no ale cena jest wysoka.
Pytañ o interfejs w przedziale cenowym 300-400 z³ by³o na forum mnóstwo, tak wiêc wystarczy poszukaæ. Ja mogê jeszcze tylko dodaæ (¿eby potem nie by³o niespodzianki), ¿e je¶li pracujesz na s³uchawkach, to interfejs musi mieæ wbudowany wzmacniacz s³uchawkowy a jesli takowego nie ma, to musisz dokupiæ osobny, inaczej nic nie us³yszysz.

drop5
09-03-2013, 20:28
@up a orientujesz siê mo¿e czy ten AVID Fast Track ma ten wzmacniacz s³uchawkowy? Na stronie podanej przeze mnie nic o tym nie wspominaj± :(

Rob Dire
10-03-2013, 00:20
Du¿o ludu (w tym ja) maj± Maye44 USB. Dzia³a od 3 lat bez zarzutów, cena ok. 400z³. Bardzo ma³a latencja, dobre sterowniki, bezawaryjno¶æ. Pozdro

Marcinkiewicz86
10-03-2013, 00:46
Generalnie sam interfejs mo¿e poprawiæ jako¶æ brzmienia ale tutaj chodzi o brzmienie d¼wiêku który "grany" jest a nie po wyprodukowaniu.
To jest ró¿nica ju¿ by³o to omawiane wiele razy. Je¶li tworzy siê produkcje a pó¼niej renderuje do mp3 czyli 100% cyfra to tam nie ma mo¿liwo¶ci by karta/interfejs wp³ywa³ na jako¶æ tego co powstanie.
Natomiast podczas pracy ju¿ ta jako¶æ mo¿e byæ bardzo dobra i tutaj potrzebbny jest dobrej klasy interfejs - RME, Universal Audio, Apogee, tylko ¿e w tym bud¿ecie nie ma mowy o takich interfejsach.
St±d warto siê zastanowiæ czy nie lepiej troche dozbieraæ np na jaki¶ Focusrite, M-Audio
poza tym piszesz o usb a laptop nie bêdzie mia³ czasami fire-wire? lepiej pod takie z³±cze zakupiæ interfejs
Najistotniejsza jest latencja, a tak¿e wzglêdne odci±¿enie procesora, wiadomo ¿e realnie i tak przy instrumentach VSTi ramy i procesor odgrywaj± g³ówna rolê ale przy dobrym interfejsie mo¿na nieco polepszyæ mo¿liwo¶ci - spadek zu¿ycia procesora, bardziej ni¿ przy kartach creative czy jaki¶ Realtek.
Przy takim bud¿ecie najlepiej szukaæ czego¶ u¿ywanego na aukcjach bo kupiæ co¶ dobrego nowego, bêdzie ciêzko i bêdzie to raczej s³aby, okrojony interfejs.
Urz±dzenia rejestruj±ce - Allegro.pl - Wiêcej ni¿ aukcje. Najlepsze oferty na najwiêkszej platformie handlowej. (http://allegro.pl/urzadzenia-rejestrujace-122412?buy=5&change_view=1&order=p)

Warto te¿ sprecyzowaæ czy w gre wchodzi jaki¶ recording z zewn±trz? Czy tylko praca IN THE BOX? Co bêdzie pod³aczane - monitory (jakie), g³osniki - s³uchawki itd..
Ogólnie ile kana³ów, jakie mo¿liwo¶ci.

Patrick Sky
10-03-2013, 10:49
W miarê up³ywu czasu bêdê chcia³ aby doszed³ jaki¶ recording z zewn±trz. Nie bêdê chcia³ aby to by³a praca tylko in the box (ale to w przysz³o¶ci - chodzi mi w miarê up³ywu czasu rozbudowanie o jaki¶ element tego co posiadam i tak dalej i tak dalej)

Na pocz±tku po zakupie laptopa jakie¶ g³o¶niki + s³uchawki (bo ten laptop mnie trochê poch³onie pieniêdzy:) dobrze dawaj±ce no i nad t± kart± (interfejsem) nied³ugo trzeba by³o by pomy¶leæ.
O monitorach ods³uchowych narazie nie my¶lê

Jaki interfejs jeszcze polecacie tak do 500 z³ - 600z³ poprawiaj±cy du¿o d¼wiêk audio, wej¶cie na klawiaturkê MIDI (w przysz³o¶ci) w miarê rozbudowany .

drop5
25-03-2013, 17:26
Interfejs audio to jedno a wej¶cie na klawiaturke MIDI to drugie. S± chyba jakie¶ zintegrowane interfejsy Audio/MIDI (chocia¿ nie wiem - nie chcê tutaj uchodziæ za kogo¶ kto rozumy pozjada³ nie miaj±c o tym pojêcia) ale chyba za takie pieni±dze ich nie kupisz. Zreszt± wiêkszo¶æ klaw MIDI jest teraz pod USB.

