PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Legalny DJ - pytania i odpowiedzi!


Strony : 1 2 [3]

ProDjKamilekUnw
09-04-2013, 18:26
Witajcie forumowicze.
Mam do was pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mamy taką sytuację: dostaję zapro na 18 kolegi/koleżanki. Jestem więc gościem, ale jako, że mam sprzęt który dał by radę pograć na tej imprezie to zabieram go ze sobą rozkładam, i gram (laptop + trochę zabawy na konsoli). Czy takie coś jest w ogóle legalne? Teoretycznie nie biorę za to pieniędzy (jak by się ktoś dopytywał), nie jest to moje źródło utrzymania. Muzyka głównie stare Disco Polo - Boys i tym podobne + kilka nowości typu Macarena i podobne dyskotekowe hity.

1. Jak wygląda kwestia legalności tego?
2. Jak wygląda kwestia grania takiej muzyki (nie wiem czy gdzieś to można kupić? mówię o tych piosenkach z przed 20 lat - czy one mają jeszcze prawa autorskie?).
3. Obiło mi się o oczy coś o tym, że jak impreza jest do 50 osób to nie trzeba mieć papierów itp bo to nie jest masowa impreza i wtedy nie potrzeba.

Proszę o porady w tej sprawie. Będę wdzięczny za każdą odp bo temat mnie ciekawi.
Pozdrawiam
Kamil

Matt Sinsky
09-04-2013, 19:19
Mogę się mylić, ale z tego co wiem sprawa wygląda tak.
Po pierwsze teoretycznie powinieneś mieć legalne utwory, czyli takie, które posiadają prawo do publicznego odtwarzania. W praktyce jednak na zamkniętą imprezę raczej nie ma nikt prawa wejść, chyba, że dostanie info, że akurat w danym lokalu odbywa się zabawa, którą DJ prowadzi z nielegalnych płyt, więc szczerze? W ogóle bym się tym nie przejmował. Jeśli chodzi o kwestię imprez do 50 osób. W moim mniemaniu chodzi tu o to, że do tej, określonej liczby osób nie musisz płacić zaiksowi, a konkretnie lokal, bo opłacenie zaiksu jest w kwestii lokalu, no chyba, że lokal go nie opłaca, wtedy musisz zrobić to Ty. Nie mniej jednak tak czy siak musiałbyś mieć legalną muzę.
Nie sądze, że masz się czego bać, to jest impreza zamknięta, z resztą nie czerpiesz z tego żadnych korzyści.
Pozdrawiam i miłej zabawy!

Steam_Bart
09-04-2013, 20:17
Ja mam pytanie z innej beczki. Nie chciałem już zaśmiecać forum więc napiszę tutaj.


Mam kupione piosenki z djshop.de i chciałbym się zapytać czy mogę ich użyć jako tło do jakiegoś filmu. Teoretycznie mam je zakupione i mogę je odtwarzać publicznie to na moje rozumowanie mogę je też wykorzystać w filmiku, lecz wolałbym się dowiedzieć jak to dokładnie jest.

Pozdrawiam, Bartek.

--> Bojan <--
09-04-2013, 22:43
Witam Was Wszystkich. Pytam po raz kolejny :)
Otóż chciałbym zacząć kupować pakiet full z dj promotion (narazie płytki tylko), ale nie jestem aktywnym dj-em, nie gram w radiach ani nigdzie. (Chciałbym się jakoś zaprezentować w turniejach i konkursach ale wymagają oryginalnych płytek) Tu moje pytanie - czy istnieje możliwość jakoś ogarnąć ten temat, bo w ankiecie proszą o podanie danych klubu, radia, właściciela itp. I czy ktoś się orientuje ile obecnie mniej więcej kosztuje pakiet full? Będe wdzięczny za pomoc ;)

ProDjKamilekUnw
10-04-2013, 10:23
Dzięki za odpowiedź Milky Way. A co z taką muzyką z tamtego wieku :) ? Czy takie starocie można nabyć legalnie? Czy jest to nie konieczne i można je spokojnie grać bez praw autorskich?

Xan21
17-04-2013, 15:47
Chciałbym się dowiedzieć czy mogę w jakiś sposób kupić starsze utwory z prawem do publicznego odtwarzania? Tzn. utwory, które mnie interesują niestety nie są dostępne na beatporcie ale mogę je kupić w wav'ie np na Juno(tam nie pa prawa do publicznego odtarzania). Label w którym te utwory były wydane został zamknięty w 2008 roku. Są jakieś sklepy gdzie mogę nabyć starsze utwory z owymi prawami?

ProDjKamilekUnw
17-04-2013, 15:53
Może serwis aukcyjny ?

Xan21
17-04-2013, 16:24
Na Discogs.com też widziałem opcję zakupu wav'ów tych utworów ale nigdzie nie mogę się doczytać jak tam jest z prawami

ProDjKamilekUnw
18-04-2013, 20:38
Mam pytanie dość banalne. Czy jak kupię takie płyty, składanki itp to mogę na nich grać? Są one legalne? Czy muszę takie coś kupować w Dj Promotion lub czymś podobnym?
Oczywiście wszystko inne opłacone Zaiks itp. Chodzi o legalność tych płyt i pozwolenie na publiczne odtwarzanie. Czy one je posiadają?
Wiem, że aby grać z ich kopii to muszę mieć licencję za 2 k zł. Ale zakładam, że gram z tych CD.
Składanki:
AFTER PARTY Prezentuje BUJAJ SIĘ 2CD Weekend 2013 (3181752110) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/after-party-prezentuje-bujaj-sie-2cd-weekend-2013-i3181752110.html)

SKŁADANKA - MUZYCZNE PREMIERY DISCO POLO VOL. 3 (3111206091) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/skladanka-muzyczne-premiery-disco-polo-vol-3-i3111206091.html)
Płyty jednego wykonawcy:
WEEKEND ONA TAŃCZY DLA MNIE NOWA PŁYTA 2012 SZYBKO (3185626941) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/weekend-ona-tanczy-dla-mnie-nowa-plyta-2012-szybko-i3185626941.html)

zipZloty
22-04-2013, 14:06
To zależy od tego czy na odwrocie opakowania napisane jest 'Zezwolono do publicznego odtwarzania' czy coś w ten deseń..

Pozdrawiam

HakTeck
22-04-2013, 14:09
Nie bedziesz mogl odtwrzac nagran z tych skladanek legalnie. Plyte zespolu Weekend mozesz tylko z legitymacja DMC. Owa dostalismy w ktoryms tam pakiecie..

ProDjKamilekUnw
23-04-2013, 12:41
A to skąd można takie utwory kupować? Oprócz uczestnictwa w DMC lub podobnym klubie?

Słuchajcie znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/power-play-oj-tam-oj-tam-muzyczne-premiery-3-i3187015817.html
Wyraźnie zaznaczone, że posiada hologram zapv/zaiks. Czy zatem można coś takiego legalnie odtwarzać publicznie?

Interius
26-04-2013, 13:35
to że ma hologram nic dla ciebie nie znaczy, płyta musi mieć prawo do publicznego odtwarzania, hologram na płycie generalnie daje tylko można powiedzieć potwierdzenie że płyta jest oryginalna a nie żaden pirat...

więc generalnie utwory/płyty które kupujesz musza mieć prawo do publicznego odtwarzania i tyle w skrócie :)

c-tite
26-04-2013, 14:58
kolego Interius ŹLE piszesz

KAŻDA ORYGINALNA płyta (CD i VINYL) może być spokojnie i LEGALNIE grana w LOKALU, na IMPREZIE, EVENCIE itp.

to ORGANIZATOR opłacając ZAIKS/ZPAV itp. płaci za te prawo do publicznego odtwarzania muzyki...
przy czym jeżeli nie ma takich opłat to tobie nic nie grozi (oczywiście jeżeli masz legalne nośniki), sankcje są dla organizatora

innymi słowy, jeżeli grasz TYLKO z CD i wszystkie są ORYGINALNE to jesteś w pełni LEGALNY i czysty podczas kontroli,

w przypadku DIGITALI MP3 sytuacja nie jest już tak klarowna

ProDjKamilekUnw
26-04-2013, 15:15
Ok ale słowo LEGALNE CD to szerokie pojecie i jedni piszą, że z takich np składanek disco nie mogę grać. Pytałem w DJ promotion czy można u nich kupić taka większą ilość utworów Disco i powiedzieli, że nie bo oni to nie sklep. Więc skąd mam to wziąć? Allegro i szukać z napisem "publiczne odtwarzanie bez zezwolenia zabronione"?

c-tite
26-04-2013, 15:20
płyta do której wrzuciłeś linka wygląda na Oryginalną

jest WYDAWCA, jest nr. katalogowy, jest Hologram

w kontekście nielegalne/nieoryginalne pisałem o kopiowanych płytach z nadrukami z drukarki z bazaru... nie wiem czy w ogóle jeszcze takie płyty się sprzedaje?

