PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Info Produkcja. Kilka porad i przemyśleń.


Glamour Djs
29-11-2010, 18:26
Elo! Z tej strony Piotrek (glamour djs).

Ostatnio grałem w klubie nasz nowy kawałek "Give me more" i w sumie to mnie natchnęło, żeby napisać tego posta ;-)

Kawałek zabrzmiał przezajebiście, niczym nie odstawał od kawałków bardzo dobrych, zachodnich producentów, które zagrałem wcześniej.

Śmieszną rzeczą w tym wszystkim jest to, że "Give me more" zrobiłem kiedyś na moim laptopie i jakiś zwykłych słuchawkach Denona za 100zł. Oprócz kilku delikatnych kompresorów i eq nie używałem żadnych "ulepszaczy". A cała produkcja zajęła mi kilka godzin. Uważam, że jest to najlepiej brzmiący nasz kawałek.

Często siedzę po kilka tygodni nad jakimiś kawałkami, próbuję stosować jakieś dziwne rozwiązania (kompresory, eq itp) i wychodzi jakaś lipa.

Może w dużej mierze to kwestia przypadku, szczęścia....a może dobrej znajomości swojego sprzętu (niezależnie od jego klasy).

Tak czy inaczej, dalej trzymam się swojej teorii, że lepiej kupić np niedrogie monitory, które w jakiś sposób odpowiadają nam brzmieniowo i poświęcić trochę czasu na poprawę akustyki pomieszczenia i "nauczenie" się tych monitorów niż na kupowanie w ciemno paczek za kilka tysięcy.

Uważam też, że nie ma co na siłę gonić za nowinkami technicznymi tylko pracować na tym na czym pracujemy szybko, wygodnie i co znamy. Ja np wracam znów do Cubase SX3 ;-)

Podsumowując. Nie uważam aby drogie i skomplikowane rozwiązania były kluczem do sukcesu przy produkcji muzyki (nawet najdroższe i najlepsze monitory nie będą grały dobrze w złym akustycznie pomieszczeniu).

Często też np lepiej jest poszukać dobrze współgrających od razu ze sobą brzmień np stopa i bas niż męczyć się później z kompresorami i eq....

A co Wy myślicie?

HISKY
29-11-2010, 19:20
Ja jeszcze cos dodam .... czesto brzmienia z bankow brzmien maja juz nalozone eq dlatego nakladajac jeszcze jedno mozemy czesto zepsuc brzmienie... lepiej po prostu odpuscic i tak jak pisze wyzej poszukac wspolgrajacego brzmienia do tego gdyz jest ono obrabiane przez profesjonalistow ;)

BOŻYDAR
29-11-2010, 19:56
Odkąd w tym "siedzę" jestem zdania, że i najlepszy sprzęt za tysiące złotych nic nie wskóra w przypadku, gdy dana osoba nie potrafi zrobić miksu. Za to kumaty gość i na słuchawkach za 100 zł zrobi dobrze brzmiący miks. Zawsze to powtarzam, kiedy widzę rozmowę na ten temat.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że lepiej mieć niż nie mieć hehehehe

Glamour Djs
29-11-2010, 20:11
Dokładnie. Generalnie chodzi o to żeby próbować i zdobywać doświadczenie na tym co mamy, a nie szukać wymówek, że nie zrobię dobrego kawałka bo nie mam monitorów za 6.000, czy karty za 2.000zł.

Krister DJ
29-11-2010, 20:22
Profesjonalistą nie jestem, ale temat pozytywny. Daje dużo motywacji! :)
Pracuję na średniej klasy sprzęcie, ale jestem z niego zadowolony. Narazie nie mam zamiaru zmieniać :)

HISKY
30-11-2010, 06:44
Nalezy tez pamietac o tym zeby nie przesadzac ze stereo.... niektorzy na sile upychaja czasami rozne dzwieki w stereo poniewaz samodzielnie w mono brzmia slabo ... ale w mixie zdecydowanie lepiej ;) inaczej robi sie halas ;)

Lysy28
02-12-2010, 12:40
dobry temat,od siebie moge dodac jeszcze tyle ,,,zagrajcie na swoim sprzecie jakis dobrze zrobiony kawalek a nastepnie swoja produkcje tak mozecie sami testawoc ile i jaka jest roznica ,jesli roznica bedzie minimalna jestescie na dobrej drodze ;)

Davidis & Tiago
05-12-2010, 16:22
Mogę powiedzieć tyle, że jeżeli coś zabrzmi dobrze - to dobrze. :)
Nie trzeba się stale trzymać regułek rodem z EiS. ;)
Co do sprzętu hmmm prawdą jest, że trzeba się osłuchać na danych odsłuchach, ale jak powiedział El Pablo "lepiej mieć niż nie mieć". :)
I na pewno w czymś sprzęt pomoże, a czasem wręcz podbije poziom naszych tracków. ;)

M.o.S
29-12-2010, 18:28
Taak to ja jeszcze coś od siebie dodam. Grając w klubie masz ze sobą światła, potężne nagłośnienie i to też bardzo pomaga rozkręcić ludzi. Ostatnio na domówce kumpel przyniósł stroboskop, po paru godzinach intensywnych zakrapianych rozmów odpaliliśmy nasz track i powiem Ci, że jeszcze w życiu nie poczułem takiej euforii i motywacji do pracy, bo chyba nie ma nic piękniejszego niż publika bawiąca się przy Twojej muzyce, prawda?

Covi!
05-02-2011, 10:09
Dokładnie. Generalnie chodzi o to żeby próbować i zdobywać doświadczenie na tym co mamy, a nie szukać wymówek, że nie zrobię dobrego kawałka bo nie mam monitorów za 6.000, czy karty za 2.000zł.

Popieram:) -ja mam tylko :D decki ale w kompie:D hahah :muza:
Pozdrawim GDJ'S:zabawa:

P.s zapomniałem,oprócz WHISKY IN... to good job ale :) Duck Sauce vs Seksmisja - Barbara Streisand (Glamour Djs REMIX) TO TEN CZAD OD LISTOPADA:) nadal kreci :) i podnosi sie uśmiech ,mojich starych rodziców:) którzy co to house,electro itp ,nie zabardzo czaja,ale te połaczenie to słuchaja nawet dzwonki maj :)