PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Sport Wybieramy nowego trenera reprezentacji Polski.


Konr@do
21-06-2012, 17:47
1. Maciej Skorża
Argumenty za: dwa tytuły mistrza Polski z Wisłą Kraków i awans z Legią Warszawa do 1/16 finału Ligi Europy na pewno robią wrażenie. Jego atutem jest też duże - pomimo młodego wieku (40 lat to niewiele dla trenera) - doświadczenie. Również na poziomie reprezentacyjnym, bo był asystentem Pawła Janasa w trakcie eliminacji i podczas mistrzostw świata w 2006 roku.

Argumenty przeciw: taktyczna mądrość (wszyscy jego obecni i byli podopieczni podkreślają, że jest w tym elemencie półkę wyżej niż konkurencja) nie idzie u niego w parze z charyzmą. Nie potrafił zapanować nad szatnią w Legii, pozwalał na zbyt wiele Radoviciowi i Ljuboi. Na pewno nie poprawia mu notowań styl, w jakim stołeczny zespół przegrał walkę o mistrzostwo Polski. Czasami za bardzo boi się ryzyka.

2. Michał Probierz
Argumenty za: jemu akurat charyzmy nie brakuje (czasami ma jej aż za dużo). Mistrzem Polski co prawda jeszcze nie został, ale jego dokonania w Jagiellonii Białystok muszą budzić szacunek (na dzień dobry utrzymał w ekstraklasie zespół, zaczynając sezon z 10 ujemnymi punktami, i wywalczył z nim Puchar Polski). No może poza kompromitującą porażką z Irtyszem Pawłodar w eliminacjach Ligi Europy. Dobre wrażenie pozostawił po sobie również w Łodzi.

Argumenty przeciw: brak międzynarodowego doświadczenia. Dwa miesiące w Arisie Saloniki to trochę za mało.


3. Waldemar Fornalik
Argumenty za: w polskich realiach trenerski król Midas - potrafi zrobić coś z niczego, bo trudno inaczej określić wicemistrzostwo Polski dla Ruchu Chorzów. Ma wszystko, co powinien mieć dobry fachowiec: i taktyczną mądrość, i charyzmę (nieśmiały jest tylko, gdy udziela wywiadów). Były reprezentant Polski Radosław Gilewicz porównuje go do selekcjonera reprezentacji Niemiec Joachima Löwa.

Argumenty przeciw: te same co w przypadku Probierza. Nawet w Polsce nie prowadził jeszcze klubu z najwyższej półki, jak Legia, Wisła czy Lech.

4. Piotr Nowak
Argumenty za: międzynarodowe doświadczenie. Zarówno w roli piłkarza (były reprezentant Polski, swego czasu czołowy rozgrywający w Bundeslidze), jak i trenera. Był asystentem Boba Bradleya w pierwszej i olimpijskiej reprezentacji USA. Samodzielnie wywalczył też mistrzostwo MLS z DC United. Uchodzi za świetnego organizatora, dla naszej reprezentacji mógłby się stać tym, kim był kilka lat temu dla Niemców Jürgen Klinsmann.

Argumenty przeciw: od lat nie miał kontaktu z krajową piłką.

5. Ottmar Hitzfeld
Argumenty za: fachowca z takim CV jeszcze w Polsce nie mieliśmy - nawet Leo Beenhakker mógłby czyścić mu buty. Dwa triumfy w Lidze Mistrzów (w 1997 r. z Borussią Dortmund i w 2001 r. z Bayernem Monachium) mówią same za siebie. Podobnie jak krajowe sukcesy (siedem tytułów mistrza Niemiec). Dwukrotny laureat plebiscytu FIFA na najlepszego trenera roku.

