PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : News Vengeance Soundset - Incubation V4 (Access Virus)


Daveese Rate
05-06-2011, 11:33
http://soundcloud.com/vengeancesound/www-vengeance-sound-com-72/

You've been waiting for a long time... now finally "Incubation vol.4" has arrived! 128 finest Electro, House, Trance and HandsUp sounds, created by Mirko Ruta. With these sounds, you get the last out of your Virus TI! It uses all new features of the newest OS and every preset is packed full with modulations (3 softknob assignments, modwheel).
As always, the sounds will work on Virus C & B models, too. But they will sound slightly different, since some features, which only the TI has, are disabled.
Overview:
- 128 high quality trance and techno sounds, designed by Mirko Ruta
- extensive use of the TI's special features (Moog Filter, new Oscs, EQ etc...)
- modwheel changes every sound completely
- all rhythmic elements synced to tempo
- no brass/piano/flute patches - only up-to-date and trendy sounds to rock the clubs
- sensible use of the lowpass filter (you can completely open and close it for automations)
- carefully sorted into categories (Basses, Pads, Leads, FX etc.)
- 3 softknob assignments for every patch
Requirements: Access Virus Synthesizer

Shane Deether
05-06-2011, 15:24
Wydaje mi sie, że z takiej maszynki jak Virus TI można dużo więcej wycisnąć :) Średnie dźwięki, może ze 4 mi sie spodobały z całego dema.

savamusic
05-06-2011, 15:28
mi sie od 2:40 podoba do 3:15

Roberto Lorenz
06-06-2011, 07:03
Wydaje mi sie, że z takiej maszynki jak Virus TI można dużo więcej wycisnąć :) Średnie dźwięki, może ze 4 mi sie spodobały z całego dema.

wydawac sie mzoe :D masz TI ?

Base Mode
06-06-2011, 09:09
Brzmienia całkiem przyzwoite ;) od razu słychać w nich to "kopyto" ;)

Shane Deether
06-06-2011, 11:43
wydawac sie mzoe :D masz TI ?
Nie mam, ale porównując te brzmienia do prostych wtyk vsti które używam to nie ma szału :D

zombkowski
13-06-2011, 00:22
Ostatnie brzmienia (Pad & pluck) są piękne :))))

djkilu
13-06-2011, 21:22
Jesli nie kreciles nie grales i nie slyszales to nie ma sensu dyskutowac ;/ to co tutaj jest w tym smiesznym demku to szalu nie ma faktycznie . Lecz Ti moze wiele . Nie dla zabawy tyle kosztuje :)

Kevin Forbes
14-06-2011, 13:53
Panowie i panie. Mając TI nie znaczy, ze od razu dwoma kliknięciami będziecie Spencer & Hill. W tym urządzeniu chodzi przede wszystkim o jakość i alternatywne brzmienia. Poza tym, w soundsecie jest 128 dzwięków i z pewnośćią jest kilka lepszych niż te w demku. Osobiście zaraz kupuję ten bank :)