PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Technika Kompresja równloległa


karl323
03-03-2013, 10:40
Siema. Czytałem ostatnio, że do uzyskania lepsze dźwięku stosuje się zmixowanie skompresowanego sygnału z oryginalnym. Z tego co zrozumiałem chodzi o to aby na 2 insert wysłać sygnał i tam go skompresować i następnie wedle uznania zmixować z oryginalnym sygnałem. Mógłby ktoś wytłumaczyć jak takie coś zrobić i czy jest sens wogóle to robić??

nyguss
03-03-2013, 12:53
Kompresja Równoległa.wmv - YouTube

karl323
03-03-2013, 16:10
No w miare mi to wyjaśniło, ale oczywiście od razu musiałem napotkać problem. Otóż jak to robie w Fl to gdy wrzuce na kanał z wysyłkami kompresor to dziwnie on zniekształca dźwięk... może cos robie nie poprawnie...

Marcinkiewicz86
03-03-2013, 22:04
Kompresja równoległa tzw nowojorska, polega na klonowaniu sygnału, bo to nie musi być jedna scieżka po prostu dwa takie same kanały w mikserze. Jeden jest oryginalny, drugi jako kopia poddany silnej kompresji.
Przy czym najlepiej stosować to do perkusji albo basu.
Jeśli chodzi o fl studio to po prostu zrób klon kanału, np 1i2 żeby był ten sam sygnał, to jest najlepsze ja nie korzystam z sendow za dużo.

Ważne też żeby przy miksowaniu razem sygnałów- oryginalnego i tego skompresowanego była zachowana proporcja, bo ten drugi będzie mocno skompresowany czyli będzie miał sporo dynamiki i będzie na tyle silny że potem mogą te proporcje byc zachwiane.

Ciekawa jest też kompresja wielopasmowa, gdzie niezależnie od siebie kompresuje się pasmami dany sygnał, najczęściej po prostu niskie, średnie i wysokie.

karl323
04-03-2013, 12:41
Jeszcze jedno pytanie odnośnie tego "zabiegu".Robie to tak(fota w linku zippy), że wszystkie elementy perkusyjne wysyłam na dwa kanały ( tak jak na obrazku insert 5 i 6) insert 5 zostawiam w spokoju, a na 6 wrzucam kompresor. I właśnie gdy założe ten kompresor dźwięk jest zniekształcony... Też ktoś tak ma?? chyba , że robie to źle...

http://www.up.4clubbers.pl/out.php/i34933_Beztytuu4clubbers.pl.jpg

karl323
05-03-2013, 09:35
Naprawdę nikt nie pomoże...

R. Gianni
05-03-2013, 10:35
dźwięk masz zniekształcony bo masz źle ustawiony kompresor - najlepiej ustawić szybki czas ataku i zwolnienia i nie za ostre kolano - wtedy dźwięk będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego. threshold też nie za duży myślę tak od -15 dB wystarczy kompresję (ratio) bym dał na nie więcej jak 3:1 - jeśli dalej dźwięk jest zniekształcony - zobacz czy nigdzie nie masz przesterów - myślę że te 2 ściezki powinieneś nieco inaczej ustawić w czasie z przesunięciem ok 5ms - generalnie musisz pozbyć się interferencji i przesterów

RinoKey
05-03-2013, 21:28
Podrzuć może próbkę audio zniekształconego dźwięku, to od razu będzie wiadomo co i jak. Bo teraz to można gdybać w nieskończoność.

karl323
06-03-2013, 02:32
Od razu dodam, że problem zaczyna się gdy wrzuce tylko kompresor z thresholdem równym 0dB

RinoKey
06-03-2013, 06:06
1. Po co komu kompresor z thresholdem 0 db?!
2. Problem wynika najprawdopodobniej z opóźnienia czasowego między sygnałem oryginalnym i skompresowanym tzw zniekształcenie fazowe. Spróbuj innego kompresora użyć.

karl323
06-03-2013, 11:09
1. Po co komu kompresor z thresholdem 0 db?!

Tzn. chodziło mi o to, że zniekształcenie jest już gdy tylko założe kompresor, a on jeszcze nie działa, wypróbuje jakieś inne, zobaczymy co się stanie.