Interius
26-04-2013, 15:47
c-tite
ok źle moje myśli zostały przekazane w tamtym poście sorry winnetou :P :rockon:
ale generalnie chodziło mi o to że lepiej kupować płyty/pliki z prawem do publicznego odtwarzania i mieć w dupie czy organizator/właściciel lokalu opłaca zaiks itp itd bo wiem że nie wszyscy właściciele tego nie opłacają i maja na to wywalone, a żeby mieć spokojna głowę w przypadku kontroli wolę tak właśnie robić, jadę i gram i kontrola może mi naskoczyć, a jak już wyżej tez było to poruszane
płytki z takim o to napisem na odwrocie:
"Publiczne odtwarzanie bez zezwolenia zabronione" gdzie na wielu oryginalnych legalnie kupionych nośnikach cd jest hologram zaiksu/zpavu to bez uiszczania opłat wtedy takie płytki możemy sobie wsadzić głęboko w *****
więc jak dla mnie kasa wyrzucona w błoto chyba że samemu chcemy sobie posłuchać w domu...

po co za coś takiego płacić jak można zainwestować już chociażby w pakiet internetowy na djpromotion czy innych portali tego typu gdzie wybierasz samemu pliki, ściągasz (może nie wszystko jest dostępne no ale lepsze to niż nic), drukujesz certyfikat w przypadku djpromotion nawet nagrywasz na płytę i możesz generalnie spać spokojnie :)

tym razem chyba dobrze wszystko opisałem i nic nie nakłamałem ;)

Pytałem w DJ promotion czy można u nich kupić taka większą ilość utworów Disco i powiedzieli, że nie bo oni to nie sklep. Więc skąd mam to wziąć? Allegro i szukać z napisem "publiczne odtwarzanie bez zezwolenia zabronione"?

dziwi mnie trochę wypowiedź przedstawiciela djpromotion, albo miał zły dzień albo nie wiem, bo dziwna ta odpowiedź była, ale generalnie kupno kupnem nie jest mozliwe, możesz wykupić np za 100 zł pakiet 1GB do ściągnięcia z www.digitalpromopool.pl i wtedy sobie ściągasz i sam składasz takie składanki jak chcesz

ProDjKamilekUnw
26-04-2013, 16:17
A powiedzcie czy znajdę tam to właśnie co chcę? Te starocie, Dance polski i zagraniczny? Wiecie na pewno co się gra na takich 18 itp. Są starsi ludzie też.

Interius skąd bierzesz takie płyty o których piszesz?

Interius
26-04-2013, 16:21
płyty z muzyką klubową dostaję co miesiąc z djpromotion, ale też sporo utworów ściągam własnie od nich bo mam wykupiony dodatkowo pakiet internetowy i sam ściągam to co chce co mi się podoba potem wypalam na płytach i tyle

c-tite
26-04-2013, 16:25
nawet jeżeli masz płyty z DJP czy DMC to i tak ORGANIZATOR MUSI mieć wykupiony ZAIKS/ZPAV...
tylko że jest to od siebie NIEZALEŻNE, TY masz mieć ORYGINALNE płyty, ORGANIZATOR ma mieć opłaty

cytat ze strony DJP:

Najważniejszą jednak cechą naszych płyt to to, że bez stresu można je odtwarzać publicznie,bez obawy narażenia się na negatywne skutki kontroli różnych insytucji !
Nie zwalnia to oczywiście od płacenia przez kluby wymaganych opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania, ale to nie dotyczy DJ'ów.

więc idąc tropem twojego myślenia wychodzi na to, że lepiej mieć ORYGINALNĄ płytę ze sklepu niż z DJP czy DMC - które owszem można grać, ale TYLKO posiadając ważną LEGITYMACJĘ, mało tego takich płyt NIE WOLNO ODSPRZEDAWAĆ (zresztą bez Legitki i tak będą nielegalne)

ProDjKamilekUnw
26-04-2013, 22:56
Heh zamieszane nieźle :)
Ok więc tak.
Zaiks/Zapv - opłacone być musi na 100 %. Przez nas lub organizatora. Tutaj pytanie. Ile taka opłata wynosi? Można to jakoś na rok czy coś i wtedy taniej na przykład?
Druga sprawa. Płyty muszą mieć napis publiczne odtwarzanie bez zezwolenia zabronione. Czyli nawet jak znajdę takie coś na allegro to jest to ok rozumiem tak? W Empiku np też są takie płyty?

adriank
10-05-2013, 08:58
Witam

Prowadzę Fitness Club i jak wiadomo puszczanie muzyki zgodne jest jedynie za odpowiednimi opłatami. Z uwagi na zarobki, wysokość wynagrodzeń dla odpowiednich podmiotów gospodarczych są na tyle wysokie, że wogóle mi się nie opłacają.

Prosze zatem Was DJ'ów o informację czy jezeli uzyskałbym od jakiegokolwiek DJ'a pozwolenie na publiczne odtwarzanie muzyki to mógłbym ją zgodnie z prawem puszczać w swoim klubie? Wg. ZPAV czy STOART (ponieważ oni już mnie odwiedzili) NIE, zgode od jednego z DJ'ów posiadam również z cała listą jego utworów, ale wg. powyższych stowarzyszeń również jest to niedopuszczalne.

Pytam bo wolę dac bezpośrednio DJ'owi pare zł niż płacić haracz stowarzyszeniom, które i tak większość tej kwoty przeznaczą dla siebie.

pozdrawiam

Adrian

Rane
14-05-2013, 20:37
Zapewne było już takie pytanie ale tyle jest tych stron, że odechciało mi się tego szukac.

Czy granie mash up'ów jest legalne. Tzw wielu artystów udostępnia za darmo paczki mash up'ów np.: Hardwell, Matisse & Sadko itp, czy można je legalnie grać w klubie ? I czy np jak ja zrobie jakiś mash up i go chciałbym potem zagrac to czy to jest legalne czy zeby go zagrac musze miec zakupione materiały jakie użyłem do zrobienia tego mash up'u.

zipZloty
14-05-2013, 22:06
Musisz mieć materiały z którego powstał mashup.. mowa tutaj tylko o utworach, program w którym to zrobiłeś to już inna bajka, ale w tym przypadku jest to nieistotne.. jeśli tracki masz zakupione to nic Ci nie powinno grozić :D

Pozdrawiam

Rane
15-05-2013, 15:08
Musisz mieć materiały z którego powstał mashup.. mowa tutaj tylko o utworach, program w którym to zrobiłeś to już inna bajka, ale w tym przypadku jest to nieistotne.. jeśli tracki masz zakupione to nic Ci nie powinno grozić :D

Pozdrawiam

Czyli np jak bym chciał zagrać to w klubie http://www18.zippyshare.com/v/40964030/file.html to bym musiał najpierw zakupić te dwa utwory ?

zipZloty
15-05-2013, 16:41
Czyli np jak bym chciał zagrać to w klubie Zippyshare.com - Florence_amp_The_Machine_Mark_Knight_Vs_Moguai_Dim itri_Vegas_Like_Mike-You_Got_The_Mammoth_Clockwork_Mush_Up(4clubbers.pl ).mp3 (http://www18.zippyshare.com/v/40964030/file.html) to bym musiał najpierw zakupić te dwa utwory ?

Tak.

Pozdrawiam

[dsadsadasdadasdada]

HakTeck
16-05-2013, 15:47
Tak.

Pozdrawiam

[dsadsadasdadasdada]

Sam do konca nie bylbym pewien czy tak jest. Teoretycznie wszystko na to wskazuje, ale Mash-Up nie jest oficjalna wersja, ktora ukazuje sie w sklepach czy na singlach. Sa takie ktore mozna nawet kupic, ale to juz inna sprawa. Badz co badz, ZAiKS robi nam tylko i wylacznie pod gorke. Mimo to nie wyeliminuje Mash-upow i Bootlegow z klubow.

