PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Rejestracja "anglików" w Polsce


DjMikeWalker
29-07-2012, 17:17
Witam,

Mieszkam w Wielkiej Brytanii i nie orientuję się jak wygląda obecnie Polskie prawo. Ale z tego co wyczytałem w internecie istnieje możliwość przyjechania angielskim autem do Polski i zarejestrowania go na Polskich tablicach ?? Czy ktoś z Was wie więcej na ten temat i mógłby się podzielić ze mną tą wiedzą ? Czy są potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty, zaświadczenia itp ??

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

ToMiX
29-07-2012, 17:23
Obecnie jest to nie możliwe ponieważ z tego co wiem obecne przepisy, wbrew unijnym regulacjom, zakazują nam rejestracji pojazdów przystosowanych do ruchu prawostronnego. Z tego powodu wielu kierowców wybierało rozwiązanie polegające na modyfikacji takich aut, przenosząc kolumnę kierowniczą i pedały na lewą stronę.Bez problemu możesz przyjechać do Polski ale autka nie zarejestrujesz . Chyba ze cos się zmieniło

DjMikeWalker
29-07-2012, 17:50
Właśnie w tym sęk że jedne strony internetowe mówią o tym że można zarejestrować angielskie auto w Polsce a inne znów twierdzą że przepis ten w dalszym ciągu nie obowiązuje w Polsce co jest nie zgodne z prawem UE. Bo osobiście chciałem zrobić tak by przyjechać do PL autem z Anglii, zarejestrować i ubezpieczyć je w Polsce ( dużo mniejsze koszty) i wrócić nim do UK. Przebitka na cenach ubezpieczenia między Anglią a Polską klaruję się nawet 5-cio krotnie. W zależności od wieku kierowcy itp.

djmatti91
29-07-2012, 18:10
Nie ma takiej możliwości

Guniu
30-07-2012, 16:54
Ostatnio słyszałem że ma się to zmienic, jakaś ustawa ma wejśc.
Mozesz sie dowwiedzieć bliżej bo nie wiem.

Suicide Mouse
07-08-2012, 23:24
Owszem, można zarejestrować takie auto w Polsce, pod warunkiem że... jest to pojazd zabytkowy. Ale ponoć przygotowują już ustawę pozwalającą na rejestrację takich aut bez ograniczeń.

djmatti91
08-08-2012, 07:03
Z tymi zabytkowymi to prawda. A wyobrażacie sobie co by było gdyby można bylo rejstrować angliki w pl i nimi jeździć ??

Microtek
08-08-2012, 10:13
matti ja mam jeden samochod z kierownica po prawej stronie, powiem Ci tyle ze jezdzi sie normalnie, tylko wiekszego samochodu juz nie wyprzedzisz, strach nie pozwala :D hehe, za osobowka jeszcze dobrze sie jedzie ale za tirem trzeba sie ciagnac..

DjMikeWalker
08-08-2012, 13:47
Tzn ja to i tak chciałbym zarejestrować anglika w Polsce i wrócić nim do Anglii :)

djmatti91
08-08-2012, 17:30
matti ja mam jeden samochod z kierownica po prawej stronie, powiem Ci tyle ze jezdzi sie normalnie, tylko wiekszego samochodu juz nie wyprzedzisz, strach nie pozwala :D hehe, za osobowka jeszcze dobrze sie jedzie ale za tirem trzeba sie ciagnac..

Tak, ale ja zmierzam do tego że ceny "normalnych" aut by spadły no bo każdy by kupywał anglika bo są tanie etc. Mówi się że polska już jest złomowiskiem europy, wprowadzając taki przepis byłoby jeszcze gorzej :D

DjMikeWalker
16-08-2012, 22:04
Udało sie :))

Rząd pod wpływem nacisków ze stony Unii zgodził się na rejestrację w Polsce samochodów pochodzących z Wysp Brytyjskich. Bardziej przewrażliwieni ostrzegają jednak przed wypadkami drogowymi, które zaleją polskie drogi.

Resort umożliwił rejestrację w Polsce brytyjskich aut osobowych oraz specjalnych, takich jak śmieciarki, żurawie oraz samochody czyszczące ulice. Stawia jednak trzy warunki. Po pierwsze samochód musi mieć homologację w UE. Po drugie musi mieć wymienione światła - mają oświetlać głównie prawą część drogi, a nie jej środek (koszt wymiany reflektorów to kilkaset złotych). A po trzecie trzeba wymienić lusterka, by po lewej pokazywały więcej jezdni.

Przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej od przyszłego roku. Nie wszyscy są jednak entuzjastami pomysłu. Instytut Transportu Samochodowego zrobił testy, aby dowiedzieć się, jak "anglik" sprawdzi się na naszych drogach i nie wyszły one pomyślnie. - Kierowca, żeby wykonać manewr wyprzedzania, musi wykonać więcej dodatkowych ruchów i potrzebuje na to więcej czasu - ostrzega Mikołaj Krupiński z Instytutu. - Musi bowiem wysunąć na przeciwny pas niemal cały samochód, by zobaczyć, czy ma wolną drogę. W Europie to nie problem, bo tam jeździ się po autostradach. Ale u nas większość ruchu odbywa się na drogach jednojezdniowych - dodaje.