I kolejny raz.
Interfejs nie poprawia d¼wiêku, tylko nie zniekszta³ca i nie podbija go w ¿aden sposób tak jak Realteki czy Creativy!! :)

Marcinkiewicz86
26-03-2013, 00:10
To znaczy wej¶cie midi powinien posiadaæ ka¿dy interfejs audio/karta d¼wiêkowa, i tak te¿ 90% przypadkach jest.
Np E-Mu 0404 bardzo prosta i podstawowa karta za 250 z³ mo¿na j± wyrwaæ na allegro, posiada midi in/out..
RME RayDat - tak¿e posiada midi in/out ró¿nica ceny jaka dzieli te karty to jakie¶ 2000 pln, tak¿e jak widaæ midi jest w niemal ka¿dej karcie, interfejsie..
No je¶li jest taki przypadek ¿e nie ma to chyba lepiej sobie nie zawracaæ tym g³owy..
Chocia¿ i tak w przypadku interfejsów pod usb lepiej pod³±czac klawiature odzielnie pod inne usb bo jak wiadomo przesy³ sygna³u usb ma pewne ograniczenia i pó¼niej ró¿nie bywa z latencjami itp..

Natomiast dobry na poziomie interfejs poprawi JAKO¦Æ d¼wiêku..nie spowoduje ¿e nagle amatorski producent stanie sie profesjonalist± i ¿e jego miksy zaczn± brzmiêæ profesjonalnie ale ods³uch bêdzie lepszy bo lepszy d¼wiêk bêdzie reprodukowaæ interfejs ale tutaj chodzi o interfejsy za min 2000 z³ no ewentualnie 1500 za mniej to nawet nie ma o czym my¶leæ.
Nie us³yszy siê ró¿nic. Oczywi¶cie do tego dochodzi ods³uch - dobre monitory + s³uchawki.
No i tez marka musi byæ dobra typu RME, Motu, Apogee, Lynx, TC..

W ka¿dym razie dobra karta d¼wiêkowa lub interfejs na wysokim poziomie wp³ynie te¿ dobrze na latencje jak i odci±¿y nieco procesor podczas odtwarzania projektu ale to raczej kwestia 5-10% nie ¿e od razu na starym sprzêcie zamiast 90% bêdzie 20.
Ja to mogê potwierdziæ po zakupie karty z serii HDSP Hamerfall od RME. Przy tych samych projektach spadek zu¿ycia procesora o jakies 8-10% a przy tym nawet po osi±gnieciu 85% zu¿ycia CPU ¿adnych trzasków, zawieszeñ, przyciêæ, wszystko odtwarzane p³ynnie.

drop5
30-03-2013, 21:05
@up

Te interfejsy, o których wspominasz, równie¿ nie "poprawiaj±" jako¶ci d¼wiêku, bo je¶li w jaki¶ sposób w d¼wiêk ingeruj±, ocieplaj± czy ch.. wie co jeszcze, to znaczy, ¿e nie s± warte tych pieniêdzy.

Mam nadziejê ¿e u¿ywasz s³owa "poprawiaj±" jako skrót my¶lowy.

Druga sprawa. Od pocz±tku rozmawiamy o kartach/interfejsach bud¿etowych. Wiêc nie wiem po co wogóle wspominasz o interfejsach za ponad 1,5 ko³a. My¶lê, ¿e koledze wystarczy choæby M-Audio Fast Track czy Focusrite Scarlett 2i2 - do home(!) recordingu (je¶li na obecnym etapie mo¿na wogóle mówiæ o jakimkolwiek recordingu u kolegi skrabelchatow) te lub podobne cenowo i "funkcjonalnie" karty wystarcz± a¿ nadto. Jak zacznie cokolwiek na muzyce zarabiaæ, to bêdzie móg³ pomysleæ o profesjonalnych interfejsach nawet za 10k.