ProDjKamilekUnw
27-05-2013, 15:59
Mam pytanie na szybko. Może trochę banalne ale wolę się upewnić.
Posiadam taką płytę. Jest hologram ZAPV oraz notka z tyłu taka jak na zdjęciu. Wszytko oryginalne, pudełko i CD.
Foty:
http://www34.zippyshare.com/v/55700610/file.html
Zippyshare.com - DSC01456.JPG (http://www34.zippyshare.com/v/55700610/file.html)
http://www34.zippyshare.com/v/68711197/file.html
Zippyshare.com - DSC01458.JPG (http://www34.zippyshare.com/v/68711197/file.html)

Czy taką płytę mogę podczas 18 włożyć do odtwarzacza i grać z niej? Oczywiście po opłaceniu storat, zaiks itp ale to lokal czy tam organizator płaci. Czy jest to w pełni legalny CD?
Dziękuję za odpowiedź z góry :)

zipZloty
27-05-2013, 18:04
Z tego co się orientuję, impreza '18' czy wesele jest traktowana jako prywatna/zamknięta, więc żadne kontrole nie powinny mieć miejsca.
Nie mówię żeby od razu grać piraty, wszystko co się znajdzie w necie jak leci itd. ale po prostu taka kontrola chyba nie ma prawnej możliwości wejścia do takiego lokalu bez zgody właściciela/organizatora. Nawet z policją czy inną mundurówką.

Pozdrawiam

ProDjKamilekUnw
27-05-2013, 18:20
To mniej więcej się domyślałem, że nie mogą wejść jednak pytam po prostu o legalność takiego nośnika - czy mogę bez obaw go używać.

zipZloty
27-05-2013, 19:18
Sam do konca nie bylbym pewien czy tak jest. Teoretycznie wszystko na to wskazuje, ale Mash-Up nie jest oficjalna wersja, ktora ukazuje sie w sklepach czy na singlach. Sa takie ktore mozna nawet kupic, ale to juz inna sprawa. Badz co badz, ZAiKS robi nam tylko i wylacznie pod gorke. Mimo to nie wyeliminuje Mash-upow i Bootlegow z klubow.

Jak robisz przejście to też tworzysz mashup.. co prawda słaby, bo słaby, ale jednak :D Gdyby to było zabronione to w klubach grałoby się play/pause/play :D To, że niektóre są w sprzedaży to tylko świadczy o chciwości twórców i labelu :P

@ProDjKamilekUnw, masz hologram, a że chcesz grać na 18 to po mojemu jesteś bezpieczny, aczkolwiek powinny być opłacone wszystkie te pierdoły, ale kto ma na to hajs? Przecież ta impreza jest zamknięta, więc śpij spokojnie. Co innego gdyby to była normalna (zazwyczaj odpłatna) impreza, wtedy tantiemy muszą być przez lokal opłacone.. Tak na zdrowy rozsądek ;)

Pozdrawiam

Rane
27-05-2013, 19:46
Jak robisz przejście to też tworzysz mashup.. co prawda słaby, bo słaby, ale jednak :D Gdyby to było zabronione to w klubach grałoby się play/pause/play :D To, że niektóre są w sprzedaży to tylko świadczy o chciwości twórców i labelu :P

@ProDjKamilekUnw, masz hologram, a że chcesz grać na 18 to po mojemu jesteś bezpieczny, aczkolwiek powinny być opłacone wszystkie te pierdoły, ale kto ma na to hajs? Przecież ta impreza jest zamknięta, więc śpij spokojnie. Co innego gdyby to była normalna (zazwyczaj odpłatna) impreza, wtedy tantiemy muszą być przez lokal opłacone.. Tak na zdrowy rozsądek ;)

Pozdrawiam

No to czyli można grać na legalu swoje/ lub czyjeś mash up'y ale trzeba mieć zakupione rzeczy z czego zostały zrobione, ale przecierz w sklepach nie ma wszytkiego np wiekszośći acapell, to co wtedy ?

R41D3R
28-05-2013, 15:09
Witajcie mam dwa pytania, a mianowicie czy są jakieś różnice między DMC lub DJP ? (cena, oferta itp.)
Drugie pytanie to czy można zrezygnować w późniejszym czasie z zakupów u danej organizacji i czy rezygnacja będzie dotyczyła jakiś kosztów?

Microtek
28-05-2013, 16:11
Mam płyty z DMC i kupuję bo kupuję... Muzycznie szału niema, wybierzesz 2 może 3 kawałki z 6/7 płyt nie więcej.. DJP dawniej miało lepszy materiał niż DMC, na ą chwilę nie wiem. Rezygnację musisz złożyć mniej więcej miesiąc(albo dwa tygodnie, nie pamietam dokladnie) przed kolejną paczką, bez żadnych kosztów.

R41D3R
28-05-2013, 18:29
Ok, ok dzięki za pomoc, więc kontynuuję pytanie
DMC czy DJP?
Prosiłbym z uzasadnieniem.
Kiedyś o uszy mi się obiło, że gdzieś można było samemu wybierać utworki jakie się chce mieć na płytce jaka to organizacja i czy jest to opłacalne?
Jeszcze jedno pytanko czy mając oryginalne płyty będę mógł grać spokojnie w klubie który ma opłacony zaiks itp. itd. ?

adriank
31-05-2013, 08:46
Witam

Prowadzę Fitness Club i jak wiadomo puszczanie muzyki zgodne jest jedynie za odpowiednimi opłatami. Z uwagi na zarobki, wysokość wynagrodzeń dla odpowiednich podmiotów gospodarczych są na tyle wysokie, że wogóle mi się nie opłacają.

Prosze zatem Was DJ'ów o informację czy jezeli uzyskałbym od jakiegokolwiek DJ'a pozwolenie na publiczne odtwarzanie muzyki to mógłbym ją zgodnie z prawem puszczać w swoim klubie? Wg. ZPAV czy STOART (ponieważ oni już mnie odwiedzili) NIE, zgode od jednego z DJ'ów posiadam również z cała listą jego utworów, ale wg. powyższych stowarzyszeń również jest to niedopuszczalne.

Pytam bo wolę dac bezpośrednio DJ'owi pare zł niż płacić haracz stowarzyszeniom, które i tak większość tej kwoty przeznaczą dla siebie.

pozdrawiam

Adrian
Nie pomoże nikt ? :)

Cien
31-05-2013, 09:17
Andriank kombinujesz i to dość w złą stronę. Rozumiem, że dajesz kasę dj, on daje swoje płyty i jesteś zadowolony ? Jeżeli tak, to chłopie bardzo źle myślisz.

Kilka opcji jest. Płacisz dj`wi on gra i w razie kontroli on beka za piraty. Ale tak czy siak płacisz haracz zaiksowi itp.

Dalej kupujesz muzę, płacisz haracz zaiksowi itp.

Trzecia opcja, tutaj prawnik musiał by zbadać.
Dogadujesz się np. z DJ, który robi muzę i ma prawa do niej. Podpisujesz umowę, że za x kasy on daje ci prawa do puszczania a Zaiks i inne sk... nie mają do tego prawa (zbierania haraczu). Ale to on musi być autorem tego. Trochę ludzi produkuję muzykę, prawa autorskie min. są zawarte w kodeksie cywilnym. Ja np. jako autor danego kawałka mogę ci go sprzedać a ty będziesz mógł go puszczać ile wlezie. W tedy Zaiks ma nic do gadania.

Tak na prawdę Zaiks i inne dziady chronią muzykę typu po shit z Eski czy starych pryków typu Kazik czy Muniek Staszczyk.

adriank
05-06-2013, 12:01
Trzecia opcja, tutaj prawnik musiał by zbadać.
Dogadujesz się np. z DJ, który robi muzę i ma prawa do niej. Podpisujesz umowę, że za x kasy on daje ci prawa do puszczania a Zaiks i inne sk... nie mają do tego prawa (zbierania haraczu). Ale to on musi być autorem tego. Trochę ludzi produkuję muzykę, prawa autorskie min. są zawarte w kodeksie cywilnym. Ja np. jako autor danego kawałka mogę ci go sprzedać a ty będziesz mógł go puszczać ile wlezie. W tedy Zaiks ma nic do gadania.

Tak na prawdę Zaiks i inne dziady chronią muzykę typu po shit z Eski czy starych pryków typu Kazik czy Muniek Staszczyk.

No właśnie o tą opcje mi chodzi tylko i wyłącznie, nie wiem skąd pomysł, że chciałbym DJ'a na tak zwaną "minę" wrzucać. Chciałbym zapłacić osobie, która ma swoje własne AUTORSKIE kawałki za udostępnienie praw do nich i możliwość puszczania ich u mnie w klubie bez potrzeby płacenia ZAIKS'om itp.

