PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Sposób na wklejanie acapelli


odlanor
04-03-2013, 22:54
Witam, od niedawna zacząłem działać w programach produkcyjnych i chciałem się was zapytać jako że dla niektórych to chleb powszedni. Czy podczas nakładania VOCALU/ACAPELLI na utwór coś trzeba z nią zrobić - aby ona była wtopiona w utwór ? Żeby to tak "sztucznie" nie brzmiało. Czy na ACAPELLE wrzucać kompresor, czy może przyciszać utwór w miejscu gdzie zaczyna się VOCAL. Dodaje trochę REVERB'A natomiast i tak nie jest tak jak powinno być. Może delikatnie echo.. już sam nie wiem. Jakie są wasze sposoby ?

Arhaner
04-03-2013, 23:42
Do lepszego "Przyswojenia" Acapelli w nasz utwór myślę że takie efekty jak delay,reverb na pewno pomoga.Możesz też potraktować acapelle wtykami takimi jak Effectrix czy Dblue Glitch to takie wtyki ala flowski Gross beat :).Potnij na początku, dopasuj do bitu by to ładnie sie pokrywało i tyle :)

Marcinkiewicz86
05-03-2013, 02:39
Generalnie najważniejsze jest Eq, odpowiednie ustawienie, ale i kompresja aby dodać mocy, szczególnie gdy jest dobra artykulacja.
Jeśli chodzi o reverb i delay, są to efekty bardzo pożądane ale nie można z nimi przesadzić, bo nie sztuka nałożyć reverb typu Cathedrall, tak samo delay, najlepiej umiejętnie ustawić różne parametry tych efektów, nawet można sklonować sygnał z kanału z wokalem na drugi i tam kombinować z efektami, można też automatyzować efekty, nawet takie jak reverb czy delay.
Można zastosować do początkowej frazy wokalu tzw reverse reverb, dość często stosowany tzw najazd wokalny.
I jeśli wokal gra bardzo centralnie można stworzyć przestrzeń w postaci harmonii rozstawionej skrajnie na prawo i lewo. Przy czym nie może to polegać na zastosowaniu do jednej pojedynczej ścieżki wokalu jakiś efektów typu stereo shaper itd..nie o to chodzi..Czasami też oprócz normalnego wokalu są szepty czy jakieś bardziej ciche fragmenty dopełniające i wtedy takie elementy można rozstawić na prawo i lewo.

Robert West
29-03-2013, 23:13
Po pierwsze- jesli chcesz dolozyc acapelle do gotowego utworu, to czeka Cie duzo pracy- czesto wlasnie acapella bedzie brzmiala sztucznie(chyba ze chcesz uzyc krotkich, mocno zedytowanych sampli). Najlepiej budowac utwor wokol wokalu, dobierac aranzacje do niego, wykorzystywac jego wolna przestrzen i dobierac wspolbrzmiace dzwieki. Ja osobiscie staram sie nie ingerowac za bardzo w acapelle, bo zazwyczaj jest nagrywana przez profesjonalistów, ale przewaznie lekko przycinam dół poniżej 100-160 Hz, i zaleznie od harmoniki wokalu ucinam 1-2dB ze środka(400-600 Hz wokal kobiecy) lub góry ( powyzej 4-5kHz w meskim), a dla doprawienia smaku i zeby sie wszystko lepiej kleilo troche reverbu i jakis delay dla wypelnienia. Czasem jakis distortion dla zabrudzenia, lub filtr na przejscia. Wszystko zalezy tez od tego , co chcesz uwypuklic w swoim miksie i jaki efekt chcesz uzyskac.

Matikte
30-03-2013, 07:24
Po pierwsze- jesli chcesz dolozyc acapelle do gotowego utworu, to czeka Cie duzo pracy- czesto wlasnie acapella bedzie brzmiala sztucznie(chyba ze chcesz uzyc krotkich, mocno zedytowanych sampli). Najlepiej budowac utwor wokol wokalu, dobierac aranzacje do niego, wykorzystywac jego wolna przestrzen i dobierac wspolbrzmiace dzwieki. Ja osobiscie staram sie nie ingerowac za bardzo w acapelle, bo zazwyczaj jest nagrywana przez profesjonalistów, ale przewaznie lekko przycinam dół poniżej 100-160 Hz, i zaleznie od harmoniki wokalu ucinam 1-2dB ze środka(400-600 Hz wokal kobiecy) lub góry ( powyzej 4-5kHz w meskim), a dla doprawienia smaku i zeby sie wszystko lepiej kleilo troche reverbu i jakis delay dla wypelnienia. Czasem jakis distortion dla zabrudzenia, lub filtr na przejscia. Wszystko zalezy tez od tego , co chcesz uwypuklic w swoim miksie i jaki efekt chcesz uzyskac.


IMHO jest zupełnie odwrotnie - o wiele łatwiej jest zrobić wokal do podkładu niż podkład do wokalu i każdy szanujący się producent powie Ci to samo.

Robert West
30-03-2013, 08:41
Wyczytałem to gdzieś w EiS odnośnie produkcji i staram sie tego trzymac. Ale nie pisałem ze sam wokal i zaczynac od zera- jakas perka i bassline na poczatek, wtedy nakladam wokal, dokladam melodie, aranżuje i dodaje reszte

Matikte
30-03-2013, 09:38
Na szczęście ilu producentów tyle technik wykonania i to jest w tym wszystkim najlepsze ;)


A odnośnie wokalu to najpierw dobra equalizacja i kompresja, panoramuj w środek, pamiętaj, że najczęściej gdy gra lead to nie ma wokalu i odwrotnie. Tzw. podbicia czy inne efekty wokalowe rozłóż w stereo, no i oczywiście daj odpowiedni reverb oraz delay ;)