A do kolegi skrabelchatow

Nie wiem czy jest sens siê na tym etapie pchaæ w "jako¶æ" d¼wiêku. Ja sam my¶lê na pocz±tek o poprawie ergonomii pracy, tzw. workflow. I ja najpierw wola³bym kupiæ klawiature MIDI wyposa¿on± w jakie¶ dodatkowe fadery, pokrêt³a, jakie¶ pady perkusyjne, coby siê wygodniej pracowa³o. Bo choæby¶ mia³ zwyk³e Logitechy czy Creativy za ods³uch, je¶li dobrze poznasz ich brzmienie, bêdziesz wiedzia³ czego im brakuje lub czego maj± za du¿o - bêdziesz w stanie nawet na nich robiæ dobr± muzê. Wiele razy znajomi producenci (tacy bardziej pro, którzy co nieco osi±gnêli) dziwili siê, ¿e robiê na Logitechach X-230.

Reasumuj±c. Chyba bardziej liczy siê pomys³ na swoj± muzykê, anizeli to czy w twoim pokoju bêdzie sta³ interfejs za 2 ko³a i monitory za 5. Dziêkujê.

Marcinkiewicz86
31-03-2013, 23:43
@up

Te interfejsy, o których wspominasz, równie¿ nie "poprawiaj±" jako¶ci d¼wiêku, bo je¶li w jaki¶ sposób w d¼wiêk ingeruj±, ocieplaj± czy ch.. wie co jeszcze, to znaczy, ¿e nie s± warte tych pieniêdzy.

Mam nadziejê ¿e u¿ywasz s³owa "poprawiaj±" jako skrót my¶lowy.

Druga sprawa. Od pocz±tku rozmawiamy o kartach/interfejsach bud¿etowych. Wiêc nie wiem po co wogóle wspominasz o interfejsach za ponad 1,5 ko³a. My¶lê, ¿e koledze wystarczy choæby M-Audio Fast Track czy Focusrite Scarlett 2i2 - do home(!) recordingu (je¶li na obecnym etapie mo¿na wogóle mówiæ o jakimkolwiek recordingu u kolegi skrabelchatow) te lub podobne cenowo i "funkcjonalnie" karty wystarcz± a¿ nadto. Jak zacznie cokolwiek na muzyce zarabiaæ, to bêdzie móg³ pomysleæ o profesjonalnych interfejsach nawet za 10k.


Te interfejsy o których ja mówie poprawiaj± i to znacznie jako¶æ d¼wiêku, wystarczy porównaæ np Esi Maya 44 usb do Rme Fireface lub Universal Audio Apollo, tak samo Esi Juli@ do np Rme Raydat czy Lynx Two B
To jest inna liga..
i ja dlatego o tym napisa³em ¿e nie mo¿na uogulniaæ bo za 400 z³ interfejs przy takim za 600 rzeczywi¶cie nie bêdzie odstawa³ jako¶ciowo ale za du¿o wy¿sz± gotówkê juz tak..tak samo monitory i wiele innych urz±dzeñ

Jesli kto¶ nie wierzy wystarczy poczytaæ test kart d¼wiêkowych z 2004 co prawda i starsze modele ale po przeczytaniu bêdzie wiadomo o czym mówie:
Multitest kart d¼wiêkowych - test ods³uchowy - E MUZYK | sprzêtowy portal muzyczny, testy, sample, nagrania. Monitory studyjne, studio domowe, interfejs audio, mastering wokalu (http://www.e-muzyk.pl/multi-testy-muzyczne-mainmenu-38/37-multitesty-karty-dzwiekowe/53-multitest-kart-dfwiwych-test-odssuchowy-)

Chodzi tutaj o detaliczno¶æ brzmienia, o dynamike, o jako¶ przetworników analog-cyfra itd..sterowniki

A nie o to czy karta bêdzie podbijac ocieplaæ czy cokolwiek..bo to jest nielogiczne...tak samo monitory za 10 tys nie s± dlatego lepsze od tych za 1000 z³ bo podbijaj± czy ocieplaj±, brzmienie jest naturalne ale lepsze jako¶ci sa podzespo³y i reprodukcja d¼wiêku jest na o wiele wy¿szym poziomie.

Po prostu nie lubie uogulniania.
Je¶li siê kupi za 600 z³ Scarlett 2i2 to bêdzie dobry interfejs i na pewno do 1000 z³ lepszego tak zaraz siê nie znajdzie w sensie brzmienia.
Ale juz za 2-3 tys RME Babyface mo¿e mieæ lepsze brzmienie itd..

