PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Regneracja baterii Litowo-jonowych


Tomek
04-04-2012, 23:27
1.Naładuj baterię do maksimum w telefonie, lub jeśli nie możesz naładować baterii w telefonie zrób to specjalistyczną ładowarką do tego typu baterii.


2.Następną czynnością jest kilkukrotne owinięcie baterii dokładnie kawałkami gazety (lub chusteczkami jednorazowymi ew papier toaletowy) tak aby bateria nie była narażona na zawilgocenie a skraplająca się woda została wchłonięta przez papier (UWAGA baterię ta należy w szczególny sposób zabezpieczyć przed wilgocią).

3.Tak przygotowaną baterię włóż do szczelnego plastikowego worka (torebki) najlepiej z zamknięciem. następnie zamknij worek i sprawdź czy jest on hermetyczny (szczelny). Przed zamknięciem worka należy usunąć z niego zbędne powietrze tak aby po jego zamknięciu było w nim jak najmniej. Dzięki temu unikniemy skraplania się wody i uszkodzenia baterii. Lit jest bardzo aktywnym metalem i reaguje z woda. Z tego powodu nie należy regenerować baterii z uszkodzoną obudową.

4.Następnie tak owiniętą papierem baterię i zamkniętą w szczelnym worku należy włożyć do zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) na okres najlepiej dwóch (2) dni.

5.Po dwóch (2) dniach wyciągnij baterię z zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) wyjmij z plastikowego woreczka, odwiń z gazet (papierów lub chusteczek.)

6.Tak przygotowaną baterię pozostaw na dwa (2) dni w temperaturze pokojowej (UWAGA !!! nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie) tak żeby cała wilgoć która mogła się w niej zmagazynować odparowała.

7.Po 2 dniach włóż baterię do telefonu i maksymalnie ją rozładuj po czym ponownie naładuj. Jeśli posiadasz specjalną ładowarkę do ładowania baterii tego typu. to zamiast robić to w telefonie naładuj baterię w tej ładowarce.

8.Po tym zabiegu kolejne trzy cykle ładowania (tzw. formatowanie baterii) muszą być pełne, to znaczy nie można doładowywać baterii w między czasie. Baterie należy naładować do maksimum i następnie rozładować do maksimum i taką operacje powtórzyć jeszcze dwa razy. Czynność ta nie jest konieczna, jednakże jej wykonanie przyniesie same korzyści dla baterii i podniesie jej sprawność.

Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania, osiągnąć to można ładując baterię w wyłączonym telefonie lub w specjalistycznej ładowarce.

Pod pojęciem maksymalnego wyładowania baterii należy rozumieć wyładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem, Wyładowanie baterii następuje wtedy gdy telefon nie chce się już włączyć lub gdy włącza się na czas nie dłuższy niż 1 sekunda. Najlepiej wyładować baterię w specjalistycznej ładowarce ponieważ telefon nie rozładuje jej do pełna.




Wszystko działą :P Sam sprawdziłem. Tylko że gdy ja wkłądałem moją baterię do zamrażalki to miałem ją rozładowaną :)


*Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone na skutek zastosowania się do powyższych instrukcji.

Szerszen3
05-04-2012, 08:19
Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania,

No nie wiem czy to do końca prawda. Im mniejszy prąd ładowania, tym więcej energii przyjmie akumulator.

Sanbit
05-04-2012, 11:09
Ile w tym prawdy a ile efektu Placebo?

Damas
05-04-2012, 14:33
Ogarnięci w temacie wiedzą że w ten sposób nie należy regenerować baterii, gdyż można ją jeszcze bardziej uszkodzić. Sprawa wygląda tak, w baterii zawarty jest tak jak by drugi komputer/ moduł odpowiadający za jej właściwości. Producenci baterii ustawiają cykl ładowań np. na 500, po tylu ładowaniach, bateria się zużywa, przynajmniej tak to widzi moduł sterujący.

Ogniwa są jeszcze w miarę dobre, lecz moduł miał ustawione te 500 cykli, i nie pozwala na dalsze używanie baterii gdyż nie trzyma ona wogóle. Przy bateriach od laptopów można ściągnąć odpowiedni program, odczytać symbole z modułu i znaleźć dla niego oryginalny plik wsadowy, ustawiający wszystkie wartości na zerowe, czyli takie jak były zaraz po kupnie baterii/laptopa, mówiąc prościej, resetujemy moduł bez żadnej ingerencji w ogniwa.

