PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Potężne nawałnice nad Polską - zerwane dachy, powalone drzewa


Tomek
14-07-2011, 18:17
Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powalone drzewa oraz zalane piwnice - to efekt burz z silnym wiatrem i ulewami, które przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie). Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno.

- Na razie mamy informacje o kilku dachach zerwanych z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Cały czas przyjmujemy jednak kolejne zgłoszenia. Usuwamy też powalone drzewa i połamane gałęzie, które blokują drogi - powiedział dyżurny straży pożarnej w Opocznie.

Synoptycy ostrzegają, że po południu i w nocy w Łódzkiem mogą się jeszcze pojawiać kolejne gwałtowne burze.

Piątek będzie burzowy

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, południowo-zachodnia oraz wschodnia w piątek i sobotę będzie pod wpływem wyżów, pozostałe rejony kontynentu będą w zasięgu niżów znad Skandynawii i północnego Atlantyku. Polska północna i wschodnia znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej znad Skandynawii, od południowego zachodu kraju rozbuduje się klin wyżowy. Z zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie, tylko krańce południowo-wschodnie pozostaną w gorącym zwrotnikowym powietrzu.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1000 hPa i będzie powoli rosło.

W piątek od Mazur i Podlasia przez centrum, Mazowsze i Lubelszczyznę po Śląsk Opolski, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwe ulewy i grad. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko po południu na Pomorzu i zachodzie wzrost zachmurzenia i miejscami przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 19 st. na północnym zachodzie, 25 st. w centrum, do 30 st na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu miejscami dość silny, w czasie burz w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W sobotę poprawa pogody

W nocy z piątku na sobotę na Pomorzu i na wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie możliwa burza. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. min. od 11 do 15 st. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, w czas burz silniejszy i porywisty, z kierunków zachodnich.

W sobotę w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. maks. od 21 st. na północy do 25 st. na południu. Wiatr na północy słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni, na pozostałym obszarze wiatr słaby, zmienny.

W Warszawie w piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temp. maks. 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temp. min. 14 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W sobotę w dzień zachmurzenie umiarkowane. Temp. maks. 23 st. Wiatr słaby, zmienny.

Suicide Mouse
14-07-2011, 22:16
Niby lato, ale co to za lato?
W kółko tylko deszcz, deszcz i deszcz... Nawet nigdzie się ruszyć z domu nie można.
Wystarczy już tego deszczu :(

ROMERO
14-07-2011, 22:35
Z roku na rok coraz gorzej ;/ Zima w październiku, jesień w lipcu ehh...

Dan Slenders
14-07-2011, 22:45
Dobra, my tam narzekamy na jakieś nawałnice od czasu do czasu (notabene teraz to się trzeba będzie do tego przyzwyczajać), a co mają powiedzieć np. Amerykanie? U nich zawsze coś się dzieje, od trzęsień ziemi przez tornada po cyklony. Oni to mają dopiero ciężko.

Rosen.
15-07-2011, 07:58
Z roku na rok coraz gorzej ;/ Zima w październiku, jesień w lipcu ehh...

Na jesieni masz trąby powietrzne ?

U mnie wczoraj jak przyszła chmura to pioruny waliły ze wszystkich stron.

EROLOVSKY
15-07-2011, 08:41
Amerykanie mają jednak inny klimat i wgl. A u nas w Polsce nawet się babci pytałem kiedyś burz potrafiło nie być 10 lat ! Nigdy nie słyszano u nas o trąbach powietrznych, a teraz ? Co burza to trąba, albo połamane drzewa. W Lubelskim - Kraśnik jak na razie spokojnie, i mam nadzieję, że tak pozostanie... Tylko jedna poważna burza u mnie była w tym roku ;DD

Gordon_FreeMaN
15-07-2011, 09:13
Te burze nie są normalne.

Bez kitu, wczoraj w rejonie Kędzierzyna-Koźla burz było 4.
Pierwsza burza przyszła z daleka.... Już daleko waliło piorunami i grzmiało bardzo często, by przejść do miejscowej ofensywy - waliło jak cholera, z 6 piorunów postawiło mnie do pionu, umarłego by te pioruny obudziły. Odeszła ta burza kawałek dalej, wszystko się uspokoiło po czym SRUUU, rąbnęło w żurawia budowlanego 100 m od mojego domu to aż mi zdjęcie zrobiło.