Je¶li mówi siê o bud¿etowych to zgoda..ale nie mo¿na polecaæ z kolei klawiatur midi wypasionych bo to bezsensu..nie wyobra¿am sobie mieæ super wypasion± klawiature komputerow± logitech przy komputerze z 2001 roku na którym nic nie mo¿na zdzia³aæ. Tak samo tutaj..po co komu¶ wypasiona klawiatura - lepiej inwestowaæ w ods³uch w adaptacje pomieszczenia itd..
No chyba ¿e kto¶ siê trudni sound designem (krêceniem) albo aran¿owaniem, bo na pewno taka klawiatura do miksu, nie mówi±c o masteringu nie bêdzie potrzebna. Liczy siê ods³uch adaptacja i do¶wiadczenie i tyle.
Wiêc je¶li kto¶ my¶li o tworzeniu finalnym ca³ego utworu to wszystko musi wziaæ pod uwage klawiature ale i interfejs, ods³uch itd..

drop5
01-04-2013, 12:29
@up

Nie polecam mu przecie¿ wypasionej klawiatury midi.
Ot np Alesis QX49 kosztuje nieca³e 500z³ a posiada (oczywi¶cie w ograniczonej ilo¶ci) jakie¶ uwygodnienia przydatne w krêceniu d¼wiêków - g³ownie w krêceniu bo przecie¿ klawiaturka z 4ma pokrêt³ami czy 4ma faderami w ¿aden sposób nie pomo¿e nam w miksie. Do tego trzeba ju¿ jakiej¶ konsoli typowo pod miks i mastering.

Chodzi mi o to, ¿e kolega,któremu tu pomagamy dopiero jest na pocz±tku tej ca³ej "przygody", dodatkowo ma do¶æ ograniczone fundusze. Dlatego nie widze sensu wspominaæ o RME czy MoTU, bo to nie ta liga. Takie zabawki mo¿e sobie kupiæ kto¶ kto zarabia (i to niema³e pieni±dze) na muzyce, a nie pocz±tkuj±cy hobbysta. Z twoich wypowiedzi wynika, ¿e oczywi¶cie masz ogromne rozeznanie w sprawie sprzêtu studyjnego, ale mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e nie ma sensu kupowaæ niczego poni¿ej 2000z³. Szanujê oczywi¶cie twoje zdanie, ale o pomoc poprosi³ hobbysta a nie profesjonalista mog±cy sobie na te do¶æ drogie klocki pozwoliæ.

Wiêc skoro masz tak du¿± wiedzê, poleæ i mnie i OP (Original Poster - nie wiem czy na polskich forach u¿ywa siê tego okre¶lenia :) ) interfejs bud¿etowy o do¶æ dobrym stosunku jako¶æ/wyposa¿enie/cena. Oboje bêdziemy ci bardzo wdziêczni :)

Patrick Sky
01-04-2013, 20:04
Witam forumowiczów. Troszkê mnie nie by³o na forum za co sorry, gdy¿ sam za³o¿y³em ten temat (nie to ¿e sobie to ola³em - nic z tych rzeczy)
Po pierwsze chcia³em podziêkowaæ wszystkim, którzy siê w³±czyli do tego tematu za³o¿onego przeze mnie. Ka¿da wasza opinia, ka¿de przemy¶lenie powoli mnie kszta³tuje coraz bardziej w tym co potrzebuje na pocz±tek i czy potrzebuje na pocz±tek.

Po drugie, wprowadzi³em w³a¶nie was w b³±d, gdy¿ napisa³em na pocz±tku za³o¿enia tematu ¿e bêdê w posiadaniu laptopa. Nic z tych rzeczy . Wybra³em PC . Jest to mocny sprzêt, wydaje mi siê ¿e projekt nie ma prawa siê zacinaæ w FL .

Konfiguracja :
Procesor : Intel Xeon 4x3,3 GHZ, Turbo Bost 4x3,70 GHZ
RAM : GoodRam 8GB 1333MHZ
Dysk : 1000 GB
Karta Graficzna : Geforce GT 640 (2GB)
D¼wiêk : Intel HD Graphics Audio Czyli zintegrowana :(, lecz do tego mam pod³±czon± wiê¿e LG z g³o¶nikami, które kurcze w miarê zajefajnie graj± - nie ma harczenia przy podg³o¶nieniu.