Dzięki w takim razie za pomoc, wg Pana ze STOART'u niee ma takiej możliwości i jest to niezgodne z prawem.ale najwidoczniej z ich własnym ;)

Cien
06-06-2013, 07:32
Kodeks cywilny min. mówi. Jeżeli jesteś autorem danego kawałka, to możesz robić z nim co chcesz. Sprzedawać za złotówkę dj`owi. Rozdawać za free każdemu na ulicy.
Daj mi namiary na tego Pana.

Paul Andrew
06-06-2013, 12:53
Ja mam inne pytanko. Czy mógłby doczepić się do mnie ZAIKS jeżeli kupiłem legalnie muze i puszczam ją na full volume w samochodzie w centrum miasta przy np otwartym dachu ??? Bo to że policja to wiem ale czy ZAIKS ??? np parkuję koło restauracji z której oni wychodzą i czy mam się czegoś obawiać z ich strony pomimo że zakupiłem utwory i puszczam je z CD audio ?

Neowik
13-06-2013, 01:25
Nie ponieważ nie czerpiesz z tego korzyści materialnej :D

Cahoot Freaks
06-07-2013, 22:36
Witam. Nie wiem czy dobrze zakladam temat, ale mam pytanie dotyczące legalności muzyki na imprezach.
Czy możecie sie wypowiedzieć o czyms takim jak DJ Promotion? ewentualnie polecic cos innego albo zaproponowac cos jeszcze innego jesli chodzi o legalnosc muzyki?

Czips
07-07-2013, 01:00
Masz 55 stron tematu. Zapraszam do lektury. W tym temacie jest praktycznie wszystko, co powinieneś wiedzieć.

TheManiek1
15-07-2013, 17:42
Wiecie może gdzie można kupić legalne krótkie sample/acapella do możliwości publicznego odtwarzania np. "Put, your fu**ing hands up", "Because, we are your friends", "Work", "Put your hands up for detroit". Czy studyjne accapellki albo jakieś scratch sample ?

DJ_ZEUS
15-07-2013, 18:21
Na większości sklepów z mp3 czyli bp, traxsource etc. Są tam zakładki np dj tools, sounds :)

Angelo
16-07-2013, 11:36
Czy jeśli dostaje kawałki do Promo od DJi. Tzn. producent wysyłą mi swój utwór i pozwala na jego granie w klubie itp. Musze mieć jakies papiery do tego?

Maxiu582107
16-07-2013, 19:06
Mam pytanie. Jeśli klub opłaca Zaiks i Stoard to czy DJ Musi mieć ową licencję ?? Chodzi mi o to że jeżeli DJ ma pirackie utwory np. na PenDrivie to czy musi mieć licencję bo przecież klub już ją posiada. Przeczytałem już na prawdę wiele tematów i tylko ta odpowiedź mnie interesuję. Jeżeli mogę to po proszę o napisanie mi tego jakiegoś doświadczonego człowieka do mnie na GG: 13380012. Z Góry dziękuję :)

Woncky
17-07-2013, 17:32
Mam pytanie. Jeśli klub opłaca Zaiks i Stoard to czy DJ Musi mieć ową licencję ?? Chodzi mi o to że jeżeli DJ ma pirackie utwory np. na PenDrivie to czy musi mieć licencję bo przecież klub już ją posiada. Przeczytałem już na prawdę wiele tematów i tylko ta odpowiedź mnie interesuję. Jeżeli mogę to po proszę o napisanie mi tego jakiegoś doświadczonego człowieka do mnie na GG: 13380012. Z Góry dziękuję :)

DJ nie może mieć pirackich utworów - tyle w temacie ;)
Licencja DJ a licencja opłacana przez lokal to dwie zupełnie inne kwestie.

Correl
19-07-2013, 12:16
Jeżeli mam oryginalne płyty ze sklepów z tymi hologramami zaiks/zpav to pisze na nich ze odtwarzanie bez zezwolenia zabronione. Chodzi tu o tantiemy. Jeżeli klub ich nie opłaca to mogą doczepić się do mnie czy do właściciela??

Rought Cash
22-07-2013, 19:59
Nurtuje mnie jedna rzecz a mianowicie jezeli kupuje piosenki z BP,sciagam je i nastepnie nagrywam je na plyte CD i odtwarzam to publicznie np w klubie itp czy jest to legalne?? I np jezeli jest to legalne to gdy zgubie lub plyta CD mi sie pprysuje i nie bedzoe mozna z niej odtwarzac piosenek to moge dalej wypalic nowa plyte z tymi samymi utworami? I w jakim formacie najlepiej jest zgrywac utwory na plyty CD?

BartaSSek
30-09-2013, 17:53
Gdzie w Polsce można nabyć kawałki na dyskoteki i sale dance? np. "balujemy", modne teraz remixy "balcanicy" albo "bedzie pompa". Moj ulubiony house dostane wszedzie, ale granie legalnie na takich imprezach z mp3 graniczy z cudem

Kubeck
09-10-2013, 20:33
Witam !
Dostałem propozycję zagrania z małym klubie w mieście. Otóż mam pytanie odnośnie legalności tego grania. Klub opłaca tantiemy. Czy w tym wypadku wystarczy, że ja posiadam oryginalną muzykę z licencją na odtwarzanie, czy potrzebuję dodatkowo jakieś licencje/papierki ?

Druga sprawa odnoście Dee Jay Music Club. Jeżeli kupię na allegro kilka płyt z tego właśnie klubu, czy mogę legalnie z nich grać, czy potrzebuję dodatkowo licencję DMC ?

Pozdrawiam.

Rafaelo Di
10-10-2013, 10:44
ok, Ja też mam pytanie, będę wdzięczny za odpowiedź.

Też mam propozycję zagrania, dotąd grałem na imprezkach towarzyskich, a teraz jest szansa na wejście.

Nurtuje mnie kilka spraw, a tu jest tego tyle że megan.

Mam oryginalny program VDJ LD
Zakupuje muzykę z iTunes

Czy ktoś, doświadczony w temacie może jasno konkretnie napisać, czy podczas kontroli nie będzie problemów, kiedy pokaże że utwory zostały zakupione z iTunes?

Lokal ma wykupioną licencję.

Proszę was, odpiszcie konkretnie na to, bo 50 % pisze, że nie trzeba po stronie DJ w takim układzie wykupywać żadnych licencji, tylko mieć potwierdzenie zakupu utworów, a inni piszę co innego.

Dzwoniłem w tej sprawie do ZAIKS (Białystok), ten Pan z którym rozmawiałem, mówił, że licencje musi mieć kupić organizator klubu (w tym wypadku właściciel), ja muszę mieć tylko oryginalny nośnik nie ważne w jakiej postaci Płyta CD, MP3, aby mieć dowód jego wykupienia.

To co tu jest grane w końcu z tymi licencjami?

Alpi
12-10-2013, 11:56
Czy ktoś, doświadczony w temacie może jasno konkretnie napisać, czy podczas kontroli nie będzie problemów, kiedy pokaże że utwory zostały zakupione z iTunes?

Lokal ma wykupioną licencję.

Wystarczy zajrzeć do regulaminu itunes:
"Produkty iTunes są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego i nie mogą być wykorzystywane przez użytkownika w celach komercyjnych".

Tak więc do odtwarzania publicznego muzyki polecam inne serwisy ;) Gdzie szukać? Wszelkie info znajdziesz na forum.

Witam !

Druga sprawa odnoście Dee Jay Music Club. Jeżeli kupię na allegro kilka płyt z tego właśnie klubu, czy mogę legalnie z nich grać, czy potrzebuję dodatkowo licencję DMC ?

Pozdrawiam.


Jeśli chodzi o DMC, według ich regulaminu, prawo do odtwarzania płyt mają właściciele klubowej legitymacji.

Pozdrawiam

Kubeck
12-10-2013, 14:53
A jak to się ma z płytami DJ Promotion ?

tak samo - tylko z legitymacją są ważne.
Woncky

Rafaelo Di
14-10-2013, 10:53
dzięki wielkie za odp,

dopiero teraz odp, bo imprezki ;0

napisałem w tej sprawie do iTunes czekam na odp.

Bo sprawa jest dość nie jasna, pozwolę sobie zacytować Play(ce)

Brawo za artykuł. Swietny.. wiem wszystko tylko wyjaśnij mi to :

2. Czy płyta CD nagrana w domu jest traktowana jako potencjalny nośnik piracki?

- Nie o ile na nośniku zawarte są pliki zakupione legalnie.
3. Czy posiadane w domu zbiory mp3, które przechowujemy na dyskach twardych , odtwarzaczach mp3, pendrivach oraz wszelkiego rodzaju pamięci masowej, które pobraliśmy z nielegalnego źródła w sieci (chodzi o pliki) są traktowane jako zbiory pirackie?