Argumenty przeciw: szczyt kariery wydaje się mieć już za sobą. Z reprezentacją Szwajcarii (którą prowadzi od czterech lat) awansował co prawda na mundial w RPA, a na dzień dobry sensacyjnie ograł Hiszpanów (była to ich jedyna porażka w całym turnieju). Później jednak Helweci przegrali z Chile i tylko zremisowali z Hondurasem, kończąc rywalizację w grupie na trzecim miejscu (z tylko jedną strzeloną bramką). W eliminacjach do Euro 2012 nie zakwalifikowali się nawet do baraży.

6. Avram Grant
Argumenty za: zna Polskę i Polaków (jego ojciec pochodzi z Mławy), uczy się naszego języka. Nie miałby więc problemów z adaptacją i komunikacją.

Argumenty przeciw: nie jest fachowcem z najwyższej półki. Awansował co prawda cztery lata temu z Chelsea Londyn do finału Ligi Mistrzów, ale w zgodnej opinii brytyjskich fachowców była to bardziej zasługa szczęśliwego zbiegu okoliczności niż jego trenerskiej klasy (Patrick Barclay, autor książki o José Mourinho, nazywa go zabawką Romana Abramowicza). Ani wcześniej, ani później nie odnotował zresztą spektakularnych sukcesów. No, chyba że uznamy za takie zdobyte właśnie z Partizanem Belgrad mistrzostwo Serbii i to, że kiedyś prawie awansował na mundial z reprezentacją Izraela.

7. Jacek Zieliński
Argumenty za: chyba najbardziej niedoceniany polski trener, choć przecież ma w dorobku zarówno sukcesy na krajowej (mistrzostwo Polski z Lechem Poznań, co nie udało się wcześniej Smudzie), jak i międzynarodowej arenie. Awans Kolejorza do fazy pucharowej Ligi Europy w sezonie 2010/2011 to przede wszystkim jego zasługa - José Mari Bakero przyszedł na gotowe.

Argumenty przeciw: niewielkie międzynarodowe doświadczenie. W ważnych momentach boi się ryzyka.

8. Hans-Hubert "Berti" Vogts
Hans-Hubert "Berti" Vogts był w latach 70. jednym z najlepszych niemieckich obrońców. Przez czternaście lat występował w Borussii Moenchengladbach i z tym klubem osiągnął największe sukcesy - pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Niemiec, dwukrotnie wywalczył Puchar UEFA.
Razem z Franzem Beckenbauerem i Paulem Breitnerem tworzył linię obrony w reprezentacji RFN, która w 1974 roku zdobyła mistrzostwo świata. Karierę piłkarską zakończył pięć lat później po skomplikowanym złamaniu nogi.
Jako trener Vogts przez osiem lat prowadził reprezentację Niemiec.
W 1996 roku doprowadził ją do mistrzostwa Europy, cztery lata wcześniej sięgnął z drużyną po tytuł wicemistrza Starego Kontynentu. Gorzej wiodło mu się na mistrzostwach świata - w 1994 i 1998 roku osiągnął z reprezentacją ćwierćfinał. Później bez większych sukcesów prowadził Bayer Leverkusen, a także kadry Kuwejtu, Szkocji i Nigerii. Od czterech lat jest selekcjonerem reprezentacji Azerbejdżanu.

PS: Dodam e wg PZPN głównymi czy wręcz jedynymi kandydatami są Vogts i Fornalik ...

Memciu
21-06-2012, 20:57
Rzeczywiście jeśli chodzi o ich historię, to najlepszą opcją są ci dwaj, Vogts i Fornalik.
Myślę że naszym potrzeba trenera który pokaże im że bez pewności siebie, starania się na treningach nic im nie da.
Lepszą historię i doświadczenie ma Vogts i chyba jego bym chciał zobaczyć na tym stanowisku.

Ja osobiście Skorży nie widzę na stanowisku trenera reprezentacji, sam nie wiem czemu.
Może dlatego, że wolałbym obcokrajowca jako trenera.