Jak jednak będzie wyglądać jazda brytyjskimi samochodami w rzeczywistości po Polsce, okaże się być może już niedługo.

slivka91
27-08-2012, 09:35
Dokładnie :D Oglądałem Pytanie na Śniadanie i ustawa lada moment ma wejść.
Kolega co chce tu rejestrowac auto i z powrotem... Warto się w to pchać?? Na polskich blachach może z rok pociągniesz na UK a później jakieś możesz mieć kłopoty z tej racji. W Niemczech przykładowo autem możesz na obcych blachach przybywac do pół roku czy jakoś tak. Później są podczas kontroli jakieś komplikacje wysokie mandaty. Co do Anglii to znalazłem taką stronę która zaciekawi Cię... Lepiej tam zarejestruj chyba, że na krótki okres zamierzasz tam być jeszcze... Jazda na polskich tablicach - Polish Express polski tygodnik w Wielkiej Brytanii - PolishExpress.co.uk (http://polishexpress.polacy.co.uk/akt,jazda_na_polskich_tablicach,1756.html)
I taka sama sytucję masz w drugą strone jak Niemiec czy Anglik dk PL wpadnie na dłuższą mete

DjMikeWalker
27-08-2012, 12:30
Ja mieszkam na stałe w anglii więc nie zamierzam wracać do PL :)

Memciu
27-08-2012, 14:20
Więc jak zarejestrujesz w PL auto to możesz nim być pół roku albo rok w anglii według tamtego prawa, inaczej przy kontroli będziesz miał problemy .
Jak kolega wyżej powiedział, prawie w każdym państwie są takie przepisy że z obcymi blachami możesz być w państwie przez określony czas. Więc nie wypali ci taki pomysł by mieć auto zarejestrowane w pl a jeździć nim nonstop w anglii.

DjMikeWalker
27-08-2012, 16:36
Więc skoro uważasz że można na polskich blachach angielskim autem być tylko jakiś czas w PL to dla mnie to jest głupota w ogóle taki przepis tworzyć. DLatego przyjade polskim autemm do UK i tyle

Memciu
27-08-2012, 21:24
Źle mnie rozumiesz .
Wytłumaczę to tak:
Rejestrujesz anglika w polsce, od tego czasu możesz po polsce jeździć jak autem z kierownicą po lewej stronie.

Ale już wyjeżdżając nim za granicę polski, czyli np. Do Anglii, to masz określony czas jaki możesz przebywać w tym państwie. Czyli dokładniej mówiąc, w Anglii zarejestrowanym autem w Polsce [ czyli na polskich blachach] możesz przebywać ok pół roku albo rok, nie wiem jaki tam jest dokładny przepis.
Więc zarejestrowanie auta w Polsce, ubezpieczenie go tu, nic ci nie da. Ponieważ możesz takim autem przebywać w anglii tylko określony czas, bo inaczej w razie kontroli będą konsekwencje a jakie to już zależy od taryfikatora kar w Anglii.

Myślę że dobrze opisałem co mam na myśli :)

DjMikeWalker
28-08-2012, 07:27
Ja wiem dobrze co masz na myśli . . .
Mój znajomy tutaj jeżdzi już ponad rok polskim autem po Angli i miał wiele kontrol i nigdy mu nie sprawdzili ile czasu jest, wiec to te zależy na kogo sie trafi :)

slivka91
28-08-2012, 18:14
Rób jak uważasz jak Cię złapią i wlepią mandat wspomnisz nasze słowa :P

Memciu
28-08-2012, 19:46
Może tam jest jakiś inny zwyczaj [chodzi mi o Anglię], bo w reszcie krajów Europy to wiem że jest tam jakiś okres jaki można przebywać autem na zagranicznych blachach, ale według mnie jest to nie opłacalne.
A najlepiej przeczytaj sobie to:
jak długo w uk polskim autem?? | Angliki - Serwis informacyjny o samochodach z Wielkiej Brytanii (http://angliki.info/threads/jak-d%C5%82ugo-w-uk-polskim-autem.661/)

DjMikeWalker
28-08-2012, 22:51
W anglii tez jest tak że mozna przebywac 6 miesięcy na obcych blachach i później trzeba opuścić kraj na 2 tygodnie

MikePetersky
28-08-2012, 23:08
Ja wiem dobrze co masz na myśli . . .
Mój znajomy tutaj jeżdzi już ponad rok polskim autem po Angli i miał wiele kontrol i nigdy mu nie sprawdzili ile czasu jest, wiec to te zależy na kogo sie trafi :)
Typowo polskie cwaniactwo i krętactwo.

'Jakoś to będzie', 'Się załatwi', 'Poki co się udało', 'Mam wtyki gdzie trzeba', 'Na razie nic to można dalej tak robić'...