- Nie.

Czyli jesli mam nute pobraną z neta i nagaałem ja na płyte to jest to nielegalne a
jesli mam na twardym czy na penie to legalne ?

Czyli prawo łamie uploader wrzucajac nute na neta ? a ścigajac nic nie łamiemy ??
POZDRO I DZIEKI

A jeśli jest to zewnętrzny dysk twardy, to co wtedy??;]


A ile trzeba płacić? I gdzie? Żeby grać legalnie kawałki?

Możesz na moje konto;]


A są strony gdzie można legalnie muze kupić i grać w clubach?

Są;]

Apple (http://www.apple.com/itunes) (Apple (http://www.apple.com/itunes/overview/?cid=OAS-US-DOMAINS-itunes.com))
Yahoo! (http://new.music.yahoo.com) (Yahoo! (http://new.music.yahoo.com/))
Coke Zone Fun and Rewards from Coca-Cola (http://www.cokezone.co.uk) (Coke Zone Fun and Rewards from Coca-Cola (http://www.cokezone.co.uk/home/catalogue/category/Music))
Music Downloads, MP3 Downloads, MP3 songs from eMusic.com (http://www.emusic.com) (Music Downloads, MP3 Downloads, MP3 songs from eMusic.com (http://www.emusic.com/))

no i ten najważniejszy:

https://www.beatport.com (https://www.beatport.com/en-US/html/content/home/detail/1/beatport)

tu masz jeszcze parę polskich:

FaN Sklep z Muzyką - internetowy sklep muzyczny (http://www.fan.pl) (FaN Sklep z Muzyką - internetowy sklep muzyczny (http://www.fan.pl/))
MP3 - SOHO - uwolnij swoją muzykę - MP3 (http://www.soho.pl) (MP3 - SOHO - uwolnij swoją muzykę - MP3 (http://www.soho.pl/)) Ruszył pierwszy polski sklep internetowy, w którym kupić można utwory muzyczne w formacie MP3. Cena jednego utworu to 1,5 zł w przypadku płatności przelewem lub 3 zł w przypadku płatności SMS-em (połowę ceny SMS zabierają dla siebie operatorzy sieci komórkowych

iplay.pl - Muzyka: albumy MP3, WMA, teksty piosenek, wiadomości muzyczne. Mobile: dzwonki real music, polifoniczne, tapety na komórki (Najlepsza muzyka do pobrania na iplay.pl - wyszukiwarka mp3 do pobrania - muzyka mp3 do słuchania - najnowsze piosenki (http://www.iplay.pl/))


Sprawa jest ciągle mało jasna ... !

Rafaelo Di
14-10-2013, 14:00
Odpisali tak:

Dear Rafaelo,

Thank you for writing back.

Rafaelo, you are allowed to play your purchased music from the iTunes Store, as long as you are not selling the music, as that would be infringing copyrights.

The iTunes Store Sales and Service Policies are available for you to review:

Terms of Sale: iTunes Store, Mac App Store, App Store, and iBooks Store
Apple - Legal - Internet Services - iTunes Store Terms and Conditions (http://www.apple.com/legal/itunes/ww/)

I hope this clarifies your concerns, Rafaelo. Please let me know if you require any further assistance with this issue, as I would be glad to help. Thanks for your understanding and have a wonderful day!

Sincerely,

Rafaelo Di
14-10-2013, 18:29
Reasumując, oznacza to że mogę zakupione pliki w iTunes grać w clubach, ale nie mogę ich sprzedawać, nimi handlować, zgadza się?

Rafaelo Di
17-10-2013, 09:20
Napisałem do nich:


:)

So, in sum,
I can play it publicly, but I can not sell.

Do I understand correctly?


I cordially greet Rafaelo


W odpowiedzi dziś otrzymałem:


Dear Rafaelo,

First and foremost, I would like to extend an apology for the delayed response to your email. The iTunes Support endeavors to send a reply within 24 hours. Unfortunately, it was my scheduled days off and was out of the office. However, I have responded to your mail as soon as I got to work. Still Crisell here and I hope you are doing fine today.

Yes, that is correct, Rafaelo.

I hope this information helped to resolve your issue. Should you have questions, difficulties, or concerns, feel free to reply to this email, and I will be more than willing to help you.

Thank you for being a valuable member of the Apple Community, Rafaelo. Have a good day!

Sincerely,


A więc, to oznacza że można grać z zakupionych utworów w klubach, ale nie można ich sprzedawać, ani udostępniać w postaci przekazywania plików.

Dobrze to rozumiem ... ?

R41D3R
29-10-2013, 07:35
Z klubu prosto do więzienia? - Gloswielkopolski.pl (http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/319272,z-klubu-prosto-do-wiezienia,id,t.html?cookie=1)

Czyli co jednak DMC lub DJP jednak nie wystarczy?
Smiech na sali....

nowluka
01-11-2013, 11:20
A więc, to oznacza że można grać z zakupionych utworów w klubach, ale nie można ich sprzedawać, ani udostępniać w postaci przekazywania plików.
Dobrze to rozumiem ... ?

Moim zdaniem support iTunes nie ma pojęcia jak wygląda prawo autorskie w Polsce i jakie kompetencje spoczywają na Zaiksie itp. organizacjach. Podali ogólniki i tyle.

Karaś
11-11-2013, 17:46
polecam obie części do odsłuchu :)
https://soundcloud.com/djwinterice/prawa-autorskie-i-odtwarzanie
https://soundcloud.com/djwinterice/prawa-autorskie-i

mattitkd
08-01-2014, 22:56
Witam bardzo dużo szukałem jednak nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. Mianowicie:

1) Czy jesli w umowie mam zapis, że zleceniodawca opłaca Organizacje Zbiorowego Zarządzania, a ja nie posiadam żadnej licencji jednak gram z orginalnych płyt to jestem czysty?

2) Czy każda legalna płyta musi mieć naklejkę (hologram) ZAIKS?

3) Czy gdy posiadam płyty z gazety, single promo bez hologramów to czy przy kontroli, ZAIKS moze sie do minie przyczepic?

4) Jak sprawdzić czy używane płyty kupione z [nie_reklamuj] są orginalne, czy jako dowód wystarczy mail od sprzedającego płyty?

Bardzo proszę o odpowiedź pozdrawiam.

Prodigy
10-01-2014, 18:52
Witam, jak można legalnie pozyskać utwory? Na beatport jest tego sporo jednakże nie ma polskich utwórów a także remixów takich jak np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=Mh-b7-E_LwE , który z chęcią nieraz był mógł zagrać. Jak uzyskać polskie utwory oraz licencje od takich youtubowych dj?

marimba22
23-02-2014, 13:13
A jak to jest z prowadzeniem KARAOKE z plików midi ??? Zajmuję tym od kilku lat (tylko tym, nie gram z mp3 w lokalach). Utwory kupuję na fakturę.
Połowa lokali, w których gram płaci ZAIKS, druga nawet nie chce o tym słyszeć. Czy opłata roczna 2000tyś załatwi mi ten problem ??? Wtedy mogę grać wszędzie i niezależnie dla ilu osób ???
Czy ten papier za 2tyś jest wystawiany na osobę, czy może być na firmę i pod firmą mogą grać inne osoby ??? Pomóżcie:)

Woncky
23-02-2014, 22:19
marimba22 (http://www.4clubbers.com.pl/u-206089/marimba22.html) - licencja Ci się do niczego nie przyda, o co innego w niej chodzi. Opłata zaiks leży zawsze po stronie organizatora imprezy (chyba, że umowa stanowi inaczej) - domyślam się, że jesteś zatrudniany przez klub, więc mają legalnie nabyte utwory jesteś "czysty" prawnie. Nie wiem czy obecnie da się wystawić opłatę za tantiemy na konkretną osobę, a nie na lokal - musiałbyś zadzwonić i się dowiedzieć bezpośrednio, bo wszystkie wnioski dostępne na stronie zaiksu odnoszą się do lokali.
(http://www.4clubbers.com.pl/u-206089/marimba22.html)

marimba22
24-02-2014, 06:13
marimba22 (http://www.4clubbers.com.pl/u-206089/marimba22.html) - ... - domyślam się, że jesteś zatrudniany przez klub, więc mają legalnie nabyte utwory jesteś "czysty" prawnie.


Nie, to ja prowadzę działalność zajmującą się prowadzeniem (więc i jakby organizacją) imprez KARAOKE. Ja kupuję utwory na swoją firmę. Klub nie zatrudnia, a daje zlecenie, ja wystawiam FV. Skoro DJ może opłacić 2000tyś rocznie, to może ja też tak mogę przy działalności z KARAOKE??? I jaka to jest kwota w 2014 roku ???