Ale wracaj±c dalej do dyskusji :
Pozwoli³em sobie przeczytaæ wszystko od pocz±tku raz jeszcze i jeszcze raz to przemy¶leæ.

Uwa¿am jednak ¿e interfejs audio jest bardzo potrzebn± rzecz± na pocz±tek a powiem wam dlaczego. Chocia¿by wtedy ¿e gdy kumpel przyniós³ do mnie s³uchawki AKG, to by³y chyba K512-stki. Ja mia³em u siebie swoje Logica (ich cena rynkowa ko³o 100 z³ ju¿ nie pamiêtam modelu) Gdy pod³±czy³em moje i jego do gniazda audio które mam z przodu i w tyle w kompie , odtworzy³em jak±¶ piosenkê i by³ maluteñki ale dla mnie wykrywalny taki trzask przy bicie i syczenie lekkie -jako¶æ utworów odtwarzanych, gdy by³ ten problem -320kb/s (ciche ale zauwa¿alne) tak samo w FL Studio przy ³±czeniu z bitem pewnych elementów typu piano jaki¶ trzask co¶ z tych rzeczy. Odzywa siê latencja, która nie jest zbyt niska przy w miarê zaawansowanym zbudowaniu utworu.

Reasumuj±c - dla mnie jako producenta (troszkê jeszcze drogi przede mn± do wyprodukowania fajnego utworu) Interfejs + w miarê dobre s³uchawki (które¶ z AKG) to jest podstawa. Zintegrowane audio to jest g....... i nic wiêceh. Chodzi o t± latencjê o ten d¼wiêk produkowany w FL - porównuj±c moj± zintegrowan± kartê d¼wiêkow± a interfejs który bym zakupi³ (np te EMU) to by³aby bardzo zauwa¿alna ró¿nica w trakcie robienia utworu.

Gdybym zakupi³ interfejs + s³uchawki i do tego jest ta wie¿a to muszê powiedzieæ ¿e mog³oby byæ zajebiste po³±czenie (s³uchawki z interfejsem do produkcji, wie¿a z interfejsem do ods³uchu jak to wysz³o i wystarczy³o by mi to na pocz±tek . Pó¼niej jaka¶ klawiaturka midi (wiadomo). Je¶li chodzi o interfejs który by odci±¿y³ trochê procesor od pracy to wydaje m siê ¿e nie robi ró¿nicy , gdy¿ jest to mocny sprzêt (i nowy)


Jestem rozgadany jak ja pierdziele

Patrick Sky
01-04-2013, 20:16
Tak¿e ja uwa¿am za lepszym rozwi±zaniem kupienie interfejsu audio od karty d¼wiêkowej na pocz±tek (funkcjonalno¶æ z po³±czeniem z innymi rzeczami - klawiatura midi, mikrofon - zale¿y jaki interfejs zakupiê itp).

I pó¼niej dokupienie s³uchawek. My¶lê ¿e gdybym kupi³ AKG i wpi±³ je w ten zintegrowany d¼wiêk to nic by mi to nie da³o. Bo ten d¼wiêk s³yszê i jest ciulowo. Zapomnia³em dodaæ ¿e te jajca siê dziej± (syczenie itp) i mam sterowniki ASIO zainstalowane tak¿e winiê tu zintegrê . Shit jakich ma³o.
Zakup interfejsu by³by ma³ym ale dobrym skokiem w stronê przysz³ej produkcji utworów.


Napalam siê na ten :
NEW!! AKAI EIE INTERFEJS AUDIO USB SKLEP Wa-wa (3144709968) - Allegro.pl - Wiêcej ni¿ aukcje. Najlepsze oferty na najwiêkszej platformie handlowej. (http://allegro.pl/new-akai-eie-interfejs-audio-usb-sklep-wa-wa-i3144709968.html)


Co my¶licie o nim ????? Je¶li kto¶ go u¿ywa proszê o opiniê .