Wojna światów normalnie :>

SERVVA
15-07-2011, 09:26
No wczoraj, żeby was nie skłamać, to z 5 burz było, z czego jak jedna się zaczeła o 22 to skończyła sie o 3.
Nie ucierpało chyba moje Radomsko, ale ulewa raz była taka że nie widziałem monopolowego na przeciwko domu, czyli jakies 100 m. ;| [myślałem że już po nim ; (( ]
ogólnie, ktoś wspomniał że Amerykańce mają gorzej.
tak, ale my to Polska,a nie Ameryka. nie przyzwyczajeni jesteśmy, lecz chyba juz czas by wiedziec ze tak będzie.


Pozdrawiam :]

kozaktm
15-07-2011, 11:25
Po pierwsze fajne wakacje sie zapowiadaja.. (cenzura)
Po drugie duzo planow poszlo sie... (cenzura)
Po trzecie... trace na tym zysk (cenzura)

To na tyle.. WLasnie Pada...

Hidden
15-07-2011, 13:07
A ja uwielbiam deszcze, tym bardziej burze, a moje miasto omijają bądź pojawiają się na krótko. Szkoda.

Pokrecony
15-07-2011, 14:15
u mnie w tym tygodniu w centrum miasta powalilo ponad 60 drzew;/ wzdloz rzeki ... teraz jak sie tamtedy idzie to dziwnie jest ....

niech bedzie miesiac pogody a zima moze byc i we wrzesniu bo bede odsnierzal aaa im wiecej sniegu tym wiecej zarobie ;D

lucaselblag
15-07-2011, 14:53
Sytuacja sie powtarza z tamtego roku...
Pamietam jak dzis, w sierpniu rok temu, padalo prawie caly czas, kilka dni spokoju, slonce i znow deszcz.... jednak lipiec byl ladniejszy rok temu.

A burze to nie jest az takie straszne zjawisko, bo w lato zawsze bywaly burze i gorsze nie raz... burza piaskowa - no to, juz jest nowosc... taka Przedpremierka w PL hehe.
Zyjemy w srodkowej Europie, w Polsce, to malo kto wie, o deszczach, burzach , piaskowych i nie tylko, bo czegos takiego dotychczas nie bylo. Ale powodzie, sniezyce - lata 70? ..80... to byla norma .

Tak na prawde, pogoda w TV czy w internecie klamie... w telewizji mowia cos innego, w internecie pisza co innego. Trzeba byc gotowym, na kazda okazje :P .

A po za tym,
Nie marudźcie JUZ Z TA POGODA i gadaniem O ZBLIZAJACYM SIE KONCU SWIATA (ze sie zbliza, bo tsunami i burze piaskowe, looo), tylko miejcie nadzieje, ze w Sierpniu - zawita nas Slonce przez cale 31 dni . Nie panikujcie juz . Pozdrawiam .

Bilson
15-07-2011, 14:55
GdzieJestBurza.pl - Burza w Polsce! (http://gdziejestburza.pl/)

zobacz gdzie jest burza :)

The Mordest
15-07-2011, 18:12
tragedia z pogodą.. już niedługo Lato będzie w styczniu:)haha

Zolczi
15-07-2011, 18:48
już niedługo Lato będzie w styczniu:)haha

akurat w tej kwestii jestem jak najbardziej "za" :) szkoda ze to jeszcze przez jakies 150 lat nierealne ;)

OriginalCreativ
16-07-2011, 18:44
I pół wakacji z burzą...

_Rafael
16-07-2011, 19:54
Nawałnice przeszły wczoraj nad moją okolicą, na szczęście skończyło sie tylko na awarii prądu i nic więcej. Chwała Bogu.

EROLOVSKY
19-07-2011, 10:23
Wczoraj i dziś w nocy u mnie cisnęło i to równo. Wczoraj o 17 wszystko się zaczęło po godzinie na chwile przestało.. Od 18.30 znowu grzmi, błyska się.. Ale to jeszcze nic. Najgorsze chmury przyszły koło 21. i tak aż do 5 nad ranem... A deszczu takiego to chyba jeszcze nigdy nie widziałem, żeby tak lało..

Na prawdę dziwne rzeczy się dzieją ;O

Mikel_
19-07-2011, 10:37
Ja mam farta:D, ostatnia burza była kilka dni temu i to w nocy przez chwile, a tak słoneczko i ciepełko, ale nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca:]