Woncky
24-02-2014, 10:30
Nie, to ja prowadzę działalność zajmującą się prowadzeniem (więc i jakby organizacją) imprez KARAOKE. Ja kupuję utwory na swoją firmę. Klub nie zatrudnia, a daje zlecenie, ja wystawiam FV. Skoro DJ może opłacić 2000tyś rocznie, to może ja też tak mogę przy działalności z KARAOKE??? I jaka to jest kwota w 2014 roku ???

DJ też zajmuje się prowadzeniem imprezy, a organizatorem nie jest. Czy wynajmujesz lokal, aby zorganizować w nim karaoke? Z tego co piszesz to nie, dostajesz zlecenie i wystawiasz fakturę, a więc jesteś podwykonawcą. W związku z tym to klub jest organizatorem imprezy, a Ty tylko tam pracujesz - jakbyś nie miał działalności, to byłbyś zatrudniony na normalną umowę i nie wystawiałbyś faktury. Po drugie - jakbyś był organizatorem, to nie wystawiałbyś faktury, a miał na przykład koszty związane z wynajęciem ochrony, barmanek i przychód z bramki.

Te 2000 o których mowa w żaden sposób nie reguluje kwestii opłaty za tantiemy - jest to licencja pozwalająca zgrać sobie utwory z płyt cd na komputer.

Sikorsky
24-02-2014, 11:44
A więc skoro mowa o tej licencji za dwa tysiące. Czytałem pewien artykuł u nas na forum sprzed kilku lat na temat zaiksu itd, a więc jeżeli jakiś dj, chciałby prowadzić jakieś 18-stki, imprezy okolicznościowe, wesela itd, może sobie wykupić licencje (za te 2 tys) pozwalają mu granie z nielegalnych utworów np pobranych z forum? Czy w tej kwestii coś się zmieniło lub ja źle zrozumiałem tamten artykuł ?:)

DJ_ZEUS
24-02-2014, 12:24
Dlaczego ludzie myślą, że ta licencja pozwala na granie piratów to ja nie wiem. przecież wystarczy poszukać by się dowiedzieć, że ta licencja pozwala tylko na granie kopii z legalnie zakupionych płyt. Np jeżeli masz jakąś składankę i nie podobają się wszystkie tracki to możesz wybrać i skopiować ulubione tracki i je legalnie grać w klubach. Drugim przykładem może być też ochrona płyty przed zajechaniem jej. Robisz kopie i grasz z kopii a oryginalna płyta leży w domu. To tylko do tego to służy.

Sikorsky
24-02-2014, 12:59
Cytuje z artykułu który znajduję się na forum "Płacąc 2000 zł rocznie, mogą odtwarzać dowolne utwory. Tyczy się również to tych utworów do których nie mają praw autorskich oraz praw do publicznego odtwarzania."
Czy w tej kwestii coś się zmieniło?

DJ_ZEUS
24-02-2014, 13:05
Tu jest wszystko na temat tej licencji za 2 koła.
Legalne nośniki DJ (http://dj.zpav.pl/main/dj_licences)

tomaskarol
18-03-2014, 12:25
Mam takie pytanie,
otóż mam bardzo dużo płyt z muzyką głównie klimaty Trance, wszystkie kupuje na stronie armada
czy jeśli kupiłem je za własne pieniądze, czy legalnie mogę z nich grać?
nie jestem nigdzie zarejestrowany,
głównie gram dla znajomych i dla siebie, a nie w klubach , ale jeśli chciałbym zacząć grać w klubach to czy z tych płyt będę grał legalnie?

Kubeck
09-05-2014, 22:54
Witam :)
Pytanie odnośnie e-single w DJ Mix Clubie - korzysta ktoś, polecacie ? Czy lepszy Digital w CD Promotion ?
Jak się miewa sprawa z transferem ? W CD Promotion się wykupuje, jak w przypadku e-singli ? Legitymacja DMC uprawnia mnie do odtwarzania publicznie muzyki tam pobranej ? Można znaleźć na e-singlach dużo nowości i staroci ?

Pozdrawiam, Kubeck

Jusse.Grant
13-05-2014, 14:30
pytanie:
(hipotetycznie)
chce zagrać impreze dla 100 osób, kupuje sobie 200 kawałkow na itunes czy muzodajni czy w innym serwisie i płace za licencję na publiczne odtwarzanie tych utworów na tej imprezie tj. ZAIKS z listą utworów (gram w restauracji)
Gram z mp3 z dysku na który sciagnałem kawalki a ten podłączony jest do np Pioneera CDJ 2000
Jestem legalny ?

Victor Teeg
13-05-2014, 15:22
Oczywiście, jesteś legalny :).

CiahMen
22-05-2014, 18:03
Mam pytanko odnośnie kupowania z praformy Digital z DJP czy Dj magic z DMC. Gram z kontrolera imprezę w jakiejś restauracji, mam muzykę z w/w stron. Czy mogę grać legalnie bez licencji za 2000zł z zaiksu?

Drugie moje pytanie brzmi. Grając w restauracji lub w domu weselnym, przykładowo komers dla 40 os. jest to impreza zamknięta? w sumie liczba os nie przekracza 50 a nikt z zewnątrz nie ma wstępu... W takim wypadku nie można mnie poddać kontroli ?

Dziękuję za pomoc =)

pablo8
19-10-2014, 09:36
Witam,
Mam pytanie, czy DJ który gra w Pubie w którym jest opłacany ZAiKS musi też go opłacać ? (DJ gra z swojego laptopa)

Victor Teeg
19-10-2014, 09:54
Nie, nie musisz. Jesteś zmuszony posiadać tylko legalne utwory.

pablo8
19-10-2014, 10:49
czyli w razie kontroli muszę mieć faktury ? a co z bootlegami itp. ?

Victor Teeg
19-10-2014, 11:37
Tak, musisz mieć faktury. Z bootlegami różnie bywa. Musisz mieć oryginalny numer z którego został zrobiony bootleg - to na bank. Jeśli chodzi o mashe to jesteś zmuszony posiadać prawa do utworów z których został zrobiony mash.

pablo8
19-10-2014, 16:39
a jak to wygląda z utworami które zostały wydane jako za darmo (artysta wydał za free) ?

Victor Teeg
20-10-2014, 13:07
To chyba oczywiste? Skoro są za darmo to możesz ich śmiało używać.

Woncky
20-10-2014, 14:39
To chyba oczywiste? Skoro są za darmo to możesz ich śmiało używać.

No chyba jednak nie oczywiste, bo zgodnie z polskim prawem potrzebujesz imiennego, pisemnego upoważnienia od producenta, że posiada prawa autorskie do utworu takiego i takiego i wyraża zgodę na nieodpłatne jego odtwarzanie. Z założenia wszystkie darmowe produkcje dostępne do ściągnięcia w internecie są nielegalne pod względem używania ich przez dja.

Z drugiej strony nie sposób mieć w repertuarze 100% oryginałów.

pablo8
20-10-2014, 21:04
w razie kontroli trzepią cały dysk czy akurat piosenki które akurat lecą ?

Woncky
21-10-2014, 03:34
Z reguły to się odbywa teraz tak, że przychodzi pan lub pani do klubu z odpalonym shazamem, sprawdzają 4-5 utworów, proszą, żebyś udowodnił, że masz je legalnie. Jak chociaż drobny zgrzyt będzie to zabierają całość płyt/komputer do wyjaśnienia sprawy.

Oskarro
21-10-2014, 22:23
Dobra opcja z tym Shazamem, nie wiedziałem, że policja gospodarcza poszła tak daleko do przodu :)

pablo8
23-10-2014, 18:20
gdzie kupować płyty (techno,disco polo itd.) ?

blackmister
23-10-2014, 22:18
Jeśli chodzi o vinylki (cd zresztą też) to polecam taki mój stały pakiet: Discogs, Hard To Find Records (HTFR), Juno UK. znajdziesz tam prawie wszystkie płyty, które wychodziły na przestrzeni lat :)

pozdro ! :)

pablo8
24-10-2014, 18:17
a jakiś polski dystrybutor ?

blackmister
24-10-2014, 22:33
Grubanuta, skylark, liczne grupy typu sprzedam/kupię na facebooku.... Google nie gryzie kolego, naprawdę.