Sposób opisany przez kolegę wyżej, polega na tym, że po włożeniu baterii do zamrażarki po tych dwóch dniach napiecie na ogniwach spada do wartości krytycznej, przez co moduł nie podtrzymywany praktycznie żadnym napięciem, sam się resetuje, temu po takim zabiegu może ta bateria działać, tylko warto wiedzieć że pojemność ogniw w takiej minusowej temperaturze bardzo się zmniejsza.

O ile w laptopach wejście programem w moduł baterii jest w miare proste, o tyle w telefonach może być dużo bardziej skomplikowane, a nawet nie możliwe dla zwykłego użytkownika, zdażają się wyjątki gdzie moduł sterujący nie jest umieszczony w samej obudowie baterii, a wewnątrz laptopa/telefonu jest obszar płytki, która za to odpowiada.

Tomek
06-04-2012, 00:25
Ja zrobiłem tak jak jest wyżej napisane. Mi jakoś pomogło :) Ładowałem telefon w niedziele dziś mamy czwartek w zasadzie już piątek i mam 53 % baterii :)

Damas
06-04-2012, 02:07
po włożeniu baterii do zamrażarki po tych dwóch dniach napiecie na ogniwach spada do wartości krytycznej, przez co moduł nie podtrzymywany praktycznie żadnym napięciem, sam się resetuje, temu po takim zabiegu może ta bateria działać, tylko warto wiedzieć że pojemność ogniw w takiej minusowej temperaturze bardzo się zmniejsza.

To co powyżej:)

RRRadek
06-04-2012, 10:27
@ Damas bardzo mnie zainteresowałeś i widzę że obyty jesteś w temacie.

Mam Asusa, ponieważ swego czasu gniazdo ładowania mi nie łączyło więc na pewno nabiłem ogrom cyklów i teraz bateria trzyma max 15 min.

Proszę napisz coś więcej na ten temat :)

Damas
06-04-2012, 14:56
Więc tak, w baterii siedzi układ scalony, oraz pamięć w których to zawarte są te informacje, najlepiej otworzyć obudowe baterii i z czytać symbole z jednego jak i drugiego, coś na miarę "BQ2040 pamięć 24c02" symbole mogą się różnić, ale jak już je bedziesz miał, to dla danego układu trzeba zrobić plik wsadowy .bin z oryginalnymi wartościami.

Do tego potrzebny program Smart Baterry Workshop. Tyle, przy odrobinie szczęścia znajdziesz gotowego bina pod Twój układ.

Sam reset napewno pomoże, ale w zależności od tego ile bateria była użytkowana, różny bedzie ten czas trzymania po resecie. Najlepiej byłoby otworzyć baterię, zmierzyć napięcia na poszczególnych ogniwach, podłączyć pod baterie żarówke 21W, i po chwili zmierzyć znów napięcia, żeby zobaczyć na którym ogniwie jest największy spadek.

Niewydolność baterii nie zawsze może być spowodowana nabitymi cyklami ładowania, ale np zwiększoną opornością któregoś z ogniw, ogniwa połączone są szeregowo, i jak jedno będzie walnięte to baterią nie bedzie działać tak jak powinna, tak może się stać gdy bateria rozładowana jest do samego końca, i przez dłuższy czas nie podłączona do ładowania. Znaczy że optymalnie jest podłączać komputer do ładowania wtedy gdy nam to sygnalizuje, a nie wtedy gdy się wyłącza.

Dodam jeszcze że zamiast kupowania nowej baterii za kwotę ok 200-300zł, można wymienić ogniwa na nowe, koszt jednego ok 7-10zł, w zależności od baterii jest ich tam 5-8 a nawet więcej, zależy jaka pojemność baterii, potem zrobić reset układu i mamy nową baterię za kwotę +/- 60-100zł. Tylko trzeba uważać przy lutowaniu ogniw, oryginalnie są one punktowo zgrzewane do siebie, jak chcemy sobie sami zregenerować baterię to raczej nie mamy dostępu do takiej usługi, i trzeba lutować. Nie można przegrzać ogniwa, bo będzie bum:P

Taka mała przestroga:P

Li-Ion battery burnout - YouTube

Osiem222
01-11-2012, 22:26
Damas
dzięki ciekawe info:D zwłaszcza z tymi ogniwami :D można ładnie zaoszczędzić na tym:)