Patrick Sky
04-04-2013, 16:52
Czy lepiej nie pchaæ siê w te AKAI na pocz±tek i zakupiæ co¶ tañszego ??

drop5
04-04-2013, 22:48
Raczej co¶ tañszego typu M-Audio FastTrack, Focusrite Scarlett 2i2 lub Lexicon Alpha. Nie potrzeba ci a¿ tylu wej¶æ bo prawdopodobnie bêdziesz nagrywa³ tylko wokal je¶li ju¿. Wiêkszo¶æ z nich posiada przynajmniej jedno wej¶cie na mikrofon pojemno¶ciowy (XLR). oraz instrumentalne (tu ró¿nie, przewa¿nie jest to jack 1/4'', w Scarlett jest to zrobione jako combo (XLR i jack w formie jednego gniazda). Z tego co pamiêtam interesuje ciê progressive trance wiêc niczego wiêcej ci nie potrzeba. Ww interfejsy dostaniesz do oko³o 500z³ nówki, +- 50z³.

Interfejs + wie¿a to raczej nienajlepszy pomys³, choæ na pocz±tek mo¿e byæ. Z racji tego ¿e dobre monitory potrafi± byæ drogie to przynajmniej na s³uchawkach nie oszczêdzaj i kup jakie¶ naprawdê dobre.

Patrick Sky
23-04-2013, 18:20
Chcia³em siê jeszcze zapytaæ czy poni¿ej wybrany zestaw wystarczy :

AKG K 240 Studio mk II, djSHOP.pl - sklep dj - gramofony, miksery firm technics, akai, reloop i inne - dystrybutor - dj shop (http://www.djshop.pl/k10,sluchawki/i4977,akg,akg-k-240-studio-mk-ii.html) +
M-Audio Fast TrackII USB + Pro Tools SE (AVID Recording Studio), djSHOP.pl - sklep dj - gramofony, miksery firm technics, akai, reloop i inne - dystrybutor - dj shop (http://www.djshop.pl/k5,studio/i4919,maudio,m-audio-fast-trackii-usb-pro-tools-se-avid-recording-studio-.html)


Interfejs M-audio + s³uchawki AKG K240 MKII. Czy to wystarczy na pocz±tek ?? Czy mo¿e co¶ zmieniæ. Inne s³uchawki albo interfejs . Jak uwa¿acie ??

I podpowiedzcie mi proszê jakie s³uchawki wybraæ bo s± pó³otwarte, otwarte, zamkniête. Które s³uchawki bêd± najlepsze do produkcji w Fl studio razem z tym interfejsem .

Marcinkiewicz86
24-04-2013, 01:11
Tak AKG K240 to dobry model, jak masz nieco wiêcej gotówki to mo¿e co¶ od Beyerdynamic np DT 150, DT 880.

Je¶li s³uchawki maj± byæ Twoim jedynym ods³uchem to jedynie pó³-otwarte wchodz± w gre bo praca na zamkniêtych przez ile¶ godzin to jest wyniszczenie organizmu, s³uchu itd..
Nie dasz rady po prostu po tygodniu wykoñczysz sie..
Co innego za³o¿yæ s³uchawki na 30-40 min.

Patrick Sky
24-04-2013, 17:12
Marcinkiewicz86 - S³uchawki prawdopodobnie nie bêd± moim jedynym ods³uchem .

Mówisz ¿e z tymi zamkniêtymi jest a¿ tak ¼le ??

guziec144
31-03-2014, 22:44
nie chcia³em tworzyæ nowego tematu wiêc napisze tu.

uszkodzi³o mi siê gniazdo s³uchawkowe w laptopie. dzi¶ zamówi³em wzmacniacz do kolumn, który mia³ byæ podpiêty pod lapka. zastanawiam siê, czy jest sens inwestowaæ w lepszej jako¶ci zewnêtrzn± kartê d¼wiekow± (na usb) czy te¿ kupic zwyk³±, najzwyklejsz± ?

Marcinkiewicz86
01-04-2014, 00:11
Wszystko zale¿y jakiego typu kolumny i wzmacniacz.
Zwyk³e domowe za kilkaset z³, my¶lê ¿e nie bêdzie wiêkszego sensu inwestowaæ w jakiego¶ super karty d¼wiêkowe.
Ale jak co¶ z górnej pó³ki to mo¿na by co¶ poszukaæ.
Generalnie chodzi o to ¿e jak jedno z ogniw jest ¶redniej lub kiepskiej jako¶ci i ogranicza resztê to nie ma sensu ³adowaæ siê w extra sprzêt, bo on nie zostanie wykorzystany. Co z tego ¿e jaka¶ karta ma extra przetworniki jak i tak tego siê nie us³yszy bo g³o¶niki czy monitory czy s³uchawki to co¶ podrzêdnego, podstawowego.