Peter Savs
18-12-2014, 11:21
Witam. Mam pewien problem dotyczący potwierdzenia zakupu. Mianowicie, kupuję po jednym utworze na beatporcie i w opisie transakcji jest napisane: "Your order contains: 1 Track ". Nigdzie nie ma nazwy zakupionego utworu, z czym mógłbym mieć prawdopodobnie problem przy ewentualnej kontroli. Sprawdziłem i ten opis generuje się tuż przed logowaniem na paypala, czyli problem musi być gdzieś na beatporcie, ale nie mogę się dokopać do żadnych ustawień, które mogłyby to zmienić. Wie ktoś o co może chodzić? :)

Woncky
18-12-2014, 13:01
"Rachunek" z utworami wymienionymi z nazwy dostajesz później na mail.

Peter Savs
18-12-2014, 13:33
No niestety właśnie w tym rzecz, że tam również nie ma nazwy. Są podane takie rzeczy: handlowiec, adres wysyłkowy i opis w którym jest "your order contains 1 track". W całej wiadomości nie przewiją w ogóle nazwa zakupionego utworu. Sprawdzałem nawet na paypalu w szczegółach zamówienia i tam nawet w "Nazwa przedmiotu" jest "Your order contains: 1 Track".

blackmister
18-12-2014, 14:29
Normalnie działa.

Na MAILA przychodzi coś takiego jak "beatport order receipt" i tam masz wszystko opisane i ten dokument jest podstawą do ewentualnej kontroli.

pozdro ;)

Peter Savs
18-12-2014, 15:34
Z tego rozumiem, że mimo wszystko nie ma problemu, jeżeli w tym mailu, potwierdzającym transakcję (kupno utworu), nie ma wymienionej nazwy utworu? Bo wnioskuję, że Wy dostajecie w tym rachunku na mailu tą informację (nazwa utworu).

blackmister
18-12-2014, 16:16
kolego bez urazy ale masz jakiś problem z czytaniem ze zrozumieniem ? Tak to wygląda,

TAK - przychodzi to na maila

TAK - wszystko jest wporzo jeśli NIE jest określony jaki to track przy paypalu tylko ilość tracków

nie martw się o nic tylko kupuj
...

http://i.imgur.com/pwHeEQ2.jpg

Peter Savs
18-12-2014, 17:41
Dziękuję za tą bardzo uprzejmą pomoc. Zwyczajnie nie dostawałem takich wiadomości od beatport'a, ale teraz już jakoś sobie poradzę.

blackmister
18-12-2014, 18:16
Może twoja skrzynka wrzucała je do folderu jako spam i automatycznie usuwała po iluś tam dniach ?

Napisz do BP support w treści wpisując swój nick, numer profilu, oraz powiedz, że nie otrzymałeś lub zgubiłeś order recepty na tracki numer ... (i tu sypiesz numery lub pełne nazwy tracków), kupione (i data) ... odpiszą możliwie jak najszybciej.

pozdro ! ;)

PS: masz gotowca, gdybyś nie wiedział jak dobrze skleić to po ang:

Hello! I'm writing with a question. Could you send me the order receipts, which I haven't received, for tracks, please? These are:

<nazwy lub numery tracków>

My username is <bla bla bla>, profile ID number <bla bla bla>, I bought them on <i tu data/daty>.

I look forward to hearing from you soon!

DjKlasyk
29-12-2014, 22:53
Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa z legalnością mp3, z serwisów mp3 pool np. MyMP3Pool.com Digital DJ MP3 Record Pool (DJs Only) Music for Serato Scratch, Final Scratch, Pioneer CDJs, M-Audio Torq, Traktor | Digital Record Pool. (DJs Only) For Rane Serato Scratch, Final Scratch, Pioneer CDJs, M-Audio Torq, Traktor Scratch, Vi (http://mp3poolonline.com) ?

Dzikovsky
17-01-2015, 15:38
30'sto minutowa rozmowa - Prezenter i DJ vs. panowie z ZAiKS i SPAV. Chciałem się dowiedzieć na temat legalnego grania, usłyszałem "prawne" absurdy o legalnym DJ'u. Jak zawsze panowie z obydwu organizacji "krążą" w odpowiedziach oraz zasłaniają się dziwnymi "przepisami"...

Adam Grand
20-01-2015, 17:57
Mając na dysku legalną muzykę z serwisów np. digital dj promotion i grając z kontrolera gram legalnie czy muszę mieć licencje?

Woncky
21-01-2015, 02:15
Grasz legalnie, licencja byłaby Ci potrzebna jeżeli chciałbyś ponagrywać na płyty cd.

Kubeck
21-01-2015, 23:13
Też zależy kiedy, np. w regulaminie DJ Promotion jest zaznaczone, że możesz dany utwór "zapisać jednorazowo na płycie CD-R lub innym urządzeniu (np. dysku) magazynującym pliki audio, który posłuży do publicznego odtworzenia pliku."

Więc warto zapoznać się szczegółowo z regulaminami takich klubów, nie trzeba wyrzucać pieniędzy w błoto ;)

Pozdrawiam.

djmatti91
05-02-2015, 11:15
Organizator imprezy opłaca składkę ZAiKS (imprez okolicznościowa). Padła prośba aby DJ dostarczył Wykaz Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. OK, ale ile ma być tych utworów, faktycznie tyle ile jest grane na tej imprezie, czy to tylko formalność i może ich być np. 63 ??

Kiedy za taką imprezę organizator opłaca składkę? Przed czy po imprezie ?

DJ ASSOLUTO
07-02-2015, 21:37
30'sto minutowa rozmowa - Prezenter i DJ vs. panowie z ZAiKS i SPAV. Chciałem się dowiedzieć na temat legalnego grania, usłyszałem "prawne" absurdy o legalnym DJ'u. Jak zawsze panowie z obydwu organizacji "krążą" w odpowiedziach oraz zasłaniają się dziwnymi "przepisami"...



Dokładnie i tak nic nie sprecyzują tylko wymigują się że niby Policja swoje a oni swoje.

P.S. - Czy ktoś z Was ma drugą część tej rozmowy ?? :)

Kamczo
08-02-2015, 13:48
Byc moze bylo w tym temacie juz o tym, ale chcialbym sie upewnic.
Dotyczy grania z USB na CDJ w malym klubie:

1.Czy mozna grac utwory "nie wydane" czyli ktos wrzuca po prostu na YT i w opisie jest napisane ze "track calkowicie darmowy do wszystkiego mozna wykorzystac" - cos w tym stylu.

2.Niewydane Mashupy i Bootlegi (utworow wydanych :D)

3.Niewydane swoje wlasne utwory.

4.Czy granie z [kontrolera+laptop] a granie z [CDJ+DJM] to juz jakas roznica, nie wiem ... innymi "prawami" sie to rzadzi w razie kontroli :D?

DJ ASSOLUTO
08-02-2015, 14:58
Byc moze bylo w tym temacie juz o tym, ale chcialbym sie upewnic.
Dotyczy grania z USB na CDJ w malym klubie:

1.Czy mozna grac utwory "nie wydane" czyli ktos wrzuca po prostu na YT i w opisie jest napisane ze "track calkowicie darmowy do wszystkiego mozna wykorzystac" - cos w tym stylu.

2.Niewydane Mashupy i Bootlegi (utworow wydanych :D)

3.Niewydane swoje wlasne utwory.

4.Czy granie z [kontrolera+laptop] a granie z [CDJ+DJM] to juz jakas roznica, nie wiem ... innymi "prawami" sie to rzadzi w razie kontroli :D?

1. Teoretycznie tak, można ale musisz mieć przy sobie dokument w którym wyraźnie napisane jest, że autor tej piosenki zrzeka się praw do niej i nie chce otrzymywać korzyści majątkowych za to. Inaczej nie udowodnisz w razie kontroli, że te piosenki są legalne. (sory za skł) :)

2. Niewydane Mashupy, Bootlegi - jak już wcześniej koledzy pisali musisz w przypadku mashupu posiadać legalne pliki źródłowe, z których te piosenki zostały zrobione. Czy musisz mieć je ze sobą - myślę, że tak ale jak dla mnie kwestia tych Bootlegów itp. też nie jest do końca jasna.

3. To zależy co rozumiesz pod pojęciem własny utwór - jeżeli chodzi ci o piosenkę, którą Ty od początku do końca zrobiłeś, myślę, że nie powinno być problemów, jeżeli chodzi o Twoje remiksy, bootlegi itp - patrz punkt wyżej.