EDIT:
Dodam jeszcze że Vogts w 2006 ubiegał się również o stanowisko trenera NASZEJ reprezentacji, więc widać że go ciągnie do naszych- może ma już plan ? :D

DJ Incartey
21-06-2012, 21:52
a to już pewne że Smuda nie zostanie? :) w przeciwnym razie sonda ma wyłącznie spekulacyjny wydźwięk i jest głupia, bo my do gadania nie mamy nic. : )

Konr@do
21-06-2012, 22:00
tak jest pewne że Smuda odejdzie : )

MateuszekCFC
23-06-2012, 15:52
Ja chętnie bym widział trenera z zagranicy np. Eriksson'a ;)

Gość bardzo doświadczony jako trener i z klubem i z reprezentacją. Doprowadził Anglików do dwóch ćwierćfinałów na Mundialu, także na Euro 2004 ćwierćfinał z Anglikami. W piłce klubowej także wiele osiągnięć jako trener. Mam nadzieje, że realne jest zatrudnienie Szweda.

Angelu
24-06-2012, 20:47
Na 1. miejscu jako trenera z Polski to widzę jedynie Oresta Lenczyka.
Tu trzeba 'chłopa z jajami' - dosłownie.
Nie rozumiem w ogóle dlaczego nie został on uwzględniony.
Potrafi zrobić przeważnie COŚ z NICZEGO. A nasza reprezentacja takim NICZYM właśnie dla mnie jest.

Z zagranicy? Nie wiem. Ale jak już, wybrałbym Hitzfelda.

borsuk123osw
24-06-2012, 22:09
Jerzy dudek by się nadawał ale znając pzpn da jakiegoś ciecia co H... umie i to jest moje skromne zdanie;)

Konr@do
24-06-2012, 22:37
Na 1. miejscu jako trenera z Polski to widzę jedynie Oresta Lenczyka.
Tu trzeba 'chłopa z jajami' - dosłownie.
Nie rozumiem w ogóle dlaczego nie został on uwzględniony.
Potrafi zrobić przeważnie COŚ z NICZEGO. A nasza reprezentacja takim NICZYM właśnie dla mnie jest.

Z zagranicy? Nie wiem. Ale jak już, wybrałbym Hitzfelda.

Nie został uwzględniony gdyż w żadnych spekulacjach nie było o nim mowy, tym bardziej iż w PZPN mają swoich faworytów a Orest ze swoim "językiem" moglby im tam nie pasowac, zreszta wiadomo o co się rozchodzi.
Podobno wchodzi w rachubę kandydatura Jerzego Engela, a jak chcecie wybrać kogoś innego to po to dałem ostatnią opcję :D

Jay Dee
25-06-2012, 14:15
Obciąć za wysokie pensje pracowników, działaczy PZPN i przeznaczyć to na pensje dla Guardiolii

Major XD
25-06-2012, 14:29
Obciąć za wysokie pensje pracowników, działaczy PZPN i przeznaczyć to na pensje dla Guardiolii

sie podpisuje:)

tu trzeba cudow aby na EL MS miec skladna ekipe

Dawid92
25-06-2012, 15:10
Ktokolwiek by to nie był i tak uja zrobi :)
Głos oddałem na Fornalika.

paskudek
25-06-2012, 15:39
Argumenty za: w polskich realiach trenerski król Midas - potrafi zrobić coś z niczego, bo trudno inaczej określić wicemistrzostwo Polski dla Ruchu Chorzów. - eeee coś z niczego? kto to pisał? tekst żalosny...

marcel998
26-06-2012, 10:51
Z tego co mi wiadomo to Pana Ottmara Hitzfelda obowiązuje kontrakt z reprezentacją Szwajcarii do 2014 roku :) także chyba odpada ;) Wywiad nawet był gdzieś zamieszczany