4. Nie za bardzo rozumiem pytania - technika idzie tak do przodu, że i z komputera puścisz plik z pendrive'a, z płyty i z dysku co jest naturalne; i z konsoli również puścisz plik z płyty, z pendrive'a, w niektórych nawet z dysku zewn. Różnica jest w tym, że komputer ma swój własny dysk, z którego możesz też odtwarzać muzykę, którą możesz np. zgrać z legalnych płyt (płacąc haracz ZAiKS'owi) lub pobierając ją z sklepów internetowych typu beatport (Szczegółów szukaj na wcześniejszych stronach forum).
Ogólnie imprezę możesz ograć nawet przy pomocy profesjonalnego tostera, byleby piosenki były legalne i oczywiście dobra zabawa :D

Kamczo
08-02-2015, 16:10
W 4 pytaniu chodzilo mi czy DJ "konsolowy" :D , a ten "software'owy"(ktory gra z traktora na kontrolerze itp.) panuja jakies inne rystrykcje, ale z tego co napisales to nie, byle utwory byly z legalnego zrodla.

W tym slawnym "wywiadzie" z pracownikami ZAiKS z tego co ja zrozumialem aby odtwarzac swoje wlasne produkcje TO TEZ trzeba nabyc do nich jakies prawa autorskie - stad pytalem :D, najgorsze jest to ze Ci z ZAiKS nie umieja czesto jednoznacznie sie okreslic...

DJ ASSOLUTO
08-02-2015, 17:03
Jeżeli jesteś zarejestrowany w zaiksie bo z tego co się orientuje, to powiedzmy gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej/dyskotekowej są właśnie tak zarejestrowani to zaiks nie powinien się przyczepić no bo przecież to oni pracują trochę dla Ciebie "chroniąc twoją muzykę przed odtwarzaniem jej za darmo". Jeżeli jednak nie to ja nie mam pojęcia jak to jest, więc sugerując się tym co powiedzieli w tym wywiadzie musisz po prostu udowodnić policji, że to nagranie jest twoje ty jesteś jego autorem.

P.S. Mam jedno pytanie - nigdy jeszcze nie grałem w takim naprawdę dużym klubie, a tam gdzie już grałem nie doświadczyłem nigdy popularnie zwanej "kontroli". Toteż chciałbym wiedzieć - przykładowo o godzinie 0:00 wbija policja no i rozpoczyna się kontrola. I wtedy co - muzyka jest przerywana, nie wiem jakąś przerwę się urządza czy po prostu gramy dalej i jakoś usiłujemy przekazać informację (zakładam że na dyskotekach jest dość głośno) o legalności utworów tym co nas kontrolują??
Czy same kontrole nie zdarzają się o tak wczesnych godzinach, tylko załóżmy dopiero około 2, może 3 nad ranem kiedy może powoli widać koniec imprezy?? Jak to wygląda od tej praktycznej strony?? :)

Adam Grand
15-06-2015, 14:29
Muszę mieć licencje jeśli chce nagrać kawałki z beatport na płytę CD?

BlackInquisition
25-06-2015, 15:19
Poruszę tutaj temat samej umowy na licencje DJ (ta za 2 tyś zł). http://dj.zpav.pl/files/przykladowa_umowa.pdf
Niektóre podpunkty są wręcz absurdalne, np. pisanie co kwartał raportu do zpav jaką muzykę gralismy:muahaha:, albo podpunkt zakazujący edycji, skrótów i innych remixów mashupów itd utworu który mamy orginalny.

To wszystko jest niesamowicie absurdalne, a i tak w 90% lokali Dj-e grają najnowsze produkcje prosto z 4clubbers!, do tego każdy robi sobie swoje edity i mashupy tak jak mu pasuje. Przypomina mi to zjawisko kontroli w MPK ,dużo ludzi jezdzi bez biletu dopóki nie trafi na kontrolę

Mam rozumieć ,że nawet mając tą licencję nie mogę teoretycznie grać kopiowanych bądź edytowanych przezemnie plików?

Adam Grand
25-06-2015, 17:17
Do czasu ;) Podpadnij konkurencji a naślą na ciebie ZAIKS

Licencje masz po to żeby sobie skopiować np. na CD wcześniej kupioną muzykę.

blackmister
27-12-2015, 15:59
Siema! ;) potrzebuję małej porady prawnej od kogoś kto jest mocno obeznany w temacie. Od jakiegoś czasu zajmuję się produkcją funku, nu disco, itd. Chciałbym w swoich trakach użyć pewnych acapelli. Otóż z tymi acapellami jest taki problem, że zostały wydane na winylu w 1974 roku, przez zespół, którego żaden członek już dawno nie żyje. Label wydający tą acapellę był założony przez ów zespół i został po pewnym czasie zamknięty, nie jest obecnie wykupiony przez nikogo (po prostu poleciała seria płyt na sprzedaż i tyle).

Znalazłem info w papierach podpunkt o nazwie "Art. 2, Pkt. 1 Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa utworu pierwotnego". Z innych podpunktów tak jakby wynika, że mogę samplować jakieś utwory, bylebym włożył coś istotnego od siebie, w szczególności by wydźwięk utworu był zupełnie inny niż oryginału. Jeśli dobrze zrozumiałem, nie ma też obowiązku nadmieniać skąd pochodzą sample, ale warto poprosić o zgodę autorów.

Tu leży problem - bo co zrobić jeśli chciałbym te traki wydać komercyjnie, na winylu, a nie ma żadnej możliwości skontaktowania się z autorami (no bo nie żyją), wytwórnia która wypuszczała trak, z którego chcę zsamplować wokal upadła 40 lat temu i tak naprawdę nie ma do kogo zwrócić się choćby o zapytanie co mogę z tym wokalem zrobić? Co prawda ten wokal zsamplowany słyszałem już w dziesiątkach innych produkcji, ale jestem pewien na 100% (po rozmowie z jednym z autorów) że tak po prostu zgrali je sobie nawet nie z oryginalnej płyty, a z czyjegoś filmiku na youtube.

I do tego zwiera się moje pytanie - w jaki sposób to wykorzystać najbardziej legalnie? To co prawda kilkanaście sekund, czystego wokalu więc track cały od nowa jest mojego autorstwa, przez co jeden z punktów tamtej "ustawy" jest teoretycznie spełniony.

Dzięki za odpowiedź, pozdro ;)

ultimatecarbon
31-10-2016, 17:07
Przeczytałem tematy dotyczące legalności i aż mi łeb pęka.

W skrócie, powiedzmy, że idę w piątek wieczorem grać w klubie (laptop i kontroler midi). Mam 500 utworów zakupionych z beatport ( +- 4000zł ). Klub ma opłacony ZAIKS. Przychodzi kontrola z shazamem i pyta czy mam fakture na ten utwór? W trakcie wieczoru, czy czekają do 3 w nocy aż skonczę grać? Ktoś z jakiegoś urzędu będzie czekał do +-3-4 rano?

Kwestia 2. Powiedzmy, że następnej nocy idę grac do klubu ale już z CDków z podpiętym pendrivem. Czy dobrze zrozumiałem, że żeby przegrac moje legalne utwory na pendrive musze opłacic składkę w ZAIKSie w wysokości 2000zł?

Woncky
31-10-2016, 22:47
Co do kwestii pierwszej to nikt nie czeka, powinieneś mieć przy sobie segregator z wydrukowanymi paragonami z beatportu, ewentualnie żeby leżał w samochodzie żebyś mógł od razu go przynieść, inaczej koniec imprezy i wychodzisz skuty w kajdankach, bo jak wpadają na kontrol to od razu z policją.

Kwestia druga - to skomplikowane. Generalnie licencja zezwala na stworzenie kopii pliku i jej odtwarzanie, więc zgranie muzy na pendrive i jej późniejsze granie wymaga wspomnianej licencji. Z kolei regulamin beatportu stanowi trochę inaczej i tak naprawdę jeśli masz przy sobie paragony na te utwory to za bardzo nie mogą Ci nic zrobić. Inna kwestia jest taka, że w praktyce jeśli masz tę licencję to już nikt potem nie sprawdza czy masz legalny materiał czy nie...

ultimatecarbon
01-11-2016, 00:14
Czyli podsumowując:
1. laptop + kontroler (serato czy tam traktor) = legalne utworty z segregatorem faktur
2. Jeżeli mam licencje, to tak jak mówisz nikt już nie pyta o utwory. Aczkolwiek mogą zapytać, czy nie? Czy po prostu jeżeli widzą, ze płace za licencje ZAIKS to dają spokój? Jeżeli jednak mogą i jakiś utwór będzie nielegalny to tak czy owak koniec imprezy.
Wnioskując opcja najbezpieczniejsza to legalne tracki + licencja :D Muszę przyznać, że dużo trzeba pieniędzy wydać, żeby być DJem (jeszcze laptop/CDki)