Cule
26-06-2012, 18:20
Ja mam dwie opcje:
1. Trener z Polski. W tym przypadku postawiłbym na Skorżę lub Fornalika ( sam jeszcze nie wiem). Nowaka bałbym się brać bo dawno nie miał do czynienia z europejską piłką.
2. Trener z zagranicy. Jak dla mnie Berti Vogts czy Avram Grant są za słabi. Branie trenera z zagranicy ma sens wtedy, kiedy będzie on przerastał o głowę Polaków. Obecnie na rynku widzę tylko dwóch takich (bez klubu!) trenerów: Guardiolę i Marcelo Lippiego. Ale im trzeba by było płacić razy 3 albo 5 w stosunku do Polaków. Ale może warto poszukać sponsora tylko do tego celu?

Konr@do
26-06-2012, 18:40
Argumenty za: w polskich realiach trenerski król Midas - potrafi zrobić coś z niczego, bo trudno inaczej określić wicemistrzostwo Polski dla Ruchu Chorzów. - eeee coś z niczego? kto to pisał? tekst żalosny...

Zobacz sobie jakie warunki miał w ruchu, i to że z ligowego średniaka zrobił drużyne z czołówki. Wg Ciebie to jest nic? co w tym żałosnego eee?

ndw agroo89
02-07-2012, 16:36
zaden p trener nic tu nie zrobbi. Jaka liga taka reprezentacja po 2 primo kazdy wie jak było za benhaakkera wybonie

R.yS
02-07-2012, 17:26
Stawiam na Jezusa bo tutaj trzeba cudu.

A na powaznie, kilka pzpn wybierze swojego człowieka, pewnie Engela, który najwięcej pieprzy jako "ekspert" a sam zapomniał jakim ch*jowym był trenerem. Zresztą odpowiada za szkolenia młodzieży, jeśli się nie mylę to 3 młodziakow ściągaliśmy z zagranicy na to euro.

WeLoveMusic
04-07-2012, 10:41
Moim zdaniem PZPN powinien postawić na kogoś z osiągnieciami doświadczonego trenera a nie jakiegoś "łacha" który po jednym dobrym sezonie bedzie uważany za cudotwórce :D Guus Hiddink wiem że to jest nie realne ale dałbym sobie reke uciać że polska reprezentacja grała by o niebo lepiej:D
Ale szczerze postawił bym na Skorże jeden z najlepszych polskich trenerów jak narazie:)

Słyszałem także o propozycji Jacka Gmocha
hahaha

Esiu91
05-07-2012, 14:11
Moim zdaniem PZPN powinien postawić na kogoś z osiągnieciami doświadczonego trenera a nie jakiegoś "łacha" który po jednym dobrym sezonie bedzie uważany za cudotwórce :D Guus Hiddink wiem że to jest nie realne ale dałbym sobie reke uciać że polska reprezentacja grała by o niebo lepiej:D
Ale szczerze postawił bym na Skorże jeden z najlepszych polskich trenerów jak narazie:)

Słyszałem także o propozycji Jacka Gmocha
hahaha

Dla twojej wiadomości - Jacek Gmoch był prawdopodobnie najlepszym trenerem w historii. Miał tylko trochę pecha. Teraz oczywiście nie te czasy i Gmoch raczej by sobie nie poradził

WeLoveMusic
09-07-2012, 00:05
Dla twojej wiadomości - Jacek Gmoch był prawdopodobnie najlepszym trenerem w historii. Miał tylko trochę pecha. Teraz oczywiście nie te czasy i Gmoch raczej by sobie nie poradził


zgadzam się pamiętam jak nawet bedąc trenerem panathinaikosu wygrał z barcelona w CHL no ale był tylko trenerem tymczasowym. Teraz na stare lata jest ekspertem oraz głosem Lidla:D

Konr@do
25-07-2012, 10:35
Longi możesz już odwiesić temat, bo już od jakiegoś czasu wiemy że trenerem został Waldemar Fornalik :) Który zresztą i w naszej ankiecie wygrał :D